Право студента на проживання у гуртожитку

Право на забезпечення студентів гуртожитком та права студентів, які проживають у гуртожитку

Право студента на проживання у гуртожитку

Функціонування та порядок поселення в гуртожитки в Україні регулюється Житловим кодексом України (ЖКУ, стаття 127), Положенням про студентський гуртожиток, що розроблено навчальним закладом у відповідності з Типовим Положенням та Правилами та умовами проживання в гуртожитку.

ЖКУ встановлює загальні вимоги до гуртожитків. Для студентських гуртожитків важливими є 5 положень:

 • Заселення до гуртожитку дозволяється лише після затвердження органами санітарно-епідеміологічної служби. Це означає, що гуртожиток підпадає під щорічну перевірку відповідності санітарним нормам.
 • Проживання в гуртожитку є платним. Один з обов’язків студента(-ки) – вчасно та у повному обсязі сплатити за це житло, інакше студента(-ку) можуть позбавити права на проживання.
 • Гуртожиток має бути укомплектований меблями і необхідним інвентарем, студентам має бути забезпечено надання побутових послуг (прасування, прання) і виділено приміщення для цих цілей. Студент не повинен витрачати власні кошти на купівлю меблів чи інвентаря в гуртожиток.
 • Обслуговування гуртожитку, в тому числі прибирання, чергування, адміністрування, здійснює спеціальний штатний персонал, тобто студенти не можуть залучатися до цієї роботи.
 • Внутрішній розпорядок у гуртожитках встановлюється правилами, затвердженими адміністрацією ВНЗ. Вона ж визначає правила проживання в гуртожитках у літній період.

Хто має право на поселення в гуртожиток.

Відповідно до Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності закладів освіти, навчальний заклад повинен забезпечити студентів гуртожитком, на рівні мінімум 70% від потреби. Сьогодні ця норма часто не виконується, а змусити ВНЗ набирати студентів з урахуванням кількості місць в гуртожитках, неможливо.

В гуртожиток можуть бути поселені іногородні студенти, аспіранти, слухачі підготовчих курсів, курсанти тощо. Іноземні громадяни, які є студентами, розміщуються в гуртожитках на загальних підставах, якщо інше не передбачено контрактом.

При цьому законодавство встановлює ряд пільгових категорій, які мають гарантоване або першочергове право на забезпечення гуртожитком.

Відповідно до ч. 12 ст. 7 ЗУ ’’Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України’’ громадяни України, які проживають на тимчасово окупованій території, мають право на здобуття або продовження здобуття певного освітнього рівня на території інших регіонів України за рахунок коштів державного бюджету з наданням місць у гуртожитках на час навчання.

Крім того, право першочергового поселення мають:

 • студенти-інваліди І-ІІІ груп;
 • студенти з багатодітних родин (троє і більше дітей);
 • студенти, у яких один з батьків помер (загинув);
 • особи, батьки яких є шахтарями та які мають стаж підземної роботи не менш як 15 років або які загинули внаслідок нещасного випадку на виробництві чи стали інвалідами I або II групи згідно із Законом «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Цей перелік не є вичерпним і може доповнюватися іншими групами пільговиків.

Що стосується працівників ВНЗ, то вони можуть бути поселені в студентський гуртожиток лише за рішенням керівника ВНЗ і за погодженням з органами студентського самоврядування. Проживання в студентських гуртожитках будь-яких інших сторонніх осіб — заборонено.

Пільговим категоріям студентів, які отримують відповідну державну допомогу і навчаються за державним замовленням,  за погодженням з профкомом також може надаватися знижка на оплату проживання в гуртожитках університету. В деяких випадках така знижка прямо передбачена законодавством, наразі таким чином діти-сироти та діти учасників бойових дій звільнені від оплати за проживання в гуртожитках.

Порядок поселення в гуртожиток.

Місць у студентських гуртожитках зазвичай не вистачає. З метою недопущення проявів корупції при розподілі цих місць, у ВНЗ діє складна схема поселення, до якої залучають адміністрацію та органи студентського самоврядування.

Рішення про розподіл місць між студентами відповідного факультету приймається керівництвом факультету і затверджуються керівником ВНЗ за погодженням з органами студентського самоврядування.

На підставі рішення про надання місць у гуртожитку зі студентом укладається угода на проживання в гуртожитку і видається направлення (ордер), яке є єдиною підставою для поселення і проживання. В направленні зазначається адреса гуртожитку і зазвичай номер кімнати. Умовою поселення в гуртожиток є попередня оплата, яка не може бути менше ніж на місяць, а на практиці часто потрібно заплатити за рік вперед. Граничний розмір плати за проживання в студентських гуртожитках становить 40% розміру мінімальної звичайної академічної стипендії вищих навчальних закладів відповідного рівня акредитації. Також студент зобов’язаний ознайомитися з Правилами внутрішнього розпорядку гуртожитку та правилами техніки безпеки.

Сьогодні студентів також часто змушують придбати так званий страховий поліс, тобто договір страхування майна. Така вимога є законною, але повинні проводитися опис та оцінка застрахованого майна. На практиці ж страховий поліс часто має ознаки корупційного зв’язку між страховою компанією та керівництвом університету, а іноді гроші сплачуються навіть прямо коменданту гуртожитка. Несплата полісу не може бути підставою для відмови у поселенні в гуртожиток, якщо не проводиться оцінка та опис майна. Якщо виникають підозри існування корупційної складової при укладенні договору страхування, варто звернутися до правоохоронних органів.

Права студентів, які проживають в гуртожитку.

Права студентів встановлюються Правилами внутрішнього розпорядку та Положенням про проживання в гуртожитку.

Студенти, які проживають в гуртожитках мають такі права:

 • користуватися приміщеннями, обладнаннями та майном гуртожитку;
 • вимагати своєчасного ремонту або заміни обладнання, меблів, усунення недоліків у забезпеченні побутових умов. Ремонтувати за власний кошт майно студент повинен тільки тоді, коли він сам його пошкодив. Адміністрація ВНЗ також зобов’язана забезпечувати прибирання та ремонт місць загального користування в гуртожитку, а студенти зобов’язані підтримувати чистоту в цих місцях загального користування;
 • обирати органи студентського самоврядування гуртожитку і бути обраним до їхнього складу;
 • звертатися із скаргами на роботу працівників гуртожитку  і житлово-побутові умови, відповідно до Закону України «Про звернення громадян»;
 • запрошувати в гуртожиток сторонніх осіб, якщо ті можуть засвідчити особу відповідним документом. Відповідальність за своєчасний вихід відвідувачів з гуртожитку і дотримання ними правил внутрішнього розпорядку покладається на студентів, які їх запросили. Зазвичай відвідувачі мають право перебувати в гуртожитку з 8-00 до 23-00;
 • безперешкодного доступу до гуртожитків у будь-який час доби. Часовий режим доступу до гуртожитків встановлюється Правилами внутрішнього розпорядку. На сьогодні зазвичай студентам надається доступ в гуртожиток в нічний час (з 24-00 до 06-00) - із записом у спеціальному журналі причин запізнення. Насправді ж обмеження доступу до гуртожитків в нічний час незаконне. Цивільний кодекс забороняє будь-яке примусове позбавлення житла, а підстави примусового позбавлення житла можуть встановлюватися виключно законами. Тобто, заборона входити до гуртожитку після 24 години може тлумачитися як тимчасове позбавлення житла, що є порушенням статті 311 Цивільного кодексу України. Саме тому був виданий Лист МОН № 1/9-550 від11.15 року, яким Міністерство рекомендує встановити для студентів цілодобовий режим вільного доступу до гуртожитків;
 • недоторканість житла. Заходити в кімнату без відома студента представники адміністрації можуть тільки тоді, коли є ризик псування майна (наприклад, в когось заливає кімнату).

Відповідальність студента за порушення правил внутрішнього розпорядку і дисципліни в гуртожитку.

До студента можуть бути застосовані такі види стягнень:

 • зауваження;
 • догана;
 • виселення з гуртожитку;
 • відмова у наданні місця-ліжка для проживання на наступний рік;
 • відрахування з навчального закладу.

За матеріалами profrights.org

Освіта.ua
20.07.2016

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Катерина
Підкажіть,будь ласка,як правильно вчинити в такій ситуації:я поїхала додому з гуртожитку ще 27 вересня,наш університет тоді закрили на карантин.Після того більш в університет не поверталася до сьогоднішнього дня.Речей тоді із собою я багато не набирала,в основному багато речей там.Як почалася війна,багато хто ще звідти повиїджав,але були й такі ,які там й далі залишилися жити,в основному це сироти.Але в кінці березня всіх звідти повиганяли самі орки ,за те ,що хтось із них міг бути наводчиком,бо неподалік нашов університету порт,а там ВСУ спалили руський корабель.Після того всіх студентів звідти вигнали ,хто в чому був,і гуртожиток зачинили ніби наш заклад,комендант чи хтось інший із нашого закладу,цього точно не знаю,бо це мені сказали,сама не бачила.А зараз в цьому місті,де розташований мій гуртожиток,багато таких випадків,що забирають квартири в тих людей ,хто виїхав звідти,відають чужим людям квартири,речі всі.То можуть так із нашим гуртожитком зробити.До кінця навчального року залишився один ще місяць,але ніхто не каже нам забирати речі свої звідти,таке відчуття ,що їм чи вигодно це чи що.Я вже писала їм стосовно того,чи можна свої речі забрати звідти,і не одна я,багато хто з студентів хоче ,в кого є ,звичайно, така можливість,їх забрати.Наше місто окуповане ,сама я неподалік від цього міста живу.Можливість є така найняти машину,хоча й дорого,й забрати свої речі,але ж гуртожиток закритий на ключ і ніхто не хоче впускати туди .Хоча ,на мою думку,відкрити двері гуртожитку,й щоб студенти забрали свої речі,це не так вже й тяжко.Вони не мають право не впускати нас туди по закону.Що робити в такій ситуації,до кого звертатися,бо боюся,що чим дальше тягнути все це,то останемося всі без речей своїх ,все по розкрадають,по забирають.Дякую за відповідь!
Ангеліна
Підкажіть будь ласка, як правильно вчинити в такій ситуації: ми виїхали з гуртожитку через тиждень після того, як почалася війна, здали ключі коменданту, щоб в нашу кімнату могли поселити людей з гарячих точок, де ведуться бойові дії. Чи можу я не платити за гуртожиток, якщо я там не живу? Зараз там живуть чужі люди, але вже є список боржників (я в тому числі). Чи можу я вимагати в деканаті або у коменданта те, щоб я не платила? Бо потрібно заплатити хорошу таку суму за проживання, від лютого до кінця літа. Дякую за відповідь!
Галина
Для Ангеліна: якщо Ви написали заяву про виселення, то не повинні платити. А якщо заяву не писали, то місце все однно вважається Вашим, і маєте платити. І чому платити до кінця літа? гуртожиток має оплачуватись до кінця навчального року (тобто червень включно). На літо має бути окреме заселення. Якщо заяву про виселення не писали. то пишіть зараз.
Нікіта
В мене в гуртожитку ситуація інша з 24.02 якшо не був на місці і не записався, не міг заходити в нього, але мене і не було в місті, і не планував приіхати, зараз дзвонили казали за твір авеню платити, я сказав шо якшо не модна було заходити в гуртожиток і жити, то я і не платив, мені сказали добре, тобто якшо через війну не пускали в гуртожиток, то ви за нього можете і не платити( в мене в кімнаті ніхто не жив з біженців), краще звернутись до поліції, пояснити ситуацію.
Коментувати
Анастасія
Чому під час війни я маю сплачувати повну вартість гуртожитку, за умови якщо я там не перебуваю?
Анна
Чому під час війни студенти мають платити повну вартість проживання в гуртожитку ?
Назарій
Чи може гуртожиток під час навчального року вмагати доплати за гуртожиток якщо сума вказана у договорі була сплачена своєчасно і у повній мірі?
Економіст
Для Назарій: доплати за що? зазвичай беруть доплату за електроенергію за користування електроприладами (холодильниками, мікрохвильовками, комп’ютерами). Або ж з січня могли затвердити новувартість продивання. Згідно чинним нормативним актам вона не може бути більшою за 40% академічної стипендії, а так, як з 1 січня вона зросла з 1300 до 2000 грн, то і вартість проживання мали підняти з 520 до 800 грн. Тарифи на енергоносії протягом 2021 року суттєво зросли. Гуртожитки були не спроможні сплачувати рахунки без дотацій з бюджету, а встановити вищу вартість проживання на початок навчального року не мали права.
Коментувати
Еля
В нас в гуртожитку гаряча вода 2 рази в тиждень, в гуртожитку 2 поверхи, в один день миється 1 в 2 -2, бойлер на 80 літер, приблизно 60 мешканців з обох поверхів, пральної машини нема, ремонт в кімнатах роби сам, ми як заїхали то взагалі міняли замок в дверях бо його просто не було. А зараз хочуть підняти ціну на гуртожиток.. за що сплачувати такі кошти?
Іван
Для Еля: згідно нормативів , в Арміі миються 1 раз в тиждень. Вартість помиття в Києві- 230 грн за 15 хвилин. Тому ви жируєте.
Наталія
Для Іван: в нормальних гуртожитках миються діти щодня і забезпечені гарячою водою
Коментувати
Ольга
Чи має дитина прЧи має дитина правоаво(іногородна ),залишитися в гуртожитку на вихідні дні?
Галина
Для Ольга: що за дурне питання? це місце її проживання.
Коментувати
Оксана
Доброго дня. В кого подібна ситуація? На студентів державного університету телекомунікацій здійснюється психологічний тиск щодо примусової вакцинації! Погрожує ректор університету виселення з гуртожитку та недопущенням до навчання, навіть студентів 1 курсу, які є неповнолітніми!
Ярослав
Доброго дня, в кімнаті гуртожитку №2 Хмельницького національного університету від 8 до 13 градусів. На сайті МОЗ вказано що мінімальна температура повинна бути від 18 градусів. Куди звернутись для покращення житлових умов, чи можливо притягнути до якоїсь відповідальності за таке?
Галина
Для Ярослав: а вХмельницькому вже увімкнули опалення? Якщо ні, то господу Богу.
Ярослав
Увімкнули. Тому і питаю.
Коментувати
Наталія
Доброго дня. Чи законно,що в гуртожитку універу немає опалення? Взагалі!!!! Обігрівачі не дозволяють. Що робити? Куди звертатись?
Артем
Якщо студент не проживає протягом місяця в своїй кімнаті чи може інший студент попросити пересилитися в ту кімнату
Марія
Доброго дня, чи можуть забирати вихователі обігрівача, як що в кімнаті холодно і не включають опалення та ще й дує з вікна, вікна старі??
Артем
Для Марія: Якщо проводка в училищі стара то звісно неможна тому що якщо буде перенапруга то проводка згорить и тоді не буде опалення і світла також.Але якщо під наглядом виховательки то можливо тільки на 30хв
Коментувати
Діана
Скажіть будь ласка якщо гуртожиток закривається в 20:00 то може чергова не пускати на вулицю в 19:00 ???
Христина
Я дитина позбавленого батьківського піклування , мною опікується 15 училище я хотіла вас запитати , де я обязнана робити уроки коли дистанційне?
Цинік
Для Христина: в гуртожитку.
Коментувати
Катерина
Доброго дня!Хто відповідальний за те, що в гуртожитках НАУ немає гарячої води.. І ця проблема вже не один рік.. Якщо і з’являється, то тільки на декілька днів, а потім знову немає.. Як студентам в холодну пору прийняти душ? В них душові кімнати знаходяться в підвалі, а якщо дитина живе на 6 чи 7 етажі(причому ліфт на спуск не працюють), поки вона донесе теплу воду(нагріту в чайнику), та ще зачекає чергу.. то вода в неї теж не буде тепла.. Як їм в цих умовах дотримуватись правил особистої гігієни? Та ще й в період такої епідем.ситцації..
Ирина
Підкажіть, будь ласка, чи має студент право залишатися в кімнаті , в яку його заселили на першому курсі, і в якій коштом батьків було зроблено капітальний ремонт( від стелі до заміни покриття підлоги) ? Коли заселялися, дали дозвіл на проведення ремонтних робіт( кімната була в аварійному стані). Заяву в деканат з проханням не переселяти в зв’язку з проведеними ремонтними роботами писали. Тепер намагаються дітей переселити. Фінансової заборгованості немає, зауважень з приводу проживання, також немає. Чи можна вплинути на таку ситуацію, щоб вирішити мирно. Чи залишається лише звертатися за допомогою до інформаційних служб телеканалів, щоб ситуація набула розголосу? Дякую.
Іван
Для Ирина: Серйозне питання: "Скажіть, а аварійний стан кімнати - це підлога провалювалася і стеля та стіни падалали?"
Ирина
По -перше, і вам доброго дня. По-друге, в даному випадку я не розумію сарказму. Шматки бетонної стіни, не штукатурки, саме стіни відпадали разом з шпалерами. Бригада будівельників, які працювали над ремонтом в даній кімнаті, це все зафіксувала.Підлогове покриття, його навіть розпізнати було неможливо, що це саме таке і з чого змайстроване, було частково розібране. І маленькими купками валялося по різних кутках кімнати. Також, були наявні два отвори , ближче до стіни сусідньої кімнати, в які вільно можна просунути руку дорослої людини( мабуть для привітання з сусідами). Двері трималися на верхній частині кріплень, треба було їх припідіймати щоб зачинити. Як на мене, мабуть , це вже аварійний стан кімнати. А ви шановний, перепрошую, мабуть консультант, за допомогою до якого я звернулася на цьому сайті? Ви , з вашим сарказмом, дуже нагадуєте недолугого студента ( яких було багато і в наші часи, 25 років тому), якому "все и так сойдёт", на голову ж стеля не падає. А бруд, та най буде.
Ирина
І узагальнюючі, ми свою проблему вирішили мирно і дуже спокійно. Дуже дякуємо представникам деканату, які зрозуміли нашу ситуацію і пішли на зустріч! Дуже приємно, що є такі інтелігентні, доброзичливі та щирі ЛЮДИ! Для тих , хто потрапив у подібну ситуацію: не поспішайте бігти за юридичною допомогою, не піддавайтеся на провокації недоброзичливців ( мало не потрапили в таку халепу самі). Все можна вирішити шляхом спокійної, аргументованої бесіди. Всім добра!
Коментувати
Катерина
Добрий день чи має право журтожиток брати додатково оплату за охороні послуги та вартість електричної енергії до щомісячної оплати за гуртожиток.
Галина
Для Катерина: так. Має. В 2017 році ввели постанову, яка дала право навчальним закладам взагалі розподіляти вартість проживання та вартість комунальних послуг. А з сісня цього року шалено зріс тариф на електроенергію (з 0.9 до 1.68 грн.). Збільшити вартість проживання виші не можуть, бо вона не може перевищувати 40% академічної стипендії, а стипендія не збільшувалась. От і виходить, що треба окремо брати кошти за комунальні послуги.
Коментувати
Ira Bashchuk
Допоможіть будь ласка,я першокурсниця,коли в приймальній комісії питали чи претендую я на гуртожито я відповіла так,але заяви я не писала,чи заселять мене в гуртожиток,коли я приїду сама туди(в гуртожиток)і чи зможу написати заяву там вже?
Галина
Для Ira Bashchuk: питайте все це у виші куди вступили
Коментувати
Ірина
Доброго дня,якщо в приймальній комісії питали чи претендую я на гуртожиток,і я відповіда так,але нр писала заяву,чи заселять мене в гуртожиток,і чи можга якось надіслати онлайн заяву на поселення?
Милана
Здравствуйте, если студент не прописан в общежитии, там нет его вещей (но некоторые вещи оставленны на сохранение в другой комнате у друзей), и он не живёт там несколько месяцев о чем знают все сотрудники руководящих должностей, но он числится как тот что живёт (официально не выписан), имеет ли право он забрать свои вещи из комнаты друзей и не платить за то время когда не жил в общежитии?? И вообще имеет ли право общежитие не отдавать личные вещи студентов которые там не проживали некоторое время? Ответьте пожалуйста, спасибо)
Галина
Для Милана: Речі його ніхто утримувати не може. Їх можна забрати з поліцією. Але платити все одно доведеться за весь період доки Ви офіційно не виселетесь з кімнати та не розірвете договір на проживання. Можуть затримати видачу документів (диплому) доки не оплатите всі борги
Староста
Не будь хитрішим папи Римського- живеш у друзів, палиш світло, ходиш на кухню, в умивальник… Плати!!! А ні- виселяйся на квартиру!! Там дешевше- 3-5 тисяч в місяць проти 520 грн в гуртожитку!
Коментувати