Право студента на проживання у гуртожитку

Право на забезпечення студентів гуртожитком та права студентів, які проживають у гуртожитку

Право студента на проживання у гуртожитку

Функціонування та порядок поселення в гуртожитки в Україні регулюється Житловим кодексом України (ЖКУ, стаття 127), Положенням про студентський гуртожиток, що розроблено навчальним закладом у відповідності з Типовим Положенням та Правилами та умовами проживання в гуртожитку.

ЖКУ встановлює загальні вимоги до гуртожитків. Для студентських гуртожитків важливими є 5 положень:

 • Заселення до гуртожитку дозволяється лише після затвердження органами санітарно-епідеміологічної служби. Це означає, що гуртожиток підпадає під щорічну перевірку відповідності санітарним нормам.
 • Проживання в гуртожитку є платним. Один з обов’язків студента(-ки) – вчасно та у повному обсязі сплатити за це житло, інакше студента(-ку) можуть позбавити права на проживання.
 • Гуртожиток має бути укомплектований меблями і необхідним інвентарем, студентам має бути забезпечено надання побутових послуг (прасування, прання) і виділено приміщення для цих цілей. Студент не повинен витрачати власні кошти на купівлю меблів чи інвентаря в гуртожиток.
 • Обслуговування гуртожитку, в тому числі прибирання, чергування, адміністрування, здійснює спеціальний штатний персонал, тобто студенти не можуть залучатися до цієї роботи.
 • Внутрішній розпорядок у гуртожитках встановлюється правилами, затвердженими адміністрацією ВНЗ. Вона ж визначає правила проживання в гуртожитках у літній період.

Хто має право на поселення в гуртожиток.

Відповідно до Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності закладів освіти, навчальний заклад повинен забезпечити студентів гуртожитком, на рівні мінімум 70% від потреби. Сьогодні ця норма часто не виконується, а змусити ВНЗ набирати студентів з урахуванням кількості місць в гуртожитках, неможливо.

В гуртожиток можуть бути поселені іногородні студенти, аспіранти, слухачі підготовчих курсів, курсанти тощо. Іноземні громадяни, які є студентами, розміщуються в гуртожитках на загальних підставах, якщо інше не передбачено контрактом.

При цьому законодавство встановлює ряд пільгових категорій, які мають гарантоване або першочергове право на забезпечення гуртожитком.

Відповідно до ч. 12 ст. 7 ЗУ ’’Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України’’ громадяни України, які проживають на тимчасово окупованій території, мають право на здобуття або продовження здобуття певного освітнього рівня на території інших регіонів України за рахунок коштів державного бюджету з наданням місць у гуртожитках на час навчання.

Крім того, право першочергового поселення мають:

 • студенти-інваліди І-ІІІ груп;
 • студенти з багатодітних родин (троє і більше дітей);
 • студенти, у яких один з батьків помер (загинув);
 • особи, батьки яких є шахтарями та які мають стаж підземної роботи не менш як 15 років або які загинули внаслідок нещасного випадку на виробництві чи стали інвалідами I або II групи згідно із Законом «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Цей перелік не є вичерпним і може доповнюватися іншими групами пільговиків.

Що стосується працівників ВНЗ, то вони можуть бути поселені в студентський гуртожиток лише за рішенням керівника ВНЗ і за погодженням з органами студентського самоврядування. Проживання в студентських гуртожитках будь-яких інших сторонніх осіб — заборонено.

Пільговим категоріям студентів, які отримують відповідну державну допомогу і навчаються за державним замовленням,  за погодженням з профкомом також може надаватися знижка на оплату проживання в гуртожитках університету. В деяких випадках така знижка прямо передбачена законодавством, наразі таким чином діти-сироти та діти учасників бойових дій звільнені від оплати за проживання в гуртожитках.

Порядок поселення в гуртожиток.

Місць у студентських гуртожитках зазвичай не вистачає. З метою недопущення проявів корупції при розподілі цих місць, у ВНЗ діє складна схема поселення, до якої залучають адміністрацію та органи студентського самоврядування.

Рішення про розподіл місць між студентами відповідного факультету приймається керівництвом факультету і затверджуються керівником ВНЗ за погодженням з органами студентського самоврядування.

На підставі рішення про надання місць у гуртожитку зі студентом укладається угода на проживання в гуртожитку і видається направлення (ордер), яке є єдиною підставою для поселення і проживання. В направленні зазначається адреса гуртожитку і зазвичай номер кімнати. Умовою поселення в гуртожиток є попередня оплата, яка не може бути менше ніж на місяць, а на практиці часто потрібно заплатити за рік вперед. Граничний розмір плати за проживання в студентських гуртожитках становить 40% розміру мінімальної звичайної академічної стипендії вищих навчальних закладів відповідного рівня акредитації. Також студент зобов’язаний ознайомитися з Правилами внутрішнього розпорядку гуртожитку та правилами техніки безпеки.

Сьогодні студентів також часто змушують придбати так званий страховий поліс, тобто договір страхування майна. Така вимога є законною, але повинні проводитися опис та оцінка застрахованого майна. На практиці ж страховий поліс часто має ознаки корупційного зв’язку між страховою компанією та керівництвом університету, а іноді гроші сплачуються навіть прямо коменданту гуртожитка. Несплата полісу не може бути підставою для відмови у поселенні в гуртожиток, якщо не проводиться оцінка та опис майна. Якщо виникають підозри існування корупційної складової при укладенні договору страхування, варто звернутися до правоохоронних органів.

Права студентів, які проживають в гуртожитку.

Права студентів встановлюються Правилами внутрішнього розпорядку та Положенням про проживання в гуртожитку.

Студенти, які проживають в гуртожитках мають такі права:

 • користуватися приміщеннями, обладнаннями та майном гуртожитку;
 • вимагати своєчасного ремонту або заміни обладнання, меблів, усунення недоліків у забезпеченні побутових умов. Ремонтувати за власний кошт майно студент повинен тільки тоді, коли він сам його пошкодив. Адміністрація ВНЗ також зобов’язана забезпечувати прибирання та ремонт місць загального користування в гуртожитку, а студенти зобов’язані підтримувати чистоту в цих місцях загального користування;
 • обирати органи студентського самоврядування гуртожитку і бути обраним до їхнього складу;
 • звертатися із скаргами на роботу працівників гуртожитку  і житлово-побутові умови, відповідно до Закону України «Про звернення громадян»;
 • запрошувати в гуртожиток сторонніх осіб, якщо ті можуть засвідчити особу відповідним документом. Відповідальність за своєчасний вихід відвідувачів з гуртожитку і дотримання ними правил внутрішнього розпорядку покладається на студентів, які їх запросили. Зазвичай відвідувачі мають право перебувати в гуртожитку з 8-00 до 23-00;
 • безперешкодного доступу до гуртожитків у будь-який час доби. Часовий режим доступу до гуртожитків встановлюється Правилами внутрішнього розпорядку. На сьогодні зазвичай студентам надається доступ в гуртожиток в нічний час (з 24-00 до 06-00) - із записом у спеціальному журналі причин запізнення. Насправді ж обмеження доступу до гуртожитків в нічний час незаконне. Цивільний кодекс забороняє будь-яке примусове позбавлення житла, а підстави примусового позбавлення житла можуть встановлюватися виключно законами. Тобто, заборона входити до гуртожитку після 24 години може тлумачитися як тимчасове позбавлення житла, що є порушенням статті 311 Цивільного кодексу України. Саме тому був виданий Лист МОН № 1/9-550 від11.15 року, яким Міністерство рекомендує встановити для студентів цілодобовий режим вільного доступу до гуртожитків;
 • недоторканість житла. Заходити в кімнату без відома студента представники адміністрації можуть тільки тоді, коли є ризик псування майна (наприклад, в когось заливає кімнату).

Відповідальність студента за порушення правил внутрішнього розпорядку і дисципліни в гуртожитку.

До студента можуть бути застосовані такі види стягнень:

 • зауваження;
 • догана;
 • виселення з гуртожитку;
 • відмова у наданні місця-ліжка для проживання на наступний рік;
 • відрахування з навчального закладу.

За матеріалами profrights.org

Освіта.ua
20.07.2016

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Юля
Добрий день. Моя сестра навчається в коледжі м.Бобровиця. Проживає в гуртожитку, звісно, що оплачує. Розповіла, що всіх студентів змушують кожного четверга о 6тій ранку прибирати 6 поверхів. Це одна дитина має все вимити, коридори, туалети, душові і тд. Також студентів залучають до прибирання території. Чи є такі дії законними і чи не є експлуатацією?
007
Для Юля: читайте правила внутрішнього розпорядку та договір про проживання в гуртожитку. Зазвичає є години громадських робіт, які має відпрацювати кожен, хто проживає в гуртожитку (в деяких гуртожитках їх можна відкупити). Ваша сестра точно перебільшує. Поразуйте дітей в гуртожитку, тижні в роцв (їх 52). І Ви зрозумієте самі, що сама дитина всі поверхи не миє. А, коли Ваша сестра прибирає в себе в дома та миє ваш домашній туалет, то це є експлуатацією? Чи у вашій сім’ї заведено лише маму експлуатувати?
Коментувати
Інна
Добрий вечір, якщо я заплатила за пів року прожиття в гуртожитку, а прожила тільки 2 тижні і хочу з’їхать чи повернуть мені кошти за 5 місяців?
Роман
Для Інна: Гроші Вам можуть повернути лише за той час, який залишиться від моменту видання наказу про Ваше виселення з гуртожитку за Вашою заявою до закінчення оплаченого Вами періоду. І, можливо, не всю суму, оскільки із заплачених Вами коштів заклад освіти оплачує необхідні для функціонування гуртожитку послуги, у тому числі, крім очевидних витрат на оплату електроенергії, водопостачання тощо, які оплачуються помісячно за лічильником, за ці кошти (якщо там щось залишається, звичайно) оплачується ремонт дахів, місць загального користування, інженерних мереж та іншого обладнання. Тому це питання Вам краще уточнити у бухгалтерії Вашого закладу.
Коментувати
Олена
добрий день. Чи обов’зково зніматись з реєстрації по місту проживання( ТОТ) та реєструватись в гуртожитку.Можно без реєстрації проживати в гуртожитку, або зареєструватись як ВПО.дякую
Іванка
Добрий день. Чи можна за гуртожиток платити помісячно? Чи треба за пів року, чи за рік?
...
Можлива оплата гуртожитку за 6 місяців, чи тільки за 10?
Марина
Протягом якого періоду після оприлюднення списків заселення в гуртожиток можна заселитись?
Ярослав
Гарні нові ватні матраци та подушку з ковдрою для студентського гуртожитку брали тут - https://yaroslav.com.ua/vatnyj-matras-yaroslav-70h190
Оля
Я рекомендована на контракт Підскажіть чи маю я право на проживання в гуртожитку за квотою-2?
Максим
Коли потрібно подавати заявку на проживання в гуртожитку?
Тетяна
Добрий вечір.Чи маю я можливість на гуртожиток,якщо проживаю в Мукачівському районі.Мій батько має статус- удасник бойових дій
Олександр
Доброго дня. Як обгрунтувати позов на гуртожиток що не виконує свої зобовязання по наданню умов проживання. Вже більше чим два місяці відсутній газ в половині гуртожитка. Готувати доводиться в іншому крилі.
Економіст
Для Олександр: Вас попереджували про зміни умов проживання? Вочевидь же гутрожиток відключив газ не тому, що хоче зробити Вам погано. Вочевидь на те є підстави. І взагалі: а чому Ви проживаєте влітку в гуртожитку? На літо студентів виселяють аби була змога спокійно проводити ремонтні роботи
Коментувати
Семен
Добрий день! Чи маю я платити за гуртожиток з якого виїхав в перший день війни і ще оформив статус ВПО в іншій області ?
Економіст
Для Семен: з гуртожитку Ви виселились? Ні? То маєте платити. Так само, як Ваші батьки повинні платити за комунальні послуги в квартирі, в якій не живуть.
Коментувати
Ліля
Доброго дня, якщо виселяють з гуртожитка чи мене самостійно випишуть з місця реєстрації чи необхідно це самому вручну робити?
Галина
Для Ліля Звісно Ви маєте самі йти в цнап, зніматись з обліку, і протягом 1 місяця зареєструватись в іншому місці
Коментувати
Ліля
Доброго дня скажіть будь ласка чи можна заселитися в гуртожиток за договором якщо ти ще не студент???
Ліля
Доброго дня скажіть будь ласка чи можна заселитися в гуртожиток за договором якщо ти ще студент???
Дмитро
Вимагають борг за весь семестр . Скажіть будь-ласка , якщо я не проживав весь цей рік і не укладав договір на проживання , то чи маю я сплатити борг?
Наталія
Добрий день , підкажіть будьласка, чи має право комендант вимагати зробити в кімнаті ремонт, коли вже закінчилось навчання і студент має виселитись з гуртожитку назавжди. Погрожує тим що не підпише обхідний. І ми коли заселялись на початку навчання зробили там ремонт повністю.
Економіст
Для Наталія: треба розібратись чому саме він вимагає ремонт. Часто в гуртожитках є години громадських, які студенти відпрацьовують протягом року. І якщо ці години не відпрацьовувались, то їх в кінці року "відкуповують" або ремонтом або придбання матеріалів для ремонту. А може бути, що в кімнаті влаштували розруху, і комендант вимагає повернути кімнаті жилий стан. Тут на місці слід з’ясовувати (і перш за все перечитати договір та порядок проживання в гуртожитку)
Наталія
Ні , нема розгрому, це так званий подарунок гуртожитку, вона кожному придумала отаке завдання, те що це побори які давно вже незаконні , вона і слухати нехоче , людина себе веде неадекватно.
Ярослава
В мене теж схожа ситуація. Комендант не хоче підписувати обхідний лист, бо не має ремонту в кімнаті. З мене вимагають переклеїти обої, перефарбувати підлогу,перешпаклювать стелю. І це все зробити самій , хоча в кімнаті проживало ще 2 дівчини.Мені ще рік навчатись але я хочу якось зробити тей ремонт на наступний рік ,коли вже буду випускатись . Чи можливо щось зробити?
Коментувати
Богдан
Добрий день, чи зможу я розраховувати на гуртожиток якщо навчатимусь на контракті?
Галина
Для Богдан: гуртожиток не залежить від контракту чи бюджету
Коментувати
Анжеліка
Доброго дня, пишу з ось якої причини: після заселення в гуртожиток, через деякий час до всіх дітей була вимога прописатись в гуртожитку. Зараз моє навчання закінчилось, 3.5 роки була прописана, тепер вимагають звідти виписатись, чи можу я виписатись по власному бажанню у будь-який час? В мене ця прописка в паспорті тимпаче. Чи мають вони право вимагати цього? І чому взагалі вимагають змінювати прописку?
Галина
Для Анжеліка: Згідно чинного законодавства в студентських гуртожитках можна проживати лише під час навчання, і виписатись треба протягом 2 тижнів після відрахування з навчального закладу. Згідно діючої нормативної баз особа має бути зареєстрованою за місцем проживання (просто зазвичай це не діє, коли люди знімають житло, бо орендодавці не хочуть їх у себе реєструвати). Так що все правильно робить Ваш навчальний заклад. Правда, зазвичай тим, хто після закінчення бакалаврату вступає в магістратуру йдуть на поступки, і не виселяють ідразу після закінчення. Але й диплом на руки не видають (тим більше, що він все одно має залишатись в закладі під час навчання в магістратурі).
Коментувати
Руслана
Добрий вечір. Чи законна заборона на проживання в гуртожитку у "літній час" тобто під час літніх канікул? У нас дозволено проживати літом лише тим хто приніс довідку з місця роботи. А якщо я працюю неофіційно і маю пільгу по втраті годувальника, чи можливо залишитися в гуртожитку на час канікул?
Економіст
Для Руслана: ні. не можете. Вам і так надано пільгу по оплаті. В гуртожитку влітку проводять ремонтні роботи з підготовкою до нового навчального року. Тому проживати можуть лише ті, хто не має іншого місця проживання (сироти та ВПО) або ті, хто працює (причому я знаю, що в КПІ треба було не просто працювати, а саме за спеціальністю, якщо кур’єром чи баристою, то їдь додому, і працюй там). Більше того, то що Ви працюєте неофіційно є порушенням чинного законодавства, то взагалі раджу на це не посилатись, бо можете нарватись на перевірки від інспекції праці і податкової як себе так і роботодавця (навряд чи він Вам подякує)
Коментувати