Російський досвід об'єднання вузів: разом з вузами укрупнили проблеми

Незадоволені студенти та викладачі з усіх регіонів: десь знизилася якість освіти через приєднання до сильних вузів слабких, яких доводиться підтягувати, десь з'явилися нові правила

Російський досвід об'єднання вузів: разом з вузами укрупнили проблеми

"Я дуже незадоволена цим фактом. Що це таке? Мені немає різниці, що тепер у мене університет федерального значення, я хочу закінчити той вуз, куди вступала", - нарікає Ірина, студентка факультету політології та соціології Уральського державного університету.

На Уралі в процесі створення федерального університету припиняють своє існування два відомих вузу - Уральський державний університет і УДТУ-УПІ. І якщо перший готує більше гуманітаріїв, а другий орієнтований на технарів, то зараз всі ці спеціальності перемішаються одна з одною.

"Викладачі на парах висловлюють невдоволення: переводять на нову роботу, стаж в старій компанії припиняється, під шумок можуть і звільнити", - розповідає Микита, студент філософського факультету УрДУ.

Разом з цим можуть втратити роботу десятки людей. "Я вже попереджена про можливе звільнення. Мене як співробітника це не влаштовує. Скорочення штату точно буде", - розповідає співробітниця ще поки УрДУ, що побажала залишитися невідомою.

Експерти стверджують: підходити до об'єднання вузів потрібно вкрай обережно

"Мова йде про вузи з власною історією, науково-дослідної школою, сформованим складом викладачів, традиціями. Формальний і непродуманий підхід до об'єднання може просто зруйнувати все те, що напрацьовано роками", - зазначає Ольга Гозман, гендиректор компанії Begin Group, що займається освітнім консалтингом.

На півдні Росії Федеральний університет утворився шляхом приєднання до Ростовського державного університету трьох "побічних" вузів: Ростовської державної академії архітектури і мистецтва, Ростовського державного педагогічного університету та Таганрозького державного радіотехнічного університету. У цьому випадку незадоволені і експерти, і студенти, які нарікають на зниження якості освіти.

"Об'єднання вузів зазвичай досить негативно позначається на якості освіти у новому університеті. Справа в тому, що до складу Південного федерального університету увійшло також кілька вузів, які поступаються якістю освіти Ростовському державному університету. Відповідно, якість освіти в ПФУ, на думку студентів РГУ, виявилася істотно нижчою, ніж в РГУ до об'єднання", - прокоментував ситуацію директор з розвитку компанії Begin Group Михайло Каптюг.

Міністр освіти Російської Федерації Андрій Фурсенко в очікуванні рекордно мінімальної кількості абітурієнтів у 2013 році має намір скоротити кількість слабких вузів і в центральній частині Росії.

Ситуація ускладнюється тим, що, на думку міністра, демографічна проблема дасть можливість позбавитися від "слабких вузів, що надають неякісні освітні послуги". Проте як бути студентам подібних вузів, які вступили до них кілька років тому і практично закінчили навчання, не ясно. Це дасть можливість закінчити хороший вуз з ім'ям. Але тільки за умови, якщо ваш університет не закриють остаточно.

Складнощі в структурі

Головна складність подібних об'єднань - практично повна зміна структури навчального закладу. На даний момент обговорюється можливість створення федеральних університетів у Москві та Санкт-Петербурзі, в тому числі і в рамках скорочення кількості вищих навчальних закладів.

"Тут важливо вибрати правильний шлях: будувати управління відповідно до суворої вертикалі влади або піти шляхом світового досвіду, згідно з яким факультети у складі великих вузів мають досить велику автономію і ресурс самостійного управління. Я вважаю, що саме другий шлях приведе до позитивних результатів", - відзначає директор навчального центру PR-технологій Північно-Західної академії державної служби Борис Періль.

При об'єднанні вузів в Москві може відбутися наступне: слабкі вузи, маючи невеликий особистий викладацький склад, можуть втратити його. До того ж як перевести студента в іншій, нехай навіть і більш престижний вуз, погодивши всі навчальні програми? За оцінкою експертів, великим вузам, що стануть центрами об'єднання, доведеться повністю змінювати власні статути, що призведе до такого ж невдоволення, що і в регіонах.

Що робити з викладачами

Скорочення викладацького складу у зв'язку з демографічною проблемою неминучі. Кафедри об'єднаних вузів будуть зливатися, а це означає звільнення деяких співробітників.

"Мінуси від такого роду об'єднань відображаються на професорсько-викладацькому складі. Не секрет, що викладацький склад в Росії в цілому досить консервативний і віковий. Ротація і взагалі будь-які зміни відбуваються дуже повільно, а об'єднання передбачає оптимізацію ресурсів, в тому числі і людських", - коментує Борис Періль.

За словами експертів, втратити роботу може значна кількість викладачів. Викладачами залишаться лише ті, хто має місця в кращих вузах, адже найчастіше саме ці люди підробляють у приватних комерційних університетах. І навіть по їх гаманцю це також суттєво вдарить: грошей у вигляді плати за навчальні години з підробітки не стане.

Приклад з Європи

У Фінляндії перед створенням великого вузу поблизу Гельсінкі програму об'єднання добре обміркували і отримали прекрасний результат. У країні Суомі був створений університет Аалто, куди увійшли Гельсінкська вища школа економіки, Гельсінський технологічний університет і Академія прикладного мистецтва і промислового дизайну.

Кошти на існування подібної установи тепер надходять не лише з державного бюджету, але і від підприємств - близько 200 мільйонів EURO на рік. Подібна співпраця сприятлива як для студентів, так і для виробництва.

"Щоб університети визнавали в інших країнах, об'єднання дійсно просто необхідно. Але потрібно робити це максимально акуратно, не змішуючи спеціальності як попало. У нашому випадку об'єдналися бізнес, технології та дизайн", - коментує директор з міжнародних відносин міністерства освіти і культури Фінляндії Яана Палоярві.

"Важливо, щоб рівень якості освіти в новому університеті був встановлений по верхній планці, тобто на рівні самого сильного вузу або навіть вище. На жаль, висока вірогідність зворотного", - відзначає Ольга Гозман.

Як повідомлялося раніше, Міністерство освіти і науки України оприлюднило для обговорення проект Закону України "Про вищу освіту".

Найбільші зміни чекають безпосередньо на структуру вишів. Саме в новому законопроекті прописані перші кроки до укрупнення вищих навчальних закладів України.

Освіта.ua
25.11.2010

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Рома
Не может быть автономии факультетов без автономии университетов. Вначале надо решить проблему автономии университетов. А для этого в законе о высшем образовании надо резко сократить полномочия т.н. "центрального органа управления в сфере образования". Тем более, что он давно выродился из органа управления в кормушку для чиновников, которые ничего полезного для системы образования не делают. Министры меняются, а гнилая система остается.