Osvita.ua Вища освіта Students Life Право студента на проживання у гуртожитку
Право студента на проживання у гуртожитку

Право на забезпечення студентів гуртожитком та права студентів, які проживають у гуртожитку

Право студента на проживання у гуртожитку

Функціонування та порядок поселення в гуртожитки в Україні регулюється Житловим кодексом України (ЖКУ, стаття 127), Положенням про студентський гуртожиток, що розроблено навчальним закладом у відповідності з Типовим Положенням та Правилами та умовами проживання в гуртожитку.

ЖКУ встановлює загальні вимоги до гуртожитків. Для студентських гуртожитків важливими є 5 положень:

 • Заселення до гуртожитку дозволяється лише після затвердження органами санітарно-епідеміологічної служби. Це означає, що гуртожиток підпадає під щорічну перевірку відповідності санітарним нормам.
 • Проживання в гуртожитку є платним. Один з обов’язків студента(-ки) – вчасно та у повному обсязі сплатити за це житло, інакше студента(-ку) можуть позбавити права на проживання.
 • Гуртожиток має бути укомплектований меблями і необхідним інвентарем, студентам має бути забезпечено надання побутових послуг (прасування, прання) і виділено приміщення для цих цілей. Студент не повинен витрачати власні кошти на купівлю меблів чи інвентаря в гуртожиток.
 • Обслуговування гуртожитку, в тому числі прибирання, чергування, адміністрування, здійснює спеціальний штатний персонал, тобто студенти не можуть залучатися до цієї роботи.
 • Внутрішній розпорядок у гуртожитках встановлюється правилами, затвердженими адміністрацією ВНЗ. Вона ж визначає правила проживання в гуртожитках у літній період.

Хто має право на поселення в гуртожиток.

Відповідно до Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності закладів освіти, навчальний заклад повинен забезпечити студентів гуртожитком, на рівні мінімум 70% від потреби. Сьогодні ця норма часто не виконується, а змусити ВНЗ набирати студентів з урахуванням кількості місць в гуртожитках, неможливо.

В гуртожиток можуть бути поселені іногородні студенти, аспіранти, слухачі підготовчих курсів, курсанти тощо. Іноземні громадяни, які є студентами, розміщуються в гуртожитках на загальних підставах, якщо інше не передбачено контрактом.

При цьому законодавство встановлює ряд пільгових категорій, які мають гарантоване або першочергове право на забезпечення гуртожитком.

Відповідно до ч. 12 ст. 7 ЗУ ’’Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України’’ громадяни України, які проживають на тимчасово окупованій території, мають право на здобуття або продовження здобуття певного освітнього рівня на території інших регіонів України за рахунок коштів державного бюджету з наданням місць у гуртожитках на час навчання.

Крім того, право першочергового поселення мають:

 • студенти-інваліди І-ІІІ груп;
 • студенти з багатодітних родин (троє і більше дітей);
 • студенти, у яких один з батьків помер (загинув);
 • особи, батьки яких є шахтарями та які мають стаж підземної роботи не менш як 15 років або які загинули внаслідок нещасного випадку на виробництві чи стали інвалідами I або II групи згідно із Законом «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Цей перелік не є вичерпним і може доповнюватися іншими групами пільговиків.

Що стосується працівників ВНЗ, то вони можуть бути поселені в студентський гуртожиток лише за рішенням керівника ВНЗ і за погодженням з органами студентського самоврядування. Проживання в студентських гуртожитках будь-яких інших сторонніх осіб — заборонено.

Пільговим категоріям студентів, які отримують відповідну державну допомогу і навчаються за державним замовленням,  за погодженням з профкомом також може надаватися знижка на оплату проживання в гуртожитках університету. В деяких випадках така знижка прямо передбачена законодавством, наразі таким чином діти-сироти та діти учасників бойових дій звільнені від оплати за проживання в гуртожитках.

Порядок поселення в гуртожиток.

Місць у студентських гуртожитках зазвичай не вистачає. З метою недопущення проявів корупції при розподілі цих місць, у ВНЗ діє складна схема поселення, до якої залучають адміністрацію та органи студентського самоврядування.

Рішення про розподіл місць між студентами відповідного факультету приймається керівництвом факультету і затверджуються керівником ВНЗ за погодженням з органами студентського самоврядування.

На підставі рішення про надання місць у гуртожитку зі студентом укладається угода на проживання в гуртожитку і видається направлення (ордер), яке є єдиною підставою для поселення і проживання. В направленні зазначається адреса гуртожитку і зазвичай номер кімнати. Умовою поселення в гуртожиток є попередня оплата, яка не може бути менше ніж на місяць, а на практиці часто потрібно заплатити за рік вперед. Граничний розмір плати за проживання в студентських гуртожитках становить 40% розміру мінімальної звичайної академічної стипендії вищих навчальних закладів відповідного рівня акредитації. Також студент зобов’язаний ознайомитися з Правилами внутрішнього розпорядку гуртожитку та правилами техніки безпеки.

Сьогодні студентів також часто змушують придбати так званий страховий поліс, тобто договір страхування майна. Така вимога є законною, але повинні проводитися опис та оцінка застрахованого майна. На практиці ж страховий поліс часто має ознаки корупційного зв’язку між страховою компанією та керівництвом університету, а іноді гроші сплачуються навіть прямо коменданту гуртожитка. Несплата полісу не може бути підставою для відмови у поселенні в гуртожиток, якщо не проводиться оцінка та опис майна. Якщо виникають підозри існування корупційної складової при укладенні договору страхування, варто звернутися до правоохоронних органів.

Права студентів, які проживають в гуртожитку.

Права студентів встановлюються Правилами внутрішнього розпорядку та Положенням про проживання в гуртожитку.

Студенти, які проживають в гуртожитках мають такі права:

 • користуватися приміщеннями, обладнаннями та майном гуртожитку;
 • вимагати своєчасного ремонту або заміни обладнання, меблів, усунення недоліків у забезпеченні побутових умов. Ремонтувати за власний кошт майно студент повинен тільки тоді, коли він сам його пошкодив. Адміністрація ВНЗ також зобов’язана забезпечувати прибирання та ремонт місць загального користування в гуртожитку, а студенти зобов’язані підтримувати чистоту в цих місцях загального користування;
 • обирати органи студентського самоврядування гуртожитку і бути обраним до їхнього складу;
 • звертатися із скаргами на роботу працівників гуртожитку  і житлово-побутові умови, відповідно до Закону України «Про звернення громадян»;
 • запрошувати в гуртожиток сторонніх осіб, якщо ті можуть засвідчити особу відповідним документом. Відповідальність за своєчасний вихід відвідувачів з гуртожитку і дотримання ними правил внутрішнього розпорядку покладається на студентів, які їх запросили. Зазвичай відвідувачі мають право перебувати в гуртожитку з 8-00 до 23-00;
 • безперешкодного доступу до гуртожитків у будь-який час доби. Часовий режим доступу до гуртожитків встановлюється Правилами внутрішнього розпорядку. На сьогодні зазвичай студентам надається доступ в гуртожиток в нічний час (з 24-00 до 06-00) - із записом у спеціальному журналі причин запізнення. Насправді ж обмеження доступу до гуртожитків в нічний час незаконне. Цивільний кодекс забороняє будь-яке примусове позбавлення житла, а підстави примусового позбавлення житла можуть встановлюватися виключно законами. Тобто, заборона входити до гуртожитку після 24 години може тлумачитися як тимчасове позбавлення житла, що є порушенням статті 311 Цивільного кодексу України. Саме тому був виданий Лист МОН № 1/9-550 від11.15 року, яким Міністерство рекомендує встановити для студентів цілодобовий режим вільного доступу до гуртожитків;
 • недоторканість житла. Заходити в кімнату без відома студента представники адміністрації можуть тільки тоді, коли є ризик псування майна (наприклад, в когось заливає кімнату).

Відповідальність студента за порушення правил внутрішнього розпорядку і дисципліни в гуртожитку.

До студента можуть бути застосовані такі види стягнень:

 • зауваження;
 • догана;
 • виселення з гуртожитку;
 • відмова у наданні місця-ліжка для проживання на наступний рік;
 • відрахування з навчального закладу.

За матеріалами profrights.org

Освіта.ua
20.07.2016

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Влад
Я студент ВоК НУХТ, чи можу я заселитися в гуртожиток від СНУ? Там живуть мої два брати. Просто цікаво. Дякую
Галина
Для Влад: Вснайте в СНУ (щоб це не означало). Зазвичай в гуртожитках, які мають вільні місця селять студентів інших вишів. Іноді для цього потрібно клопотання того вишу де Ви навчаєтесь. для початку почитайте правила поселення до гуртожитків СНУ, там має бути інформація про поседення сторонніх осіб. І врахуйте, що плата за проживання в "чужому" гуртожитку буде вищою (як для сторонніх осіб).
Коментувати
Михайло Фікерт
Доброго вечора. У кімнатах гуртожитку ПТНЗ відсутні розетки. Якими нормами регулюється встановлення розеток в кімнатах. Чи існують конкретні норми, які би забороняли чи дозволяли встановлення розеток у учнівських кімнатах.
Галина
Для Михайло Фікерт: в буль-якій житловій кімнаті (навіть в готелі), має бути хоча б 1 розетка. Якщо вони відсутні, то можете звертатись зі скаргою про порушення прав споживача на належне отримання послуг.
Коментувати
Роман
Чи мають право працівникі ПТУ вимикати світло в 00:00 у всіх кімнатах. Студенти навчаються вивчають потрібний матеріал і їм не вистачає часу.
123
Для Роман: Не говоріть дурниць: вчитесь після 00.00. А спите коли? на парах?. В ПТУ зазвичай навчаються неповнелітні діти. І працівники мають забезпечити режим дня. Після 00.00 всі мають спати. а вчитись треба після занять.
Коментувати
Ан
Скажіть будьласка чи маю я право покинути гуртожиток після 22:00?
Галина
Для Ан: Звичайно можете. Обмеження "22.00" стосується лише відвідування гостей, які до цього часу мають покинути гуртожиток. А взагалі студенти часто працюють і можуть повертатись в гуртожиток з роботи і вночі, або йти на рануову зміну на 6 ранку в інший кінець міста.
Коментувати
Ярослава
Якщо я заплатила за пів року проживання в гуртожитку, але виселяюсь з нього проживши 3 місяці мені повернуть кошти?і як це зробити ?
Віка
Якщо я навчаюсь в державному коледжі і при коледжі є гуртожиток я ще неповнолітня. Яка комендантську година?
Аліна
Якщо я заберу документи з ВНЗ, мене виселять з гуртожитку? (За проживання в гуртожитку вже заплачено за рік)
Яна
Що робити, якщо всіх студентів гуртожитку, після 23:00 категорично не пускають?? Навіть якщо ти приїхав з дому нічним поїздом????
Павло
Для Яна: аборона входити до гуртожитку після 24 години може тлумачитися як тимчасове позбавлення житла, що є порушенням статті 311 Цивільного кодексу України. Саме тому був виданий Лист МОН № 1/9-550 від11.15 року, яким Міністерство рекомендує встановити для студентів цілодобовий режим вільного доступу до гуртожитків;
Коментувати
Павлюк
Я вчуся на заочному навчанні чи потрібно для поселення в гуртожиток медична довідка?
Діана
Скажіть будь ласка, ми проплатили завчасно гуртожиток за 6200 грн, але заселитися не можемо, бо у кімнаті ремонт, і коли закінчиться невідомо. Тобто вже майже місяць я живу в іншому місті, а проплатили за рік. Чи можна повернути гроші?
Комендант
Для Діана: потерпи , бо за такі гроші на квартирі проживеш 2 місяці
Галина
Для Діана: Як це Ви проживаєте в іншому місті? Ви що не приїхали на навчання до вишу? Ви навчаєтесь на І курсі? Вам прийшов виклик на поселення? Ремонт в усіх кімнатах одночасно? Чому Вас не можуть посилити в іншу кімнату? Чи виклик Вам взагалі не приходив і проплатили Ви на власний розсуд?
Коментувати
Соня
Скажіть, будь ласка, чи має право адміністрація ВУЗу підселяти в кімнату 10кв. метрів другого мешканця?
Емпатія
Для Соня: має -4 м кВ на душу
Коментувати
Марина
Скажіть будь ласка, якщо моя дитина є дитиною з багатодітної родини, але на час надання заяви на гуртожиток дія посвідчення була до31серпня, списки на поселення формувались 23 серпня., чи мали право її не заселити тим паче що вона іногородня. Посвідчення продовжать з 1 вересня,старша дитина також студент.
777
Для Марина: якщо відсутні місця, то мали. А загалом, з’ясовуйте у виші. Яка кількість вільних місць, хто згідно положенню має першочергове право на посленення
Роман Вікторович
Не мали права не заселити, тому що на момент формування списків посвідчення було дійсним, і в наказі на поселення, який видається як дозвіл на поселення і до нього в додатку зазвичай іде список осіб яких вуз погоджує для поселення, вона має бути в категорії пільговиків.
Коментувати
ОЛЕКСАНДР
Сьогодні я з мамою пішов поступати в гуртожиток платний але нам його не показували але ми заплатили половину року тіп 2600 і сказали що ше треба тіп на пів року мама попросила шоб показали гуртожиток а вони відповіли шо нє поки ненапишу заяву і тд і сказали якшо 2 вересня не відправем решту коштів виженуть мама ростєрена бо комната просто ужас м ссср матраси дівани одіяло подушки тоже меблям дамно на мусорку нада і всю комнату але сказали шо гроші не повернуть мама просто напросто незнає шо робити бо сказала я ніби житиму в інтернаті шо робити втій сітуації чек є шо ми заплатили за гуртожиток як можна вернути гроші
Галина
Для ОЛЕКСАНДР: якщо хочете повернути гроші, то йдіть в бухгалтерію та пишіть заяву.
Галина
Для ОЛЕКСАНДР: PS: як Ви з таким вмінням висловлювати думки до вишу ступили?
Павло
Дякувати мамі за виховання і навчання. Як так,що Ви є студентом,а ні грамоті не навчені,ні проблеми без мами вирішити не можете? Як Ви жити взагалі збираєтесь?
Коментувати
Користувач
Мій син поступив в КНУ на бюджет, але в списках на поселення в гуртожиток його немає. Ми з іншого міста. Інформація щодо критеріїв відбору, відкритих списків відсутня . Чи має право університет залишити іногородніх студентів першокурсників без гуртожитку.
Галина
Для Користувач: так, якщо місць не вистачає. В першу чергу селять пільговиків, а далі можуть бути різні крітерії, або за відстанню проживання або за місцем в рейтинговому списку. Поцікавтесь наявністю вільних місць в гуртожитках інших вишів. Я точно знаю, що студенти інших вишв завжди (і в 90-х також) жили в гуртожитках КПІ.
Іван
а чи є у вас контактна інформація, куда можна звернутися в гуртожитках кпі?
Коментувати
Анонім
Підскажіть, чи зменшують пільги оплату за гуртожиток? Пошукала в інтернеті, щось таке пишуть. Чи це дійсно так?)
Галина
Для Анонім: Взнавайте у виші. там є чіткий перелік тих хто має право на безкоштовне проживання (діти-сироти) та на проживання за 50% вартост і(наприклад АТО-шники). Крім того можете взнати про субсидію
Коментувати
володимир
За порушення дисципліни відрахувати із освітнього закладу не можна. Стягнення як догана для студента - це абсурд, такого не має. Є багато інших неточностей. Приведіть статтю у належну відповідність.
Юлія11111111
Доброго дня, скажіть будь ласка, якщо на 1 курс я відмовлюся від гуртожитку, мене поселять туди на 2 курс?
Олеся
Доброго дня. Моя донька поступила на бюджет в КНУ. Ми з іншого міста, тому нам потрібен гуртожиток. В списках на поселення нас не має. Як бути далі і хто може пояснити причину відмови.
Олег
Для Олеся: вас і не може бути в списках. В списках може бути Ваша дочка. Якщо вам обом потрібен гуртожиток,КНУ вам відмовить. До гуртожитку селять тільки учнів, без батьків. Причина відмови,як я розумію,в тому,що ви хочете жити разом,а це неможливо. Нехай донька спробує сама документи подати, думаю,для студентки місце знайдуть. Успіхів Вашій доньці)))
Олеся
Ви мене не зрозуміли. Я мала на увазі гуртожиток тільки для дочки. І документи вона подавала на себе.
Галина
Для Олеся: нехай донька звернеться в приймальну комісію за роз’ясненням причин відмови в поселенні. Або в деканат
Коментувати
Oksana
Доброго дня! Якщо син поступив на бюджет КНУ, чи мають право відмовити у поселенні в гуртожиток? Бо поступити виходить легше, ніж поселитися.
Галина
Для Oksana: відмовити можуть з 2 причин: 1. відсутність гуртожитків або місць в них (в академії мистецтв, як я знаю, не селили 1 та останній курс). Але у КНУ місць наче вистачає. 2. Якщо місцем проживання студента є Київ та прилегла територія (зазвичай це 50км зона). А яку причину назвали Вам?
Oksana
Причина, що мало місць у гуртожитку. Списки на поселення складають з рейтингу вступу по ЗНО. Заселяють десь 50-60% студентів, які потребують гуртожитку. Ми самі з Тернопільської області. Але вважаю, що перевага має бути для тих, хто поступив на бюджет.
Коментувати
Наталія
Доброго дня! Чи надаються якісь пільги для дітей інвалідів чи для дітей з багатодітної сім’ї? Можливо якісь скидки на оплату гуртожитку?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!