Вибір редакції

У статті з досвіду роботи авторка пише, що вміти донести до дитини емоційне осереддя художнього твору чи життєвої історії, - значить відкрити перед очима учнів вікно в багатий, безмежний світ високих ідей. Як повести кожного учня у світ книжок, виховати любов до книжки, зробити книжку провідною зіркою в інтелектуальному житті?

Читацький сад, або як виховати в молодших школярів любов до книжки

Оцініть публікацію
 

Без високої культури читання, наголошував В. О. Сухомлинський, немає ні школи, ні справжньої розумової праці. Читання є основою опанування всіх наук, розвитку людського інтелекту. У цьому складному процесі беруть участь зір, мислення, мовлення, сприйняття, пам’ять, уява, слухові та зорові аналізатори.

Дійсно, справжнє читання – це співпереживання. Як важливо нам, вчителям, молодших класів, підготувати дітей до сприймання художнього образу, зуміти створити відповідний настрій, оскільки емоційне хвилювання, радість чи сум, захоплення чи подив, викликані яскравим, повнокровним словом учителя, живим образом з твору письменника — ті найтонші душевні рухи, які ми пробуджуємо в дитині, — це й є серце того організму, що його ми називаємо переконанням.

Уміти донести до дитини емоційне осереддя художнього твору чи життєвої історії, — значить відкрити перед очима учнів вікно в багатий, безмежний світ високих ідей.

Як повести кожного учня у світ книжок, виховати любов до книжки, зробити книжку провідною зіркою в інтелектуальному житті? Це питання мене хвилювало вже тоді, коли мої учні були ще "першачками". З часом прийшла до висновку: щоб виховати справжнього читача, вчителю необхідно:

  • донести до свідомості учнів значення читання в житті людини;
  • знати читацькі інтереси своїх вихованців;
  • сформувати коло читання для учнів різних класів;
  • продумати види і форми роботи з книжкою у школі;
  • керувати позакласним читанням дітей.

У класі створила бібліотечку "Банк усіляких цікавинок", передплачую дитячі журнали "Барвінок" і "Джміль", але для сучасних дітей цього мало. Інтерес до літературних джерел учні виявляли поверхово. Так з’явилася ідея створити "Читацький сад". На великій стіні розмістила зелені дерева, на стовбурах дерев написала прізвище кожної дитини. Познайомила учнів із "садом читачів" у нашому класі. Сад буде плодоносити, якщо діти розповідатимуть кожного дня прочитані оповідання. Якщо учень розповідає, то на його яблуньку приклеюю барвисте яблуко. Це зацікавило моїх учнів. Дерева яскравіли червонобокими яблуками, а в учнів з’явився інтерес до читання. Раз у місяць підвожу підсумок читання, визначаю найкращого читача, нагороджую грамотами. Коли ж на маленьких деревцях гілля гнеться від плодів, то тоді поруч "виростає" велика яблуня, а поруч – фотографія дитини-читача. Записую у щоденник подяку за найбільшу кількість прочитаних оповідань. Але і це ще не все. Поряд стенд яблуня-велетень. Це – "Куточок читача". Тут розміщую дерево найкращого читача. В кінці навчального року присвоюю звання "Кращий читач року".

Роботу по прищепленню в учнів любові, інтересу до книги проводжу щоденно.

Немає читання – немає і духовної єдності вчителя і учня.

Коли я все більше придивлявся до того, що читають діти, то в мене виникло бажання допомогти зрозуміти їм, що справжнє читання – вдумливе проникнення в смисл книги, гра розумових сил. Розумна, натхненна книга нерідко вирішує долю людини. Так часто мрію, щоб мої другокласники в майбутньому виросли хорошими людьми і допоможуть їм в цьому ми, вчителі, і мудрі порадники – книги.

Автор: Терещенко Ніна Андріївна
Посада: учитель початкових класів.

Матеріал розміщено в рамках проведення Форуму педагогічних ідей «УРОК»

Категорично заборонено використовувати цей матеріал на інших інтернет-порталах і в засобах масової інформації, а також поширювати, перекладати або копіювати будь-яким способом без письмового дозволу освітнього порталу Освіта.ua.

Освіта.ua
23.01.2013

Популярні новини
Як освіта виходитиме з карантину після 1 червня Уряд ухвалив постанову, згідно з якою почнуть діяти деякі послаблення для закладів освіти
Освітній омбудсмен пропонує надати гарантії ініціативним директорам Сергій Горбачов пропонує надати гарантії керівникам за ухвалення самостійних рішень
ДПА у формі ЗНО пройдуть всі випускники У разі початку ЗНО 25 червня ДПА у формі ЗНО складатимуть всі випускники закладів освіти
Освіта почне виходити з карантину з 01 червня Карантинні обмеження з проведення навчальних заходів можуть бути зняті з 1 червня
Загрузка...

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!