Поновлення на навчання у закладі вищої освіти

Правила поновлення студентів на навчання у закладі вищої освіти після відрахування або академвідпустки

Поновлення на навчання у закладі вищої освіти

Чим врегульований порядок поновлення? Куди звертатися щодо поновлення? Яким є порядок поновлення? Які документи потрібні для поновлення? Які існують обмеження щодо поновлення? Чи можна поновитися на бюджет? Чи можна поновитися до іншого ЗВО? Чи можна поновитися на іншу спеціальність?

Чим врегульований порядок поновлення?

Порядок поновлення на навчання врегульований ст.46 Закону України «Про вищу освіту» та  Положенням про порядок переведення, відрахування та поновлення студентів вищих закладів освіти, затвердженим наказом Міністерства освіти України № 245 від 15.07.96 р.

Окрім цього, порядок поновлення може деталізуватись у внутрішніх правових актах закладу вищої освіти. Такі документи є в багатьох університетах, наприклад в ЛНУ імені Івана Франка, НУ «Львівська політехніка», КНУ імені Тараса Шевченка, КПІ імені Сікорського та інших.

Куди звертатися щодо поновлення?

Зразок заяви, інформацію про перелік необхідних документів та про особливості процедури поновлення зазвичай можна отримати в одному з двох підрозділів закладу вищої освіти – приймальній комісії або в деканаті.

Яким є порядок поновлення?

Поновлення на навчання здійснюється, як правило, під час літніх або зимових канікул. Заяву про поновлення потрібно подавати завчасно. Наприклад, у Київському національному університеті  – за місяць до початку навчання, у Львівській політехніці – за два тижні.

Заява про поновлення повинна бути розглянута протягом двох тижнів, а особі, що поновлюється повідомлені умови зарахування на навчання або причина відмови.

Наказ про поновлення до складу студентів видає ректор (директор) закладу вищої освіти, тож заява про поновлення пишеться на його ім’я. Спочатку вона розглядається приймальною комісією або деканатом, які приймають рішення про поновлення та повідомляють про нього ректора.

Зарахування здійснюється після ліквідації (складання) академічної різниці. Тобто, спочатку потрібно скласти заліки та іспити з тих дисциплін, які студент не склав до відрахування чи академічної відпустки і які потрібно скласти для продовження навчання. Розмір академічної різниці визначає деканат факультету/інституту, до якого особа поновлюється на навчання, порівнюючи академічну довідку чи навчальну картку з навчальним планом.

При цьому слід мати на увазі, що згідно з Методичними рекомендаціями МОН, розмір академічної різниці на рік не може перевищувати 20 кредитів (приблизно 6-7 предметів по три кредити). Якщо розмір академічної різниці є більшим, то особу можуть поновити на курс нижче, ніж той з якого її відрахували.

Які документи потрібні для поновлення?

Згідно з  Положенням про порядок переведення, відрахування та поновлення студентів вищих закладів освіти, для поновлення будуть потрібні заява на ім’я ректора (директора) та  академічна довідка, яка видається студентові після відрахування. Однак, заклади вищої освіти у своїх внутрішніх документах деталізують перелік документів.

Так, у деяких вишах для поновлення, окрім згаданих заяви та академічної довідки, потрібно подати: витяг з наказу про відрахування; довідку про академічну різницю (видається в деканаті факультету, куди поновлюється студент); копію угоди про навчання (якщо така укладалась); копію паспорта та довідки про присвоєння ідентифікаційного номера тощо.

Які існують обмеження щодо поновлення?

Поновлення здійснюється незалежно від тривалості перерви в навчанні, причини відрахування, трудового стажу та форми навчання.

Однак, забороняється поновлення на перший курс. Тож, якщо студент відрахований на першому курсі, то поновитися на навчання він не зможе. Ректор (директор) закладу вищої освіти має право поновити його одразу на другий курс, за умови, що він складе академічну заборгованість до початку навчальних занять.

Так, наприклад, у ЛНУ на другий курс може бути поновлений студент, який був відрахований у другому (літньому семестрі), але його зарахують лише на наступний календарний рік після відрахування. Подібне правило діє й в інших закладах вищої освіти, однак деякі з них встановлюють додаткове обмеження щодо розміру академічної заборгованості, яка зазвичай не може бути більшою двох-трьох навчальних дисциплін обсягом не більш ніж 10-15 кредитів ЄКТС.

Чи можна поновитися на бюджет?

Особи, які навчалися на бюджеті мають пріоритетне право поновитися на бюджет, однак лише у разі наявності вільних місць. Якщо на час поновлення такого місця немає, то доведеться поновлюватись на контракт, або шукати вільні бюджетні місця в інших закладах вищої освіти, де є така ж спеціальність.

Деякі навчальні заклади, вирішуючи питання про поновлення студента на бюджет, враховують причину відрахування. Тож, якщо студент був відрахований за невиконання індивідуального навчального плану (тобто через академічну неуспішність), то він поновлюються, як правило, на умовах контракту. Перевагу при поновленні на бюджет буде мати той студент, який отримав академічну відпустку за станом здоров’я, у зв’язку з навчанням у закордонних закладах вищої освіти тощо.

Чи можна поновитися до іншого вишу?

Поновитися на навчання можна як у той самий заклад вищої освіти, так і в інший. Однак, не мають право на поновлення до державних закладів вищої освіти, які навчались в неакредитованих недержавних вищих закладах  освіти (тобто таких, що не відповідають вимогам, які затверджує МОН).

Чи можна поновитися на іншу спеціальність?

Студенти магістратури можуть поновлюватись лише на ту ж саму спеціальність на якій вони перервали навчання. Що стосується поновлення студентів бакалаврату на іншу спеціальність, то оскільки законодавство встановлює обмеження щодо розміру академічної різниці, заклади вищої освіти здебільшого дозволяють поновлюватись студентам тільки на ту саму або споріднену спеціальність в межах однієї галузі знань.

Освіта.ua
24.01.2020

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Катя
Подзвоніть мені з університету будь ласка 0 (68) 710 98 51 будь ласка будь ласка. Мене цікавлять всі факультети,я люблю навчатися і дуже цілеспрямована. Готова піднімати рейтинг вашого університету
007
Для Катя: Вже зрозуміло з того, як Ви піднімете той рейтинг, якщо на освітньому порталі звертаєтесь до якогось невідомого університету! Ха-ха-ха
Катя
Вибачте,я різностороння людина,хочу щоб мене побачили всі
007
Для Катя: Тоді голі фотки кидайте. Обов’язково всі побачать. Різностороння людина, яка не вміє читати, і розуміти прочитане. В інстаграм!
Коментувати
Владислава
Вітаю. Хочу дізнатись чи законо так робити університету. Студент поступив у 2022 році на третій курс університету після коледжу на ту ж саму спеціальність. (типу як скорочений курс). При вступі було задане питання чи буде академічна різниця, на що університет сказав що не буде. Тепер після першого семестру навчання університет надіслав лист : «ой, ми передивились план навчання, тепер вся група повинна заплатити академічну різницю»(текст я скоротила) Тепер студент повинен заплати 14 тисяч різниці, при чому він ще вчиться на бюджеті. Це підстава. Що робити в даній ситуації, адже документи в кінці 3 курсу забирати не хочеться, але й платити 14 тисяч за їх помилку у навчальному плані теж не повині
Олександра
Вітаю! Через війну (по причинам, які унеможливлюють навчання) взяла академ відпустку на 2022-2023 навчальний рік. Коли в наступному навчальному буду поновлюватися, повернуся на своє бюджетне місце? Тоді ректор казав, що так. Зараз вже кажуть про нові укази, по яким бюджетні місця переходять квотнткам.
Валя
Чи моможу я забрати документи з одного факультету але продовжувати навчатися на іншому у тому ж вузі? Зараз навчаюся очно і заочно на різних факультетах
Іванна
Доброго дня, чи можна поновитись на той самий курс з якого відрахували?наприклад мене відрахували в першому семестрі 4 курсу. Дякую
Євген
Доброго дня. Чи можна поновитися на дві спеціальності одразу, якщо був відрахований з однієї, і навчатися заочно на двох?
Ліда
Доброго дня! Якщо я перевелася з однієї спеціальності на якій я навчалась на бюджеті на зовсім іншу спеціальність на контракт, то чи можу я поновитися на цій самій спеціальності і паралельно навчатися на 2-ох спеціальностях?
Віталіна
Доброго дня! Не склала на 2 курсі літньої сесії один екзамен, відраховують і пропонують йти на контракт. Чи є змога ліквідувати академічну заборгованість з одного предмету і продовжувати навчання на бюджеті.
Галина
Для Віталіна: Ну якщо Вам пропонують йти на контракт, значить Ви вже вичерпали ці можливості. У Вас же були встановлені терміни додаткової сесії. На контракт вас не переводять. Вас мають саме відрахувати з бюджету, а потім Ви доскладете предмет та поновитесь на контракт
David
Для Віталіна: Как вам уже пояснили, на бюджете нужно быть слишком одарённой и не уметь договариваться, чтобы не сдать один предмет за три пересдачи даже с комиссией. С другой стороны, а кто сказал, что на контракте справитесь? Платники тоже вылетают, даже chatGPT и покупные работы не помогают. Если так нужна корочка - распечатайте или сразу купите "копию" диплома и займитесь чем-нибудь полезным хотя бы для себя.
Коментувати
Віра
Доброго дня! Якщо студент навчався в період з 2003-2006 рр., не довчився 1 рік до бакалавра. Чи можливо замовити академічну довідку у вищому навчальному закладі? Дякую!
Наталія
Добрий вечір! Склалася така ситуація два студенти служать у армії у них академ відпустка була на один рік і продовжили ще на один. служба закінчується у квітні. Чи можуть студенти поновитися під час служби і навчатися на індивідуальній формі навчання з доздачею академічної різниці. Коли їх потрібно поновлювати.
Татарин
Для Наталія: Если ума палата, отправляйте в террор(истическую)оборону и проблема решится так или иначе.
Коментувати
Нат
Чи можна поновитись на бюджет, магістратура 1 курс якщо не здав зимової сесії , і був відрахований.
Неля
Доброго дня. Скажіть будь ласка,не зданий один екзамен літньої сесії. Декан повідомив про відрахування Чи можна поновитися чи через академвідпустку перездати в наступному семестрі тільки цей екзамен.на наступний рік. Як правильно писати заяву.
Усик Ірина
Доброго дня. Хочу поновити навчання після10 років перерви. Чи потрібно складати ЗНО для поновлення у виш ( НТУ ХПІ)?
Елена
Для Усик Ірина: почему здесь спрашиваете?Позвоните или поедьте в ВУЗ и вам скажут можно или нет.Обычно восстанавливают,и ЗНО не нужно.Это на контракт.Любой каприз за ваши деньги. Досдадите,если новые дисциплины появились и всё.Звоните в ВУЗ
David
Для Усик Ірина: Если десяток лет без вуза прожили, тогда может лучше не стоит или достаточно пройти 1-2-3-6-месячные курсы (онлайн) по специальности?
Коментувати
микола
Під час карантину батько захворів на ковід лежав у лікарні. бабця хвора також на коовід доглядав у дома , (не було кому доглядати сім"я три людини , я ,бабця, батько) не зддав сесію зимову. як поновитись на бюджет .
989
Для микола: ніяк. поновитись можна на контракт, потім після сесії, за результатами здачі іспитів, перевестись на бюджет
David
Для микола: Учитесь общаться и договариваться с людьми - достаточно БЫЛО известить куратора и далее заявление декану/проректору с пояснением и клопотанням перенести сессию на индивидуальное или в академотпуск. Так решалось задолго до лабораторных "ковидов", хотя если последствия на мозг сильные - баллотируйтесь по местному округу - или в 95-квартал.
Коментувати
Тетяна
Скажіть,чи можна поновитись після 8років?Навчалась на заочній формі,вв кінці 3 курсу по особистих причинах залишила навчання,академку не брала,просто закинула усе.
David
Для Тетяна: Можно, но стоит и нужно ли? Перезвоните или гляньте на официальном сайте вуза.
Коментувати
Владислава
Питання: відрахували на першому курсі. Чи можна подавати документи заново при вступі2021 в інший навчальний заклад?
Назар
Добрий день.Навчання було перерване у грудні минулого року на 2 курсі.Закінчена вечірня школа 11класів.ЗНО не здавав.Чи можу поновитись зараз на 2 курс?Навчальний заклад ВХПТУ.
Вероніка
Підскажіть будь ласка, після вечірньої школи не обов’язково здавати зно?
David
Для Вероніка: ЗНО/НМТ нужно только для поступления в вуз.
Коментувати
Зоряна
Доброго дня, чи маю я право наново поступати на іншу спеціальність/відраховано після 1 семестру/
Андрей
Для Зоряна: Если бы проучилась 2 семестра и успешно сдала сессию - можно было бы перевестись на другую специальность. Если отчислили после 1 семестра - пооступать заново на общих основаниях.
Коментувати
Олег
Доброго дня, за скільки днів повинен бути опублікований наказ про вихід з дистанційного форми навчання?? Нас вивели на навчання і не опублікували наказу. Так можна? Це законно??
Демьянчук Ольга
Доброго дня. Скажіть будь ласка як можна поновитися на навчання на заочне відділення. Має особа академічну довідку про закінчення трьох курсів навчання, без заборгованостей. Але проживає за кордоном і має лише закордонний паспорт український, а паспорт громадянина України було ліквідовано при міграції для постійного проживання за кордоном. Особа зацікавлена отримати освіту 4 року навчання використовуючи онлайн навчання.