Умови прийому 2012: експерименти продовжаться?

Коментар керівника проекту "Правова підтримка забезпечення рівного доступу осіб до якісної вищої освіти в Україні" Інни Совсун

Умови прийому 2012: експерименти продовжаться?

Нарахування балів

Важливою зміною вступної кампанії 2012 має стати вимога підвищення прохідного бала ЗНО з профільних дисциплін з 124 до 140 балів.

"Безперечно, абітурієнти з низьким рівнем не повинні навчатися в університетах, проте при цьому не враховується, що оцінка за тестування є рейтинговою, вона не оцінює безпосередньо рівень знань абітурієнта, а тільки порівнює його з іншими", - зазначає Інна Совсун, керівник проекту "Правова підтримка забезпечення рівного доступу осіб до якісної вищої освіти в Україні".

Таким чином, встановлення вищого прохідного бала не гарантує вищого рівня знань. Питання визначення прохідного балу має пройти ширше обговорення з залученням фахівців, а не встановлюватись випадковим підбором цифри.

Цікаво, що в Умовах прийому, текст яких з'явився на сайті Міністерства 12 вересня, була згадка про вагові коефіцієнти для сертифікатів ЗНО.

"Вагові коефіцієнти - ідея, що давно обговорюється, у тому числі - на рівні міністерства. Пропонується, щоб університети визначали самі для себе, наскільки важливими при вступі на ту чи іншу спеціальність є знання з того чи іншого предмета і множили бал сертифіката на коефіцієнт, встановлений залежно від важливості цього предмета", – каже І.Совсун.

Проте 13 липня будь-які згадування про вагові коефіцієнти з Умов прийому зникли. У чому полягають причини появи та раптового зникнення такої суттєвої новації - невідомо.

Відповідно до запропонованого міністерством проекту Умов прийому, вступники і надалі матимуть право подавати сертифікат Українського центру оцінювання якості освіти, виданий у 2012 році, або сертифікати чи їх дублікати за 2008, 2009, 2010, 2011 роки.

Також пропонується продовжувати враховувати середній бал атестата за 200-бальною шкалою. Так само зберігатиметься система нарахування додаткових балів за перемоги в олімпіадах на національному рівні та за закінчення підготовчих курсів.

Електронний вступ залишається

Відповідно до розробленого профільним міністерством проекту, відомство пропонує залишити фактично провалену цього року систему електронного вступу. Так, попри наявність в пропонованому тексті вимоги про те, що вступники особисто повинні подавати заяву про вступ до вишу, передбачається також можливість "подати в електронному вигляді заяву про допуск до участі у конкурсі у порядку, передбаченому Положенням про електронний вступ".

Передбачається, що вступники, які подавали заяву про допуск до участі у конкурсі в електронному вигляді зобов’язані після оприлюднення списку рекомендованих до зарахування особисто подати до приймальної комісії університету необхідні документи. При цьому у проекті не уточнюється, що таке власне "допуск до конкурсу" та яким чином це співвідноситься з вимогою того, що всі документи необхідно подати до 31 липня.

Оприлюднення даних про конкурс - під загрозою

Уже протягом трьох років вступники мають можливість відслідковувати ситуацію з поданими заявами на обрані ними спеціальності з допомогою системи "Конкурс". Попри деякі проблеми (викликані першочергово неподанням необхідних даних самими університетами) система дозволяла абітурієнтам оцінити свої шанси на вступ, порівняти свої бали з іншими вступниками тощо. Проте у проекті Умов прийому вимога про обов'язковість оприлюднення даних через систему "Конкурс" відсутня, натомість передбачається, що інформування громадськості про подання заяв буде здійснюватися з допомогою Єдиної державної електронної бази з питань освіти.

Саме ця база повинна була акумулювати інформацію про подані електронні заяви і цього року, проте не справилась з задачею. Наразі так і не відома достовірна інформація про розробників Єдиної бази та її фінансування. Водночас намагання позбутися незалежної та вже ефективно діючої системи "Конкурс" і замінити її на контрольовану Міністерством та досі не існуючу Єдину державну базу викликає чимало запитань.

Терміни вступної кампанії 2012

Міністерство пропонує розпочати прийом документів 2 липня, завершити - 31 липня. Рейтинговий список буде оприлюднено 1 серпня. Зарахування на державну форму навчання так само проводитиметься до 10 серпня.

Приймальна комісія прийматиме рішення про рекомендування до зарахування на навчання на місця державного замовлення у три етапи: у перший, п’ятий та восьмий дні після останнього дня прийому заяв. Після оприлюднення другого (5 серпня) та третього (8 серпня) списків вступників, рекомендованих до зарахування, встановлюється по три дні для виконання вступниками вимог для зарахування.

"Проект Умов прийому містить деякі контраверсійні пункти, котрі у разі їх прийняття загрожують прозорості вступної кампанії 2012 року. Особливе занепокоєння викликає відмова від ефективної системи "Конкурс" та намагання залишити систему "Електронний вступ", не прописавши чітко механізму її роботи та статусу електронної заяви. Усі ці новації можуть набути особливо великого значення, зважаючи на те, що кількість вступників буде суттєво більшою порівняно з поточним роком", - зазначила Інна Совсун, керівник проекту "Правова підтримка забезпечення рівного доступу осіб до якісної вищої освіти в Україні".

Освіта.ua
13.09.2011

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Евгений
так как растянули программу на 12 лет а потом резко сократили так же сократили последний год обучения из за евро и к этому всему подняли балл..это идиотизм.....
bogdan
140 балів ЗНО з математики - це приблизно18% знань. Це 2 з мінусом.
Лена
Вы какие-то странные, честное слово. 140 - это не 180. И даже не 170. Если вы хотите учиться в вузе, будьте добры нормальные баллы получить. Мне, например, было бы стыдно учиться, зная, что у меня ЗНО все по 140 баллов.
Сергей
Для Лена: Вы правы, высокий бал ЗНО это хорошо! Но только для того чтобы поступить. А на работе требуют умений применить полученные теоретические знания на практики и что самое важное - это практические навыки, а диплом никого не интересует и тем более ваши оценки и балы ЗНО! ;-)
Коментувати
Вадька
Люди подскажите пожалуйста, а сколько можно максимум набрать за один предмет ЗНО ?
я
Для Вадька: 200 баллов
Коментувати
Жанна
Говорю это не просто так,всю учёбу и подготовку к ЗНО прошла вместе с сыном-готовились без репетиторов.Да, это стоит нервов,времени но результат того стоит!А 140 баллов- это вполне возможно! Удачи всем и терпения!и
Жанна
Всё правильно! Если ты умный, то тогда и поступишь! А 124,то есть 2 с минусом-это ужас! И идти нужно лишь на платный(если желаешь),либо в училище.Мой сын получил(заслужил своим трудом) золотую медаль, и на ЗНО подтвердил её-сдал всё на 195.Так что могу твёрдо сказать: ЕСЛИ УЧИТЕСЬ- ОБЯЗАТЕЛЬНО ПОСТУПИТЕ.Мой ребёнок поступил на межд. отношения во ЛЬвовский национальный Университет без всякого блата,ЛИШЬ ЗА ЗНАНИЯ!
Анастасия
Для Жанна:[/b У меня такая же ситуация, только баллы 197, 195, 193. Так что всем удачи!!! А 124 имели те, у кого в школе оценки 4-5.
Коментувати
налогоплательщик
Ничего бесплатного в мире не бывает! Если вы ничего не платите, за вас платят другие! Высшее образование должно быть платным для всех! Вопрос лишь в том, как за это платить. В США, например, существует система грантов для хороших учеников.
Дашулечка
тупо все это!никто не поступит если бал сделают 140..
123
Для Дашулечка: Почему никто? Сын без денег и репетиторов сдал на 196, 200, 199, 191 плюс 30 баллов МАН по математике. В украине не было вуза куда бы он не поступил, разве что на искусство. Не зубрил никогда и бывало школу прогуливал. А в их классе самый худший бал по математике 180. Хорошие ученики будут учиться в хороших вузах, если будет ЗНО. Атестаты многие просто покупали. А те кто сдал меньше чем на 160, а не 140 должны идти в техникумы. Долой всеобщее высшее образование.
Коментувати
оля
козлы там одни сидят в министерстве.поучились бы они по нашей программе!
Кирилл
Не должно быть никакого проходного балла по ЗНО. Это противоречит Конституции Украины, которая предусматривает конкурсный отбор только при поступлении на бюджетную форму. Государственные вузы должны иметь право самостоятельно устанавливать свои проходные баллы для бюджетников. Кроме того они должны иметь возможность вводить коррекционные курсы по профильным дисциплинам для студентов с низкими баллами ЗНО и увеличивать для них продолжительность обучения на бакалаврате.
Марина Вячеславовна
знаете, самое интиресное то, что нам еще не известно сам проходной бал ЗНО!.Возникает вопрос, почему? если абитуриентов по нашим наличиям будет мало?!
Ольга Симферополь
В этом году система Конкурс не отображала ситуацию вовремя.Особенно наличие оригиналов.До последнего момента было неизвестно фактическая конкурсная ситуация.Или же Вуз не давал информацию по движению оригиналов ,или же сама система не работала.Кстати и в приемной комиссии этот вопрос был под секретом.Это так В ТНУ Вернадского было. Может в других Вузах и иначе.....?
nik
Для Ольга Симферополь: Да,,, Вы правы 100%
Коментувати
Николай
та зачем уже мелочится.. даешь отмену бесплатного высшего образования!!