![]() |
Прем’єр-міністр Микола Азаров висловив невдоволення системою підготовки фахівців у сфері вищої і професійної освіти |
Юристів і маркетологів у нас більше, ніж токарів і зварювальників, - М.Азаров
"Трансформації нашого суспільства за часів незалежності призвели до серйозних викривлень. Юристів і маркетологів у нас більше, ніж токарів і електрозварювальників. Бухгалтер і менеджер отримують зарплату більшу, ніж шахтар і металург", - сказав М.Азаров під час вступного слова на засіданні уряду.
Він зазначив, що ці перекоси, які фактично гальмують модернізацію економіки.
"Ми повинні надати пріоритет інженерам, технологам, робітникам, які здатні перебудувати країну. Це не абстрактна ідея, а вимога розвитку", - зазначив Азаров.
"Найбільш популярними професіями, на які сьогодні підвищений попит роботодавців, є слюсарі, токарі, електрогазозварники, водії. Залишається значний попит на спеціалістів вищого рівня: лікарів, кваліфікованих інженерів з відповідним досвідом роботи, а також спеціалістів сфери інформаційних технологій", - підкреслив прем’єр.
Водночас, він повідомив, що ТОП-список безробітних очолюють бухгалтери, економісти, спеціалісти державної служби, менеджери, директори та секретарі.
"Ми маємо привести систему професійної і вищої освіти у відповідність до вимог національної економіки", - заявив Азаров.
Він висловив переконання у необхідності визначення повного переліку спеціальностей і професій, потреба в яких буде зростати.
"Ми маємо отримати повне і чітке уявлення про ситуацію на ринку праці на найближчі 5 років", - зазначив прем’єр.
У зв’язку з чим Міністерству освіти і науки доручено сформувати пропозиції щодо переорієнтації системи освіти на підготовку фахівців для реального сектору економіки.
"Обов’язково треба відродити в школах те, що раніше називали профорієнтацією. Тобто, роз’яснювати батькам і дітям, який фах є запитаним економіці. Доручаю міністру освіти підготувати звіт щодо ходу реалізації цих програм. Ми заслухаємо його на розширеному засіданні Уряду і вирішимо, які корективи або кадрові висновки треба зробити", - сказав Азаров.
"Я хочу, щоб достатньо швидко ми могли звернутися до батьків випускників і самих випускників, які обирають професію і сказати, які професії будуть користуватися попитом у найближчі десять років", - резюмував прем’єр-міністр України Микола Азаров.
Слід зазначити, що головним трендом минулої вступної кампанії було скорочення державного замовлення на деякі "гуманітарні" напрями підготовки.
Метою ідеї було скорочення державного фінансування напрямів підготовки кадрів окремих спеціальностей, якими перенасичений ринок праці. Зокрема в опалу потрапили напрями підготовки фахівців з економічних, юридичних, управлінських спеціальностей.
Перекоси ринку праці, було запропоновано вирішувати шляхом стимулювання абітурієнтів щодо "непопулярних" напрямів, в т.ч. можливістю отримання додаткових балів за навчання на підготовчих курсах при вступі до вузів на інженерно-технічні та природничо-математичні напрями.
Однак "ручне" регулювання істотно не змінило орієнтири абітурієнтів. Гуманітарні напрями були надзвичайно популярними під час вступної кампанії у 2011 році.
Освіта.ua
28.09.2011