З КНУ виключили «незгодних» студентів. Як і навіщо?

На факультеті, де відраховують 1-2 людини на рік як виняток, сесію не склали одразу 22 студенти

З КНУ виключили «незгодних» студентів. Як і навіщо?

Останніми роками в Київському національному університеті імені Шевченка почали з’являтися ініціативи «незгодних» студентів, яких не влаштовує низька якість освіти та ігнорування думки студентів. Про те, як розправилися з активістами і чим можна пояснити таке ганебне явище, розповідає для «Української правди. Життя» студентська активістка, випускниця КНУ Олена Нікуліна.

22 студенти.

Саме стількох було відраховано на минулій екзаменаційній сесії з філософського факультету Київського національного університету ім. Т. Шевченка.

Причиною відрахування стала академічна заборгованість: студенти отримали більш, ніж два «незарахи», та були відраховані без можливості перескладання.

Серед них – учасники студентського руху КНУпротест, які оголосили про репресії і спроби адміністрації усунути «незгодних» студентів.

Ініціативи «незгодних» студентів, яких не влаштовує низька якість освіти та ігнорування думки студентів, почали з’являтися в університеті в останні роки. Зокрема, на філософському факультеті.

Поява студентів, які помічали порушення в мільйонних тендерах, вимагали внести зміни до навчального плану, просували впровадження виборності курсів, виступали проти некоректної поведінки викладачів викликала роздратування у кабінетах адміністрації.

Мені, як і будь-якому студенту, що був присутній на зустрічах з адміністрацією та ректором, не один раз доводилося чути від адміністрації вишу при будь-якій незгоді студентів, що це «знову все філософський» або навіть «агенти Шевапіл» (студентської організації, що займалася розслідуваннями корупції в університеті, а її засновники були відраховані).

Цієї зими в університеті почався новий протестний рух студентів – «КНУпротест».

Він виник внаслідок рішення адміністрації перенести сесію без попереднього інформування студентів про це рішення.

Учасники КНУпротесту виступали за вирішення проблеми опалень корпусів на ВДНГ та проти порушення прав студентів.

Варто зазначити, що проблема опалення корпусів ВДНГ виникала кожної зими і лише завдяки діяльності КНУпротесту вперше вдалося досягти зрушень (в корпусах стало тепліше) і домогтися від адміністрації звітності по проблемі.

КНУпротест складається з представників багатьох факультетів (там є студенти і з корпусів ВДНГ, і з «Червоного»), але і в цій опозиції адміністрація зуміла побачити «агентів».

У процесі комунікації з протестом адміністрація не раз використовувала елементи тиску - прямі погрози декана юридичного факультету Івана Гриценка, розпорядження ректора Київського національного університету імені Тараса Шевченка, доктора філософських наук, професора, академіка НАН України, НАПН України та АН ВШ України, заслуженого працівника народної освіти України та Героя України Леоніда Васильовича Губерського (ректор вважає грубим виявом неповаги, коли його ім’я зазначають без всіх регалій) на Вченій Раді деканам уважніше слідкувати за учасниками протесту, нагадування про долю засновників «Шевапіл».

Як бачимо, адміністрація університету пішла на втілення погроз у життя. Відраховані активісти КНУпротесту готують позов до суду проти КНУ ім. Т. Шевченка за незаконне відрахування.

В умовах, що склалися, відрахування студентів виглядає спробою тиску.

Вибірковість рішення помітно, якщо звернути увагу на деталі - на факультеті, де зазвичай відраховують 1-2 людини на рік як виняток, не склали одразу 22 студенти, серед яких і активісти.

При чому, до активістів було «особливе» ставлення – їх відрахували без можливості перескласти, пояснюючи це внутрішнім правилом про відрахування за більш, ніж два нескладених іспити, яке до цього чомусь не використовували.

Важливо також зазначити, що іспити пройшли з чисельними порушеннями, зокрема, проходили в усній формі, хоча за правилами університету це неможливо.

При цьому адміністрація не поспішає з публікацією іспитових робіт, попри вимоги студентів.

Університет також (попри прострочені терміни відповіді на запит на доступ до публічної інформації) не оприлюднює списки відрахованих студентів та витяги з наказів про відрахування.

Адміністрація КНУ ім. Т. Шевченка бурхливо відреагувала на розголос ситуації з відрахуванням активістів.

Прес-центр КНУ випустив заяву, в якій звинуватив студентів і ЗМІ в «шкоді іміджу одного з провідних вищих навчальних закладів» та тому, що це «відволікає колектив від виконання обов’язків по наданню повноцінних і якісних освітніх послуг».

Після мітингу під червоним корпусом та зустрічі учасників КНУпротесту з ректором, відрахованим студентам пообіцяли дати можливість довести свої знання на комісії. Але комісія відбулася в закритому форматі і складалася з тих же представників адміністрації факультету та викладачів, які не допустили їх до перескладання першого разу.

Очікувано, що комісія визнала численні порушення несуттєвими та такими, які «не вплинули негативно на оцінювання».

Відрахування людей, які не навчаються – це нормально, якщо при цьому не починає діяти елемент вибірковості та тиску.

Чомусь кожну сесію на філософському факультеті (де я навчалась чотири роки) разом зі мною складали люди, які не докладали жодних зусиль, а п’ятірку часом можна було отримати за участь в концерті, КВН чи за допомогу викладачу на дачі.

Що змінилося? Основний привід для відрахування студента – бути в опозиції до адміністрації?

Чому це так важливо?

Те, що відбувається зараз в КНУ – це діагноз старій системі, яка опирається реформам.

Університет КНУ ім. Т. Шевченка – один з найбільших і найвідоміших українських вишів.

Щороку його бюджет є рекордним серед національних університетів, і фінансується окремою статтею держбюджету. У 2016 році бюджет університету склав близько 1 млрд гривень, з яких більше 600 млн – фінансування з боку держави.

За гроші платників податків університет отримує можливість консервувати таку зручну адміністрації радянську партійну атмосферу, ігнорувати зміни та реформи.

Студентів, які не згодні з цим, завжди можна просто відрахувати, а розголос назвати «паплюженням честі університету».

Випускники КНУ ім. Т. Шевченка традиційно займають високі посади у владі, йдуть в політику, очолюють міністерства і суди. І чи варто дивуватись рівню толерантності до корупції і спротиву змінам від людей, які провели студентські роки в затишному комсомолі, який адміністрація університету прикриває традиціями та «іміджем»?

Олена Нікуліна, студентська активістка, випускниця КНУ, Українська правда. Життя.

Освіта.ua
23.03.2017

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Nedolya
Гадаю, що протест пов’язаний із перебільшеним очікуванням студентів від університету, до якого з такими зусиллями вони вступили. Такий же результат, а можливо з меншими витратами, вони б отримали, якби обрали інший виш. Тому, коли очікування не справдились - виник протест. Гадаю, що ці випадки - це привід замислитись як майбутнім абітурієнтам - куди вони вступають, так і адміністрації - а що університет насправді може запропонувати студентам. Поки висновки не зроблені, ситуація не зміниться. КНУ Тараса Шевченка в будь якому випадку програє. Питання - з яким рахунком?
Олексій
Треба і в НУБіП такий же протест зробити, вони тільки і думають як вкрасти скрізь і всюди
Олена Петрівна
А ці студенти не пробували хоть іноді приходити на заняття? Деяких з них одногрупники не бачили по кілька тижнів, бо вони мітингували. Не буду казати, що за гроші - не маю такої інформації, а те, що вони не ходили на пари - 100%. При чому не один семестр, а постійно. То до чого тут "демократія"?
Олеся
Морозить почки и попу это не стоит никакого диплома. Проще пойти в ПТУ или техникум и потом на завод. Зарплата будет больше и такой труд больше ценится как ни странно. В свое время ушла из Киевского Политеха в техникум и не жалею. Сейчас электриком получаю примерно столько же, чем те, кто имеет высшее образование.
Ось така у нас демократія
От їм і показали всю демократію. Поки вони горлопанять на майдауні, за інтереси олігархів- вони великі демократи)) Як тільки пробують захистити свої інтереси, тут все демократія закінчилась))) Ось така у нас демократія))