Cільським школам – "туалети майбутнього"

На Одещині завершується проект з облаштування так званих "сухих екологічних туалетів" у сільських школах. Фінансову підтримку надають європейські фонди

Cільським школам – "туалети майбутнього"

У селі Щербанка Одеської області в січні облаштують шкільний "туалет майбутнього". Це останній з сухих туалетів, що організація Чорноморський жіночий клуб встановлює в школах на Одещині.

Раніше, як розповідає DW лідерка громадської організації Чорноморський жіночий клуб, Світлана Слесаренок, відходи з туалету у школі Щербанка поступали в річку Кучурган, а потім вже звідти - до річки Дністер. Як говорить одеситка, нині збудували вже 5 таких туалетів в Одеській області в селі Степанівка, Щербанка, Степове, Граданиці й Полєзноє. "Біля кожного такого сухого туалету ми розбили гарні парки, посадили так, що цвітуть кущі від весни до пізньої осені і в цих парках використовуватимуть продукти з цих сухих туалетів", - ділиться пані Слесаренок.

За її словами, з екологічної точки зору сухий туалет – ідеальний. "Він не вживає води, а ми мешкаємо у сухому засушливому регіоні, й не забруднює навколишнє середовище, тому що відходи не йдуть в річки, де більшість очисних споруд не працює, коли ми п’ємо те, що є відходами", - запевняє лідерка Чорноморського жіночого клубу. Та додає, що так працює природний ланцюжок, в сухому туалеті відбувається просте природне розділення відходів на сухі й уріну.

     

"Уріна окремо іде в цистерну, тобто вона не забруднює довкілля і її можна брати для поливу декоративних рослин, а фекалії ідуть в компостну камеру, де вони компостуються. І через 2 роки перекомпостована маса – це те, що можна взяти в руки, вона не має запаху, це те, що продають в квіткових магазинах як добриво в пакетиках, тобто в результаті у нас немає зовсім відходів", - пояснює одеситка.

Слесаренок називає сухі туалети – "туалетами майбутнього": "Тому що сьогодні рівень деградації натуральних природних екосистем зашкалює. Людина давно використовує те, що вже вичерпано".

Світлана Слесаренок каже, що школярі у селах з першого ж разу розуміють, як користуватись цим туалетом, і що це не космічна техніка, хоча вигадали спершу такий туалет для космосу.

З фінансами допомогли французький приватний фонд Foundation Ensemble та МЗС Нідерландів. "Але хотілось би, щоб рідна українська держава згадала, що діти в 21-му сторіччі повинні ходити до теплих шкільних туалетів", - каже Слесаренок. Такі туалети, за її словами, є ще в Полтавській області, в Ніжині і в Новій Каховці.

Deutsche Welle
04.01.2011

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
03
окромя туалетов сельским школам НУ БОЛЬШЕ НИЧЕГО НЕ НУЖНО, если судить по крику от огранизации ТУАЛЕТОВ в нескольких сёлах. Ну ТУАЛЕТ - ЭТО ГЛАВНОЕ Д О С Т И Ж Е Н И Е для села!!!!!!!!!!1 Куда нам в Европу? Мы о туалетах кричим, как о достижениях. Стыдно!!!!!
гість із майбутнього
А я б змінив загаловок на : "Сільським школам - туалети !!!!!"
актінілава
хотілося подивитися фото таких туалетів, у нас у Верхньому рогачику не зайдеш до шкільного туалету, а директору байдуже, і адміністрація не диветься