Богдан Тихолоз: яким має бути шкільний курс літератури?

«Сучасна» шкільна програма української літератури – рідна донька «радянської»

Богдан Тихолоз: яким має бути шкільний курс літератури?

Автор: Богдан Тихолоз, доцент Львівського національного університету імені Івана Франка.

1. Література в школі – один із небагатьох предметів (уроків), на яких є змога поговорити про найважливіше. Про що? Про життя. Про людей. Про цінності. Про себе самих, свої мрії, страхи, надії і прагнення. Не тільки про науку і бали. Бо це не найголовніше.

2. Тому література в школі конче необхідна. Без неї ніяк. Крапка. Інакше людиною школяра не виховаєш. Хіба гвинтиком якогось механізму.

3. Українська література як шкільний предмет – крім усього, ще й інструмент формування національної ідентичності. Не тільки національної, але національної передусім. Це факт. Можна по-різному до цього ставитись: у когось це викликає захват, у когось скепсис. Але так має бути, і нема на те ради, як казав Людкевич про прихід радянських «визволителів» до Галичини.

4. Шкільний канон національного письменства (і канон авторів, і канон текстів) – не тільки матриця літературних та, ширше, загальнокультурних знань (що потім трансформуються у фонові), а й фундамент уявлення про те, хто ми є як культурна спільнота, звідки взялися, чого варті і куди прямуємо. Простіше: якщо ми не вчитимемо літератури в школі, то не знатимемо, кого й чому малюють на грошах. І на чию честь називають вулиці, міста, села та заклади освіти і культури. Варварами будемо, коротше. А це трохи не комільфо.

5. Література – вдала синекдоха культури загалом, перехрестя філософії, релігії, історії, музики, театру, кінематографу, зображальних мистецтв… Тому це дуже вдала «територія контакту», інтерференції, діалогу й синтезу різних форм само- і світоосягання. Цей факт необхідно враховувати при вивченні літератури, не «замикаючи» її лише на тексті (з пріоритетною увагою до нього – це навіть не обговорюється!), а демонструючи усю поліфонічну сув’язь означених «голосів культури», що «звучать» у літературній «симфонії».

6. Якою ми бачимо українську літературу в школі, – такою, в загальних рисах, і сприймаємо (не тільки у школі, а й згодом, після школи) українську культуру у світі. Якщо література ця, в нашому (викривленому, однобічному) сприйманні, – квола, відстала, сумна, нудна, нецікава, – такою ж бачитимемо власну культуру: анахронічною, слабосилою, депресивною, неконкурентоспроможною. І зрештою, такими сприйматимемо (свідомо чи несвідомо) і самих себе, і власні перспективи.

7. На жаль, за моїми (і не тільки!) спостереженнями, візія української літератури в сьогочасній українській школі, за нечисленними винятками, які тільки підтверджують правило, схиляється власне до «негативного полюса». Абсолютна більшість школярів виносять з-за парти стереотипне (передусім тому, що поверхове) уявлення про те, що «рідне письменство» провінційне, селописне, патріархальне, плаксиво-депресивне, та й, відверто кажучи, нудне й одноманітне – особливо в контрастному зіставленні з літературою зарубіжною («світовою» – насправді шедевральними «вершками» з цілого суцвіття національних літератур). Маю підстави говорити про таке невтішне становище, бо здебільшого саме такою бачать українську літературу мої студенти (а вони, смію ствердити, далеко не найгірші випускники українських шкіл, про що опосередковано свідчать і високі бали ЗНО з укр. мови й літератури).

8. Причини такого стереотипного уявлення глибокі і давні. Імперські утиски і заборони, штучно насаджуваний комплекс «молодшого брата» (чи радше сестри) щодо нібито більш «просунутої» російської літератури (й культури), радянська примусова «інтернаціоналізація» (читай денаціоналізація), русифікація, провінціалізація і масова дебілізація народонаселення «другої республіки» – усе це нібито уже й сторінки історії, та насправді ніде вони не ділися, не звітріли. Ампутований Крим і окупований Донбас – значною мірою результат цих кількастолітніх процесів. І зазомбоване «русскомірним теліком» «насєлєніє» цих «терріторій» – яскравий приклад «продукту» цих-таки процесів. Докладно про це – не місце й не час. Бо причини це все ж опосередковані.

9. Причини прямі – 1) неадекватна сучасним потребам і вимогам шкільна програма з літератури; 2) інституційна інертність та примітивна оснащеність української (читай пострадянської) школи загалом (у тім числі матеріально-технічна, «бібліотечна» – книжково-часописна, а ще – методична й методологічна); нарешті 3) (болюча правда, за яку ризикую дістати на горіхи!) – низька кваліфікація та слабка мотивація значної частини учителів-«словесників», соціально незахищених і фінансово-економічно упосліджених, яким за реальних обставин годиться більше думати про хліб насущний, про засаджені городи й ціни на газ, ніж про інноваційні підходи у викладанні літератури та «колекціонування» цікавинок для своїх вихованців.

10. У радянській школі література була яскраво ідеологічним предметом і слугувала таким самим «ілюстративним придатком» пропаганди, як і політінформація. Тільки в образах конкретно українській літературі (поруч із загальнообов’язковою тоді російською – «общемировой классикой», створеною переважно родовитими аристократами та харизматичними бородатими «різночинцями») відводилася вельми скромна роль «молодшої сестри», «сестри-жалібниці», «сестри-служебниці». Заки всілякі «толстоєвські» вирішували «прокляті питання» світового масштабу, їхні молодші «малоросійські братушки» (звісно, під благотворним впливом і пильним наглядом старших!) мусили жалібно плакатися над злою долею нещасного селянина і бідолашної покритки, але не лаяти винного в їхніх лихах «москаля» (це табу!), а терпляче чекати, поки зійде на північному сході червона зірка, а мудрий Лєнін покаже своєю непропорційно довгою рукою, в якому напрямку рухатися – услід за «старшим братом», ясна річ. «Мрак і жуть», коротше. Звідси й стереотип, про який ішлося вище.

11. «Сучасна» (лапки принципові!) шкільна програма – рідна донька «радянської». Це сливе такий же «компромісний» варіант – гібрид «совкової» спадщини і «(недо)незалежної» сучасності, як і «чинний» (недо)український правопис. Такий самий несміливий покруч, ладний віддати данину «і нашим, і вашим» – бажано найменшим коштом, шляхом найменшого опору – аби найменше чіпали й нарікали. Доточили «революційних демократів» – «політемігрантами», а «соцреалістів» – «нацреалістами» – та й юж. Маєте програму. Всі задоволені, ніхто не за бортом. Крім, хіба, сучасних авторів, – проте останні здебільшого не надто й поспішають поповнювати клан «хрестоматійних» – останні мають здебільшого дві крайні дати в біографії; тому потрапити в їх число за життя – погана прикмета! Та ще, щоправда, школярів: їх переважно укладачі не питають, яка література їм цікава і чи годні вони всі ті «запрограмовані» тексти осилити й перетравити за свої короткі молоді літа…

12. Щоб змінити візію власної культури на адекватнішу й ефективнішу (себто таку, з якою хочеться жити, творити й перемагати, а не тільки плакати в куточку і, зрештою, застрелитись чи бодай тихо померти з нудьги), необхідно коригувати шкільну візію літератури. І то вже!

13. Це означає змінювати (модернізувати): а) програму; б) методичні підходи; в) матеріально-технічне оснащення (на сучасне, мультимедійне) і г) (найскладніше!) кадрове забезпечення.

14. Це аж ніяк не означає (як дехто помилково собі думає) «відкинути все старе на смітник історії», «викинути з програми класиків і замість них увести цих треклятущих постмодерністів», «вигнати всіх учителів і найняти нових (нізвідки)», «замість читати твори, показувати мультики, і доста». Підкреслюю: я рішуче відмежовуюся від подібних вульгаризаторських інсинуацій. Такі «перегини» – відверта маячня, і висловлюють їх або повні неуки-профани, або упереджені «професійні борці з єресями», яких хлібом не годуй – дай тільки якогось ворога «потролити»; а слухати вони й так нікого не будуть – самі все наперед знають.

15. Конкретизую свою позицію для особливо стурбованих та альтернативно обдарованих: тільки ворог або ідіот може закликати викинути зі шкільної програми Шевченка, Франка чи Лесю Українку. Це не просто письменники, це національні символи України, її минуле, сучасне й майбутнє. Водночас це люди, а не пам’ятники, а люди переважно кращі, цікавіші й гарніші від пам’ятників. Хоча при тому й контраверсійніші. І розказувати про них треба саме як про ЖИВИХ людей, а не про пам’ятники чи ікони. Повірте: так буде набагато цікавіше й ефективніше. І любитимуть їх від того більше, а не менше. Правда завжди цікавіша від брехні.

Інша річ – треба думати, як саме розставляти акценти. Які твори добирати для читання, як їх інтерпретувати, на чому фокусувати увагу. На мою думку, це залежить більшою мірою від учителя та учня, ніж від програми.

16. Узагалі, програма – аж ніяк не панацея. Хай і яка геніальна! (Хоча таких не буває, – переконує досвід; бувають погані та ще гірші…) Найдовершеніші твори, передбачені програмою, можна вбити бездарним тлумаченням та неадекватною методикою викладання. «Любі діти, «Маруся Чурай» Ліни Костенко – це абсолютний шедевр! Я забороняю його критикувати і зобов’язую усіх вивчити напам’ять! На завтра!» – ось Вам і все. Приїхали. Ненависть до твору, автора, вчителя та української літератури загалом гарантовані. Протилежний приклад: найбільш сірий і бездарний твір можна подати цікаво й незабутньо. Як це? Прошу дуже: «Твір Х письменника Y – чесно кажучи, далеко не шедевр. Та що там приховувати – це відверта нудота, дурня, маячня і графоманія. Не розумію, який ідіот увів його до шкільної програми (Ой!). Але маю ідею, як нам порятуватися. Спробуймо переписати його по-своєму – так, щоб ця історія стала цікавою особисто для вас. Дозволяю міняти все! Можна навіть домалювати ілюстрації! І карикатуру на автора!» Як Вам такий хід? Певен: теж не всім сподобається. Але педагогічний ефект передбачуваний. Хід моїх думок зрозумілий? Стисло: програма – лише сировина. Не більше й не менше. Рамка до картини, яку можуть намалювати учитель з учнями. Або не намалювати.

17. Життя різне. Люди різні. Література різна. Тому й у шкільній програмі з літератури має бути різне: старе й нове, веселе й сумне, трагічне й комічне, екзистенційне й суспільно-політичне, фантастичне й автобіографічне… «Всі жанри добрі, крім нудного», – мав рацію Вольтер. А Спіноза, про мене, не мав рації зі своїм славетним: «Не сміятися, не плакати, не проклинати, а розуміти». Принаймні щодо літератури (він про інше писав, хай вибачить). Бо щоб її розуміти, треба і сміятися, і плакати, і часом навіть проклинати. Але головне – любити. Бо СПРАВЖНЯ література з любові народжується, любов’ю дихає і заради любові існує. І викладати її треба – з любов’ю. Інакше навіщо? Якщо ж наші учні на уроках літератури будуть сміятися, плакати чи навіть (страшно сказати!) проклинати – вони неодмінно полюблять цю літературу. Рідну. Зрештою, і життя теж. Головне – щоб не були байдужими.

18. ПРОБА ВИСНОВКУ. Яким, урешті-решт, має бути шкільний курс української літератури?

Не пишу: «сучасним», «цікавим» чи «захопливим», бо ці слова нічого не означають.
Натомість скажу: на мою думку, шкільний курс літератури має бути…

1) відповідним віковим особливостям та (найголовніше!) зацікавленням школярів. Вони (школярі) не такі погані й пропащі, як дехто про них думає (що особливо прикро, дехто з цих «декого» – із учительського середовища). Вони багато чим добрим насправді цікавляться, тільки треба вміти зацікавити;

2) життєствердним (це аж ніяк не тотожне поняттям «рожево-оптимістичним», «весело-розважальним» чи «наївно-придуркуватим»; просто після окремих текстів чи курсу в цілому має хотітися жити, долати труднощі й перемагати, а не тільки ридати над сумною долею багатостраждального народу та його особливо стражденних великомучеників);

3) інтерактивним (читай діалогічним) і креативним. Це означає, що вчитель і учень мають бути співрозмовниками, співучасниками і співтворцями інтелектуальної драми, які працюють разом як партнери, а не як в’язень і наглядач, той, хто дає накази, і той, хто їх виконує. Останнє з вивченням літератури не повинно мати нічого спільного;

4) мультимедійним. На цьому я також наполягаю. НЕМОЖЛИВО поколінню, яке виросло зі словами «гугл» і «ютуб» на вустах, поняття «інтернет» засвоїло разом із молоком матері, а ґаджетами навчилося користуватися скорше, ніж горщиком, – пояснювати, що таке українська література, лише на пальцях, на зеленій дошці та на запилючених портретах підстаркуватих дядь і (рідше) цьоць. Література повинна «лупити» по їхніх (школярських) відчуттях з усіх можливих «цівок»: акустичних, візуальних, навіть пластичних, моторних і олфакторних. Хай дивляться, слухають, танцюють, ходять, скачуть, регочуть, плачуть, ставлять вистави, тільки не сидять камінцем, жалібно скоцюрблені у куточку. Я не тільки й не стільки про технічні засоби, скільки про справжню мультимедійність: коли література сприймається як медіа серед медій – ефективний засіб комунікації серед багатьох інших, споріднених і конкурентних (музика, театр, кіно, телебачення…).

Хтось роздратовано скаже: та вони й так нічого не читають, ці бовдури! Втупились у свої смартфони/планшети та світа Божого не бачать!

Я відповім: а ви їм багато книжок прочитали? Не тільки купили, а власне прочитали? А самі перед їхніми очима часто читаєте? Якщо ви двічі відповіли: «Так!» – може, вони й справді бовдури. Якщо ж ні, – ще не відомо, хто з нас…

Вони читають – і читатимуть, але інакше, ніж ви (ми). Бо й вони вже інакші, і життя інакше. Ваша (наша) справа – зацікавити їх добрим і підтримати у доброму. А добре добре тягне і добро робить.

19. Чого має навчати шкільний курс української літератури?

Мої відповіді дуже прості:

1) ЧИТАТИ – не тільки складати літери у слова, а слова - в речення, а читати глибко і вдумливо, розуміти й інтерпретувати прочитане!;

2) ПИСАТИ – не тільки "твори на задану тему" чи, прости Господи, "реферати" (чортибатьказнаєщо чортибатьказнаєзвідки!), а власні аналітичні, публіцистичні та навіть літературні твори; назвімо їх умовно "есе" (у тому сенсі, який активно експлуатується у шкільній та університетській практиці на Заході); та насправді йдеться про елементарне (чи ні?) вміння зв'язно, прозоро й оригінально викладати свої думки публічно - на папері чи в інтернеті, значення не має);

3) ГОВОРИТИ – промовляти вголос те, що думаєш, – тим, до кого звертаєшся; уміти побудувати усний виступ, завоювати і втримати увагу аудиторії, донести до неї свій "меседж", брати участь у публічній дискусії etc. (усе те, чого вчила давня риторика і вчить сучасна, якої в школі катма, та й в університетах негусто!);

4) ДУМАТИ – аналізувати, синтезувати, класифікувати, узагальнювати, розуміти причинно-наслідкові зв'язки, мислити самостійно, критично та евристично; не тільки "мати власну думку", а й уміти її обґрунтовувати;

5) БУТИ СОБОЮ і БУТИ УКРАЇНЦЕМ (-кою) – що, зрештою, взаємопов'язано і для громадян нашої держави нормально, природно й загальнообов'язково. Так, загальнообов'язково. Переконаний: учень української школи може не бути українцем етнічним, але МУСИТЬ бути українцем політичним - інакше навіщо витрачати на його освіту державні гроші? А бути українцем у цьому сенсі конечно означає (серед іншого) знати українську культуру (і літературу передусім!).

Чи вчить усього цього (пп. 1–5) сучасна українська школа?

На мою думку, лише почасти. Її абзольвенти навіть із непоганими балами в атестатах часто-густо не привчені до добровільного і тяглого читання (власне не як примусового "навчального завдання", а улюбленого заняття та систематичної повсякденної інтелектуальної праці), не вміють грамотно писати й аргументувати власну думку, усно чи на письмі, соромляться виступати прилюдно, бояться полемізувати й критикувати, – зрештою, не відають, хто вони і куди прямують.
Це зле. Потрібна – о, це жахливе слово!!! – "реформа"!

20. Успіх будь-якої «реформи» у викладанні літератури в школі (зрештою, як і будь-якого іншого предмету) передусім залежить не від програм, наказів, розпоряджень, чиновників і навіть не від науковців (літературознавців чи педагогів), а від учителів. «Учителем школа стоїть», – казав Франко і знав, що казав. Щоб досягнути бажаних змін у шкільній візії літератури, учителям доведеться:

1) читати тексти літературних творів (на жаль, не всі з них зараз це роблять, як не страшно це казати; багато хто обмежується «хрестоматіями» й підручниками);

2) стежити за новітніми літературознавчими інтерпретаціями та сучасним літпроцесом (тепер у цій справі може дуже зарадити інтернет, навіть якщо нема грошей на передплату);

3) навчитися говорити до дітей: а) не «з підручника» (здається, колись це називалося «критика»); б) без фальшивого пафосу, розпачливих завивань і благоговійних придихань (інакше сучасні кирпаті «циніки» не повірять: право на те, щоб їх «зворушувати до глибини душі» і тим паче до чогось закликати, ще треба заслужити, і не всім це дано….);
4) до програми, письменників, дітей і самого себе ставитися творчо й критично.
Оце, мабуть, найскладніше.

Оригінал

Освіта.ua
29.04.2016

Популярні блоги
Олег Фасоля: на скільки ж зросла зарплата вчителя? Держава не може забезпечити рівень зарплати, який має відповідати статусу педагога в суспільстві
О. Костюк: Польщі потрібні таланти, а Україні – ні? Система вищої освіти України приречена продукувати масовий освітній продукт, а не унікальний
І. Лікарчук: вчитися мають ті, хто хоче здобути освіту Повна загальна середня освіта повинна бути не обов’язковою, а загальнодоступною
Д. Ламза: ніхто не хоче йти в освіту або школа без учителів Від Кабінету Міністрів немає жодних дій щодо підвищення значимості професії вчителя
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Людмила
Пане Богдане, дякую за прекрасну статтю! Успіхів і наснаги Вам!
bela
Где вы набрали таких слов? евристично, абзольвенти, еще этсетера влепили (( Читать ваш опус совершенно невозможно. Будьте попроще и не "псуйте мову" )))
Bohdan Tykholoz
Для bela: Так і не читайте! Хто ж вас змушує? Видно одразу, ви неабиякий експерт в мовних питаннях. Слово "неабиякий" вас не травмує, сподіваюся? А "експерт"? Я не для дітей писав і не для людей, які словника іноземних слів у руках не тримали. Втім, дякую за поради. Надалі для вас перекладатиму. :)
Коментувати
Bohdan Tykholoz
Дякую усім небайдужим за відгуки й зауваги - і критичні, і полемічні теж. Вони свідчать, що проблема існує, і вирішувати її треба. Не вважаю себе істиною в останній інстанції. Републікований тут текст - не стаття і не методичні вказівки, а приватний погляд зацікавленого, висловлений як особиста думка на персональній сторінці у соціальній мережі. Тому він не так виважений та аргументований, як різкий та емоційний. Я взагалі - зізнаюся - ненавиджу ялову, безживну "науку для науки", писану "пташиною мовою", зрозумілою лише науковцям, і волію висловлюватися нехай часом і зарізко, зате так, щоб мене почули. І цього разу, здається, також почули. Тому буду вдячний за подальший діалог і конкретні конструктивні пропозиції. Знаю безліч гарних учителів і чудових учнів, сам - дитина філологів, проте не певен, що сучасний стан літературної освіти в Україні (як і освіти загалом) можна вважати ідеальним чи принаймні нормальним. Звідси й намагання дати власні відповіді на гострі питання. Ще раз дякую.
ilio
Може вже є Ваша програма? Як можна з нею познайомитися?
Bohdan Tykholoz
Для ilio: Я маю власні робочі програми з теорії та історії укр. літератури для студентів-журналістів. Вони мають свою специфіку, оскільки розраховані: а) на студентів, а не школярів; б) на журналістів, а не філологів. Щодо шкільної програми з літератури - маю свої конкретні пропозиції, але творення цієї програми - не справа однієї особи (нехай і якої авторитетної - я не про себе :) ), а результат консенсусу всіх сторін: а) дітей (саме це, на мою думку, головна "сторона", і її інтереси мають бути визначальними!); б) вчителів-практиків (другі за важливістю "гравці"); в) науковців-літературознавців і викладачів вишів (їхня роль, про мене, має бути радше консультативною, а думка - дорадчою, оскільки вони дивляться на справу ззовні, а не зсередини); г) іноземних та вітчизняних експертів з питань шкільної освіти, педагогіки і психології; ґ) менеджерів освіти низового рівня (директорів шкіл) і д) чиновників Міносвіти (лише останньою чергою). Така моя думка. У нас наразі все навпаки.
Коментувати
ксенія
От і потрібно було починати з того , чого має навчати сучастна шкільний курс літератури, а не лити бруд безкінечно на те, що було (таких розумних виховала яка школа?). Безкінечно ганити учителів, давати їм оцінку, сидячи у себе в університетах (невідомо як туди потрапивши). Виступайте меценатами, оснащуйте школи, а тоді, коли все зробите для розвитку освіти, критикуйте!
Іра
Перепрошую, але в моїм сприйнятті таким агресивним повідомленням ви позиціонуєте як одна з тих нудних "вчительок" з часів моєї шкільної парти. Ну не можуть вчителі бути всі під один гребінець стрижені! Особливо з літератури. Але то не доведеш тим, кому апріорі "не дано" цього осягнути. Вчитель-літератор має бути оригінальним, креативним, неповторним у своїй методі викладання предмету української літератури (одного з небагатьох предметів у школі, котрий формує нас як особистостей). Богдан Сергійович виклав, як на мене, майстерно сформовану методику викладання укр. л-ри, яку слід було би взяти до уваги в Міністерстві освіти при складанні навчальних програм. Але навіть якщо міносвіти не бачать всю проблемність ситуації "зсередини", то тут вчитетелі повинні взяти ініціативу на себе і всіма творчими зусиллями зацікавити своїх учнів. А ображати людей, що присвятили півжиття науці, пройшли нелегкий шлях до університетської кафедри, як мінімум - не гречно. Чому ж ви не спробували цей шлях?
Bohdan Tykholoz
Шановна пані Ксеніє, Ваша щира (вірю) репліка для мене цілком сподівана й логічна. У Вас закономірно спрацьовує захисна реакція, а це нормально. Тому без образ :) Тепер щодо суті. 1. Я й почав, і закінчив якраз тим, чого має навчати шкільний курс літератури. І, здається, був досить конкретний. 2. Я не лив бруду ні на кого, лише вказував чесно на проблеми, які мене болять. 3. Я не ганив учителів і знаю серед них чимало не просто гідних, а героїчних і геніальних людей. Але учитель загалом і словесник зокрема в сьогочасній Україні - на жаль, роль далеко не престижна, і її виконавці часто далекі від ідеалу. 4. В університет (рідний ЛНУ ім. Івана Франка) я потрапив у легальний спосіб, вступив туди на українську філологію за результатами співбесіди як переможець олімпіад та конкурсів МАН. Потім аспірантура, захист, місце праці. Жодного хабаря (якщо Ви на це натякаєте) за всі ці роки нікому не давав. Моя академічна кар"єра - прозора й загальнодоступна. Я на всі Ваші зауваги відповів? Дякую.
Bohdan Tykholoz
Шановна пані Ірино, дякую за підтримку. Ви збагнули мої інтенції точно. Щодо учительської ініціативи - згоден на 100 відсотків. Я не вірю в революції згори (нехай і названі "реформами"), зате вірю в революції знизу (від практиків). Нехай і маленькі, зате ефективні. Треба лише не мовчати, бути конкретними й конструктивними та добиватися свого. Наші діти цього варті. Христос Воскрес! Веселих свят!
Коментувати
inchichok
Згодна майже з кожним словом! Тільки не треба так про ВСІХ учителів! Згодна, є різні, як і люди в суспільстві, звідки, власне, і походять учителі. Сама читаю багато, не соромлюсь навіть старшокласникам читати вголос на уроці речі, яких немає в програмі, але які цікаві, повчальні, через які можна досягти отого самого катарсису, якого чекали давні греки від театру. Але й Програму треба виконувати (нас бо контролюють, даруйте на слові), ми ж за це зарплатню отримуємо. Не згодна з тим, що ЛІТЕРАТУРУ потрібно здавати у вигляді тестів, де питання на кшалт: утановіть пари героїв, чи що сказав один письменник про творчість іншого. Згодна, що в програмові твори - здебільшого спадок померлої держави, особливо якщо аналізувати шматки, внесені в хрестоматії та їх інтерпретацію в критиці, переписаній здебільшого зі старих підручників. Сприймання твору літератури не може бути правильним чи неправильним, воно є індивідуальним, враховуючи знання, досвід читача й навіть його матеріальне становище!
Bohdan Tykholoz
Для inchichok: Я й не мав на увазі УСІХ учителів. Вище писав, що знаю чимало Учителів із великої літери, які заслуговують не просто подяки, а й захвату. Це маленькі герої щоденних війн з глупотою та неуцтвом, які перемагають у цих війнах не завдяки, а всупереч. Я сам учительська дитина (батьки-філологи), тож знаю, якою ціною ці перемоги даються. І Вам дякую за позицію і творчу працю зі школярами. Щодо "тестоманії" також згоден: я від неї не в захваті, до оцінювання літературних знань вона надається мало, хіба що контролює механічне (репродуктивне) читання та сприяє зазубрюванню. Але як інструмент ЗНО в загальнодержавних масштабах тести з літератури потрібні: це визначає статус дисципліни в суспільній свідомості. Те, що Ви пишете про сприймання літ. твору, говорить про Вас як про людину, яка розуміє й відчуває художній текст (одне без другого нічого не варте) і любить своїх вихованців як особистостей, а не як "сіру масу". Дякую Вам за це! Христос Воскрес!
Коментувати
Владимир Белый
Велика дяка чекає з часом як пана Богдана, так і всіх, хто запрацює резонансно саме до такого вектора реалізації літературної навчальної діяльності (поняття курсу для сегменту загальної середньої освіти є недоречним). А ще на додачу доповнення - потрібно один уніфікований формат навчання на уроках літератури в основній школі і потрібно ДВА варіанта формату для старшої (ліцейської) ланки - короткий і розлогий, тобто поглиблений у відповідності до профілю навчання.
Bohdan Tykholoz
Для Владимир Белый: Дякую Вам за підтримку та зауваги. Я не на дяку розраховую, а на конкретні зміни. Мої діти лише йдуть до української середньої школи, і, зізнаюсь, як батько я очікую цього з острахом. Хотілося б, щоб через 11(12?) років вони залишилися такими ж креативними, активними, позитивними, життєрадісними та допитливими, якими є зараз, тільки стали сильнішими, розумнішими та мудрішими. Бачу ж безліч приклдів, коли ефект від шкільної освіти слабкий або й прямо протилежний. Конкретні зміни потребують фахового обговорення, але те, що вони необхідні, - очевидний факт. Успіхів Вам у Вашій праці! Христос Воскрес!
Коментувати