Чи захищають студентські профспілки своїх студентів?

Європейські студентські профспілки виступають "двигуном" спротиву проти підняття плати за навчання. Українські здебільшого обмежилися видачею проїзних та санаторних путівок

Чи захищають студентські профспілки своїх студентів?

Студент філософського факультету Чернівецького університету Федір Устинов членом університетської профспілки ніколи не був і не прагне.

Каже, структури ці формальні, у яких єдині повноваження розповсюджувати проїзні квитки і видавати путівки в санаторій: "Якщо говорити про профспілки, які існують ще з радянських часів, то вони, як правило, неефективні. Отримуючи зарплатню з бухгалтерії університету, вони є "приростком" до адміністрації вишу, виконуючи її волю".

Іван Шматько, студент-юрист університету Шевченка, з цією тезою погоджується. Причому, на його думку, наявні профспілки працюють не те, щоб на користь студентському самоврядуванню, а часто - супроти нього, заважаючи політично активній молоді.

"Офіційні профкоми не просто тихо мовчать, вони частіше за все навіть намагаються заважати, приходити-переконувати, що "нікуди не ходіть, ми все вирішимо". І був колись смішний випадок у будівельному університеті: на запитання, чому ж не повідомили про підвищення плати за навчання у 2009 році, вони відповіли, що просто не хотіли турбувати студентів перед сесією", - каже Іван.

Не ті люди?

Те, що профспілкова система не досконала і не відповідає європейській традиції, голова студентської комісії в університеті Шевченка Юстина Микитюк, не заперечує.

Втім, каже, розмови про зарплату членам профспілки з бухгалтерії вишу чи "палки в колеса" активістам не відповідають дійсності, принаймні в її випадку.

Проблема ж, за словами Микитюк, починається "з низів", коли через волевиявлення на факультетах до організації потрапляють "не зовсім ті люди": "Коли студенти не виявляють бажання приходити на ці вибори і вибирають людей, які не знають, чого туди ідуть, це – проблема тих людей, які не прийшли на вибори. Вони самі своїм байдужим ставленням позбавляють себе якихось можливостей. Треба починати зі свідомості студентів: виберіть когось, хто буде працювати, і тоді вам не буде на що скаржитись".

Обмежений вплив

З власного досвіду Юстина каже, що за п’ять років у профспілці допомогла багатьом на факультеті: і тим, хто пропонував культурно-мистецькі заходи організувати, і тим, кого ледь не виселили з гуртожитків.

Найяскравішим прикладом налагодженої співпраці з ректоратом вважає відхилення проекту про платні послуги за пропуск занять від 2009-го року. Тоді профкому вдалося переконати адміністрацію вишу у недоцільності нововведення.

Разом із тим, важелів впливу на процедуру поселення в гуртожиток першокурсників, відрахування з університету чи викриття викладача у корупції студентські організації не мають, визнає Юстина Микитюк.

Автор: Євгенія Вятчанінова

Deutsche welle
15.03.2011

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
СтУденТ
Про що ви пишите, шановні! Не переносьте свій недолугий досвід на весь профрух! Мені профспілка допомагала неодноразово ,хоч я не був її членом. Проте зараз вступив! Маю можливість подорожувати, як активіст, віддвідуват столицю (там усі збори), отримувати заохочення! Я просто отриимав нові можливості! Я не куплений і не засланий! На сайт заходжу часто! До речі, гарно говорити про те, що хтось щось робить погано! А ТИ ВІЗЬМИ І ЗРОБИ САМ!!! отоді й поговоримо!!!
Саймон
Якщо це читають вступники 2011 до ВУЗів....то для вас інформація.....НЕ В*ЯКОМУ РАЗІ !!!! НЕ ПОДАВАТИ ДОКУМЕНТІВ ДО НУДПСУ !!!!!!! ЦЕ ОДИН ІЗ НАЙГІРШИХ УНІВЕРСИТЕТІВ НАШОЇ КРАЇНИ!!!! Я НИМ НЕЗАДОВОЛЕНИЙ !!! за 5 н.б ВАС відчислять з нашої бурси !!(за яку заплатите 10 000 $ ) за 2 н.б небуде стипендії 525 грн !!!!! І т.д.....Я ВАС ПОПЕРЕДИВ !!!!! Якщо Вам...подобаються такі умови.... ТО ЛАСКАВО ПРОСМО ДО АДУ !! З повагою студент цієї БУРСИ !!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
"Якщо говорити про профспілки, які існують ще з радянських часів, то вони, як правило, неефективні. Отримуючи зарплатню з бухгалтерії університету, вони є "приростком" до адміністрації вишу, виконуючи її волю". -як і в будь-якій освітній організації