Реформа стипендій у вишах: кому, як і за що?

Нові правила нарахування стипендій складніші за попередні і багатьом видаються дискримінаційними

Реформа стипендій у вишах: кому, як і за що?

Стипендіальна реформа вже спричинила чимало галасу в університетській спільноті й спричинить ще більше в кінці місяця, коли більша частина студентів не знайде на картці стипендію, хоча за старими правилами мала б її отримати. Про особливості стипендіального забезпечення по-новому порталу «Українська правда. Життя» розповідає представник органів студентського самоврядування КПІ Олександр Рак.

Одразу зазначу, що мова ведеться про студентів, що навчаються за державним замовленням. Так звані «контрактники» не мають права отримувати стипендію від держави.

За старими правилами достатньо було мати середній бал 4.0, щоб отримати звичайну стипендію, і 5.0 – для підвищеної. Деякі виші при цьому навіть не враховували недиференційовані заліки.

Нові правила дещо складніші і багатьом видаються дискримінаційними.

По-перше, вводиться рейтингування і лише 40-45% (конкретний відсоток затверджується вишем) студентів-бюджетників будуть отримувати стипендію. Нагадаю, що заступник міністра фінансів раніше казав, що стипендію отримують 75% студентів бюджетників.

По-друге, підвищену стипендію буде отримувати лише певний відсоток студентів на розсуд навчального закладу.

У КПІ, наприклад, це 5% від загальних 40%, тобто 2% від загальної кількості студентів-бюджетників. Округлення в обох випадках проводиться у бік зменшення.

Ці рамки породжують випадки, коли підвищену стипендію не буде отримувати ніхто (якщо спеціальність менша за 50 чоловік, наприклад), або що стипендію на деяких спеціальностях можуть не отримувати навіть відмінники за п’ятибальною шкалою.

Для роздумів: за інформацією від першого заступника міністра Володимира Ковтунця, у КНУ ім. Шевченка на механіко-математичному факультеті за старими правилами стипендію отримували близько 45% студентів, тоді як на факультеті філології – 90%.

Третє нововедення – збільшено розмір академічної стипендії з 825 гривень до 1100 гривень. Для деяких спеціальностей до 1400 гривень.

Четверте нововведення – рейтинговий бал студента може складатись не тільки з академічної складової. До 10% рейтингового балу відводиться на науку, мистецтво, спорт і громадську діяльність, згідно рішення Вченої ради вишу.

Насправді наявність додаткових балів за мистецтво, спорт і громадську активність дещо суперечить внесеним змінам до закону «Про вищу освіту», де сказано, що «Академічні стипендії призначаються особам, які досягли значних успіхів у навчанні та/або науковій діяльності згідно з критеріями, встановленими Кабінетом Міністрів України».

П’яте – стипендіальна комісія стала органом, що має право вирішувати конфліктні питання і вирішувати, кому і за що надавати неакадемічні 10% рейтингового балу. З метою уникнення зловживань з боку адміністрації комісія має складатись не менше ніж на половину з представників студентів.

В цілому нові умови мають створити більш жорстку конкуренцію між студентами і прибрати гарантований бал для отримання стипендії. Але є доволі неоднозначним введення у дію нових правил вже під час складання сесії.

З можливих порушень прав студента, що можуть бути на даному етапі:

  • неправильно порахований рейтинговий бал;
  • нарахування додаткових балів іншим студентам за чисто номінальну громадську активність.

Від сьогодні варто забути, що якийсь певний бал гарантує стипендію. В окремих випадках може статись так, що навіть максимальний бал за академічну складову не буде гарантувати отримання стипендії.

Крім того, є категорія соціальних стипендій, що будуть виплачені певним категоріям через їх соціальний стан. За останніми змінами їх побільшало: до сиріт, дітей шахтерів та малозабезпечених сімей додали учасників АТО, внутрішньо переміщених осіб та інвалідів I-III груп.

При цьому реальної реформи у цьому секторі не відбулось – за логікою представників Мінфіну соціальні стипендії мали б отримувати дійсно ті, хто цього потребує за доходом, але категорія малозабезпечених сімей надто вузька через малий коефіцієнт забезпеченості прожиткового мінімуму для дорослих (він складає 21%).

Якщо детальніше, то гарантований державою прожитковий мінімум на сім’ю з 2 батьків і непрацюючого студента складає близько 2000 тисяч гривень. При тому, що реальний прожитковий мінімум (як сума прожиткових мінімумів цих осіб) складає приблизно 4800 грн.

До того ж була скасована практика виплати матеріальної допомоги і премій із стипендіального фонду. Матдопомоги виплачували студентам, що опинились в скрутному матеріальному становищі через втрату батьків, хворобу тощо, а премії (зазначу із власного досвіду, – авт.) виплачували представникам органів студентського самоврядування.

Якщо в цілому подивитись на зміни у системі виплати стипендій, то:

  • загальну кількість стипендіатів було суттєво зменшено;
  • життя менш забезпеченим верствам населення навряд чи полегшено;
  • конкуренцію за академічні стипендії – збільшено;
  • прозорості нарахування стипендій – не досягнуто, навпаки – попередня система була більш прозорою;
  • виплата матеріальних допомог і премій із стипендіального фонду скасована.

Олександр Рак, представник органів студентського самоврядування Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», «Українська правда. Життя».

Освіта.ua
20.02.2017

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Дмитро
Что происходит?я не сдал ЗНО по укр.мове и из за этого меня сняли со стипендии,хотя по рейтингу я на неё выхожу!И правда ли это? подскажите!!
777
Для Дмитро: сонце, яка стипендія, тебе мали взагалі відрахувати. Але МОН (дякуйте за доброту) далм можливістт таким телепням як ти перездати ЗНО на наступний рік, а вже тоді, якщо знову не здадуть відрахувати. Не можна за рейтингом виходити на стипендію, якщо по ДПА двійка
Коментувати
Від спостерігача
Де справедливість? Верніть систему, яка працювала! Зробили бардак! Списків стипендіантів немає у ВНЗ, в яких сесія була ще в грудні. Реформа не є дієвою. Зросла не конкуренція, а ненависть одного студента до іншого. Треба вчитися жити у справедливому суспільстві, а не сприяти розвитку корупції, з якою, нібито, борються на всіх ешелонах влади! Встановіть пороговий бал, дайте можливість більшості. Хай студенти думають про навчання, а не про те, де заробити та як прожити!
Annушка,
по поводу1.Чтобы понять,нужны ли специалисты каждого конкретного направления государству Украина,необходимо мыслить хотя бы как граф Шувалов,ну,или,на худой конец,как княгиня Екатерина. По крайней мере решить,будут ли ЭТИ земли использованы в качестве сырьевого придатка странам более сильным в умственном развитии,или,всё же,рулевые ЭТОЙ территории будут вести СОБСТВЕННУЮ политику случайно попавшего им в руки государства. Что до 2.А что,на специальность "радиотехника" народ не идёт? Прелюбопытненько.Значит радиотехники больше в стране НЕ будет?Ну-ну.А ведь инета везде и нету.И пропадает он частенько.И, ну мало ли что случится... А специалистов своих-пусто... А экономистов и юристов со стипендией и без-как собак нерезанных.Вот только некоторые сами впрягаются в бухгалтерию,по причине отсутствия грамотных бухгалтеров,учившихся на стипендию
Алла
Про справедливість не може бути і мови. Найпершим порушенням є те, що новий стипендіальний порядок вводиться в дію з 1 січня 2017 року на підставі документів КМУ, прийнятих в кінці грудня 2016 року, а деякі в січні, лютому 2017 року (взагалі все шиворіт на виворіт). Новий стипендіальний порядок погіршує умови життя студентів, про що вони не повідомлені за 2 місяці, як того вимагають нормативно-правові акти. Велику роль грає суб’єктивний фактор рейтингування, що є прямою корупційною складовою. Таке враження , що всі ці документи написані для того, щоб не залишились без роботи ревізійні служби (КРУ). Це просто клайдайк для них. А взагалі, ГОЛОВНА МЕТА, як завжди, -- ОБІКРАСТИ, НА ЦЕЙ РАЗ СТУДЕНТІВ, ДОСЯГНУТА.
вариант последствий
есь специальности, на которые в прошлом годы и ранее набиралось значительно меньше студентов, нежели заказывалось мест.Часть студентов да,с довольно низкими баллами.Но часть студентов из тех,кому именно данное направление интересно.Что предполагается.Пусть в 18 году слабые дети на ЭТИ специальности подаваться не станут-это хорошо.Из оставшихся пусть20,тех,кто с хорошими баллами,стипендию получат8. А ведь баллы у всех примерно равны.Вопрос,напомню,речь идёт об умеющих думать детях,куда быстрее подадут документы такие абитуриенты-где легче учиться и бОльшая вероятность получить стипендию,или туда,где необходимо сушить голову,зная,что перспектив никаких в трудоустройстве и чёрта с два государство финансово обеспечит?Тем более что финансовое обеспечение семей оставляет желать лучшего.И...А студенты,попробовав реальные деньги, останутся ли доучиваться? Деньги,они неплохо способны влиять на выюор. Особенно в нашей стране
Anna
Для вариант последствий: тут два варианта: 1. специалисты такой профессии дейтсительно нужны государству, тогда же есть перспективы с трудоустройством и люди все равно будут идти на эту специальность 2. специалисты этой профессии не нужны и тогда на нее никто не пойдет и собственно ничего плохого не случится, ибо государству по сути все равно будет это никому не нужный специалист с дипломом радиотехника (или на какие там специальности люди не идут) или никому не нужный специалист с дипломом экономиста?? Никакой))
Коментувати
Микита Черкасов
Що казати можна. В нас в колледжі ( медичному ) стипенді не отримуть фельдшери із середнім балом 4.36 , а натомість медсестри із середнім алом 3,67 отримуть , ДЕ тут спавеливість а ?
Віка Боруцька
Для Микита Черкасов: Підтримую тебе, конкуренція і несправедливість величезна! Хоч бери і зі всіх студентів-бюджетників у ВУЗі чи коледжі 40% вираховуй за рейтингом успішності , зі всіх разом взятих спеціальностей. Тому що конкуренція хоч і буде, але не буде на скільки великої ненависті серед одногрупників! Хоча, дійсно, ОБІКРАЛИ студентів ЦЬОГО РАЗУ.
Коментувати
Анжелика Ямборко
Стосовно конкуренції...Моя дитина вступила до престижного технічного ВНЗ, де більшість студентів мали високі бали (так як і вона). Нові предмети, нові вимоги (іноді не обгрунтовані), але поздавала всі екзамени на 4. Дехто взагалі звернувся до старої системи (гроші вирішують все). Після оприлюднення рейтингів - повна апатія. Отже - конкуренція чи щось інше? А як вивчити дитину матері-одиначці,якщо її заробіток трохи більше, ніж норма (допомоги від держави нема), а для соціалки це не привід?
Євгенія
Добрий день. Скажіть, будь ласка, чи правомірно те, що університетом визначено не 40% стипендіатів а приміром 25 - 30%, пояснюючи це тим, що обмежене фінансування і багато стипендій підвищених. Невже за рахунок одних мають страждати інші? Адже постановою КМ чітко вказані кількісні межі стипендіатів(40 - 45%!!!)
Anna
Для Євгенія: на сколько я знаю,меньше 40% делать нельзя)) а процент повышки определяется как раз за счет этих 3-5% которые остаются от 45))
Коментувати
Марина
Доброго дня! Підскажіть будь ласка перелік документів для отримання соціальної соц. стипендії дітям з малозабезпечених сімей. Бо в нашому університеті не приймають заяви на соц. стипендію дітям з малозабезпечених сімей тому що не знають який потрібен документ що підтверджує статус сім’ї.
boris
Для Марина: Читай та переходь до нас. http://www.diit.edu.ua/files/2017_stipendia_social.pdf
Коментувати
думка
Чому досі невідомий рейтинг стипенлій у Одеському Південноукраїнському університеті ім. Ушинського?
007
Больше всего понравилось это: - конкуренцію за академічні стипендії – збільшено. Теперь ждем что будет, когда большинство студентов осознает невозможность получения стипендий.
олег
а чому досі в Дніпрі (а саме ДНУ) невідомо про рейтингові списки, стипендії за лютий так і немає, звісно, а сесія закінчилася ще 24 січня, а вгірничому студенти вже знають рейтинг та отримали стипендію за лютий.
жанна ляшенко
мій син добре навчається, за навчанням на першому місці у групі, але у рейтингу- другий, через те, що одногрупник виступає на сцені і через додаткові бали у рейтингу обійшов сина на 6 балів. встановили 40 % для надання стипендій, а в групі сина всього три студенти на бюджетній формі, отже він не має права на стипендію. де ж справедливість, якщо у інших групах бюджетників 20, та у ці 40% увійшли ті, что на задовільні оцінки навчався. що ж ви робите, пані міністре???
007
Для жанна ляшенко: осталось одно - идти танцевать. Это ирония. "Активисты" у нас всегда в приоритете, а учеба второстепенна. Вы привели яркий пример. А что делать в тех группах, где у худшего рейтинг выше в сравнении с лучшими в других группах потока, а учиться не легче (просто группа сильная подобралась, в других же балбесы). Осталось только не травить себе душу.
жанна ляшенко
але ж рейтингова шкала суперечить Закону про освіту. я так розумію, що Закон повинен переважати всі положення, чи, може, у нашій країні про це забули?
жанна ляшенко
і чому 40% на групу, а не на внз? у групі із середнім балом 3,0 отримують стипендію, бо багато бюджетних місць?
Коментувати
Первокурсник
Я получил в КПИ стипендию с баллом 91. На моем потоке двое получили Президентскую стипендию с баллами 98 и 97.
Anna
5.Ситуация с повышками это не ок. На моей специальности много людей с средним по ЗНО 195+, также некоторые из них полуили 95+ за семестр. Повышку не получил никто. Либо ее нужно отменить впринципе, либо сделать так чтобы хоть один человек в группе ее получал. 6. Это немного не в тему к стипендиям но количество бюджетных мест в стране слишком большое, их нужно урезать минимум в два раза ( почему в нашей стране процент людей которые получают высшее образование больше чем в Германии, США и тд?)
007
Для Anna: Потому что работать не хотят (я имею в виду действительно работать, а не зарабатывать)
Коментувати
Anna
1. Понятие социальная стипендия не должно существовать впринципе. Если человек нуждается в помощи (сирота, инвалид, переселенец и тд) государство должно ее предоставить независимо от вуза, стипендия это поощрение за особые достижения в учебе. 2. Оценка это очень субьективная вещь, сравнивать оценки людей которые учатся в разных вузах нельзя ( получить тройку в Шеве намного сложнее чем пятерку в какой-то шараге в Хацепетовке). 3. Было бы неплохо если бы процент степендиатов на специальности определялся проходным баллом на нее ( таким образом можно избежать ситуации когда в группах с 4 бюджетниками у которых по ЗНО 195+ и средний балл почти 100 стипендию получает лишь 1, а в других группах стипендию получают люди с зно 130 и средним баллом 60-70). 4. Стипендию также не должна получать куча людей ( 20% по стране будет достаточно, но это работает только если выполнить пункт 3), если вам не за что жить это не проблемы вуза или учитесь так чтобы попасть в этот процент или идите работайте.
007
Для Anna: Оставьте ЗНО школе, далеко не всегда, человек с золотой медалью прекрасно учится в ВУЗе. Есть примеры школьных "троечников", которые это доказали, к примеру Эйнштэйн.
Anna
Для 007: да, вы правы, Зно не всегда супер обьективно, но с ооочень большой вероятностью человек с ЗНО 190+ умнее чем человек с ЗНО 120. То что есть сейчас намного несправедливее чем мое предложение)) И я же не говорю чтобы ЗНО определяло стипендию конкретного человека, а лишь определять количество стипендиатов на специальности по проходному балу на нее.
007
Для Anna: Я так понимаю Вы пока на первом курсе. Интересно, что как Вы будете рассуждать на 5-6. Я вообще скептически отношусь к понятию "умнее". У евреев, к примеру, есть высказывание "осел нагруженный книгами". Кого называть умным, кого начитанным? Есть студенты, которым в школе просто не было интересно учиться. Я вот из таких, но это не помешало мне закончить университет с отличием. Нашему премьеру вообще, как оказалось, и высшее образование не нужно. Если в Шеве тяжело, переводитесь в КПИ
Коментувати
Леонід
Як у всьому повний бардак! І цей бардак ми називаємо реформами.
Skjeld
Політика виплати стипендій студентам вкрай характеризується ненавистю до них самих. Те , що в планах до 2020 року кількість студентів, які будуть отримувати стипендію знизять аж до 15%. Перше , за що стипендія переселенцям (т. зв. внутрішньопереміщеним) без ніяких заслуг. Друге, чому б не виплачувати стипендії студентам-платникам, адже серед них також є багато розумних людей? Це просто дурниці , які робить міністерство освіти. Візьміть приклад з-за кордону, де навіть в школі виплачуються стипендії.