Скільки коштує інтелектуальна власність в Україні?

Чи отримують автори винагороду за свою інтелектуальну діяльність в Україні? Чи збирається винагорода творцям за використання їх об'єктів авторського права?

Скільки коштує інтелектуальна власність в Україні?

У Комітеті Верховної Ради України з питань науки і освіти вирішили розібратися в цих питаннях, зініціювавши слухання на тему «Ефективність застосування законодавства України у сфері авторського права і суміжних прав» та оприлюднити конкретні факти та цифри, які свідчать, що механізм охорони авторського права і суміжних прав в Україні є вкрай неефективним. Така ситуація унеможливлює створення цивілізованого ринку об'єктів авторського права, що викликає справедливі нарікання з боку творців інтелектуальної власності, які вимагають негайних суттєвих змін в системі управління інтелектуальною власністю в Україні. Повідомляє прес-служба Комітету Верховної Ради з питань науки та освіти.

У ході слухань Голова Комітету Володимир Полохало підкреслив, що "в державі не створено ефективної системи збору та виплати винагороди авторам, виконавцям, виробникам фонограм".

За даними Рахункової палати України, в державі щороку збирається лише близько 30 млн. гривень винагороди, що за оцінками експертів складає 3% від потенційної суми надходжень. Це пояснюється тим, що в Україні за використання авторського права збори сплачують лише 7% користувачів.

Мають місце порушення у діяльності організацій колективного управління, що уповноважені охороняти авторські і суміжні права.

Телерадіокомпанії та кабельні оператори, наприклад, відмовляються визнавати механізм колективного управління правами та виплачувати винагороду за використання об'єктів авторського права і суміжних прав, оскільки різні органи колективного управління, яких в Державному департаменті інтелектуальної власності зареєстровано 14, збирають винагороди для одних і тих же первинних суб'єктів авторського права і суміжних прав. Полохало наголосив, що "існування такої кількості органів колективного управління свідомо спрямоване на створення штучної конкуренції, виникнення "тарифних війн", нанесення збитків авторам і користувачам".

Учасники слухань зосередили увагу на темі комп'ютерного піратства в країні. Сьогодні в тіньовому сегменті ринку програмного забезпечення та комп'ютерних ігор працюють від 20 до 35 тис. спеціалістів. Рівень використання неліцензійного програмного забезпечення в Україні у 2007 році становив 84%, що є одним із найвищих в Європі, а втрати національної економіки від комп'ютерного піратства склали більше ніж 400 млн. доларів США на рік.

Більш того, Служба безпеки України інформує про механізм вимивання державних коштів шляхом використання системи захисту інтелектуальної власності. Так, керівниками окремих державних установ, організацій та підприємств укладаються угоди з приватними структурами і декларують за останніми виключне право на комп'ютерні програми, виготовлені за держаний кошт. Надалі державні органи перераховують кошти на користь приватних структур-розробників цих програм в якості роялті.

Зниження комп'ютерного піратства протягом наступних чотирьох років на 10 % дало б можливість додатково створити 2 629 робочих місць, збільшити оборот українського ІТ сектора на 941 млн. доларів, а суму податкових надходжень на 69 млн. доларів США!

З метою докорінних змін у сфері захисту інтелектуальної власності в проекті рекомендацій слухань наголошується на необхідності визначити систему охорони і захисту інтелектуальної власності як один з найважливіших пріоритетів діяльності уряду.

Зокрема, Кабінету Міністрів України рекомендується притягнути до адміністративної відповідальності керівників підвідомчих Міністерству освіти і науки, Міністерству культури і туризму України підрозділів за факти порушень, наведених у звіті Рахункової палати України та Контрольно-ревізійного управління. Також, створити координаційні ради з питань інтелектуальної власності при Кабінеті міністрів України, Раді Міністрів Автономної республіки Крим, обласних адміністраціях та міськдержадміністраціях міста Києва та Севастополя.

У проекті рекомендацій Комітет звертає увагу на невиконання Рекомендацій парламентських слухань "Захист прав інтелектуальної власності в Україні : проблеми законодавчого забезпечення та правозастосування" від 21 березня 2007 року, які мали бути виконані ще у 2003 році.

Комітет рекомендує передбачити в бюджетах державних телерадіокомпаній, законах України про Державний бюджет України на 2009 рік та наступні роки видатки на виплату винагороди за використання об'єктів авторського права і суміжних прав.

Комітет рекомендує Голові Верховної Ради України, керівникам фракцій, Голові Комітету з питань Регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності Верховної Ради України прискорити прийняття Постанови Верховної Ради України щодо утворення Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України для перевірки діяльності Державного департаменту інтелектуальної власності МОН України, підпорядкованих міністерству державних підприємств, що збирають авторську винагороду та видають контрольні марки, діяльності організацій колективного управління, які знаходяться на обліку в Державному департаменті інтелектуальної власності МОН України.

Освіта.ua
04.09.2008

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів