У Європі з’явиться перший університет з викладанням мовою жестів

Вільний вибір напрямку освіти – звучить гарно, але цим правом можуть скористатися далеко не всі. Варто згадати хоча б глухих. У Німеччині планується відкрити перший у Європі університет для людей з вадами слуху

У Європі з’явиться перший університет з викладанням мовою жестів

У Німеччині нараховується близько 80 тисяч глухих людей. Спілкуються вони за допомогою мови жестів. Мало хто з тих, хто не має проблем зі слухом, розуміє цю мову.

Інша ситуація в Сполучених Штатах. Там мова жестів пропонується як факультатив уже навіть у школах. В Америці є й спеціальний університет для глухих – єдиний на весь світ.

Тепер подібний університет планується відкрити й у Німеччині, а саме – в містечку Бад Кройцнах, на території колишньої американської військової бази. Він стане першим у Європі.

Інґо Барт входить до складу правління "Товариства Європейського університету з викладанням мовою жестів". Він сам не чує, й нам довелося з ним спілкуватися через сурдоперекладача.

"Майбутній університет буде доступним для всіх, - розповідає Барт, - тобто, також для людей без проблем зі слухом. Особливість цієї альма-матер полягатиме в тому, що викладання в ній вестиметься мовою жестів. Ми хочемо розпочати з 300 студентів. Загалом же мета – 2000 місць для навчання".

     

Досі глухі студенти в Німеччині, як правило, обирають для навчання переважно філологічні або соціальні науки. Вивчати економіку, інженерні та природознавчі науки наважуються лише одиниці, оскільки часто виникають проблеми із сурдоперекладом, особливо коли йдеться вже про вищі наукові матерії.

За сурдоперекладача, який надається глухому студенту, платить університет. Однак тарифи не врегульовані й часто сурдоперекладачі залишаються не задоволені оплатою праці.

Університет з викладанням мовою жестів може частково вирішити цю проблему, принаймні для своїх студентів. Перекладачі там фактично не знадобляться. "Ще однією перевагою майбутньої альма-матер стане безпосереднє спілкування між глухими доцентами й студентами й такими, котрі чують нормально. Перекладачі ж використовуватимуться тільки для контактів зі структурами, що не належать до університету", - розповідає Барт.

Спочатку в новому університеті пропонуватиметься освіта за двома фаховими напрямками – гуманітарним і технічним. На переконання Інґо Барта, майбутні випускники матимуть значно кращі кар'єрні шанси. Вони зможуть, наприклад, викладати мову жестів, обіймати професорські посади або працювати юристами, надаючи послуги глухим.

Однак все це – справа майбутнього. Нині ж ведеться робота над забезпеченням фінансування майбутньої альма-матер для глухих. Спочатку це має бути приватний університет, але вже за два-три роки його планується перевести на державне фінансування.

Deutsche Welle
06.12.2010