Міністерство освіти підбило підсумки реалізації програми розвитку української мови

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту відзвітувало про виконання Державної програми розвитку і функціонування української мови у 2004-2010 роках

Міністерство освіти підбило підсумки реалізації програми розвитку української мови

Заключний звіт про результати виконання Державної програми розвитку і функціонування української мови на 2004-2010 роки, був підготовлений Міністерством освіти спільно з Міністерством культури і туризму, Держкомтелерадіо, Держкомнацрелігій, Головдержслужбою, Національною академією наук, Національною академію педагогічних наук, а також Радою Міністрів АРК та обласними держадміністраціями.

Метою Програми було створення належних умов для розвитку і розширення сфери функціонування української мови, виховання шанобливого ставлення до неї, формування патріотизму у громадян.

У документі зазначається, що МОН в ході реалізації програми вживало заходів щодо розширення функціонування української мови в сфері освіти, створення належних умов для вивчення української мови громадянами з числа національних меншин, розвитку мережі дошкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладів для безперервного виховання і навчання українською мовою тощо.

За час реалізації Програми значно збільшилась частка вихованців, учнів, та студентів, які навчаються державною мовою, підкреслили в освітньому міністерстві.

Так, у 2010/2011 навчальному році українською мовою виховується 85,8% дітей у дошкільних навчальних закладах, навчається: 82,3% учнів у державних та комунальних загальноосвітніх навчальних закладах, 86,0% учнів професійно-технічних навчальних закладів, 90,7% студентів вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації та 89,7% – ІІІ-ІV рівнів акредитації (у 2003/2004 навчальному році – відповідно 81,9; 75,0; 67,0; 83,4; 78,7%).

Зокрема, у Донецькій області за роки виконання програми кількість дошкільних навчальних закладів з вихованням українською мовою зросла до 844 та становить 74,5% від загальної кількості; кількість загальноосвітніх навчальних закладів – до 750, що становить 69,4% від загальної кількості.

У той же час в Автономній Республіці Крим кількість шкіл з українською мовою навчання практично не збільшилась (всього сім шкіл), у багатьох районах таких навчальних закладів немає.

У 2004 році введено в експлуатацію гімназію з навчанням українською мовою у м. Сімферополі, в той же час кошти на будівництво подібної гімназії у м. Ялті не було виділено.

Також, під час дії програми постійно розширювалась мережа профільних класів, спеціалізованих шкіл, гімназій, ліцеїв, колегіумів, навчально-виховних комплексів та об’єднань з поглибленим вивченням української мови та літератури, зазначили в МОН.

У 2010/2011 навчальному році в усіх адміністративно-територіальних одиницях країни функціонує 2563 таких заклади. Поглиблено українську мову та літературу вивчають 60820 учнів.

Однак слід зазначити, що тенденції з покращення ситуації у сфері розширення функціонування української мови у засобах масової інформації видаються менш очевидними, а в окремих випадках спостерігається й її погіршення.

Однією з головних проблем є недостатня популяризація мови, зокрема і через телебачення та радіо.

Для того, щоб мова сподобалася і з’являлося бажання оволодіти нею й використовувати її у повсякденному житті, потрібно, щоб у засобах масової інформації мова була максимально гарною та естетичною. Але, на жаль, зазначають фахівці міністерства освіти, мова, яку можна чути в деяких випусках новин насичена елементами суржику та понівечена неправильним наголошенням або зміною закінчень, що робить українську мову непривабливою та створює у громадян стереотип її "несолідності".

Підбиваючи підсумки виконання Державної програми розвитку і функціонування української мови на 2004-2010 роки та оцінюючи ефективність реалізації її мети, основних завдань і очікуваних результатів, необхідно зазначити, що Програма сприяла розвитку і розширенню функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя. Однак в силу недостатнього фінансування частину заходів не вдалося виконати. Таким чином, зазначеної мети Програми досягнуто частково, йдеться в звіті міністерства освіти.

Оскільки досвід багатьох країн засвідчує, що протекціоністські заходи щодо державної мови мають здійснюватися на рівні загальнодержавної політики, необхідно продовжити здійснення таких заходів щодо української мови, зокрема, шляхом реалізації продуманої державної мовної політики, створення відповідних структур та розроблення Державної програми розвитку і функціонування української мови на 2011-2015 роки, підсумували в Міністерстві освіти і науки України.

Освіта.ua
04.04.2011

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів