Які мовні засоби допоможуть увести тезу?

Мовні (метатекстові) засоби для введення тези та зразки їх уживання.

Оскільки завданням тези як першого обов’язкового змістово-конструктивного елемента власного висловлення є інформування читача (екзаменатора) про погляд автора (учасника тестування) на проблему, що була порушена в завданні, то у формулюванні будуть доречними будь-які мовні засоби, які допоможуть показати, що все сказане є індивідуальним, оригінальним поглядом автора, його власною позицією, ідеєю стосовно відповідної проблеми.

Мовні засоби, які допомагають автору вести читача по своєму тексту, хоча й не несуть важливої змістової інформації стосовно теми, інколи називають метатекстовими засобами.

Зручними метатекстовими засобами для інформування читачів про тезу є ті, що подані в таблиці.

Мовний (метатекстовий) засіб

Зразок використання мовного (метатекстового) засобу на прикладі теми

«Чим треба керуватися, обираючи майбутню професію?»

Я вважаю, що…

Я вважаю, що вибір майбутньої професії варто здійснювати зважаючи на два фактори: по-перше, на те, чи відповідне заняття подобається людині, по-друге, на те, чи зможе ця робота забезпечити нормальне (безбідне) життя.

Я глибоко переконаний, що…

Я глибоко переконаний, що майбутню професію людині найкраще обирати, зважаючи на свої таланти й уподобання, а не на те, чи зможе ця робота давати значний дохід у майбутньому.

Я, як до речі, і багато хто з моїх друзів, уважаю, що…

Я, як до речі, і багато хто з моїх друзів, уважаю, що, обираючи те, чим займатися в майбутньому в житті, в першу чергу треба враховувати фінансовий бік питання. Іншими словами, мені здається, що в майбутньому та робота буде найкращою, завдяки якій я зможу забезпечити і себе, і своїх батьків, і свою майбутню сім’ю.

На мою думку, …

На мою думку, найкраща професійна реалізація людини можлива там, де людина відчуває себе упевненою й гармонійною. Тож, обираючи майбутню професію, варто керуватися принципом «сродності», про який свого часу говорив наш видатний філософ Григорій Савич Сковорода.

На моє глибоке переконання, …

На моє глибоке переконання, тільки відчуття схильності до певної професійної діяльності має бути визначальним для людини при виборі майбутньої роботи.

Переконаний/а, що…

Переконаний/а, що щасливе майбутнє людині гарантує лише та робота, якою подобається займатися. Усі інші критерії відбору професійного шляху мені видаються неважливими.

Мені здається, що…

Мені здається, що на етапі вибору майбутньої професії людина має зважати на те, чи подобається їй робота, і на те, чи є на цьому шляху перспективи фахового, кар’єрного й фінансово-матеріального зростання.

Як на мене, то…

Як на мене, то не людина вибирає професію, а професія – її. Маю на увазі, що найчастіше люди при виборі майбутньої діяльності керуються своїми вподобаннями, уважаючи, що все інше є вторинним.

Важко не погодитися з тим, що…

Важко не погодитися з тим, що вибір професії є одним із визначальних рішень у житті, яке людині варто прийняти, ураховуючи передусім перспективи своєї особистісної самореалізації.

Цілком справедливим буде твердження, що…

Цілком справедливим буде твердження, що тільки та професія, яка, як кажуть, до душі, може стати улюбленим хобі й підґрунтям для успіху в майбутньому.

Без перебільшення можна стверджувати, що…

Без перебільшення можна стверджувати, що лише робота за покликанням серця може дати насолоду людині й зробити її щасливою, тож вибирати професію треба лише серцем.

Абсолютно істинним можна вважати твердження (думку, позицію) про те, що…

Абсолютно істинним можна вважати твердження (думку, позицію) про те, що будь-яка професія може стати улюбленою, якщо за якісну роботу людині платитимуть добрі гроші. Отож, найкраще обирати майбутнє заняття з огляду на перспективи досягнення матеріальної стабільності, за якою, урешті, прийде й духовна гармонія.

У народі кажуть, що…, однак я упевнений у тому, що…

У народі кажуть, що обирати професію треба серцем, однак я упевнений у тому, що серце часто нас «заводить у неволю», тож краще йому не довіряти. Думаю, що при виборі професійного шляху варто керуватися лише «холодним розумом» і йти на ту роботу, де є хоча б якісь перспективи кар’єрного й фінансового зростання.

Багато хто (людей) вважає, що…. Не можу не приєднатися до такого погляду.

Багато хто (людей) вважає, що великі гроші – доволі сумнівний критерій при виборі професії. Не можу не приєднатися до такого погляду.

Можливо, багато хто й не погодиться зі мною (моєю позицією, поглядом, твердженням), але я з усією впевненістю хочу заявити, що…

Можливо, багато хто й не погодиться зі мною (моєю позицією, поглядом, твердженням), але я з усією впевненістю хочу заявити, що тільки відчуття «сродності» має визначати, ким людині бути в майбутньому – лікарем чи вчителем, юристом чи механіком, президентом чи вільним філософом.

Уважаю, що не може бути піддана сумніву позиція, згідно з якою….

Уважаю, що не може бути піддана сумніву позиція, згідно з якою гармонійна професійна самореалізація як складник загальної життєвої самореалізації особистості можлива лише в тій сфері, де людина відчуває себе як риба у воді. Це означає, що обираючи професію варто дослухатися тільки до серця, а не до швидкоплинної моди на певні професії чи до порад сторонніх.


Увага! Метатекстові мовні засоби є лише «цементом», який склеює зміст власного висловлення. Вони допоможуть оформити думку, однак не здатні її замінити! Тож, уподобавши якийсь універсальний метатекстовий засіб для уведення тези, варто не забувати, що він буде доречним лише в разі, якщо теза наявна, а до того ж зрозуміла й чітка.

ЧИТАТИ ДАЛІ

Збірник для підготовки до власного висловлення створено Освіта.ua відповідно до діючих вимог до написання власного висловлення на зовнішньому незалежному оцінюванні з української мови та літератури. Копіювання та розміщення матеріалів збірника на інших ресурсах заборонено.

Освіта.ua
15.12.2020

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів