Молоді українці не можуть отримати закордонний паспорт та виїхати на навчання

Закордонні паспорти видаються з 16-річного віку, а довідка з військомату, необхідна хлопцям для їх оформлення – з 18-річного

Молоді українці не можуть отримати закордонний паспорт та виїхати на навчання

Тисячі молодих українців, які хочуть навчатися за кордоном, можуть вчасно не одержати закордонних паспортів і не виїхати на навчання до своїх університетів. Винні в цьому не лише черги та купа довідок, необхідних для оформлення візи, але й кричущі суперечливості в українському законодавстві, йдеться в сюжеті ТСН.

"Поступати взагалі не складно. Просто потрібно зібрати певний пакет документів, відправити його і скласти тест з англійської мови. Це, мабуть, найбільша проблема", - розповів киянин Тарас Панченко, котрий цього року одержав запрошення навчатися в Краківському економічному університеті.

Проте на навчання, котре має відбуватися коштом Євросоюзу, юнак ризикує не потрапити. Протягом двох тижнів він розбирається з питанням, як можна легально виїхати з території України. "Проблеми більше не зі сторони Польщі, в моєму випадку, а тут, всередині України", - пояснює він.

     

Насамперед йдеться про один-єдиний папірець, в якому військкомат мав би дати згоду на виїзд, але замість того може поставити на навчанні хрест. "У нас закордонний паспорт може отримати людина з 16-ти років за новим законом, але довідку з військомату можна отримати тільки з 18-ти років", - пояснила мати абітурієнта Олена Панченко.

Відтак родина Панченків потрапила до замкненого кола. Вона не може одержати довідки для паспортного столу, а паспортний стіл не може дати паспорт без цієї довідки. Як у військоматі, так і в паспортному столі запевняють, що вони не винні, та показують правила, за якими працюють.

За словами чиновників, вони діють у межах законодавства, за недоліки котрого слід питати на найвищому рівні. Юристи таку ситуацію називають протиріччям законів і радять кілька варіантів. Найпростіший – звертатися до суду.

"Необхідно оскаржити цю відмову до відповідного районного суду. І я думаю, що рішення буде на їх користь", - вважає адвокат Олександр Серьогін. В іншому разі фахівці радять робити дитячий проїзний документ. З ним дитина виїде за кордон, але, коли виповниться 18 років, муситиме повернутися для оформлення паспорта.

Для хлопців – ще складніша процедура. Разом із паспортом, щороку до військомату обов'язково доведеться привозити ще й довідку з місця навчання.

За даними Міносвіти, лише 2011 року за кордоном навчалося близько 20 тисяч наших громадян. Варіантів здобувати знання не в Україні кілька: потрапити на програму обміну студентами або ж вступати одразу власними силами. Але скільки молодих українців не змогли виїхати на навчання через проблеми з паспортами, статистики немає.

ТСН
15.08.2012