Держава і бізнес разом платитимуть стипендію студентам у Німеччині

Міністр освіти Анетте Шаван сподівається, що кількість стипендіатів сягне 160 тисяч

Держава і бізнес разом платитимуть стипендію студентам у Німеччині

У Німеччині започатковано загальнонаціональну стипендійну програму. Отримати грошову підтримку можуть й іноземні студенти. Нова програма загострить конкуренцію між університетами. Адже стипендії зможуть давати не всі.

Німеччина має стати "республікою освіти" - під таким гаслом уряд виділив кошти на стипендії для найкращих студентів. Нова програма, ідеологом якої виступає міністр освіти Анетте Шаван, називається Deutschlandstipendium (Стипендія Німеччини). Розмір стипендії становить триста євро на місяць.

На відміну від нині діючих численних програм, Deutschlandstipendium – це не індивідуальна, а масова стипендія. В уряді підрахували, що її зможуть отримувати вісім відсотків студентів – байдуже, чи німців, чи іноземців.

Концепція проста – половину грошей дає держава, решту – приватні спонсори: фонди, підприємства або меценати. Компанії зацікавлені у підтримці молоді не лише з іміджевих міркувань, переконаний Штефан Штольте з Об’єднання приватних грантодавців.

     

"Підприємствам потрібне нове покоління здібних фахівців. Тому дуже важливо, що ця стипендійна програма дає грантодавцям можливість вирішувати, на підтримку яких саме фахових напрямків виділяються кошти", - зауважує Штольте.

160 тисяч стипендій. Якщо знайдуться спонсори

Спонсори спільно з університетами визначають умови надання стипендій та факультети, студенти яких здобудуть підтримку. Протягом наступних років кількість отримувачів Deutschlandstipendium сягне 160 тисяч, сподіваються в уряді. Це значно більше, ніж нинішні 23 тисячі, які отримують стипендії від приватних фондів.

Однак щоб досягти поставленої мети, потрібно ще знайти відповідну кількість спонсорів. А із цим поки негусто – чимало університетів відклали анонсований початок програми, принаймні, до наступного семестру. Міністр Шаван, утім, переконана, що цього року кількість стипендіатів сягне десяти тисяч.

Однак Флоріан Келлер з Вільного об’єднання студентських профспілок сумнівається, що всі університети знайдуть спонсорів. "Постає запитання, як же бути вищим професійним школам, як бути університетам у регіонах з нижчим рівнем економічного розвитку? Адже не у всіх містах взагалі є підприємства, які можуть дозволити собі спонсорувати стипендійні програми. Ми побоюємося, що прірва між провінційними і престижними університетами продовжить зростати", - каже Флоріан Келлер.

Куди їхати на навчання? Туди, де більше стипендій!

Вочевидь, конкуренція між університетами зростатиме і надалі. Це цілком відповідає уявленням уряду і має посилити міжнародні позиції німецької освіти і науки.

Першою ініціативою уряду у цьому напрямку став конкурс з відбору низки "елітних" університетів, які отримають додаткові бюджетні гроші на дослідження. Вже нині між університетами йде серйозна боротьба за найкращих студентів. Наявність стипендій, безумовно, стане фактором привабливості вищих шкіл. Зокрема, і для студентів з України, які хочуть отримати освіту за кордоном.

Поки Deutschlandstipendium надають лише 11 університетів. Серед спонсорів - такі компанії як Deutsche Telekom, BASF та Bayer.

Deutsche Welle
06.02.2011