Податкова знижка на навчання: як її отримати

Знижка на навчання надається за оплату освітніх послуг у вітчизняних закладах освіти

Податкова знижка на навчання: як її отримати

Податкова знижка – це можливість громадянина повернути частину сплаченого загальнодержавного податку на доходи за певні послуги, які були здійснені протягом звітного податкового року платником податку. Право на податкову знижку за навчання мають здобувачі освіти, батьки здобувачів освіти або їх усиновлювачі, чоловік або дружина здобувача освіти, які є громадянами України та платниками податків.

Cлужба освітнього омбудсмена підготувала 
роз’яснення щодо питання надання та обрахування суми податкової знижки.

Що таке податкова знижка

Здобувач освіти, який навчається в українському закладі дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти на контрактній формі навчання, або член його сім’ї першого ступеня споріднення, має право на певну компенсацію вартості освітніх послуг, тобто податкову знижку на навчання, якщо він сплачував кошти на користь цих закладів. Це передбачається підпунктом 166.3.3. статті 166 Податкового кодексу України.

Тобто заклад освіти повинен бути юридичною особою, мати ліцензію на провадження освітньої діяльності, спрямованої на організацію, забезпечення та реалізацію освітнього процесу у формальній та / або неформальній освіті. Заклад освіти має надавати освітню послугу – комплекс визначених законодавством, освітньою програмою та / або договором дій, що мають визначену вартість та спрямовані на досягнення здобувачем освіти очікуваних результатів навчання (стаття 1 Закону України «Про освіту»).

Податкова знижка для фізичних осіб, – документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку – резидента у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів – фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених цим Кодексом (підпункт 14.1.170. статті 14 Податкового кодексу України).

Простіше кажучи, податкова знижка – це можливість громадянина повернути частину сплаченого загальнодержавного податку на доходи за певні послуги, які були здійснені протягом звітного податкового року платником податку. Витрати мають підтверджуватися платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, що ідентифікують продавця послуг і особу, яка звертається за податковою знижкою, а також копіями договорів за їх наявності, у яких обов’язково відображається вартість таких послуг і строк оплати за такі послуги (підпункт 166.2.1 статті 166 Податкового кодексу України).

Податкова знижка буває різна. Вона може включати витрати за користування іпотечним житловим кредитом, благодійні внески неприбутковим організаціям, витрати за навчання та багато інших витрат. Повний перелік витрат, за які можна отримати податкову знижку, визначається пунктом 166.3. статті 166 Податкового кодексу України.

За даними Державної податкової служби, наприклад, у 2019 зі 147,3 тисячі громадян, які звернулися за податковою знижкою, 80% громадян хотіли отримати знижку саме за витрати на навчання, й у 2020 році держава компенсувала 216,3 млн грн плати за контрактну форму навчання 77,4 тисяч українців. Тобто саме знижка за витрати на оплату навчання користується найбільшою популярністю.

Але з цих статистичних даних можна зробити висновки, що громадяни порівняно мало користуються своїм правом на податкову знижку. Припускаємо, що частина громадян або зовсім не знають про таке право, або не знають, як саме можна отримати податкову знижку. Як пише «Економічна правда», у 2018-2019 навчальному році на контрактній формі навчання у вітчизняних закладах вищої освіти навчалося до 800 тисяч студентів, проте за податковою знижкою звернувся лише кожен сьомий із них.

Хто може отримати податкову знижку за навчання

Право на податкову знижку за навчання мають здобувачі освіти, батьки здобувачів освіти або їх усиновлювачі, чоловік або дружина здобувача освіти, які є громадянами України та платниками податків.

Офіційне видання Державної фіскальної служби України зазначає, що податкову знижку можна отримати незалежно від того, у державному, комунальному, корпоративному чи приватному закладі освіти ви або ваш родич першого ступеня споріднення отримуєте освітні послуги.

Знижка на навчання надається за оплату освітніх послуг у закладах дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти, але це має бути вітчизняний заклад освіти (підпункт 166.3.3. статті 166 Податкового кодексу України).

Загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата (підпункт 166.4.2. статті 166 Податкового кодексу України). Тобто отримати податкову знижку може лише фізична особа, яка отримує офіційно заробітну плату і платить із неї загальнодержавний податок на доходи. Приватний підприємець отримати податкову знижку не може. Це визначено, зокрема, й підпунктом 14.1.170. статті 14 Податкового кодексу України).

Податкова знижка надається виключно фізичній особі, яка має ідентифікаційний код та фізичній особі, яка через свої релігійні переконання відмовилася від прийняття ідентифікаційного номера, але офіційно повідомила про це відповідний контролюючий орган і має про це відмітку у паспорті (підпункт 166.4.1. статті 166 Податкового кодексу України).

Як надається податкова знижка за навчання

Податкова знижка надається у поточному році за наслідками попереднього звітного податкового року, тобто календарного року (пункт 166.1.1. статті 166 Податкового кодексу України). Для цього необхідно включно до 31 грудня наступного за звітним податкового року подати річну декларацію.

У декларації вказуються, зокрема, підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум. Якщо відповідні витрати підтверджені електронним розрахунковим документом, платник податків зазначає в податковій декларації лише реквізити електронного розрахункового документа. (підпункт 166.1.2. статті 166 Податкового кодексу України).

Із формами та порядком заповнення і подання податкової декларації можна ознайомитися тут.

Якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним, не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься (підпункт 166.4.3. статті 166 Податкового кодексу України). 

Тобто, щоб отримати податкову знижку за навчання за 2020 рік, включно до 31 грудня 2021 року ви маєте подати декларацію за витрати за 2020 рік, і держава компенсує вам частину витрат. Якщо ви подасте у 2022 році декларацію на податкову знижку на навчання за 2020 рік, ви вже не маєте права її отримати. Тобто скористатися знижкою за витрати за минулий рік можна лише впродовж того року, який є зараз.

Податкова знижка на навчання складає 18% від витрачених у попередньому податковому році коштів, тобто від вартості навчання.

Як порахувати податкову знижку

Для цього необхідно всю вашу заробітну плату за рік помножити на 0,18% (оскільки знижка від податку складає 18%) – так ви порахуєте, скільки податку заплатили із заробітної плати. Від зарплати за рік відняти плату за навчання за рік та отриману суму потрібно помножити на 0,18%. Далі цю отриману суму слід відняти від суми податку із заробітної плати. Так ви дізнаєтеся, скільки грошей вам має повернути держава за оплату освітніх послуг.

Наприклад, за рік ви отримали заробітну плату, умовно кажучи, 120 000 грн.

Тобто за рік із такої заробітної плати ви заплатили 21 600 грн податку (120 000 * 0,18 = 21 600). За навчання ви заплатили, умовно кажучи, 25 000 грн. Отже, (120 000 – 25 000)*0,18% = 17 100. Далі 21 600 – 17 100 = 4 500. Тобто за такої річної зарплати та плати за навчання держава мала б повернути вам 4 500 грн. (розрахунок орієнтовний).

Які документи потрібні для оформлення податкової знижки

За даними Державної податкової служби України, для оформлення податкової знижки на навчання потрібні такі документи:

 • декларація про майновий стан і доходи;
 • копія паспорта особи, яка подає декларацію;
 • копія ідентифікаційного коду особи, яка подає декларацію;
 • копія паспорта / свідоцтва про народження здобувача освіти;
 • довідка із закладу освіти про період навчання, кількість навчальних місяців у звітному (календарному) році та суми сплачених коштів за вказаний період;
 • копії квитанцій та / або платіжних доручень, сплачених за навчання у звітному періоді;
 • довідка про заробітну плату (форма – 3) за звітний період, з обов’язковим включенням сум податків, які утримуються із заробітної плати, та суми пільги, якщо є;
 • довідка про склад сім’ї з органу місцевого самоврядування;
 • копія документу із зазначенням реквізитів для перерахування коштів;
 • заява на перерахування коштів;
 • копія договору про навчання у відповідному закладі освіти.

Копії зазначених у підпункті 166.2.1 статті 166 документів (крім електронних розрахункових документів) надаються разом з податковою декларацією, а оригінали цих документів не надсилаються контролюючому органу, але підлягають зберіганню платником податку (пункт 166.2.2. статті 166 Податкового кодексу України).

Якщо відповідні витрати підтверджені електронним розрахунковим документом, платник податків зазначає в податковій декларації лише реквізити електронного розрахункового документа.

Сума, що має бути повернута платнику податку як знижка на навчання, зараховується на його банківський рахунок, відкритий у будь-якому комерційному банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену в декларації, протягом 60 календарних днів після надходження такої податкової декларації (підпункт 179.8. статті 179 Податкового кодексу України).

За матеріалами Служби освітнього омбудсмена.

Освіта.ua
04.08.2021

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Володимир
Чи надається податкова знижка на навчання зараз в період військового стану? В податковій сказали, що тільки після закінчення війни.
Василь
Доброго дня, чи можуть відмовити у знижці якщо квинації оплатив студент, а декларацію подає батько, який є державним представником його
Тетяна
Незрозуміло, за який період треба оформлювати документи на знижку, якщо, наприклад у мене донька пішла в цьому році тільки на 1-й курс контракту ? Можна весною 2022 року подавати? Хоча вона навчальний рік, наприклад у березні-квітні не закінчить ще . Але ж проплата на цей час буде вже за весь навчальний рік. Чи треба чекати формального закінчення 1-го курсу? І вже декларацію подавати виходить в 2023 році? Хто може пояснити? І друге. Я працюю в державній структурі, і декларацію в налогову взагалі не подаю, в нас подає тільки керівництво. Мені треба "ноги топтати" в Налогову, чи достатньо довідки про зарплатню з роботи ?
Елена
Для Тетяна: вернут только за прошедший год,не УЧЕБНЫЙ ГОД,А НАЛОГОВЫЙ ГОД,КАЛЕНДАРНЫЙ,т.е. за 2021,за 4 месяца.а за 22 год подадите в 23 году.а если не подадите за эти 4 месяца 21 года в 22 году,то потом вам не вернут.Подавать можно коода вам удобно,до декабря 22 года..,мы платим помесячно,так удобнее ,квитанции за каждый год отдельно.Декларацию заполняют сейчас в налоговой сами,для этого им нужна ваша электронная подпись(не понимаю насколько это законно).Но в налоговой всё равно придется брать справку о доходах,они будут сравнивать со справкой с работы.Так что идти туда придется.
Галина
Для Елена: довідку можна замовити і отримати в електронному кабінеті, а не йти.
Тетяна
В електронному кабінеті ЧОГО?
Коментувати
Людмила
Підскажіть будь ласка, чи можна отримати податкову знижку, якщо батько та студент зареєстровані за різною адресою ?
Елена
Для Людмила: а на что прописка влияет?Отец записан плательщиком?Какая разница кто где прописан.Студентяы часто в общаге прописаны.Главное в квитанции прописывать плательщиком отца
Людмила
Дякую за відповідь. Мене збив з пантелику перелік документів з довідкою про склад сім’ї.
Коментувати
Serg
Чи має право на податкову знижку військовослужбовець? Оскільки він отримує грошове забезпечення, а не зарплату. ПДФО з грошового забезпечення утримується та відразу компенсується
Галина
Для Serg: Ну так якщо воно компенсується, то Ви що хочете щоб Вам компенсували двічі?
Коментувати
Надія
Оплатила за сина перше півріччя за військову кафедру. У квитанції сказали вказати прізвище сина, тому що він буде навчатися у вузі, а не мати. Сказали, що він зможе сам піти до налогової та подати документи. Так це чи ні? В мене після оплати виникли сумніви щодо цього питання. Надайте , будь ласка, роз’яснення з цього приводу.
Галина
Для Надія: він працює? Податкову пільгу моде отримати той, хто ці податки сплачує. Якщо він працює (офіційно), то звісно може піти в податкову і оформити податкову пільгу. Якщо пільгу хотіли отримати Ви, то як він може її га Вас оформити. У Вас взагалі є договір на платне навчання? Якщо є і в ньому вказано, що Аи оплачуєте за навчання сина (вказані обидва прізвища), то Ви подавайте договір з квитанціями.
Коментувати
Світлана
Дочка навчається на військовій кафедрі , за яку ми здійснюємо оплату. Коли ми хотіли подати документи на повернення податку , в податковій службі нам повідомили ,що за військову кафедру кошти не повертають. Чому?
Галина
Для Світлана: http://www.visnuk.com.ua/uk/news/100025692-vitrati-na-navchannya-na-viyskoviy-kafedri-chi-ye-pravo-na-podatkovu-znizhku. Якщо Ви звернулись до податкової офіційно, то Вам офіційно мали відповісти. Що вони вказали у підставі відмови?
Коментувати
Людмила
А, якщо я офорсилася на роботу і вступила на 5 курс вузу,але так,як був карантин то заробітну плату не нараховували тому що організація була на карантині, а ми в відпустці.У мене лише за 1 місяць нарахрвано було зарплати.Навчаюся на заочному відділенні.Чи можу я теж отримати хоч мізерні ці гроші.
Нерогуль
Для Людмила: Если хотя бы за 1 месяц была начислена зарплата - можно. Предположим, что за 1 месяц вамначислили 6000 грн. (грязными). НДФЛ 18% составил 1080 грн. Предположим, что стоимость вашего обучения за год 15000 грн. Если бы вы полностью работали, могли бы претендовать на 2700 грн. возмещения НДФЛ (18% от 12000). Но у вас всего было удержано 1080 грн. НДФЛ. Вот в пределах этой суммы (1080 грн.) можете претендовать на возмешение НДФЛ.
Нерогуль
Для Людмила: (Исправлена опечатка) Если хотя бы за 1 месяц была начислена зарплата - можно. Предположим, что за 1 месяц вамначислили 6000 грн. (грязными). НДФЛ 18% составил 1080 грн. Предположим, что стоимость вашего обучения за год 15000 грн. Если бы вы полностью работали, могли бы претендовать на 2700 грн. возмещения НДФЛ (18% от 15000). Но у вас всего было удержано 1080 грн. НДФЛ. Вот в пределах этой суммы (1080 грн.) можете претендовать на возмешение НДФЛ.
Коментувати
Ірина
А військовий пенсіонер може отримати знижку?.,...,.
Нерогуль
Для Ірина: Пенсионер, если только получает пенсию и не работает (не получает зарплату) - не может, так как налоговая скидка именно из дохода "101 - заработная плата
Коментувати
Ольга
Почему такое доброе государство не заложит эту налоговую скидку сразу в стоимость обучения? Государству надо же, чтобы все мучались, справочки собирали, в налоговую зря ходили, чтобы налоговикам работа была.
Галина
Для Ольга: тому що на неї має право лише той, хто сплачує податок з офіційної заробітної плати. А ті, хто приховує доходи на неї права не має.
Коментувати
Вступник 2021
для отримання податкової знижки довідку про заробітну плату треба за 2020 чи 2021?
Нерогуль
Для Вступник 2021: Справку предоставлять за предыдущий год и документы об оплате также за предыдущий год.
Вступник 2021
Как документы об оплате за предыдущий год для Вступника 2021???? Оплата только будет производиться… Еще не все подали оригиналы документов на контракт, не говоря уже об оплате.
Нерогуль
Для Вступник 2021: В этом году оплатите за обучение - в следующем претендуете на налоговую скидку (в апреле 2022 возьмёте справку о доходах за 2021 год и приложите договор, квитанцию об оплате в 2021 г.).
Коментувати
Міла
Ще для чогось необхідний електронний підпис заявника..., А точніше ключ. Дуже цікаво для яких цілей?
Нерогуль
Для Міла: Для того, что работники налоговой теперь сами не хотят заполнять формы, а сажают вас за компьютер, вы входите в "кабинет плательшика налогов" с этим ключём и сами заполняете формы Декларации и Ф3
Коментувати
Наталія
Довідка про склад сімї податься відповідно до якого нормативного документу? Тай й весь перелік необхідних документів?
Валентина Клименко
Договір із закладом освіти складений на ім’я здобувача освіти, а платником є мати .По цій причині відмовили у компенсації.Чи правомірно це?
Ольга
Для Валентина Клименко: Так. Поміняйте договір на своє ім’я, якщо можливо. Я так зробила.
Бабич Анна Алексеевна
Чому підприємець першої групи не має право на компенсацію? ,налог плати ,а компенсація не обов’язково ?
Нерогуль
Для Бабич Анна Алексеевна: Предприниматель платит НДФЛ? Не платит! ФЛП платит ЕСВ и единый налог. Налоговая скидка предусмотрена именно на НДФЛ (с дохода с кодом 101!Заработная плата")
Коментувати