"Концепція мовної освіти в Україні" розрахована на просування російської мови

У Львівському національному університеті імені Івана Франка вважають, що прийняття запропонованої Міносвіти "Концепції мовної освіти в Україні" призведе до русифікації української освіти

"Концепція мовної освіти в Україні" розрахована на просування російської мови

Про це йдеться у відкритому листі університету із зауваженнями та пропозиціями щодо тексту окремих розділів проекту "Концепції мовної освіти в Україні".

Як зазначається у листі, проект "Концепції мовної освіти в Україні" у запропонованому для громадського обговорення Міністерством освіти варіанті не можна ухвалювати, через його суперечність з нормами чинного закону про мови та положеннями "Європейської хартії регіональних мов або мов меншин", згідно з якою будь-які заходи щодо розвитку територіальних мов мають здійснюватися "без шкоди для викладання офіційної мови держави".

У Львівському національному університеті вважають, що концептуальні засади зазначеного проекту скеровані першочергово на створення привілейованого стану однієї, а саме російської мови, та суттєво обмежують сфери вживання української мови як державної.

При цьому, наголошується у листі, зміст задекларованої "Концепції мовної освіти в Україні" є спробою реанімувати імперську мовну політику, яку більшовицька система силоміць впроваджувала в Україні. Про це свідчить намагання авторів проекту реанімувати анахронічне поняття "мова міжнаціонального спілкування", існування якого в державах унітарного типу є абсолютно безпідставним, бо всі сфери міжнаціональної комунікації забезпечує державна мова.

Також у листі зазначається, що окремі положення проекту є голослівними, необґрунтованими, а у деяких випадках елементарно безграмотними.

"Закладене в основу концепції твердження, що російською мовою "вільно володіє більшість мешканців нашої країни", ані фактично, ані змістовно не відображає реальної соціолінгвістичної ситуації. Варто нагадати, що в Україні з 1991 року російська мова не є обов’язковим навчальним предметом для всіх шкіл, а тому рівень «вільного володіння" з цього часу забезпечують лише російськомовна естрадна та мас-медійна продукція здебільшого сумнівної якості", - йдеться у листі.

Загалом проект "Концепції мовної освіти в Україні", як і законопроект "Про мови в Україні" №1015-3, не передбачає врегулювання мовного питання, а поглиблює поділ у суспільстві та збільшує штучно створену напругу між носіями різних мов, підкреслюється у зверненні Львівського національного університету.

Освіта.ua
19.01.2011

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Олеся
3 роки тому, живучи в Італії, я також чула образи росіян: "Как это так, что итальянцы не говорят на русском.....это же безобразие.... ". Шановні, я взагалі не розумію про що ми сперечаємось...Адже в європейських країнах ніхто навіть подумати не може про такі казуси з державною мовою..Якщо ти живеш у цій країні, ти зобов"язаний знати мову і не ту на якій говорять у тій місцевості де живеш, а саме державну мову
гость
Очень верный вывод не стоит забывать что русским языком пользуются 37% граждан и это только официальные данные, то почему его нельзя изучать и продвигать?
Олеся
Для гость: 37 відсотки говорять, а як на рахунок писати, оформити документи.....саме тоді виникає проблема
Олеся
Якось вивчаючи французську мову у Франції, мої друзі сказали мені ти вивчиш мову лише тоді коли будеш мислити по-французськи.....я тоді думала, що це нонсенс..цього не може бути....але пройшов майже рік і я почала думати іншою мовою.......а ще зовсім недавно почула таке: "Коли наші діти почнуть граючись говорити українською, тоді цій мові не буде ніякої загрози." Шановні Т.Шевченко говорив : " І чужого научайтесь і свого не цурайтесь" Хто забуде свою історію, свій рід, свою мову, той не буде мати майбутнього.
Коментувати
Люба
Якщо угорці, румуни, словаки можуть вивчити українську мову, то невже для деяких російськомовних це така велика трудність?Що можна подумати про їхні розумові здібності?!
Ирина
Для Люба: Пока еще западные украинцы не смогли осилить настоящий чистый украинский язык, то не стоит этого требовать от других. Или вы все-таки считаете западенский суржик "українською мовою"?
Светлана
Для Ирина: Все равно приятнее слушать этот суржик(хотя это диалект), чем украинский в исполнении Азарова....
Ирина
Для Светлана: Насчет суржика не согласна, потому что это не диалект, а сочетание польского, автро-венгерского и украинского языка, а насчет Азарова - 100%)))
Коментувати
Рома
Концепция, как и проект закона "Про мовы" направлен всего лишь на то, чтобы реализовать положения Конституции Украины. Если кто не согласен - меняйте Конституцию.
Ja
А Для Рома: АГА. Только вот страшно за детей, которые в южных областях желают общаться на РОДНОМ,украинском,языке!!!! Чтобы Вам не стало так же страшно.
Рома
Для Ja: Бандеровцы, как обычно, сразу переходят к угрозам. Поскольку себя любят, а не Украину. Пока я не видел на юге детей, которые бы боялись говорить на украинском. Таких, кто не хочет, сколько угодно. А вот таких, кто боится, не существует.
Люба
Для Рома: тоді давайте спілкуватися на угорській мові або, щоб Вам було зрозуміліше, на русинській.Наведу тільки одну фразу(для прикладу): киби тя вшмярили, то гарадичі з гербевошом би чи помочи? Чи Ви інших, крім російськомовних, і за людей не вважаєте? Чому ви принижуєте їхні мови, виокремлюючи одну? Є одна державна мова - українська, хай вона і залишається єдиною. Хочете більше, тоді давайте вчіть всі інші мови, якими розмовляють в Україні. Інакше, Ви нічим не відрізняєтеся від фашистів, які виокремлювали одну расу над іншгими
Коментувати