Як допомагають грошові премії фінським вчителям

Фінські школи в Європі ставлять за приклад. Та аби заохотити викладачів до стараннішої роботи, для них запровадили грошові премії

Як допомагають грошові премії фінським вчителям

Вже 10 років Міікка Паайанен викладає в початковій школі у східній частині Гельсінкі. Під час уроків він намагається дати дітям якомога більше вільного простору. Вони мають самостійно вчитися, а не просто повторювати за ним, як папужки. Так діти вчаться брати на себе відповідальність.

"Я люблю працювати з дітьми, з людьми, які мають власні амбіції. Я відразу бачу, чи дає моя робота результат, коли діти фактично чомусь навчаються. Це мій маленький успішний досвід", - каже вчитель.

Фінські школи вважаються в Європі зразковими. Дослідження Організації з економічної співпраці та розвитку (ОЕСР) регулярно виставляють фінській шкільній системі високий бал. Школярі особливо добре виявляють себе під час іспитів.

Досягати цього результату також належить до обов'язків учителя. Викладачі особливо мотивовані – в тому числі через гроші. Мііка Паайанен щомісяця отримує бонус, оскільки працює понаднормово і його учні демонструють гарні результати.

"Я отримую не так багато преміальних на місяць, напевно, 100 євро. Але це показує мені, що керівники й батьки впевнені, що я – хороший учитель. Це визнання важливе для мене".

Робота вчителя – престижна

Фінським вчителям часто невідомі труднощі, які мають їхні колеги у інших європейських країнах, зокрема дефіцит нових кадрів. Університети можуть відбирати найкращих кандидатів, бо чимало студентів бажають пов’язати своє майбутнє з викладацькою роботою. Вчителі мають такий же суспільний статус як лікарі чи адвокати.

І обидва випадки стрілянини, що трапилися кілька років тому у фінських школах, показали ще виразніше, наскільки важливою є роль учителя.

Нііна Галоген навчає дітей у середній та реальній школі у передмісті Гельсінкі. Там мешкає чимало мігрантів, родин із невеликим доходом. Вона отримує додаткову платню, бо дбає про дітей із різноманітними вадами. Нещодавно вона читала анти-насильницькі лекції.

"Із часу інцидентів зі стріляниною ми всі стали дуже чутливі. Діти теж бояться, що тут щось подібне трапиться. Тому вони часто розповідають нам, коли думають, що якийсь юнак поводиться незвично чи відвідує певні Інтернет-сайти. Ми стежимо, щоб діти не влаштовували так званий "моббінг", не об'єднувалися проти когось. Ми стали значно уважнішими", - переконує вчителька.

Для цього провадяться особливі шкільні заняття. Учні під час рольових ігор вчаться довіряти одне одному. Учителька отримує на 400 євро на місяць більше за такі додаткові обов'язки.

Ініціативність винагороджується

Міікка Паайанен реалізував у своїй школі ще й проект із захисту довкілля. Тут діти вчаться, як можна переробляти сміття у школі. За це йому також трохи платять додатково. Щороку директор школи нагороджує 5 найкращих учителів додатковими преміями. "Я обираю переможців за їхню здатність працювати в команді й учительські методи. Викладачі отримують за це оцінки – від 1 до 5", - розповідає директор Маріанн Роппонен.

Бути вчителем досі залишається його омріяною справою, каже Паайанен. А додаткові гроші допомагають йому швидше забути про всі негативні моменти, які бувають у класі.

Автори: Рут Райхштейн, Аніта Грабська

Deutsche welle
09.11.2010

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів