С. Дятленко: «ошарашило» нас добре, але не критично

Які три рішення за результатами PISA на державному рівні ви прийняли б, якби мали таку можливість?

С. Дятленко: «ошарашило» нас добре, але не критично

Автор: Сергій Дятленко, експерт з питань освіти.

#медоглядPISA

Ціную образне мислення. Уявіть собі, що зовні здорова людина у віці 45 років вперше за свідоме життя вирішила (змушена через некомфортний стан) пройти поглиблений медогляд. Що вона отримає? Яка буде реакція? Що робити? Як жити?

Треба змінювати стиль життя, але це вкрай складно, і результати будуть лише через декілька років, з чимсь прийдеться жити далі, а щось змінити вже. Чим більше «ошарашить» висновок лікарів, тим активніше працюватиметься над оздоровленням. Але «ошарашить» не критично, щоб не опустилися руки.

Оце точно такий стан в освітян після отримання результатів міжнародного порівняльного дослідження PISA. Ошарашило нас добре, але, на щастя, не критично. То треба оздоровлюватися.

Мій колега в коментарях задав питання, на яке спробую відповісти і я. Отже. Які 3 рішення за результатами PISA на державному рівні ти прийняв би, якби мав таку можливість?

1. Глибоко проаналізувати ці самі результати (для цього можливо навіть сформувати відповідну команду) та у співпраці з організаторами дослідження пошукати приклади, як інші країни долали схожі з нашими проблеми. Все вже колись було, ми не унікальні. Як приклад, пошлюсь на книгу розробника тестування PISA Андреаса Шляйхера «Найкращий клас у світі: як створити освітню систему 21-го століття», у якій говориться, що Німеччина на початку століття мала таку ж проблему з великою різницею в результатах залежно від соціально-економічного стану, що і Україна сьогодні. Ті рішення, які сприяли вирівнюванню картини, можуть бути актуальними і для нас.

2. Ми не знаходимося в нульовій точці. Насправді рух розпочався вже 4-5 років тому. Це потрібно визнати та продовжувати в цьому ж напрямку. Добре, що вистачило мудрості не відмовлятися від вже зробленого, як це було раніше, а продовжувати, розширювати і поглиблювати НУШ. Не існує чарівних таблеток, випивши які, завтра стане краще. Ніякий рік математики, чи підвищення заробітної плати вчителів, чи субвенція на природничі кабінети не виправлять ситуацію. Потрібно сприйняти, що для цього потрібні роки (а може, й десятиліття) при системній роботі.

3. Найбільш критичним напрямом в освіті є вчителі, бо все інше під силу виправити, і то навіть швидко. Тому найбільшу увагу варто приділити їм: зміна в підходах до оплати праці, звичайно ж з її суттєвим збільшенням для тих, хто якісно виконує свою роботу; зміна методології викладання, а не змісту предметів; зміна в оцінці результатів роботи учнів і вчителів.

Бонусом хочу прописати КОМУНІКАЦІЮ реформи освіти. Бо, як не дивно здавалося б комусь, але батьки дуже сильно впливають на її результативність. А там непрохідні хащі.

Що думаєте ви? Напишіть свої 3 рішення. Тільки підійдіть до цього виважено, в держави також немає чарівних таблеток.

Оригінал

Освіта.ua
05.12.2019

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Володимир
ВИТЯГ ІЗ МОГО ЗВЕРНЕННЯ ДО МІНІСТРА: А ще краще і чесніше було б розігнати це корумповане міністерство. Як міністр, Ви не маєте ні досвіду, ні авторитету, не знаєте реальної картини в мережі освіти. То ж не багато втрачаєте. Та і ваш бренд «нова українська школа» не новий. Видатний педагог всіх часів і народів Ян Амос Коменський ще п’ятсот років тому вивів «золоте правило» дидактики: «Наочність навчання». І найвидатніший педагог України Василь Сухомлинський теж залишив нам «Сто порад учителеві». Очолили б Національне агентство розвитку освіти (до 30 чоловік інтелектуалів) з невеликою бухгалтерією і кількома відділами, наприклад: • відділ моніторингу інтелекту керівних працівників освіти (до директо-ра освітнього закладу включно); • відділ протидії корупції в сфері освіти; • відділ сприяння відновленню навчально-матеріальної бази. Робіть що-небудь конструктивне!
ммм
То пан не знає, який то Освенцим та Німеччина. Наші вчителі втечуть від усих тих правил, що повинен вчитель, дитина і батьки. І забудьте про Хоумскулінг. Вам навіть будуть диктувати, що вам їсти і як правильно, вибачте, срать ходить
А може
найбільш критичним напрямом в освіті є безтолкові експерди і керівники?
Олекса Позняк
Для А може: цей експерд жахливо тупий. Як і наш МОН. Як і Гриневич. Обіс9алась по повній з своїм мініструванням але репетує "Верним путьом ідьоте товаріщі!" 5 років командування Лілі і ми в повній дупі.
ммм
Для Олекса Позняк: зато Позняк усім голова. Таке вумне, що аж тошнить.
Олекса Позняк
Для ммм: на особистості переходять тоді коли немає чим аргументувати.
Коментувати
Недочеревик
Читаю усі ці коментарі... Прислухатися хочу до якоїсь середньої думки з-поміж цієї купи мовного повному. Куди вас усіх несе, до яких висот? Насіли на вчителя верхи, соп-цабе йому робите. А він, 45-літній інсулінорезистентний мудак, з поганим здоров’ям, підвищеними холестерином, ЛПВЩ, ЛПНЩ, тиском, а може, вже й простатою, стоїть в черзі за подачкою від МОНу: чи в черговий раз дадуть по горбу, чи пхати в спину будуть по НУШівській дорозі непролазній...
Олеся
Має бути одне основне: за результати навчання насамперед має відповідати учень. Тоді все вийде.
Небайдужий
Для Олеся: А зараз хто відповідає? Хоч один керівник хоч за щось відповів? Чи вчителі за щось відповідають? А учень відповідає за результати навчання всім своїм життям. Але учень - це дитина, на яку всі оці дорослі дядьки та тітки поскидали свою відповідальність, за яку вони ще і гроші отримають.
Олекса Позняк
Для Небайдужий: Я навчаю дітей в Америці через інтернет до 50 долярів за урок. Нашим розказую безплатно , але вони дістали мобілки та й клацають цілий урок. Що я можу твоєму вилупку в голову вкласти як йому нічого не потрібно
ммм
Для Небайдужий: ну так таке не тільки в Україні. Якщо узяти за основу те, що квітне репетиторство. І воно квітне не лише в Україні, скоріш усього репетиторство іде саме з Європи, на яку усі так моляться. Хоча там теж такі ж самі проблеми: і вчителі, які не усіх дітей окучують, і діагнози вчителі ставляють, і отбиватися від усих ціх тараканів так само батькам приходиться, як і в Україні.
Коментувати
Зеленский
Ми не знаходимось в нульовій точці. рух почався? Куди почався? То не рух то падіння з кожним роком все більше. НУШ це повний провал освіти. ЧОму ви не замовили ПІСУ по результатам НУШ у молодшій школі? Тоді могли б порівняти з минулими тестами молодших школярів цієї ж ПІСИ і побачити не рух а провалля.Мільярди гривень викинуті на вітер і рлоздерибанені через НУШ, а толку?
ммм
Для Зеленский: ну то може совкам так із дна кажеться.
Коментувати
совесть
От читаю таких "а-а-а-а-а" і прошу звернутися до справжніх вчителів математики. А вони пояснять, що математика АБСТРАКТНА наука. Ну що ж ви всі хочете повернутися у часи до н.е., коли всю алгебру пояснювали геометрично (практичне застосування давай!). Біда, та й годі. Ну не можна виконувати дії з ірраціональними числами, тримаючи в голові (за приклад) палички для рахування... Поверніть у МОН людину, яка буде як слід опікуватися шкільною математикою, а не так як зараз: рік математики проголосили та й пішли у своїх справах... За рік нова піса, давай гроші, давай, шукай гроші, шукай! Власне, ми й справді унікальні! Нас задушили тарифами, цінами, холодом, війною, а ми по середині рейтингу, як і очікували... Успіхів вчителям-трударям!
Віктор Логвін
Замість незрозумілого створіння "МОН" створити "Міністерство якості освіти", в якому зосередити 90% діяльності держави, а саме на Перевірці Якості освіти, яку здобувають учні, відмовившись від більшості сьогоднішніх фукцій (крім наукової і створення підручників, навчальної літератури). Відповідно ліквідувати всі рівні "вертикалі управління освітою", всіх дармоїдів з районо, гороно і МОН. Бюджетні "гроші на освіту" розподіляти між учнями, за які вони отримуватимуть освітні послуги на створеному регульованому ринку цих послуг.
Анатолій Котенко
Вважаю , що ключовим ключиком(тавтологія зумисна) до змін може стати тільки мотивація. Адже в кожному класі є ті хто навчається коаще, і ті хто "відстає". І в більшості випадків це не зумовлено вродженими талантами або їх відсутнісю. І вчителі з однаковими дипломами дають різний результат. І навіть зміна обладнання в закладі не зламає цю тенденцію кардинально.І навіть , якщо одного середньостатистичного вчителя змінимо на іншого середньостатистичного (окрім суперталантів та самородків) тенденція залишиться. І не можливо "побудувати комунізм" в одній сфері. тобто зробити високоефективну освіту в державі з "хворою" економікою. Тому простих коротких кроків буде не достатньо. Тоді глобальне: оздоровлення економіки, створення робочих місць, реформування оплати праці. З нагального і простішого 1.Привести кількість вузів та студентів в них в відповідність до потреб суспільства. Ну не витримає економіка країна таку кількість власників "дипломів", особливо тих, які ЗНО склали на 125 балів. 2. Розвантажити учня. Коли в молодші школярі роблять звукобуквений аналіз не навчившись читати, або учні пробують вирішити задачі з сінусами та косинусами, не вміючи перемножити двохзначні числа і не розуміють що це таке і для чого - я в шоці. Для чого? Невже для того , що б виробити відразу до навчання?3. Як це не банально - зробити професію вчителя конкурентною. І по зарплаті , і по соціальному статусу. Вчителями повинні ставати кращі випускники.
ммм
Для Анатолій Котенко: а не тому чи, що усі вчителі вийшли з однієї освітньої системи, вийшли з вузу напівпродуктами, вуз яких узяв, таких і випустив, самородки самі себе зробили, а вуз і школа просто їх собі за досягнення приписала. Так що ми хочемо, щоб унас змінилося, коли в головах як була напівпродукція, так і залишилася.
Коментувати