Право студента на проживання у гуртожитку

Право на забезпечення студентів гуртожитком та права студентів, які проживають у гуртожитку

Право студента на проживання у гуртожитку

Функціонування та порядок поселення в гуртожитки в Україні регулюється Житловим кодексом України (ЖКУ, стаття 127), Положенням про студентський гуртожиток, що розроблено навчальним закладом у відповідності з Типовим Положенням та Правилами та умовами проживання в гуртожитку.

ЖКУ встановлює загальні вимоги до гуртожитків. Для студентських гуртожитків важливими є 5 положень:

 • Заселення до гуртожитку дозволяється лише після затвердження органами санітарно-епідеміологічної служби. Це означає, що гуртожиток підпадає під щорічну перевірку відповідності санітарним нормам.
 • Проживання в гуртожитку є платним. Один з обов’язків студента(-ки) – вчасно та у повному обсязі сплатити за це житло, інакше студента(-ку) можуть позбавити права на проживання.
 • Гуртожиток має бути укомплектований меблями і необхідним інвентарем, студентам має бути забезпечено надання побутових послуг (прасування, прання) і виділено приміщення для цих цілей. Студент не повинен витрачати власні кошти на купівлю меблів чи інвентаря в гуртожиток.
 • Обслуговування гуртожитку, в тому числі прибирання, чергування, адміністрування, здійснює спеціальний штатний персонал, тобто студенти не можуть залучатися до цієї роботи.
 • Внутрішній розпорядок у гуртожитках встановлюється правилами, затвердженими адміністрацією ВНЗ. Вона ж визначає правила проживання в гуртожитках у літній період.

Хто має право на поселення в гуртожиток.

Відповідно до Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності закладів освіти, навчальний заклад повинен забезпечити студентів гуртожитком, на рівні мінімум 70% від потреби. Сьогодні ця норма часто не виконується, а змусити ВНЗ набирати студентів з урахуванням кількості місць в гуртожитках, неможливо.

В гуртожиток можуть бути поселені іногородні студенти, аспіранти, слухачі підготовчих курсів, курсанти тощо. Іноземні громадяни, які є студентами, розміщуються в гуртожитках на загальних підставах, якщо інше не передбачено контрактом.

При цьому законодавство встановлює ряд пільгових категорій, які мають гарантоване або першочергове право на забезпечення гуртожитком.

Відповідно до ч. 12 ст. 7 ЗУ ’’Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України’’ громадяни України, які проживають на тимчасово окупованій території, мають право на здобуття або продовження здобуття певного освітнього рівня на території інших регіонів України за рахунок коштів державного бюджету з наданням місць у гуртожитках на час навчання.

Крім того, право першочергового поселення мають:

 • студенти-інваліди І-ІІІ груп;
 • студенти з багатодітних родин (троє і більше дітей);
 • студенти, у яких один з батьків помер (загинув);
 • особи, батьки яких є шахтарями та які мають стаж підземної роботи не менш як 15 років або які загинули внаслідок нещасного випадку на виробництві чи стали інвалідами I або II групи згідно із Законом «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Цей перелік не є вичерпним і може доповнюватися іншими групами пільговиків.

Що стосується працівників ВНЗ, то вони можуть бути поселені в студентський гуртожиток лише за рішенням керівника ВНЗ і за погодженням з органами студентського самоврядування. Проживання в студентських гуртожитках будь-яких інших сторонніх осіб — заборонено.

Пільговим категоріям студентів, які отримують відповідну державну допомогу і навчаються за державним замовленням,  за погодженням з профкомом також може надаватися знижка на оплату проживання в гуртожитках університету. В деяких випадках така знижка прямо передбачена законодавством, наразі таким чином діти-сироти та діти учасників бойових дій звільнені від оплати за проживання в гуртожитках.

Порядок поселення в гуртожиток.

Місць у студентських гуртожитках зазвичай не вистачає. З метою недопущення проявів корупції при розподілі цих місць, у ВНЗ діє складна схема поселення, до якої залучають адміністрацію та органи студентського самоврядування.

Рішення про розподіл місць між студентами відповідного факультету приймається керівництвом факультету і затверджуються керівником ВНЗ за погодженням з органами студентського самоврядування.

На підставі рішення про надання місць у гуртожитку зі студентом укладається угода на проживання в гуртожитку і видається направлення (ордер), яке є єдиною підставою для поселення і проживання. В направленні зазначається адреса гуртожитку і зазвичай номер кімнати. Умовою поселення в гуртожиток є попередня оплата, яка не може бути менше ніж на місяць, а на практиці часто потрібно заплатити за рік вперед. Граничний розмір плати за проживання в студентських гуртожитках становить 40% розміру мінімальної звичайної академічної стипендії вищих навчальних закладів відповідного рівня акредитації. Також студент зобов’язаний ознайомитися з Правилами внутрішнього розпорядку гуртожитку та правилами техніки безпеки.

Сьогодні студентів також часто змушують придбати так званий страховий поліс, тобто договір страхування майна. Така вимога є законною, але повинні проводитися опис та оцінка застрахованого майна. На практиці ж страховий поліс часто має ознаки корупційного зв’язку між страховою компанією та керівництвом університету, а іноді гроші сплачуються навіть прямо коменданту гуртожитка. Несплата полісу не може бути підставою для відмови у поселенні в гуртожиток, якщо не проводиться оцінка та опис майна. Якщо виникають підозри існування корупційної складової при укладенні договору страхування, варто звернутися до правоохоронних органів.

Права студентів, які проживають в гуртожитку.

Права студентів встановлюються Правилами внутрішнього розпорядку та Положенням про проживання в гуртожитку.

Студенти, які проживають в гуртожитках мають такі права:

 • користуватися приміщеннями, обладнаннями та майном гуртожитку;
 • вимагати своєчасного ремонту або заміни обладнання, меблів, усунення недоліків у забезпеченні побутових умов. Ремонтувати за власний кошт майно студент повинен тільки тоді, коли він сам його пошкодив. Адміністрація ВНЗ також зобов’язана забезпечувати прибирання та ремонт місць загального користування в гуртожитку, а студенти зобов’язані підтримувати чистоту в цих місцях загального користування;
 • обирати органи студентського самоврядування гуртожитку і бути обраним до їхнього складу;
 • звертатися із скаргами на роботу працівників гуртожитку  і житлово-побутові умови, відповідно до Закону України «Про звернення громадян»;
 • запрошувати в гуртожиток сторонніх осіб, якщо ті можуть засвідчити особу відповідним документом. Відповідальність за своєчасний вихід відвідувачів з гуртожитку і дотримання ними правил внутрішнього розпорядку покладається на студентів, які їх запросили. Зазвичай відвідувачі мають право перебувати в гуртожитку з 8-00 до 23-00;
 • безперешкодного доступу до гуртожитків у будь-який час доби. Часовий режим доступу до гуртожитків встановлюється Правилами внутрішнього розпорядку. На сьогодні зазвичай студентам надається доступ в гуртожиток в нічний час (з 24-00 до 06-00) - із записом у спеціальному журналі причин запізнення. Насправді ж обмеження доступу до гуртожитків в нічний час незаконне. Цивільний кодекс забороняє будь-яке примусове позбавлення житла, а підстави примусового позбавлення житла можуть встановлюватися виключно законами. Тобто, заборона входити до гуртожитку після 24 години може тлумачитися як тимчасове позбавлення житла, що є порушенням статті 311 Цивільного кодексу України. Саме тому був виданий Лист МОН № 1/9-550 від11.15 року, яким Міністерство рекомендує встановити для студентів цілодобовий режим вільного доступу до гуртожитків;
 • недоторканість житла. Заходити в кімнату без відома студента представники адміністрації можуть тільки тоді, коли є ризик псування майна (наприклад, в когось заливає кімнату).

Відповідальність студента за порушення правил внутрішнього розпорядку і дисципліни в гуртожитку.

До студента можуть бути застосовані такі види стягнень:

 • зауваження;
 • догана;
 • виселення з гуртожитку;
 • відмова у наданні місця-ліжка для проживання на наступний рік;
 • відрахування з навчального закладу.

За матеріалами profrights.org

Освіта.ua
20.07.2016

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Костя
Чи повинен студент сплачувати кошти за проживання в гуртожитку, якщо на момент карантину не проживає в ньому?
Іван
Доброго дня, чи мають право змушувати вмирати в гуртожитку під час навчання і під час карантину (змушують писати заяву з датами чергування в гуртожитку щоб залишитися в гуртожитку на час карантину, я студент - переселенець)
Мао
Для Іван: а не боїшся умерти від ліні, пане Ледацюго!
Іван
відколи я комусь щось винен, при тому що я працюю
Коментувати
Світлана
Якщо в гуртожитку під час карантину виключили гарячу воду і закрили жіночий душ і доводиться купатися в чоловічому душі та ще і в холодній!! Комендант ігнорує такі скарги і говорить, щоб йшла жити на квартиру якщо щось не влаштовує. Як можна запобігти такому? Сил немає.. Зараз епідемія, а вони тварюки економлять і ніяк не можуть свої кармани наповнити.
Іван
Чи можуть виганяти з гуртожитка під час карантину? Чи мають право на такі дії .
Галина
Для Іван: У нас в області теж таке заявили. Хоча це незаконно. Нехай нададуть розпорядчий документ. без нього всі слова нічого не варті. Мало того, в розпорядженні мають бути вказані розпорядчі документи відомчої організації. І все це можна оспорювати в суді. Адже студенти, які не працюють і так роз’їзджаються додому, а ті хто працюють жодним чином не створюють карантинну ситуацію, коли не влаштовують в гуртожитку масових гулянь.
Коментувати
Ігор
Чи можуть обмежувати прохід відвідувачів в часі(наприклад не більше 3х годин). І чи можуть обмежувати прохід відвідувачів?(не пускати взагалі, наприклад під час канікул). Бо всюди пишуть, що відвідувачі безперешкодно можуть проходити з 8.00 по 23.00, а в нас видали наказ про обмеження проходу з 14.00 по 22.00.
Dave
ПОВИНЕН ПРОЧИТАТИ: Я, Дейв Вагнер, я зустрів потужного заклинання заклинань та екстрасенса на ім’я доктор Огундейл, він дуже справжній, чесний та справжній .. Він допоміг мені повернути дружину, немає поганої чи негативної енергії. Д-р Огундейл використовує білу Магію, і він допоміг мені повернути дружину, вона спрацювала всього за 24 години ... Дружина повернулася до мене, вибачилася за від’їзд, і тепер ми знову разом і такі ж щасливі ... Я буду заохочувати і рекомендувати всі, кому потрібна допомога будь-яким способом, зв’язатись із заклинанням заклинань та попросити його допомоги. просто скажіть йому свою ситуацію, і він допоможе вам ... ви можете зв’язатися з ним на WhatsApp або Viber Chat: +27638836445, Email: ogundeletempleofsolution@gmail.com. Він дуже потужний і надійний.
Артем
Привіт ???? Можна слухати музику в колонці? І чи можуть забрати колонку якщо я слухаю в 8-21????
Макс
Доброго дня, комендант навідріз відмовляється пускати мене в гуртожиток після 23*00, навіть після того, як я приніс довідку з місця роботи з вказаним графіком роботи, що порадите? P.S. запізнення максимум на 15 хвилин.
Галина
Для Макс: зверніться в деанат та студпрофком. Впускати мають в будь-який час. Якщо з Вами щось трапиться вночі, то хто буде відповідальним? Доступ до гуртожитку може бути обмеженим лише для сторонніх осіб (гості приймаються до 22.00), всі хто проживає в гуртожитку мають потрапляти додому в будь-який час доби
Коментувати
Phoenix_7
якщо забрати документи про навчання чи мають право вигнати з гуртожитку якщо проплачено за проживання в ньому за другу частину року
Галина
Для Phoenix_7: За правилами проживання в студентських гуртожитках, виселитись необхідно протягом 2 тижнів після відрахування. Чисто з юридичної точки зору, вас мають виселити, а гроші повернути. Але зазвичай все можна вирішити в індивідуальному порядку.
Коментувати
Вікторія
Доброго вечора! Скажіть, будь ласка, чи можу я жити сама у кімнаті в гуртожитку?
Галина
Для Вікторія: якщо є кімнати розраховані на 1 проживаючого.
Коментувати
Марія
Що робити якщо мы хочемо переселити дівчину з нашої кімнати, є на її багато скарг
неизвестно
Чи можливо переселитися з одного гуртожитку в другий (цього ж вищого навчального закладу), при тому що я вже заплатив за півроку наперед (в грудні заплатив за наступні півроку). Відпишіть, будь ласка!
Економіст
Для неизвестно: платите Ви на рахунок вишу. А він один. Тільки вартість проживання може бути різною. А ось чи можете переселитись, то це вирішується в індивідуальному порядку. зазвичай гуртожиток закріплений за певним факультетом.
Коментувати
Христина
Скажіть будь ласка, чи може студент проживати в гуртожитку під час зимніх канікул???
Галина
Для Христина: Звичайно! Всі проживають.
Коментувати
Vika
Доброго дня, підскажіть будь ласка якщо з кімнати вилучили електроний чайник без відома мешканців кімнати чи маю я право на повернення його якщо чайник ми маєм намір продати адже він дорогий.
Галина
Для Vika: Звісно. Більше того, якщо без Вашого відома у Вас забрали будь-яку Вашу річ, то Ви маєте право звернутись із заявою про викрадення до поліції. Без дозволу власника будь-які речі ніхто чіпати не має права. Якщо в гуртожитку заборонено користування електроприборами, то мав бути складений документ про порушення правил проживання та застосовані адміністративні заходи (відпрацювання годин на користь гуртожитку, попередження про виселення при наступному порушенні). Але відібрання - то є крадіжка. Навіть поліція не має права відбирати без ордеру.
Коментувати
Леся
Якщо в моєму навчальному закладі присутні 2 гуртожитки, чи маю я право переселитись з одного гуртожитку до другого, якщо тут мене не влаштовують умови ?( У другому вони значно кращі)
Галина
Для Леся: гуртожитки закріплені за певними факультетами. переселитись Ви звісно можете, якщо там є вільні місця, але це вирішується в індивідуальному порядку.
Коментувати
Ірина
Чи можна проживати в гуртожитку ще один семестр після вручення? оскільки місце все одно буде вільне. (випуск зимою, магістр)
Галина
Для Ірина: згідно правил проживання в студентських гуртожитках, Ви маєте виселитись протягом 2-х тижнів пістя відрахування з навчального закладу. А якщо не за правилами, то звертайтесь безпосередньо до коменданта.
Коментувати
Наталя
Якщо я прописана в Франківську чи маю я право жити в гуртожитку цього самого міста? Вчусь на платному
123
Для Наталя: ні. Гуртожиток надається лише іногороднім студентам. Це не залежить бюджет чи контракт. Можливе лише персональне вирішення питання в раді з поселення за умови, що Ви не забезпечені належною житловою площою ( наприклад у вас в одеокімнатній квартирі проживає ціла купа народу.).
Коментувати
Ірина
Добрий день, проживаю у гуртожитку і за правилами "внутрішнього розпорядку" цього гуртожитку, студенти повинні бути у гуртожитку о 19:00. Якщо запізнився вимагають пояснюючу. Чи законні ці правила "внутрішнього розпорядку гуртожитку"? Я можу відмовитись давати пояснення?
239
Для Ірина: при поселенні Вас ознайомили з ними і Ви вже погодились на ці умови. Але можете підняти питання в студентській раді, оскільки студенти часто після пар працюють, повертаються з роботи значно пізніше, і повинні мати доступ до житла протягом всієї доби, як це практикують в більшості гуртожитків (зазвичай обмеженим є лише доступ відвідувачів).
Коментувати
Галина
Якщо друг вже зізнався, то в чому проблема? Пишете правду. І пам’ятайте, що після наступної догани можуть виселити з гуртожитку, тому не йдіть на поступки таким "друзям".
????????????
В мене сьогодні була така ситуація. Мій друг попросив запхати горівку в мій рюкзак щоб я про несла її в гуртожиток. Але вахтьорша сказала, що б ми показали рюкзак і вона забрала водку. Знайомий сказав що то його притому, що водка була в мене в рюкзаку. Вона його десь повела, а я пішла до себе. Ми з ним двоє є неповнолітніми. Через годину часу коли я виходила з гуртожитку мені сказали що в мене догана. І щоб я написала кому купляла водку. Що мені робити??? Допоможіть будь ласка ????????????????

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!