Osvita.ua Вища освіта Students Life Право студента на проживання у гуртожитку
Право студента на проживання у гуртожитку

Право на забезпечення студентів гуртожитком та права студентів, які проживають у гуртожитку

Право студента на проживання у гуртожитку

Функціонування та порядок поселення в гуртожитки в Україні регулюється Житловим кодексом України (ЖКУ, стаття 127), Положенням про студентський гуртожиток, що розроблено навчальним закладом у відповідності з Типовим Положенням та Правилами та умовами проживання в гуртожитку.

ЖКУ встановлює загальні вимоги до гуртожитків. Для студентських гуртожитків важливими є 5 положень:

 • Заселення до гуртожитку дозволяється лише після затвердження органами санітарно-епідеміологічної служби. Це означає, що гуртожиток підпадає під щорічну перевірку відповідності санітарним нормам.
 • Проживання в гуртожитку є платним. Один з обов’язків студента(-ки) – вчасно та у повному обсязі сплатити за це житло, інакше студента(-ку) можуть позбавити права на проживання.
 • Гуртожиток має бути укомплектований меблями і необхідним інвентарем, студентам має бути забезпечено надання побутових послуг (прасування, прання) і виділено приміщення для цих цілей. Студент не повинен витрачати власні кошти на купівлю меблів чи інвентаря в гуртожиток.
 • Обслуговування гуртожитку, в тому числі прибирання, чергування, адміністрування, здійснює спеціальний штатний персонал, тобто студенти не можуть залучатися до цієї роботи.
 • Внутрішній розпорядок у гуртожитках встановлюється правилами, затвердженими адміністрацією ВНЗ. Вона ж визначає правила проживання в гуртожитках у літній період.

Хто має право на поселення в гуртожиток.

Відповідно до Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності закладів освіти, навчальний заклад повинен забезпечити студентів гуртожитком, на рівні мінімум 70% від потреби. Сьогодні ця норма часто не виконується, а змусити ВНЗ набирати студентів з урахуванням кількості місць в гуртожитках, неможливо.

В гуртожиток можуть бути поселені іногородні студенти, аспіранти, слухачі підготовчих курсів, курсанти тощо. Іноземні громадяни, які є студентами, розміщуються в гуртожитках на загальних підставах, якщо інше не передбачено контрактом.

При цьому законодавство встановлює ряд пільгових категорій, які мають гарантоване або першочергове право на забезпечення гуртожитком.

Відповідно до ч. 12 ст. 7 ЗУ ’’Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України’’ громадяни України, які проживають на тимчасово окупованій території, мають право на здобуття або продовження здобуття певного освітнього рівня на території інших регіонів України за рахунок коштів державного бюджету з наданням місць у гуртожитках на час навчання.

Крім того, право першочергового поселення мають:

 • студенти-інваліди І-ІІІ груп;
 • студенти з багатодітних родин (троє і більше дітей);
 • студенти, у яких один з батьків помер (загинув);
 • особи, батьки яких є шахтарями та які мають стаж підземної роботи не менш як 15 років або які загинули внаслідок нещасного випадку на виробництві чи стали інвалідами I або II групи згідно із Законом «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Цей перелік не є вичерпним і може доповнюватися іншими групами пільговиків.

Що стосується працівників ВНЗ, то вони можуть бути поселені в студентський гуртожиток лише за рішенням керівника ВНЗ і за погодженням з органами студентського самоврядування. Проживання в студентських гуртожитках будь-яких інших сторонніх осіб — заборонено.

Пільговим категоріям студентів, які отримують відповідну державну допомогу і навчаються за державним замовленням,  за погодженням з профкомом також може надаватися знижка на оплату проживання в гуртожитках університету. В деяких випадках така знижка прямо передбачена законодавством, наразі таким чином діти-сироти та діти учасників бойових дій звільнені від оплати за проживання в гуртожитках.

Порядок поселення в гуртожиток.

Місць у студентських гуртожитках зазвичай не вистачає. З метою недопущення проявів корупції при розподілі цих місць, у ВНЗ діє складна схема поселення, до якої залучають адміністрацію та органи студентського самоврядування.

Рішення про розподіл місць між студентами відповідного факультету приймається керівництвом факультету і затверджуються керівником ВНЗ за погодженням з органами студентського самоврядування.

На підставі рішення про надання місць у гуртожитку зі студентом укладається угода на проживання в гуртожитку і видається направлення (ордер), яке є єдиною підставою для поселення і проживання. В направленні зазначається адреса гуртожитку і зазвичай номер кімнати. Умовою поселення в гуртожиток є попередня оплата, яка не може бути менше ніж на місяць, а на практиці часто потрібно заплатити за рік вперед. Граничний розмір плати за проживання в студентських гуртожитках становить 40% розміру мінімальної звичайної академічної стипендії вищих навчальних закладів відповідного рівня акредитації. Також студент зобов’язаний ознайомитися з Правилами внутрішнього розпорядку гуртожитку та правилами техніки безпеки.

Сьогодні студентів також часто змушують придбати так званий страховий поліс, тобто договір страхування майна. Така вимога є законною, але повинні проводитися опис та оцінка застрахованого майна. На практиці ж страховий поліс часто має ознаки корупційного зв’язку між страховою компанією та керівництвом університету, а іноді гроші сплачуються навіть прямо коменданту гуртожитка. Несплата полісу не може бути підставою для відмови у поселенні в гуртожиток, якщо не проводиться оцінка та опис майна. Якщо виникають підозри існування корупційної складової при укладенні договору страхування, варто звернутися до правоохоронних органів.

Права студентів, які проживають в гуртожитку.

Права студентів встановлюються Правилами внутрішнього розпорядку та Положенням про проживання в гуртожитку.

Студенти, які проживають в гуртожитках мають такі права:

 • користуватися приміщеннями, обладнаннями та майном гуртожитку;
 • вимагати своєчасного ремонту або заміни обладнання, меблів, усунення недоліків у забезпеченні побутових умов. Ремонтувати за власний кошт майно студент повинен тільки тоді, коли він сам його пошкодив. Адміністрація ВНЗ також зобов’язана забезпечувати прибирання та ремонт місць загального користування в гуртожитку, а студенти зобов’язані підтримувати чистоту в цих місцях загального користування;
 • обирати органи студентського самоврядування гуртожитку і бути обраним до їхнього складу;
 • звертатися із скаргами на роботу працівників гуртожитку  і житлово-побутові умови, відповідно до Закону України «Про звернення громадян»;
 • запрошувати в гуртожиток сторонніх осіб, якщо ті можуть засвідчити особу відповідним документом. Відповідальність за своєчасний вихід відвідувачів з гуртожитку і дотримання ними правил внутрішнього розпорядку покладається на студентів, які їх запросили. Зазвичай відвідувачі мають право перебувати в гуртожитку з 8-00 до 23-00;
 • безперешкодного доступу до гуртожитків у будь-який час доби. Часовий режим доступу до гуртожитків встановлюється Правилами внутрішнього розпорядку. На сьогодні зазвичай студентам надається доступ в гуртожиток в нічний час (з 24-00 до 06-00) - із записом у спеціальному журналі причин запізнення. Насправді ж обмеження доступу до гуртожитків в нічний час незаконне. Цивільний кодекс забороняє будь-яке примусове позбавлення житла, а підстави примусового позбавлення житла можуть встановлюватися виключно законами. Тобто, заборона входити до гуртожитку після 24 години може тлумачитися як тимчасове позбавлення житла, що є порушенням статті 311 Цивільного кодексу України. Саме тому був виданий Лист МОН № 1/9-550 від11.15 року, яким Міністерство рекомендує встановити для студентів цілодобовий режим вільного доступу до гуртожитків;
 • недоторканість житла. Заходити в кімнату без відома студента представники адміністрації можуть тільки тоді, коли є ризик псування майна (наприклад, в когось заливає кімнату).

Відповідальність студента за порушення правил внутрішнього розпорядку і дисципліни в гуртожитку.

До студента можуть бути застосовані такі види стягнень:

 • зауваження;
 • догана;
 • виселення з гуртожитку;
 • відмова у наданні місця-ліжка для проживання на наступний рік;
 • відрахування з навчального закладу.

За матеріалами profrights.org

Освіта.ua
20.07.2016

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Олександр
Місто Камянське, (1800 грн) за опалення у малосімейному гуртожитку ДДТУ сума, тільки за опалення однокімнатної квартири складає 1800 грн. Куди дивиться МОН, влада ??? Однозначно мешканці гуртожитку не будуть голосувати за рошеновську, антинародну владу.
Іван
Для Олександр: Нехай голосують за Капліна - він знизить ціну на газ в 4 рази! І мешканці гуртожитка будуть щасливі.
Дід
Олександр! А ти не лежи на дивані, а працюй!!! Не ний! Попробуй дровами опали хоч таке приміщення. Чи вугіллям. Дешевше не буде, хоч чорт зеленський ( коломойський) буде президентом. Працюй і не жалійся!!
Галина
Для Олександр: я щось не зрозуміла, Ви студент чи працівник? Якщо студент, вартість проживання в звичайному студентському гуртожитку 40% від академічної стипендії. Ніхто Вам не забороняв там жити. Якщо працівник, то яка у Вас зарплата і чи отримуєте Ви субсидію, а якщо ні то чому. Мало сказати: "багато плптити", слід визначитись з яких доходів.
Коментувати
Валік
Пітскажіть будласка якщо Дівчина піднялась на поверх до хлопців своїх друзів поопщятись мають право без попередження виганяти з гуртожика Поможіть будласка беспридєл даже хлопці до хлопців піднімаються і їх висилають а їм немає за що снімайімси квартиру що робить у такій ситуації
Галина
Для Валік: Ви про що взагалі? Написано настільки безграмотно, що неможливо зрозуміти суть питання. Взагалі сторонні особи мають право заходити до гуртожитку лише виконавши певні вимоги. Зазвичай вахтер перевіряє документи відвідувача та робить запис про це. Сторонні особи мають право знаходитись в гуртожитку лише до 22.00. А взагалі, Вам необхідно ознайомитись з Правилами проживання в гуртожитку. При їх порушенні, Вас мають права виселити. І при чому тут оренда квартир?
ЛЮБА
Галина,я так розумію що дівчина проживає в цьому гуртожитку.
Галина
Для ЛЮБА: З чого Ви так вирішили? Я, наприклад не знаю гуртожитків в яких є окремі поверхи для хлопців, а окремі для дівчат. Окрім того автор говорить і про хлопців, які приходять до хлопців. Внутрішньої "міліції", яка б перешкоджала пересування поверхами, також в гуртожитках немає. Сусіди по кімнатах ходять один до одного в гості безперешкодно в будь-який час. Вигнати з гуртожитку людину, яка прописана за відвідування в сусідніх кімнатах друзів, ніхто права не має. Тому не думаю, що мова йшла про ти, хто живе в гуртожитку. Але звісно, якби пан Віталій, задаючи питання, думав про те, як його прочитають інші і викладав запитання більш грамотно, було б краще.
Коментувати
Ната
Доброго дня ! Чи можна висиляти з гуртожитка студентів у зимний період , за те що вони нагрубили комєнді?
Іван
Для Ната: Ні. Але поводитися чемно буде корисним навиком.
Крим
Виганяти треба нахаб в любу пору року!
Коментувати
Ілона
Доброго дня, чи мають право відвідувачі приходити до мене у період зимових канікул, якщо я там проживаю, якщо ні, то чому?
Іван
Для Ілона: Мають право. А в чому питання?
Леся
При умові , якщо купиш екстазі , кальян і бульбулятор!!
Коментувати
Алінка Палагута
Доброго дня, підкажіть, чи може комендант забрати дуйчик, коли в гуртожитку холодно?
Іван
Для Алінка Палагута: А ви читали правила проживання в гуртожитку? За дуйчик можна й вас попросити з гуртожитку, бо це грубе порушення техніки пожежної безпеки.
Коментувати
Елизавета Партолюк
Скажіть будь-ласка, кому скаржитиись, якщо в гуртожитку зимній період дуже холодно?
Іван
Для Елизавета Партолюк: Коменданту гуртожитку і вище.
Кум
Зберіть збори і збільшіть оплату- додадуть тепла. А то зразу скаржитись . Захребетники!
Коментувати
Дарина
Допоможіть будь-ласка! В який орган законодавчої влади можна звернутися, якщо вимагають купувати вогнегасники за власний рахунок?
Sos
Для Дарина: хочеш щоб жопа не згоріла -купуй!!
Коментувати
Андрій
Чи можуть застосовуватися адміністративні роботи до студентів , які проживають в гуртожитку?
Команxfoz
Для Андрій: можна!
Коментувати
Аня
Здравствуйте Можно ли вернуть деньги , если проплатил общежитие на год вперёд ?
Юлія
Доброго дня. Скажіть, яким чином можна повернути гроші, проплачені за проживання в гуртожитку?
Олена
Доброго ранку . Скажіть будь ласка ,чи можуть не повнолітню пару(по 17 років) ,за згодою чи по проханню батьків ,поселити в одну кімнату ,яка розрахована на двох ,в студентському гуртожитку ?? Дуже потрібна Ваша допомога ) Дякую .
Даша
Для Олена: ні. Якщо пара офіційно одружена,має право на проживання в сімейному гуртожитку. Якщо ні,то ніякі прохання і дозволи батьків не допоможуть. Винаймайте квартиру,по-іншому ніяк.
Коментувати
Діана
Скажіть будь ласка, мені сказали, що право на кімнату на двох мають діти інваліди, а чи має право інвалід 3 групи з дитинства?
Іван
Для Діана: Для Дарина: Це питайте в коменданта. Як він вирішить - так і буде.
Коментувати
Ася
Доброго дня , підкажіть будь ласка чи має право комендант гуртожитку пересилити мене із кімнати на яку я уже підписала договір і оплатила проживання ?
Лена
Для Ася: має право, при потребі. Ти не купила конкретну кімнату.
Коментувати
Валентина
Доброго дня! Як бути у випадку, коли в гуртожиток не хочуть поселяти першокурсника через те, що місце прописки знаходиться в межах 60-ти км від Києва, але воно не співпадає з фактичним місцем проживання?
Євгенія
Скажіть, чи є вимоги до кількості осіб в кімнаті гуртожитка, яка мінімальна площа має бути на одну особу? Як боротись у випадку, коли тобі ледь не на голову підселяють особу?
Галина
Для Євгенія: Читайте положення про гуртожиток вишу де навчаєтесь. Положення, затверджене наказом і не може суперечити нормативній базі. Але ще є людське розуміння. Я свого часу навчалась у виші, де один з гуртожитків був на ремонті, тому в кімнати інших селили більше ніж передбачено, бо дітям треба десь жити, а якщо відмовляти в проживанні частині, то за яким принципом? хто "рилом" не вийшов? чи хто перший встав, того і тапки? Коли гуртожиток відремонтували, всіх нормально розселили. А якщо Вам не подобається, завжди можете виїхати з гуртожитку.
Коментувати
Анастасія
Доброго дня! Скажіть, будь ласка, чи можна жити в гуртожитку, маючи прописку цього міста?
Святослав
Доброго дня! Тут таке питання. Я вчуся у ЛНУ ім. І.Ф(сам з Львівської області). Також я дитина з багатодітної сім’ї. Питання наступне - чи маю я право на проживання в гуртожитку, бо зараз проживаю на квартирі через відмову в університеті.
Галина
Для Святослав: читайте положення про гуртожиток самого вишу. Часто через недостатність місць в гуртожитку, виш приймає певні обмеження. Наприклад в деяких вишах не селять 1 та 4 курс. Або не селять не лише місцян (у Вашому випадку львівян), але й тих хто проживає, наприклад, ближче ніж за 50 км. Багатодітність Ваших батьків тут ні до чого. Але Ви погарячились з квартирою. Взнайте про можливість поселення до гуртожитків інших вишів. У випадку наявності вільних місць, вони селять чужих студентів, як сторонніх осіб, тобто за вищою ціною ніж для своїх, але в будь-якому разі це має бути дешевше ніж квартира
Коментувати
Олена
В гуртожитку на вул Правобережній в м. Києві, повний бардак. В подвалі проживають невідомі особи, комендант селить будь кого хто платить гроші, на вахті постійті пянкі. А цей гуртожиток для працівників та студентів училища. Живе хто попало. Куди скаржитися?????
Маргарита
Доброго дня, не так давно в новинах з’явилась інформація о нових прийнятих законах, з яких повідомлялось про відміну чергування та час доступу до гуртожитку. В нас до цього часу не один із законів не війшов силу. Більш того, чи мають право студком, вимагати гроші за пропущені дні чергування?
ТРамп
Для Маргарита: на квартирі немає чергування - туди і дуй. Не качай права, хочеш жити - виконуй правила !!
Коментувати
Арсен Носенко
Доброго дня,внас висиляють з гуртожитка іі за того що ми курили кальян на вулиці,і вихователька думає що ми курили заборонені речовини,чи мають право вони нас висиляти без експертизи чи ні?
Круль
Для Арсен Носенко: немає на вас Гітлера- розстріляти наркош і геть з універу!
Коментувати

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!