Найважливіші події в освіті 2010 року

2010 рік приніс багато змін в український освітній простір, чи стануть ці зміни знаковими для нашого суспільства покаже час...

Найважливіші події в освіті 2010 року

Освітянам 2010 рік запам'ятався призначенням Дмитра Табачника міністром освіти і науки, змінами умов вступу до вищих навчальних закладів, важкою вступною кампанією, черговими проблемами з підручниками, поверненням до 11-річної школи та реорганізацією профільного міністерства.

Призначення №1 в освіті та "антитабачна" кампанія


Дмитро Табачник - це, мабуть, сама суперечлива фігура в новому українському уряді, його призначення на посаду міністра освіти і науки викликало неоднозначну реакцію в суспільстві, причиною тому стали погляди міністра на ідентичність українців.

У Львові та Києві пройшли студентські мітинги з вимогою його відставки, а низка політичних сил вносила до Верховної Ради подання про його відставку, однак ці намагання не мали успіху.

Реформування реформи. У школах скасували 12-річний термін навчання


З липня 2010 року термін отримання загальної середньої освіти становить не 12, а 11 років. Відповідні зміни до законодавства підтримали не лише депутати більшості, а й переважна більшість громадян.

Окрім скасування 12-річного терміну навчання у середній школі, Верховна Рада запровадила обов'язкову дошкільну освіту для дітей старшого дошкільного віку.

Найбільш суперечними моментами запропонованих змін, на думку експертів стала невідповідність термінів отримання повної загальної середньої освіти з більшістю країн Європейського союзу, що суттєво обмежило доступ до європейських вишив українських вступників та недостатня кількість місць у дошкільних закладах країни, як засобу реалізації норм законодавства про обов’язкову дошкільну освіту.

Український звичай: десятикласники починають навчання без підручників


Міністр освіти і науки Дмитро Табачник коментуючи діяльність свого попередника називав ситуацію з шкільними підручниками "катастрофою". Однак, незважаючи на запевнення міністерських чиновників і народних депутатів, про те що школярі своєчасно і повною мірою будуть забезпечені навчальною літературою ситуація повторилася: учні 10 класів загальноосвітніх шкіл почали навчальний рік без необхідної кількості навчальної літератури.

Для більш менш нормального вирішення ситуації було прийнято рішення про публікацію електронних версій підручників для 10-го класу в мережі.

Остаточно вирішити проблему забезпечення підручниками учнів шкіл не вдалося й досі.

Гаряча вступна кампанія


Незважаючи на запевнення чиновників про те, що вступна кампанія до вузів пройде на вищому рівні, перші дні подачі документів ознаменувалися величезними чергами до приймальних комісій навчальних закладів. Ситуація була обтяжена рекордною спекою.

Проблему черг у приймальних комісіях міністерство пояснювало тим, що абітурієнти приходили до приймальних комісій цілими сім’ями, а умови університетських будівель не завжди були пристосовані до напливу такої кількості людей.

У результаті, незважаючи на заперечення чиновників та ректорів, через скарги абітурієнтів на черги, вступна кампанія за дорученням прем'єра Миколи Азарова була продовжена.

Платні послуги у навчальних закладах


Наприкінці літа Кабмін прийняв постанову "Про затвердження переліку платних послуг, що можуть надаватися державними та комунальними навчальними закладами".

Це рішення уряду викликало студентське невдоволення, яке згодом переросло в акції проти "комерціалізації освіти".

Міністерство освіти зробило спробу донести власну позицію і оприлюднило роз'яснення, де висловило власне бачення проблеми і обґрунтувало необхідність введення платних послуг у навчальних закладах.

Однак, після розмови Президента Януковича з прем’єром Азаровим, згадана постанова була переглянута.

Зарплатні очікування освітян


Фінансування освітньої сфери є одним із болючих питань протягом двох останніх десятиріч. В травні Микола Азаров відкриваючи одне з засідань Кабміну, заявив що протягом 2010 року мінімальна заробітна плата й оклади в бюджетній сфері будуть підвищуватися 5 разів.

Дійсно, посадові оклади працівників бюджетної сфери першого тарифного розряду єдиної тарифної сітки (ЄТС) переглядалися у 2010 році декілька разів. За результатами кількаразового перегляду посадовий оклад бібліотекаря в порівнянні з початком року зріс майже на 100 гривень на місяць, а вчителя вищої категорії - на 117 гривень.

Профспілки, базовою задачею яких є здійснення представництва та захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів своїх членів, протягом року здійснювали спроби донести позицію освітян до уряду, зокрема щодо наближення базового окладу ЄТС до законодавчо встановленого розміру мінімальної зарплати, однак цього не відбулося.

Реорганізація освітнього міністерства


В рамках адміністративної реформи Президент України Віктор Янукович реорганізував Міністерство освіти і науки та Міністерство у справах сім`ї, молоді та спорту.

У результаті було утворене Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України та Державна служба інтелектуальної власності України, а також Державна служба молоді та спорту України.

Також була ліквідована Вища атестаційна комісія України, її функції покладені на новостворене Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України.

Зміни умов вступу до вищих навчальних закладів


Міністерство освіти і науки змінило умови вступу до вищих навчальних закладів. Відповідно до внесених змін, при вступі абітурієнтів до вищого навчального закладу було введено врахування середнього бала атестата, який додавався до суми балів сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання. Нововведенням наступного року стане нарахування додаткових балів при вступі за особливі успіхи у навчанні та за закінчення факультетів довузівської підготовки.

Позитив року


Позитивом року можна вважати привернення уваги громадськості до проблем української освіти. Каталізатором сплеску інтересу безумовно є призначення Дмитра Табачника на посаду міністра та впроваджувані ним новації та зміни. У 2010 році події, тенденції та перспективи розвитку освіти широко обговорювали, як у політичному, так і експертному середовищі.

Освіта.ua
28.12.2010

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів