Д. Ламза: учитель має залишати негаразди за парканом школи

Потрібно залишати негатив за порогом школи, а дітям нести і сіяти добре, розумне, вічне

Д. Ламза: учитель має залишати негаразди за парканом школи

Автор: Дмитро Ламза, директор спеціалізованої школи № 210, м. Київ.

Учитель – свічка, яка світить іншим, згасаючи сама...

Чотири свічки спокійно горіли і потихеньку згасали... Було так тихо, що вчувалося, як вони розмовляють. Перша сказала:

– Я – спокій. На жаль, люди не вміють мене берегти. Думаю, мені не залишається нічого іншого, як згаснути! І вогник цієї свічки згас.

Друга сказала:

– Я – віра, на жаль, я нікому не потрібна. Люди не хочуть нічого слухати про мене, тому немає сенсу мені горіти далі. Дмухнув легенький вітерець і загасив свічку. Засмутившись, третя свічка вимовила:

– Я – любов, у мене немає більше сил горіти. Люди не цінують мене і не розуміють. Вони не помічають тих, хто їх любить найбільше – своїх близьких. І ця свічка згасла.

Раптом... до кімнати зайшла дитина і побачила три згаслі свічки. Злякавшись, закричала:

– Що ви робите?! Ви повинні горіти – я боюся темряви! – Вимовивши це, дитина заплакала.

Тоді четверта свічка сказала: «Не бійся і не плач! Поки я горю, завжди можна запалити й інші три свічки: я – надія...»

Коли читаєш ці рядки, відразу уявляєш себе на місці четвертої свічки. Учитель - це надія. Хіба не він є наставником для учня? Хіба не він запалює серця прагненням до нового та цікавого? Чому дошкільня пристрасно бажає піти в школу, подружитися зі своїм першим учителем? Прийшовши до школи, дитина повна бажання дізнатися, як влаштований світ, справедливо сподіваючись на підтримку учителя.

Ще зовсім недавно я сам був маленькою дитиною, у своїх фантазіях малював портрет ідеального учителя. Яким він був? Перед собою я бачив добру людину, ніби фею з чарівної казки. Мені хотілося, щоб учитель мене любив, поважав, цінував мій щонайменший успіх. Це лише частина того, про що я мріяв, ідучи до школи. Любов, доброта, щирість – ось що треба сучасному учневі.

Саме цих людських якостей так бракує дітям, оскільки багато батьків вимушені день і ніч працювати, щоб прогодувати сім'ю. Матеріальні цінності, на жаль, у сучасному світі мають велике значення, і батьки часто не замислюються, де ж їхній дитині отримати тепло, турботу, увагу.

Якщо учитель цього не дає, що стане з людьми в майбутньому? Чи не перетворимося ми у бездушних роботів, машинально виконуючи доручену справу? Холодність, користь, обачність, заздрість підстерігатимуть нас навкруги.

Перший учитель – як це звучить гордо і ласкаво! Нерідко першого вчителя називають другою мамою. Доводилося на своїх уроках помічати, як однокласники називали вчителя мамою, але тут же, посміхаючись, ніяковіли. Як приємно, коли діти довіряють учителю свої душі чисті, непорочні, як білий аркуш паперу. Вони допитливо вдивляються в очі вчителя, намагаючись прочитати в них більше. Дивлячись в ці очі , вони шукають любові та розуміння.

Чому часто трапляється так, що бажання вчитися пропадає? Адже всього місяць або два-три роки тому дитина підстрибом бігла в школу. Звісно, найпростіше сказати, що дитина відбилася від рук, списати на втрату батьківського контролю та виховання.

А, можливо, учителям не завадило б проаналізувати свою власну поведінку? Яким же все-таки має бути сучасний учитель? Так,

Потрібно залишати негатив за порогом школи, а дітям нести і сіяти добре, розумне, вічне, як би важко не було на серці. І, мабуть, це найважче, і не кожному властиво мати таку силу духу та широту душі. Від вчителів залежить, кого ми отримаємо вже в недалекому майбутньому.

Важко вчителеві працювати, особливо небайдужому, талановитому. І набагато важче, коли учитель вимушений брати понаднормове навантаження для того, щоб вижити. Я щиро сподіваюся, що педагог 21 століття стане, нарешті, фахівцем високооплачуваної професії. Та міра самовіддачі, яка властива людям цієї спеціальності, рано чи пізно буде заслужено оцінена суспільством майбутнього. Сподіваюсь, що Україна, нарешті, скористається досвідом Європи і впровадить соціальні програми, які піднімуть престиж цієї поважної професії.

Учитель – від слова учити. І, на перший погляд, може здатися, що це не так вже і складно. Але, якщо подумати, учитель – це тонкий психолог, актор, що з'являється в різноманітних образах, цікавий оповідач, професіонал своєї справи. Він дає нам перший, найважливіший життєвий урок, урок добра, порядності, чесності, мужності, любові до своєї землі, своєї Батьківщині. Тому учителі – мої батьки. Але головне, що я отримав від них – це бажання вчитися далі, оскільки самі знання (у широкому значенні цього слова) будуть моєю опорою в житті, основою мого професійного успіху, особистого щастя.

Тепер я вчитель і зроблю все можливе, щоб мої учні були впевнені, що я живу, працюю для них. Мені важлива їхня доля і сьогодення.

Колеги-педагоги! Звертаюсь до всіх з проханням залишати всі негаразди за парканом школи!

У наших руках – майбутнє!

Оригінал

Освіта.ua
29.03.2021

Популярні блоги
О. Калинич: відверті висновки про дистанційне навчання З поняття «дистанційне навчання» треба прибрати слово «навчання», замінивши на «імітація»
Ігор Лікарчук: освітній процес втрачає сенс Результати екзаменів не повинні бути підставою для оцінки роботи вчителя, це оцінка роботи учнів
Н. Глюз: ми продовжуємо старі схеми і подвійні стандарти На ЗНО живе страшний вірус, що через маску і антисептик не вб'ється, а випускний гулятимуть без масок
О. Мірошниченко: поради вчителям від кіноактора Навіть примітивна камера збільшує всі емоції і розкриває великі й маленькі секрети
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Мура
" Кращий вчитель 2016 року Віолетта Македон виїхала до Британії,щоб заробити на навчання сина"- вот и всё,что надо знать о реформе образования в нашей стране.
Галина
Для Мура: ось і все, що потрібно знати про наших вчителів! вони не здатні підготувати дітей до навчання на бюджеті!
399
Для Галина: ось і все, що потрібно знати про наших вчителів! вони не здатні підготувати дітей до навчання на бюджеті! Попробуйте варити кашу із сокири. Хотілося б побачити, що з того у Вас вийде. Неможливо впихнути НЕВПІХУЄМЕ, бо навчання - процес двобічний, це одне, а інше - скільки залишилося бюджетних місць у ЗВО? Так що ГУЛЯЙ ГАЛЯ.
Местный
Для Галина: Віолетта Македон себя подготовила и свалила, а вы оставайтесь в вашими святыми детьми.
Коментувати
Наталя
Просто молода і романтична людина, мріє стати СПРАВЖНІМ УЧИТЕЛЕМ! Молодець, без мрії не буде дії. Але щоб залишити таку мрійність і втілювати її в життя кожного дня, необхідна потужна подушка безпеки: гарний рахунок з кількома нулями, дах над головою (бажано не батьківський), заробітні плата у районі 30 тисяч, щоб забезпечити себе всіма сучасними гаджетами для роботи і не лякатися питанням "Що їсти? Чим заплатити комуналку? Де знайти підробіток?" Інакше важко залишатись романтиком на все життя... На жаль...
Тарас
Нагадує він мені комсомольця з виряченими очима з Леніним в башке, наганом в руке. Інтеллект нульовий
Сандомир
Мій друг став викладачем в ПТУ у 50 років,маючи за плечима великий практичний стаж зі своєї спеціальності.Йшов свідомо,знаючи про малу зарплату,але мусів допрацювати до пенсії,та й дуже подобалася йому ця робота,часто на виробництві навчав практикантів.Але виявилося,що адміністрацію більше цікавить подушне з нього, ніж його таланти.Ремонт аудиторії, дидактика-збирай гроші з дітей,практика-знову збирай гроші для директора.І як тут бути,коли інші це роблять, а тобі огидно? Не скажу,що така атмосфера у всіх НЗ, але у більшості точно, чую розповіді батьків і учнів. Яке суспільство, така і школа. Ми всі прагнемо справедливості, любові, доброти, але хочемо, щоб нам це давали, а ми не мусимо. Чесність і справедливість на тарілку не покладеш, а урвавши щось для себе- таки маєш особисто.Коли лікар бере за операцію в стінах держ.лікарні 500 зелених, він що не розуміє хто він є?Але гроші не пахнуть і сумління спить, другі ж так роблять.
))
Для Сандомир: лікар і викладач - різні речі. Без лікаря ніхто цю роботу не зробить, а ось викладач залюбки покладе їх на батьків.
Коментувати
Юджин
"Тепер я вчитель і зроблю все можливе, щоб мої учні були впевнені, що я живу, працюю для них. Мені важлива їхня доля і сьогодення." Неужели есть ещё такие альтруисты?? Очнитесь!! Пример сейчас надо брать с Пинчука,Кучмы, Кравчука,чьи ЛИЧНЫЕ вышки качают газ в Полтавской( да и не только) области,а доход идёт не в бюджет Украины,а в кипрские офшоры! Фикция о " незалежності" им и нужна была для того,чтобы под " благими намерениями" грабить народ! А Вы там...о каких- то высоких материях...
Прокоп
Для Юджин: то есть нужно работать не на совесть? Почему, как только дело касается педагогов, то сразу тяп ляп, бо хтось десь там ворует и т.д.?. Люди многих профессии выполняют свою работу добросовестно. А как иначе?
Т
Сергей Лимонов( вибачте,скопіював) Яке ж ти тупе створіння : мова не лише і не тільки про вчителів , а про правовий нігілізм в цілій державі та беззахисність працюючих простих людей! Олігархам -передайз , а простому люду зубожіння! Чи має така концепція державотворення право на існування! Голобально міркуйте , а не вузькопрофільно " а нам теж не дають премії і ми мовчки терпимо"! Ніхто не захищений і хай так і буде! Вчителів винними визнавати найлегше й найбезпечніше!
Т
Відповідь була для Прокіпа.
Коментувати
Маркс с Энгельсом
Уважаемый автор! Так красиво идеалистично написано.. Но...реализм в нашей стране другой: ничего в этой стране подобного не будет,потому что у нас дикий капитализм!!! Читайте труды Маркса. Все законы капитализму присущи нашей Украине. Так что...Не обижайтесь,но Ваша статья- идеалистическая утопия...
Сергей Лимонов
Автору: "Фантазер - ты меня называла ..."!
Коментувати
Володимир
Як для директора, то публікація на "4" бали. Середнюсінький рівень.
Oleksii
#новітній #радянський #функціонер #мораліст Виховання. Мета виховання — формування самостійно і раціонально мислячої людини. Вселюдська гармонія може бути закладена лише належним вихованням людей. Для створення людей досконалих треба всіх виховувати з самого народження з однаковою ретельністю, без прояву яких би то не було пристрастей і так, щоб ніхто не прагнув до кращих умов. Зміст виховання. Моральне виховання — на нього головну увагу. Розумове виховання — знання не повинні суперечити здоровому глузду. Трудовое виховання — необхідна умова для всебічного розвитку людини. Дитина в школі поряд із загальною освітою має отримати трудові навички. Фізичне виховання — військові вправи. Освіта Періоди освіти. Існують періоди — п’ятиріччя в житті людини, аж до 30-річного віку, — створюють основу для хорошого поділу за родом занять, причому кожна група зайнята своєю справою. Це сприяє найкращому розвитку людини. Система 4 освітніх ступенів (основа всього — колективізм). 1. Школа — для малюків 1-5 років: читання, танці, свіже повітря. 2. Денна школа — для дітей 5-10 років: рідна мова, арифметика, географія, природознавство, історія. Ділиться на загальноосвітню (навчальні заняття) і індустріальну (практична робота в майстернях, саду і полі). 3. Вечірня школа — для підлітків (працюють на фабриці). 4. Вечірні лекції — для дорослих. Роберт Оуен, 1771-1858 #вжебулотаке
399
Для Ламза. Мені хотілося, щоб учитель мене любив, поважав, цінував мій щонайменший успіх. Це лише частина того, про що я мріяв, ідучи до школи. Любов, доброта, щирість – ось що треба сучасному учневі. А що треба вчителю? Пане, Ви, мабуть не працювали в звичайній школі, де любі дітки і яжемами плюють на педагогів. Ви залишився в далекому совку, якщо ТАКУ МУРУ ПИШЕТЕ. Перестаньте керувати і йдіть вчити дітей.
Питання
Для 399: дайте відповідь, чому плюють? Напевне, для цього є привід. Розумію, якщо це одиничний випадок, але це масово! Висновок: щось не так у сучасній системі освіти. А скільки ненависті - "яжемамки"...Ось і відповідь, ось вона, рідненька.
Володимир
Для Питання: У системі освіти корупція. Чиновники від освіти постійно трублять про підвищення зарплати вчителям, а насправді її лише індексують. А батьки не знають і думають, що вчителі гроші загрібають великі. Крім того, потрібно ділитися з начальством через профспілку, через інші побори. А то і просто обкрадають...
Питання
Батькам до одного місця розмір зарплати вчителя! Батьків болить те, що система навчання неякісна.
Коментувати
учитель
"учитель має залишати негаразди за парканом школи..." Урааа... в школу хдити не треба (вчителям)
sergey1979
Наймайте роботів...
))
Для sergey1979: все работают, а вы - роботы?)))
Коментувати
Петро
Пане директор, яку Ви очолюєте не так давно: замість того щоб бігать по студіях каналу " Україна" , 1+1, і різних шоу такі як стосується кожного та майстер шеф і т.д. і займіться врешті врешт школою, а то в словах високі думкі, а у вчинках дешевий піар.
Питання
Для Петро: як же ви, пройдохи, ненавидите один одного! Це жах! Це не педахохи, а зміїне кубло! Не заздрю школярам. І вірю більше їм, ніж вам. Ось і відповідь на питання, чому вас усіх зневажають, бо ви зневажаєте один одного! Не подобається, коли люди кажуть правду, що Онацький, що Лікарчук, що цей хлопець. Як ви не любите правду!
Сергей Лимонов
Про правду і кривду вчителі чують вже 30 років! Може досить вже вчителям бути цапом відбувайлом в цій антиправовій державі ! Суддю Вовка 7 (СЬОМИЙ) раз не можуть заставити з’явитися до суду- а простого вчителя за невчасно зданий звіт або якийсь нахернікомунепотрібний папіпець-зі світу зживуть! Бо вчителя ( безправного безхребетного) легше нагнути і зробити крайнім - а владним керманичем прощається все: вміють жити ( читай красти)-тому всі їх права! А вас за вашу ж працю ( репетиторство) в багно не мокнув хіба що лінивий! Оце так наживаються на батьках! Хіба не правда ?Спочатку захистіть простого вчителя- мотивуйте ( в першу чергу матеріально)-а тоді вимагайте наснаги і віддачі!
))
Усіх нагинають в усіх установах, позбавляють премії. Ніхто не захищений, не переймайтеся так. Досить ставити з себе жертву). Як вас захищати? Від кого?
Коментувати