Міносвіти продовжує курс на згортання рівного доступу до вищої освіти, - експерти

Фахівці громадських організацій оприлюднили спільну позицію щодо розробленого профільним міністерством проекту Умов прийому до вищих навчальних закладів у 2012 році

Міносвіти продовжує курс на згортання рівного доступу до вищої освіти, - експерти

Керівники Центру освітнього моніторингу (ЦОМ) Павло Полянський та Центру тестових технологій і моніторингу якості освіти (ЦТТМЯО) Ігор Лікарчук вважають, що профільне міністерство продовжує курс на згортання рівного доступу до вищої освіти, відмови від прозорих умов вступної кампанії та обмеження університетської автономії.

Як відомо, Міністерством освіти винесено на обговорення проект Умов прийому до вищих навчальних закладів України у 2012 році.

Так, у проекті Умов передбачено, що, як і цьогоріч, у 2012 році при вступі знову будуть враховуватися не лише результати тестування, а також "середній бал" шкільного атестата, який у 200-бальній шкалі зрівняний з проходженням тестування з одного предмета; прийматимуться сертифікати з результатами зовнішнього оцінювання, отриманими в різні роки; оцінки, отримані на вступних іспитах, творчих конкурсах та фахових випробуваннях.

Павло Полянський та Ігор Лікарчук, зазначили, що значну кількість потенційних абітурієнтів міністерство "оберігає" від проходження ЗНО, тим самим ставлячи їх у більш вигідні умови порівняно з випускниками загальноосвітніх шкіл, які зобов’язані проходити тестування.

Як і в 2011 році, зазначають експерти, знову надаються преференції слухачам усіляких платних підготовчих курсів, практично недоступних для незаможних родин, а також для мешканців віддалених від університетів населених пунктів.

"На відміну від попередніх років, Міносвіти другий рік поспіль відмовляється від забезпечення прозорості вступної кампанії", - повідомили фахівці.

Вони зазначили, що у проекті Умов прийому до ВНЗ навіть не згадано про систему "Конкурс", що адмініструвалася громадськими організаціями і яка була незалежною від освітянських чиновників.

Інформаційну систему Конкурс пропонується замінити електронним ресурсом міністерства, на об’єктивність функціонування якого громадські організації вплинути не зможуть.

Фахівці звернули увагу на те, що в проекті Умов прийому передбачено, що громадське спостереження за вступною кампанією у вишах зможуть здійснювати лише ті громадські організації, яким таке право надасть міністерство, а також журналісти лише тих видань, які також попередньо отримають на це дозвіл міністерства.

"Очевидно, що "нелояльні" до керівництва міністерства видання такого дозволу не отримають", - зазначили експерти.

Вони також акцентували увагу, що у проекті передбачено й інші заходи, спрямовані на згортання навіть тієї примарної університетської автономії, що існує дотепер.

"Замість того, щоб право самостійно визначати мінімальний бал сертифікатів зовнішнього оцінювання для участі в конкурсі делегувати університетам, міністерство привласнює його собі", - підкреслили фахівці.

Вони також зауважили, що не університети, а міністерство саме себе наділяє правом визначати предмети, з яких проводитимуться вступні випробовування, чи результати з яких можуть подаватися для участі в конкурсі.

В цілому перелік проблемних питань в проекті Умов вступу до вищих навчальних закладів України в 2012 році є дуже широким.

В повідомленні Центру освітнього моніторингу та Центру тестових технологій і моніторингу якості освіти, зазначається, що маючи спільну позицію щодо необхідності забезпечення всіх вступників рівними умовами, організаціями підготовлено й направлено до профільного міністерства узгоджені конкретні зауваження і пропозиції до 23 пунктів проекту Умов прийому-2012.

Необхідно зазначити, що освітня громадськість широко обговорює запропонований проект Умов прийому до вищих навчальних закладів, за яким має відбутися вступна кампанія у 2012 році.

Зокрема, керівник проекту "Правова підтримка забезпечення рівного доступу осіб до якісної вищої освіти в Україні", Інна Совсун, зазначила, що проект містить деякі контраверсійні пункти, котрі у разі їх прийняття загрожують прозорості вступної кампанії 2012 року.

Освіта.ua
14.09.2011

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
гость
все правильно! а что, были надежды что наши "освитяне" беспокоятся о качестве образования? в насквозь коррупированном обществе иначе и не могло быть - всё ради бабла а за образованием - изволь за границу( как и поступили детки всех наших госчинуш )
stranger
Хочу еще добавить к своему комментарию вот что. В прошлом году почти никакие подготовительные курсы не соблюдали всех условий добавления этих 20 баллов. Лицензия курсов(а не ВУЗа),150 часов каждого предмета,обучение не менее трёх месяцев.... А одной нашей знакомой даже добавили 28 баллов - это как? Кто контролирует эти курсы и добавление баллов?
stranger
20 баллов за курсы при ВУЗе - это нонсенс. Получается,что кто живет в Киеве (или др.)может заплатить от 500 грн. за один предмет(мы узнавали в разных ВУЗах) тот более достоин стать студентом,чем тот кто написал тесты также но без 20 баллов? Где логика? Курсы при универах - это хорошо. Но ведь существует аттестация по окончании курсов - кто лучше учился - тот и поступил.Это будет справедливо. Твердо уверен - единственным критерием поступления в ВУЗ должны быть знания и только!
Володимир
Возня вокруг больших денег
irina
очень скользкая статейка. а Ликарчук забыл, кто ввел средний бал
\\\
Для irina: А хто по Вашому? Міністр освіти і науки Дмитро Табачник підписав наказ МОН №243 від 26.03.2010 "Про затвердження змін до Умов прийому до вищих навчальних закладів України у 2010 році" Зокрема, цими умовами передбачено врахування середнього бала атестата з округленням до десятих частин бала (за 200-бальною шкалою). Середній бал атестата буде додаватись до суми балів сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) з конкурсних предметів.
Коментувати