Як знайти своє справжнє покликання?

Платформа «Потенціал» пропонує запровадити американські підходи до роботи з профорієнтацїї

Як знайти своє справжнє покликання?

«Що таке покликання?» - це питання повернулося до мене через майже 10 років від здачі ЗНО. Саме такою була тема твору з мови, який становив 40% від фінальної оцінки. У 2008 за пару тижнів до іспиту вчителька зачитувала нам «перли» інших учнів, які провалили завдання роком раніше. Найбільш запам'ятався наступний: «покликання - це коли тобі кудись покликали...» . Тоді, ми реготали від невдалих фраз авторів, ледь стримуючи сльози. Однак зараз ця наївна фраза не виглядає такою вже дурною.

Що ж таке покликання як не процес, коли тебе до чогось або кудись закликають або ти сам відчуваєш, що тебе тягне кудись. Покликання не може бути одиничним і доконаним фактом, як ніби щось вроджене або остаточно визначеним. Більш того, якби воно було статичним, то його б не існувало зовсім. У такому випадку це був би одиничний акт, схожий на постанову місії, яку можна або виконати в повному обсязі - і вона зникає і на її місце приходить інша, або провалити. Покликання здійснюється інакше, воно постійно повинно себе підтверджувати, розкривати з нових сторін і новими гранями. Єдине, до чого воно закликає - так це до діяльності, створювати себе, ставати людиною. Найголовніше - що воно значно ширше за просту «професійну приналежність». Навряд чи навіть в побутовому лексиконі ми можемо говорити про «покликання продавати парфумерію», наприклад. Хоча, уживаються вирази як «покликання продавати (природжений продажник)», так і «покликання робити людей привабливими». Тобто в обох випадках ці «покликання» дають широке поле для діяльності і знаходження себе в ній.

Якщо ж ми все-таки розглянемо покликання як «приналежність до певної професії», варто згадати чудовий виступ Емілі Вапник на TEDx, яке так і називається «Чому не у всіх є одне справжнє покликання?»

Спікер робить чудові спостереження і констатує: «Не всі є вузькими спеціалістами». Шкода, що в своїх міркуваннях вона не йде далі і не приходить до того, що «професіоналів» і «мультипотенціалів» також немає.

Є в першому випадку люди, яких з дитинства виховували і заточували під один вид діяльності, під те, що вони повинні бути успішні і реалізуватися в чомусь конкретному, і є інші люди в другому випадку, які, з якоїсь причини, не пішли таким шляхом.

У даному випадку нас не цікавить питання, чому у перших склалося так, а у других інакше. Нам потрібно зрозуміти, що всі ми не тільки спочатку є, але і продовжуємо бути «[мульти] потенціалами».

Наскільки б серйозно і глибоко людина не була зануреною в свою суто професійну сферу інтересів, діяльність її все одно тягнеться за її межі. Але чим дорослішими ми стаємо, тим старанніше воліємо заплющувати на це очі.

У кожного з нас є хобі, є побутові справи, є інтереси в сфері суспільного життя (не дивлясичь на те, чи це жовта преса про знаменитостей, чи макроекономіка). Найзнаменитіші люди, які рухали історію (все людство), з часом отримали назву «Людина епохи Відродження», що означає всебічно розвинений, той, хто займається різними сферами науки, культури, мистецтва, не хворіє «професійним кретинізмом».

Певною мірою, кожна мама (найчастіше мама) одночасно є і бухгалтером, і швачкою, і вихователем, і прибиральницею, і кухарем, і аніматором, і водієм, і т. ін. І це нормально.

Більше того, в реальному світі не існує суворого професійного поділу. Кількість життєвих сфер, у яких задіяна людина, різнобічність, багатозадачність тільки розвивають людину, роблять її мислення більш гнучким, а значить, більш живим.

Тепер варто сказати про те, як же все-таки знайти свою спеціалізацію, адже не працювати в звичному сенсі цього слова можуть дозволити собі не всі. Існує давно розроблена і перевірена формула «роботи мрії», те, що надає життю сенс.Для початку можна спробувати виписати ці пункти і заповнити їх. Для більш детальної і вдумливої роботи є тестування на профорієнтацію як для підлітків, так і для дорослих (в Україні найбільш достовірними вважаються MagellanoUniversity і SDS5 до 25 і до 60 років відповідно).

У даному випадку мова йде про роботу з профессіоналом - психологом або кар'єрним консультантом. Насправді, важливість такої роботи важко переоцінити.

У США, наприклад, в школах, крім психологів, працюють фахівці з кар'єрного планування або профконсультанти. Їх завдання - не тільки провести тестування і прояснити з учнем його результати, а й скласти дорожню карту подальших дій, враховуючи як переваги, результати тестування, так і оцінки, наявність відповідних курсів або місць в університетах, справи на ринку праці. Важливо щоб у кожному випадку, таких варіантів було хоча б три, для того щоб у людини був вибір. Додатковим плюсом буде можливість пройти стажування за тими спеціальностями, які ти вибрав. Адже вибрати ту спеціальність, яка тобі до душі - це півсправи, потрібно ще самому відповідати вимогам реальності в цій спеціальності. І після всіх цих маніпуляцій все одно ніхто не застрахований від того, щоб «зробити помилку».

Головне - наявність розуміння того, що все можна змінити буквально в будь-який момент часу.

Зараз подібну практику хочуть запровадити і в Києві. Цільова аудиторія насамперед - клієнти Соціальної служби у справах сім'ї, дітей та молоді та Центру зайнятості, а також всі бажаючі. Крім тестування, буде проходити освітньо-розвиваюча програма, групові зустрічі та тренінги, лекторії та багато іншого. Але реалізувати цю програму безкоштовно і в повному обсязі можна, тільки якщо команда розробників проекту зможе зібрати достатню кількість голосів від киян.

Приєднуйтесь до Платформи профорієнтації «Потенціал» і пам'ятайте, що «кожна минаюча хвилина - ще один шанс все змінити!»

Кізіма Віталіна, психолог, спеціаліст з профорієнтації.

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ

Освіта.ua
11.10.2017

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Luibov
на мой взгляд, поднята очень важная тема, поиск себя и выбор той профессии, которая будет приносить удовольствие:) поэтому я сейчас в поиске команды, которая поможет мне и моему ребенку сделать правильный выбор. Недавно наткнулась на сайт https://moye-maybutne.com.ua/, мне очень советовали, возможно кто слышал и сможете прокомментировать?
Дарія
Шановні абітурієнти, не втрачайте час та нерви! ВСТУП БЕЗ ЗНО! ДЗП ПТО "Вище професійне училище №55 м. Дніпро" запрошує на навчання за кошти держбюджету на базі 9 та 11 класів за професіями:_ ✏ Кравець ✏ Закрійник_ Наша адреса: м. Дніпро вул. Любарського, 2 Е-mail: http://vpu55.dp.ua/ Сайт: http://vpu55.dp.ua/teatr-mod/ Тел. (питання щодо вступу, цілодобово): _ +38(066) 037 38 89 +38(096) 213 29 78 _ P.S. : ???? Документи для вступу: ✔Заява на вступ (пишете в училищі під час подання документів) ✔Атестат для навчання за професією: - кравець - на базі 9 класів, - закрійник - на базі 11 класів; ✔Копія ідентифікаційного коду; ✔6 фото 3×4 см; ✔Копія паспорта (1, 2, 11 ст.) або свідоцтва про народження ✔Меддовідка абітурієнта (форма 0-86 О).
Соціальний практик
Біда або виклик для українських педагогів - жорстка конкуренція на ринку освітніх послуг як усередині країни, так і за наших випускників - навчання за кордоном. Обирайте один із найкращих українських вишів - Національний університет біоресурсів і природокористування України (входить у ТОП-3 вишів Києва, 6 позицію у ТОП-200, 200 позицію серед 12000 університетів Східної Європи). Одна із найкращих спеціальностей майбутнього - соціальна робота. Змінимо суспільство разом. Інформація про спеціальність -https://nubip.edu.ua/node/40912. Переваги навчання - https://nubip.edu.ua/node/15755. Умови вступу і навчання: https://nubip.edu.ua/node/15755. Навчайся і працюй в Києві, престижне працевлаштування. Контакт: viktorova17@ukr.net Щиро запрошуємо всії бажаючих (бакалаврат, магістратура) .
Тет-а-тет
Дорога Віталіна! Підійдіть на автомайданчики біля лікарень, держадміністрацій, прокуратури і подивіться на яких авто їздять наші слуги народу і Ви відразу зрозумієти, яку професію слід вибирати, без Ваших заумних методик та рекомендацій. Люди завжди дивитимуться навколо і віритимуть своїм очам, а не рекомендаціям спеціалістів, у яку красиву обгортку Ви би їх не загортали.
Віталіна
Для Тет-а-тет: Цікавий погляд. Маю думку, що Ви не читали статті, оскільки, те, прл що Ви пишите було зазначено. Тобто, Ви також "слуга народу"?
Тет-а-тет
Для Віталіна. Я дуже уважно читав Вашу статтю і залишаюся при своїй думці. Раджу Вам не літати в небесах, а опуститися на грішну землю, тільки і всього. Коли я запитав своїх студентів яке у них хоббі мене почали питати, що це таке. А деякі, після пояснення, називали таке, що я не наважусь Вам тут написати.
Віталіна
Реальність така, що, навіть, якщо для людини основною є мета отримати якомога більше грошей це зовсім не означає що вона їх отримає. Це не означає, що вона зможе найти високооплачувану роботу або вступити на "престижний" факультет. У моїй практиці були десятки випадків, коли підлітки мали те, до очого прагнути, але їх батьки та вчителі впевнили їх, що вони хочуть саме статків або статусу. Втім, ті, хто дійсно розуміє чого він хоче та йде до цього дуже часто стає успішним і також фінансово заможним. А якщо не стає то він має основне, розуміння "для чого він живє". Дуже прикро, якщо Ви будучи викладачем, підтримуєте у студентах віру у паперове життя, у якому немає змін та вони мають йти по зрозумілій дорозі. Саме Ви пишете про те, що вони не знають чого хочуть і навіщо. Але, замість того допомогти їм зрозуміти це робите висновок що це неможливо змінити.
Коментувати
Інна
Дуже цікаво, я одразу спробувала зробити таку вправу. Дякую! А ще в мене є питання - про які голоси йде мова?
Віталіна
Для Інна: Дякую за відгук. Наша команда приймала участь у конкурсі на здобуття Громадського бюджету. Ми працюємо безкоштовно, але хоті ли б закупити тестування та мати можливість арендувати приміщення, запршувати більше людей від 14 до 60ти років. Звертайтесь до нас - fb.com/ProfPotential
Коментувати

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!