Професія ‑ менеджер: бути чи не бути?

«Перевиробництво» менеджерів ‑ це міф. Сьогодні, як ніколи, потрібні кваліфіковані керівники

Професія ‑ менеджер: бути чи не бути?

«Містер М» ‑ менеджер, управлінець вищої ланки ‑ велика фігура в бізнесі. Управлінці-професіонали затребувані у всіх сферах. Хто вони – «технарі» чи економісти?

Хто не мріє стати менеджером, той, швидше за все, уже ним є. Сьогодні менеджер ‑ вочевидь, одна з найпопулярніших професій у сфері великого бізнесу. Що ж відрізняє управлінця-професіонала від фахівця середнього рівня? Якщо подивитися на менеджерів у міжнародних компаніях, то відразу стає ясно, що єдиного рецепту, як добитись успіху на цьому терені, не існує.

Серед сучасних «акул великого бізнесу» є як чисті «технарі», так і економісти. А деякі взагалі не мають вищої освіти. Одним із яскравих прикладів того, як можна зробити приголомшливу кар’єру та піднятися на бизнес-олімп, не маючи при цьому фундаментальної освіти у сфері управління, є колишній глава концерну DaimlerChrysler Юрген Шремп. Він почав простим майстром у Mercedes-Benz, а з роками очолив автоконцерн у Штутгарті, провівши злиття з американським «Крайслером».

Лідер за покликанням


Головна якість сучасного менеджера ‑ це все-таки лідерство. На його плечах лежить відповідальність за цілу команду. Причому справжній керівник обслуговує інтереси відразу трьох груп людей ‑ акціонерів компанії, співробітників і клієнтів. Захищати інтереси утримувачів акцій так само важливо, як розвивати потенціал своїх працівників. Від менеджера очікують швидкого ухвалення рішень, що не обов’язково прийдуться до душі всім. Він має створювати додану вартість і мислити в категоріях «ціна» й «якість».

Сьогодні можна говорити про перевиробництво менеджерів, але не грамотних керівників. Такі фахівці завжди в ціні. Остання фінансова криза, що потрясла світову економіку, оголила слабкі сторони управлінців. Якщо не всі, то багато хто забули про свою відповідальність і жили одним днем, орієнтуючись виключно на швидкий заробіток. Але саме для менеджера важливим є стратегічне бачення на роки вперед.

У полоні цифр і технологій ‑ помилковий шлях


Менеджеру в технологічному концерні важливо володіти двома якостями ‑ умінням оптимізувати процеси та працювати з цифрами. Велику допомогу в цьому можуть надати технічні знання, адже менеджеру-технарю простіше розібратись у всіх деталях виробництва й налагодити бізнес-процеси. Проте досвідчений керівник не повинен ставати рабом цифр і технологій. Для нього важливо знайти оптимальну комбінацію та вирішувати проблеми в комплексі.

В сучасних умовах керівникам усе частіше доводиться проводити реструктуризацію бізнесу. Для цього необхідно розбиратись у таких показниках, як витрати, виручка, прибуток, грошові потоки. Проте всі ці чинники не мають аніякого значення, якщо в менеджера немає стратегії. Головні задачі, що належить вирішувати керівнику, ‑ це де й як конкурувати. Уміння скласти бізнес-план, проаналізувати можливості та ризики, розпізнати технології майбутнього – якості, що найбільш затребувані сьогодні.

Інтелігент на рівні емоцій


Не останню роль в управлінні відіграє людський чинник. Сучасний керівник повинен уміти спілкуватися з персоналом і клієнтами, ставити задачі, що мають здійснюватись і створювати додаткові імпульси для їх вирішення. У психології цю якість називають «емоційним інтелектом» (від англійської emotional intelligence), маючи на увазі під ним здатність усвідомлювати та розуміти власні емоції та емоції оточуючих і тим самим упливати на них.

Керівник має бути в центрі й об’єднувати команду. Разом із вищезазначеними якостями, сучасний менеджер має розбиратись у політичній обстановці та володіти міждисциплінарним підходом.

Отже, підіб’ємо підсумки. Менеджер обслуговує інтереси відразу три сторони ‑ акціонерів, колег і клієнтів. Від нього очікують швидкого реагування. Одна з найцінніших якостей для сучасного управлінця ‑ стратегічне бачення. «Перевиробництво» менеджерів ‑ це міф. Сьогодні, як ніколи, потрібні кваліфіковані керівники.

Сергій Франк, консультант у сфері міжнародного бізнесу

Немецкая волна
20.09.2013

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Юлия
http://rvps.com.ua/ - здесь я нашла больше интересной информации про обучения за границей та способ получения грантов.
Галина Устинова
Великолепная статья! Абсолютно верная трактовка образования и качеств менеджера. Полностью, во всем согласна с автором, - особенно в необходимости для менеджера владеть междисциплинарным подходом. Как преподаватель группы прикладных дисциплин "Информационные системы менеджмента" добавлю, что с 90-х годов строю структуру курса на основе американского учебника О’Брайена (и + М.Маракаса, 7-я ред., 2006 г), где принят именно этот подход. К сожалению, наши последние нормативные программы требуют узкой функциональной ориентации курса (по функциям менеджмента), в какой-то мере разрушая этот подход и сужая сферу труда и кругозор менеджера. Вспомнились слова ныне покойного гл.инж. антоновского авиационного завода Ильченко - о том, что он не брал на работу инженера, если тот не мог по бухгалтерскму балансу понять финансовое состояние производства. Ах, если бы, уважаемый автор статьи мог повлиять на такие узкие программы! Ах, если бы...
Кушнерик Ольга
Для Галина Устинова: Здравствуйте! А в каком ВУЗе Вы преподаете?
Коментувати

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!