Osvita.ua Вища освіта Students Life Право студента на проживання у гуртожитку
Право студента на проживання у гуртожитку

Право на забезпечення студентів гуртожитком та права студентів, які проживають у гуртожитку

Право студента на проживання у гуртожитку

Функціонування та порядок поселення в гуртожитки в Україні регулюється Житловим кодексом України (ЖКУ, стаття 127), Положенням про студентський гуртожиток, що розроблено навчальним закладом у відповідності з Типовим Положенням та Правилами та умовами проживання в гуртожитку.

ЖКУ встановлює загальні вимоги до гуртожитків. Для студентських гуртожитків важливими є 5 положень:

 • Заселення до гуртожитку дозволяється лише після затвердження органами санітарно-епідеміологічної служби. Це означає, що гуртожиток підпадає під щорічну перевірку відповідності санітарним нормам.
 • Проживання в гуртожитку є платним. Один з обов’язків студента(-ки) – вчасно та у повному обсязі сплатити за це житло, інакше студента(-ку) можуть позбавити права на проживання.
 • Гуртожиток має бути укомплектований меблями і необхідним інвентарем, студентам має бути забезпечено надання побутових послуг (прасування, прання) і виділено приміщення для цих цілей. Студент не повинен витрачати власні кошти на купівлю меблів чи інвентаря в гуртожиток.
 • Обслуговування гуртожитку, в тому числі прибирання, чергування, адміністрування, здійснює спеціальний штатний персонал, тобто студенти не можуть залучатися до цієї роботи.
 • Внутрішній розпорядок у гуртожитках встановлюється правилами, затвердженими адміністрацією ВНЗ. Вона ж визначає правила проживання в гуртожитках у літній період.

Хто має право на поселення в гуртожиток.

Відповідно до Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності закладів освіти, навчальний заклад повинен забезпечити студентів гуртожитком, на рівні мінімум 70% від потреби. Сьогодні ця норма часто не виконується, а змусити ВНЗ набирати студентів з урахуванням кількості місць в гуртожитках, неможливо.

В гуртожиток можуть бути поселені іногородні студенти, аспіранти, слухачі підготовчих курсів, курсанти тощо. Іноземні громадяни, які є студентами, розміщуються в гуртожитках на загальних підставах, якщо інше не передбачено контрактом.

При цьому законодавство встановлює ряд пільгових категорій, які мають гарантоване або першочергове право на забезпечення гуртожитком.

Відповідно до ч. 12 ст. 7 ЗУ ’’Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України’’ громадяни України, які проживають на тимчасово окупованій території, мають право на здобуття або продовження здобуття певного освітнього рівня на території інших регіонів України за рахунок коштів державного бюджету з наданням місць у гуртожитках на час навчання.

Крім того, право першочергового поселення мають:

 • студенти-інваліди І-ІІІ груп;
 • студенти з багатодітних родин (троє і більше дітей);
 • студенти, у яких один з батьків помер (загинув);
 • особи, батьки яких є шахтарями та які мають стаж підземної роботи не менш як 15 років або які загинули внаслідок нещасного випадку на виробництві чи стали інвалідами I або II групи згідно із Законом «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Цей перелік не є вичерпним і може доповнюватися іншими групами пільговиків.

Що стосується працівників ВНЗ, то вони можуть бути поселені в студентський гуртожиток лише за рішенням керівника ВНЗ і за погодженням з органами студентського самоврядування. Проживання в студентських гуртожитках будь-яких інших сторонніх осіб — заборонено.

Пільговим категоріям студентів, які отримують відповідну державну допомогу і навчаються за державним замовленням,  за погодженням з профкомом також може надаватися знижка на оплату проживання в гуртожитках університету. В деяких випадках така знижка прямо передбачена законодавством, наразі таким чином діти-сироти та діти учасників бойових дій звільнені від оплати за проживання в гуртожитках.

Порядок поселення в гуртожиток.

Місць у студентських гуртожитках зазвичай не вистачає. З метою недопущення проявів корупції при розподілі цих місць, у ВНЗ діє складна схема поселення, до якої залучають адміністрацію та органи студентського самоврядування.

Рішення про розподіл місць між студентами відповідного факультету приймається керівництвом факультету і затверджуються керівником ВНЗ за погодженням з органами студентського самоврядування.

На підставі рішення про надання місць у гуртожитку зі студентом укладається угода на проживання в гуртожитку і видається направлення (ордер), яке є єдиною підставою для поселення і проживання. В направленні зазначається адреса гуртожитку і зазвичай номер кімнати. Умовою поселення в гуртожиток є попередня оплата, яка не може бути менше ніж на місяць, а на практиці часто потрібно заплатити за рік вперед. Граничний розмір плати за проживання в студентських гуртожитках становить 40% розміру мінімальної звичайної академічної стипендії вищих навчальних закладів відповідного рівня акредитації. Також студент зобов’язаний ознайомитися з Правилами внутрішнього розпорядку гуртожитку та правилами техніки безпеки.

Сьогодні студентів також часто змушують придбати так званий страховий поліс, тобто договір страхування майна. Така вимога є законною, але повинні проводитися опис та оцінка застрахованого майна. На практиці ж страховий поліс часто має ознаки корупційного зв’язку між страховою компанією та керівництвом університету, а іноді гроші сплачуються навіть прямо коменданту гуртожитка. Несплата полісу не може бути підставою для відмови у поселенні в гуртожиток, якщо не проводиться оцінка та опис майна. Якщо виникають підозри існування корупційної складової при укладенні договору страхування, варто звернутися до правоохоронних органів.

Права студентів, які проживають в гуртожитку.

Права студентів встановлюються Правилами внутрішнього розпорядку та Положенням про проживання в гуртожитку.

Студенти, які проживають в гуртожитках мають такі права:

 • користуватися приміщеннями, обладнаннями та майном гуртожитку;
 • вимагати своєчасного ремонту або заміни обладнання, меблів, усунення недоліків у забезпеченні побутових умов. Ремонтувати за власний кошт майно студент повинен тільки тоді, коли він сам його пошкодив. Адміністрація ВНЗ також зобов’язана забезпечувати прибирання та ремонт місць загального користування в гуртожитку, а студенти зобов’язані підтримувати чистоту в цих місцях загального користування;
 • обирати органи студентського самоврядування гуртожитку і бути обраним до їхнього складу;
 • звертатися із скаргами на роботу працівників гуртожитку  і житлово-побутові умови, відповідно до Закону України «Про звернення громадян»;
 • запрошувати в гуртожиток сторонніх осіб, якщо ті можуть засвідчити особу відповідним документом. Відповідальність за своєчасний вихід відвідувачів з гуртожитку і дотримання ними правил внутрішнього розпорядку покладається на студентів, які їх запросили. Зазвичай відвідувачі мають право перебувати в гуртожитку з 8-00 до 23-00;
 • безперешкодного доступу до гуртожитків у будь-який час доби. Часовий режим доступу до гуртожитків встановлюється Правилами внутрішнього розпорядку. На сьогодні зазвичай студентам надається доступ в гуртожиток в нічний час (з 24-00 до 06-00) - із записом у спеціальному журналі причин запізнення. Насправді ж обмеження доступу до гуртожитків в нічний час незаконне. Цивільний кодекс забороняє будь-яке примусове позбавлення житла, а підстави примусового позбавлення житла можуть встановлюватися виключно законами. Тобто, заборона входити до гуртожитку після 24 години може тлумачитися як тимчасове позбавлення житла, що є порушенням статті 311 Цивільного кодексу України. Саме тому був виданий Лист МОН № 1/9-550 від11.15 року, яким Міністерство рекомендує встановити для студентів цілодобовий режим вільного доступу до гуртожитків;
 • недоторканість житла. Заходити в кімнату без відома студента представники адміністрації можуть тільки тоді, коли є ризик псування майна (наприклад, в когось заливає кімнату).

Відповідальність студента за порушення правил внутрішнього розпорядку і дисципліни в гуртожитку.

До студента можуть бути застосовані такі види стягнень:

 • зауваження;
 • догана;
 • виселення з гуртожитку;
 • відмова у наданні місця-ліжка для проживання на наступний рік;
 • відрахування з навчального закладу.

За матеріалами profrights.org

Освіта.ua
20.07.2016

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Анонім
Підскажіть, чи зменшують пільги оплату за гуртожиток? Пошукала в інтернеті, щось таке пишуть. Чи це дійсно так?)
володимир
За порушення дисципліни відрахувати із освітнього закладу не можна. Стягнення як догана для студента - це абсурд, такого не має. Є багато інших неточностей. Приведіть статтю у належну відповідність.
Юлія11111111
Доброго дня, скажіть будь ласка, якщо на 1 курс я відмовлюся від гуртожитку, мене поселять туди на 2 курс?
Олеся
Доброго дня. Моя донька поступила на бюджет в КНУ. Ми з іншого міста, тому нам потрібен гуртожиток. В списках на поселення нас не має. Як бути далі і хто може пояснити причину відмови.
Олег
Для Олеся: вас і не може бути в списках. В списках може бути Ваша дочка. Якщо вам обом потрібен гуртожиток,КНУ вам відмовить. До гуртожитку селять тільки учнів, без батьків. Причина відмови,як я розумію,в тому,що ви хочете жити разом,а це неможливо. Нехай донька спробує сама документи подати, думаю,для студентки місце знайдуть. Успіхів Вашій доньці)))
Олеся
Ви мене не зрозуміли. Я мала на увазі гуртожиток тільки для дочки. І документи вона подавала на себе.
Галина
Для Олеся: нехай донька звернеться в приймальну комісію за роз’ясненням причин відмови в поселенні. Або в деканат
Коментувати
Oksana
Доброго дня! Якщо син поступив на бюджет КНУ, чи мають право відмовити у поселенні в гуртожиток? Бо поступити виходить легше, ніж поселитися.
Галина
Для Oksana: відмовити можуть з 2 причин: 1. відсутність гуртожитків або місць в них (в академії мистецтв, як я знаю, не селили 1 та останній курс). Але у КНУ місць наче вистачає. 2. Якщо місцем проживання студента є Київ та прилегла територія (зазвичай це 50км зона). А яку причину назвали Вам?
Oksana
Причина, що мало місць у гуртожитку. Списки на поселення складають з рейтингу вступу по ЗНО. Заселяють десь 50-60% студентів, які потребують гуртожитку. Ми самі з Тернопільської області. Але вважаю, що перевага має бути для тих, хто поступив на бюджет.
Коментувати
Наталія
Доброго дня! Чи надаються якісь пільги для дітей інвалідів чи для дітей з багатодітної сім’ї? Можливо якісь скидки на оплату гуртожитку?
Інна
Якщо у кімнаті гуртожитку перебувають таракани чи могли б пересилити в іншу кімнату ?прицьому ніхто ніколи не згадував що у гуртожитку є таракани Що робити в такому випадку
Z
Для Інна: Якщо в кімнаті є таргани, то вони є у в усіх інших кімнатах. Вони дуже швидко поширюються))) Переселення до іншої кімнати не допоможе)
Родион
Для Інна: Тараканів пересилити можна в іншу кімнату, але чи захочуть.
Коментувати
Світлана
При заселение с комендантом общежития была договоренность: родители делают ремонт покупают все необходимое в комнату , и дети живут в ней постоянно. Дети прожили в комнате 2 года, при заселение родители сделали ремонт, приобрели холодильник и все необходимое, на момент заселения в комнате стояли компактные двухъярусные кровати( что хоть как то компенсировало маленькую площадь на 4 человека), шкафы. Пришел новый комендант и на каникулах из комнаты были вынесены кровати и шкафы , заменены на старые одноэтажные кровати и шкаф . Подскажите пожалуйста, может ли комендант расселить часть детей из комнаты в которой был сделан ремонт за счет личных средств ( без нарушений со стороны ребенка) ? Подскажите в какую службу можно позвонить для проверки работы коменданта общежития? Со слов сотрудников общежития и детей , комендант нарушает права детей и подозрительно распоряжается имуществом.
Галина
Для Світлана: Так може. Офіційно за вами кімнату ніхто не закріплював. Студентів заселяють в кімнату на початку року і виселяють наприкінці. закрімлення кімнати - це лише усна домовленість. ремон Ви теж робили добровільно. Навряд чи Ви подумали про укладання договору. Комендант нічого не порушував. Тому на жодну перевірку розраховувати вам нічого. Усні домовленості - це якраз порушення.
Коментувати
Наталія
Доброго вечора!Підскажіть чи маю я право поселитися в гуртожитку не змінюючи свого місця реєстрації??
Галина
Для Наталія: за діючим законодавством повинні реєструватись. Але на практиці адміністрація гуртожитків часто дозволяє таке. Оговорюйте на місці. Проте зауважте, що якщо в гуртожитку є можливість оформлювати субсидію, то без реєстрації це зробити не можливо.
Коментувати
Валерия
Здравствуйте, смогу ли я оформить договор с общежитием без родителей, мне 17. Спасибо)
Валодя
Для Валерия: Да, спокойно можешь.
Коментувати
Елена
Надо ли оплачивать летние месяцы, если студенты выехали и проживать до сентября не будут.
Елена
Скажите, пожалуйста, когда родители заходят в общежитие , мы оставляем на вахте пропуск и ксерокопию их паспорта. Мы сотрудники и бабушки на выходных приходят помогать с ребенком, но завкоменданта требует на вахте не пропускать их потому что надо оставлять паспорт , а не ксерокопию. Но ведь мы не имеем права никому отдавать паспорт. Подскажите как быть? В договоре на эту тему ничего не прописано.
Галина
Підкажіть будь ласка, чи є законні підстави в дирекції гуртожитків вимагати в студентів оплату за проживання в гуртожитках за півроку наперед? КНУ ввів нові правила і я, як мама, вражена цим шантажем - або платиш, або ми тебе виселимо!
Староста
Для Галина: а ремонти робити коли? Влітку наперед, чи коли діти поселяться?? За ті 500 грн подавитесь.... ідіть на квартиру- 3500 грн в місяць!!!
111
Для Галина: В законі ніде такого не передбачено. Але виші часто таке роблять. у 2001 моя зовиця так вдало вийшла заміж. Приїхала на 3-й курс посялятись, а мало того що і раніше вимагали плату наперед за рік, але її ще й підвищили у порівнянні з попереднім роком. Уявіть собі, що мала робити дівчина в Києві, яку не заселяють, а грошей на повну оплату немає. Вона просила оформити поселення на пів року (адже після зимової сесії можуть відрахувати), але їй на поступки не пішли. Тоді вона подзвонила своєму хлопцеві, який вже працював в Києві і знімав кімнату. Він приїхав і забрав її до себе. вже18 років як одружені
111
Для Староста: Що значить за 500 грн.? взагалі то за пів року наперед - це 520*6=3120! І чому це люди повинні платити за ще не отримані послуги?
Коментувати
Євген
Скажіть, чи має комендант право зачиняти студентський корпус на літні канікули? Я хочу жити літом в гуртожитку, буду платити Але вона хоче зачинити, чи має вона на це право?
Галина
Для Євген: Так, що ж зачиняти6 навчальний корпус чи гуртожиток? Перегляньте договір, який підписували. Якщо там прописано проживання лише під час навчального процесу (року), то під час канікул Ви там жити не можете.
Мюнхаузен
А клопів як травити?? Як ремонти робити? Має!!!
Коментувати
Андрій
Доброго дня, в мене є одне питання: - Чи можливе заселення в гуртожиток разом зі своєю дівчиною( обом по 19 років)
Галина
Для Андрій: Якщо Ви одружені, то можете претендувати на сімейний гуртожиток. В іншому випадку ні.
Коментувати
Юрій
Добрий день!Я проживаю у гуртожитку і комендант не хоче мені підписувати заяву,доки я не зроблю ремонт в кімнаті за свій рахунок,підкажіть будь ласка що мені робити
123
Для Юрій: Яку заяву? може обхідний? Дивіться договір, який підписували при поселенні. Якщо там є пункт про здійснення поточного ремонту, або відпрацювання годин громадської роботи з облаштування гуртожитку, які Ви не "закрили", то вимога правомірна.
Коментувати
Максим
Добрий день! Скажіть може комендант не заселити на наступний рік, тому що не відпрацював 30 годин
svitlana.moisiienko@gmail.com
Добрий день! Мій син є студентом 3 курсу коледжу та прописаний у гуртожитку цього навчального закладу,але фактично там не проживає. Відповідно до законодавства,чи потрібно платити щомісячний платіж за проживання у гуртожитку?
Галина
Для svitlana.moisiienko@gmail.com: Якщо "згідно до законодавства", то Ваш син є таким, що проживає в гуртожитку освільки він там прописаний. Якщо він там не проживає і не збирається проживати, то випишіть його та й не будете нікому нічого винні. Або вирішуйте це питання з керівництвом гуртожитку не "відповідно до законодавства"
Коментувати
Галина
Чи має право студент одного навчального закладу поселитися в гуртожиток від іншого навчального закладу. Якщо так то до кого можна звернутися що потрібно зробити?
Галина
Для Галина: може, якщо там є вільні місця. Але оплата за проживання буде як для сторонніх осіб (більшою ніж для своїх студентів). Зверніться до коменданту гуртожитку до якого хочете посилитись.
Коментувати
Олександр
Місто Камянське, (1800 грн) за опалення у малосімейному гуртожитку ДДТУ сума, тільки за опалення однокімнатної квартири складає 1800 грн. Куди дивиться МОН, влада ??? Однозначно мешканці гуртожитку не будуть голосувати за рошеновську, антинародну владу.
Іван
Для Олександр: Нехай голосують за Капліна - він знизить ціну на газ в 4 рази! І мешканці гуртожитка будуть щасливі.
Дід
Олександр! А ти не лежи на дивані, а працюй!!! Не ний! Попробуй дровами опали хоч таке приміщення. Чи вугіллям. Дешевше не буде, хоч чорт зеленський ( коломойський) буде президентом. Працюй і не жалійся!!
Галина
Для Олександр: я щось не зрозуміла, Ви студент чи працівник? Якщо студент, вартість проживання в звичайному студентському гуртожитку 40% від академічної стипендії. Ніхто Вам не забороняв там жити. Якщо працівник, то яка у Вас зарплата і чи отримуєте Ви субсидію, а якщо ні то чому. Мало сказати: "багато плптити", слід визначитись з яких доходів.
Коментувати

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!