Вартість освіти в Європі: Україна не увійшла до групи найдешевших

Здобуття освіти у Східній Європі поки дешевше ніж у інших європейських країнах, але, враховуючи різні нюанси, експерти не радять узагальнювати

Вартість освіти в Європі: Україна не увійшла до групи найдешевших

"На навчання за кордон?" - "Дорого, занадто складно й взагалі нереально". Розробники німецького інтернет-порталу "LänderCheck" захотіли розвіяти такі упередження. За бажання, майже кожен може знайти країну й університет собі по кишені, повідомляє Deutsche Welle.

"Де навчатися найдешевше? Це залежить від конкретного уявлення студентів. Ми розрізняємо між розмірами зборів за навчання й загальними витратами, - пояснив керівник проекту Уве Бранденбурґ з німецького Центру дослідження вищої освіти. - До групи найдешевших країн відносяться ті, де щомісяця слід витрачати не більше 700 євро. Приблизно стільки коштує навчання й у Німеччині".

Люксембург теж серед найдешевших

Так, начебто купуєш собі через всесвітнє павутиння автомобіль, на спеціальній інтернет-сторінці вказуєш свої фінансові можливості, в які має вписатися пропозиція, тиснеш на кнопку пошуку й отримуєш інформацію про обсяг плати за навчання, загальну вартість життя, можливі стипендіальні програми. Додаються й корисні лінки, які стосуються навчання в тій чи іншій країні.

Найприємніше те, що користування цією пошуковою машиною є абсолютно безплатним. От тільки знання німецької мови користувачеві не завадить. Пошук поки що ведеться виключно німецькою. Китай або США, Туреччина чи Швейцарія - країну для навчання, яка б пасувала власним уявленням і можливостям, може знайти собі кожен. Розробники наголошують, що складали освітні профілі країн, враховуючи умови для студентів бакалаврату.

Отже, серед найдешевших країн у Європі - Болгарія, Румунія, Греція, Португалія. Не так дорого навчатися й у Туреччині, Словенії, Чехії, Хорватії, але також, як би це дивно не звучало, в Люксембурзі. Німеччина до списку не увійшла, оскільки інтернет-портал розраховано передусім на німецького користувача, який добре знайомий із ситуацією в своїй країні. Однак Німеччину, навіть попри збори за навчання в деяких федеральних землях, напевно, теж можна віднести до країн з найдешевшою вищою освітою.

Звертайте увагу на деталі

"У Європі моїм фаворитом є Італія, - ділиться Уве Бранденбурґ. - Там є дуже симпатичне правило. Студентам виплачують додаткову стипендію, розмір якої визначається відстанню між місцем головної прописки й університетом. Чим більше часу студент витрачає на дорогу до місця навчання, тим більшу фінансову підтримку він отримає".

Цікаві деталі можна знайти, прочитавши й інформацію про інші країни. В Туреччині, наприклад, визначено низку країн, студенти з яких платять на третину менше за навчання, ніж інші іноземці. До таких щасливчиків належать і українці. Такі речі, наголосив Бранденбурґ, варто враховувати, шукаючи місце для освіти за кордоном: в одній країні вища освіта, можливо, й безплатна, але натомість доводиться чимало витрачати на житло й харчування.

Чим більше місто, тим дорожче

Може існувати велика різниця й між окремими регіонами однієї й тієї самої країни. "Все залежить від того, в яке місто вирушаєш навчатися. Приклад: Іспанія не належить до дорогих країн. Але спробуйте знайти в Мадриді дешеву квартиру! Там треба більше інвестувати. В інших іспанських містах уже все дещо дешевше", – каже Бранденбурґ.

Загалом, за його словами, в Європі помітна така тенденція - Східна Європа все ще дешевша за Північну й Західну Європу. Але, враховуючи різні нюанси, експерт не радить узагальнювати. Він наголошує, що головне ховається в деталях. До речі, ані Росія, ані Україна, як освітні країни, до групи найдешевших не належать.

Освіта.ua
27.09.2012