Право студента на проживання у гуртожитку

Право на забезпечення студентів гуртожитком та права студентів, які проживають у гуртожитку

Право студента на проживання у гуртожитку

Функціонування та порядок поселення в гуртожитки в Україні регулюється Житловим кодексом України (ЖКУ, стаття 127), Положенням про студентський гуртожиток, що розроблено навчальним закладом у відповідності з Типовим Положенням та Правилами та умовами проживання в гуртожитку.

ЖКУ встановлює загальні вимоги до гуртожитків. Для студентських гуртожитків важливими є 5 положень:

 • Заселення до гуртожитку дозволяється лише після затвердження органами санітарно-епідеміологічної служби. Це означає, що гуртожиток підпадає під щорічну перевірку відповідності санітарним нормам.
 • Проживання в гуртожитку є платним. Один з обов’язків студента(-ки) – вчасно та у повному обсязі сплатити за це житло, інакше студента(-ку) можуть позбавити права на проживання.
 • Гуртожиток має бути укомплектований меблями і необхідним інвентарем, студентам має бути забезпечено надання побутових послуг (прасування, прання) і виділено приміщення для цих цілей. Студент не повинен витрачати власні кошти на купівлю меблів чи інвентаря в гуртожиток.
 • Обслуговування гуртожитку, в тому числі прибирання, чергування, адміністрування, здійснює спеціальний штатний персонал, тобто студенти не можуть залучатися до цієї роботи.
 • Внутрішній розпорядок у гуртожитках встановлюється правилами, затвердженими адміністрацією ВНЗ. Вона ж визначає правила проживання в гуртожитках у літній період.

Хто має право на поселення в гуртожиток.

Відповідно до Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності закладів освіти, навчальний заклад повинен забезпечити студентів гуртожитком, на рівні мінімум 70% від потреби. Сьогодні ця норма часто не виконується, а змусити ВНЗ набирати студентів з урахуванням кількості місць в гуртожитках, неможливо.

В гуртожиток можуть бути поселені іногородні студенти, аспіранти, слухачі підготовчих курсів, курсанти тощо. Іноземні громадяни, які є студентами, розміщуються в гуртожитках на загальних підставах, якщо інше не передбачено контрактом.

При цьому законодавство встановлює ряд пільгових категорій, які мають гарантоване або першочергове право на забезпечення гуртожитком.

Відповідно до ч. 12 ст. 7 ЗУ ’’Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України’’ громадяни України, які проживають на тимчасово окупованій території, мають право на здобуття або продовження здобуття певного освітнього рівня на території інших регіонів України за рахунок коштів державного бюджету з наданням місць у гуртожитках на час навчання.

Крім того, право першочергового поселення мають:

 • студенти-інваліди І-ІІІ груп;
 • студенти з багатодітних родин (троє і більше дітей);
 • студенти, у яких один з батьків помер (загинув);
 • особи, батьки яких є шахтарями та які мають стаж підземної роботи не менш як 15 років або які загинули внаслідок нещасного випадку на виробництві чи стали інвалідами I або II групи згідно із Законом «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Цей перелік не є вичерпним і може доповнюватися іншими групами пільговиків.

Що стосується працівників ВНЗ, то вони можуть бути поселені в студентський гуртожиток лише за рішенням керівника ВНЗ і за погодженням з органами студентського самоврядування. Проживання в студентських гуртожитках будь-яких інших сторонніх осіб — заборонено.

Пільговим категоріям студентів, які отримують відповідну державну допомогу і навчаються за державним замовленням,  за погодженням з профкомом також може надаватися знижка на оплату проживання в гуртожитках університету. В деяких випадках така знижка прямо передбачена законодавством, наразі таким чином діти-сироти та діти учасників бойових дій звільнені від оплати за проживання в гуртожитках.

Порядок поселення в гуртожиток.

Місць у студентських гуртожитках зазвичай не вистачає. З метою недопущення проявів корупції при розподілі цих місць, у ВНЗ діє складна схема поселення, до якої залучають адміністрацію та органи студентського самоврядування.

Рішення про розподіл місць між студентами відповідного факультету приймається керівництвом факультету і затверджуються керівником ВНЗ за погодженням з органами студентського самоврядування.

На підставі рішення про надання місць у гуртожитку зі студентом укладається угода на проживання в гуртожитку і видається направлення (ордер), яке є єдиною підставою для поселення і проживання. В направленні зазначається адреса гуртожитку і зазвичай номер кімнати. Умовою поселення в гуртожиток є попередня оплата, яка не може бути менше ніж на місяць, а на практиці часто потрібно заплатити за рік вперед. Граничний розмір плати за проживання в студентських гуртожитках становить 40% розміру мінімальної звичайної академічної стипендії вищих навчальних закладів відповідного рівня акредитації. Також студент зобов’язаний ознайомитися з Правилами внутрішнього розпорядку гуртожитку та правилами техніки безпеки.

Сьогодні студентів також часто змушують придбати так званий страховий поліс, тобто договір страхування майна. Така вимога є законною, але повинні проводитися опис та оцінка застрахованого майна. На практиці ж страховий поліс часто має ознаки корупційного зв’язку між страховою компанією та керівництвом університету, а іноді гроші сплачуються навіть прямо коменданту гуртожитка. Несплата полісу не може бути підставою для відмови у поселенні в гуртожиток, якщо не проводиться оцінка та опис майна. Якщо виникають підозри існування корупційної складової при укладенні договору страхування, варто звернутися до правоохоронних органів.

Права студентів, які проживають в гуртожитку.

Права студентів встановлюються Правилами внутрішнього розпорядку та Положенням про проживання в гуртожитку.

Студенти, які проживають в гуртожитках мають такі права:

 • користуватися приміщеннями, обладнаннями та майном гуртожитку;
 • вимагати своєчасного ремонту або заміни обладнання, меблів, усунення недоліків у забезпеченні побутових умов. Ремонтувати за власний кошт майно студент повинен тільки тоді, коли він сам його пошкодив. Адміністрація ВНЗ також зобов’язана забезпечувати прибирання та ремонт місць загального користування в гуртожитку, а студенти зобов’язані підтримувати чистоту в цих місцях загального користування;
 • обирати органи студентського самоврядування гуртожитку і бути обраним до їхнього складу;
 • звертатися із скаргами на роботу працівників гуртожитку  і житлово-побутові умови, відповідно до Закону України «Про звернення громадян»;
 • запрошувати в гуртожиток сторонніх осіб, якщо ті можуть засвідчити особу відповідним документом. Відповідальність за своєчасний вихід відвідувачів з гуртожитку і дотримання ними правил внутрішнього розпорядку покладається на студентів, які їх запросили. Зазвичай відвідувачі мають право перебувати в гуртожитку з 8-00 до 23-00;
 • безперешкодного доступу до гуртожитків у будь-який час доби. Часовий режим доступу до гуртожитків встановлюється Правилами внутрішнього розпорядку. На сьогодні зазвичай студентам надається доступ в гуртожиток в нічний час (з 24-00 до 06-00) - із записом у спеціальному журналі причин запізнення. Насправді ж обмеження доступу до гуртожитків в нічний час незаконне. Цивільний кодекс забороняє будь-яке примусове позбавлення житла, а підстави примусового позбавлення житла можуть встановлюватися виключно законами. Тобто, заборона входити до гуртожитку після 24 години може тлумачитися як тимчасове позбавлення житла, що є порушенням статті 311 Цивільного кодексу України. Саме тому був виданий Лист МОН № 1/9-550 від11.15 року, яким Міністерство рекомендує встановити для студентів цілодобовий режим вільного доступу до гуртожитків;
 • недоторканість житла. Заходити в кімнату без відома студента представники адміністрації можуть тільки тоді, коли є ризик псування майна (наприклад, в когось заливає кімнату).

Відповідальність студента за порушення правил внутрішнього розпорядку і дисципліни в гуртожитку.

До студента можуть бути застосовані такі види стягнень:

 • зауваження;
 • догана;
 • виселення з гуртожитку;
 • відмова у наданні місця-ліжка для проживання на наступний рік;
 • відрахування з навчального закладу.

За матеріалами profrights.org

Освіта.ua
20.07.2016

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Катерина
Доброго дня!Хто відповідальний за те, що в гуртожитках НАУ немає гарячої води.. І ця проблема вже не один рік.. Якщо і з’являється, то тільки на декілька днів, а потім знову немає.. Як студентам в холодну пору прийняти душ? В них душові кімнати знаходяться в підвалі, а якщо дитина живе на 6 чи 7 етажі(причому ліфт на спуск не працюють), поки вона донесе теплу воду(нагріту в чайнику), та ще зачекає чергу.. то вода в неї теж не буде тепла.. Як їм в цих умовах дотримуватись правил особистої гігієни? Та ще й в період такої епідем.ситцації..
Ирина
Підкажіть, будь ласка, чи має студент право залишатися в кімнаті , в яку його заселили на першому курсі, і в якій коштом батьків було зроблено капітальний ремонт( від стелі до заміни покриття підлоги) ? Коли заселялися, дали дозвіл на проведення ремонтних робіт( кімната була в аварійному стані). Заяву в деканат з проханням не переселяти в зв’язку з проведеними ремонтними роботами писали. Тепер намагаються дітей переселити. Фінансової заборгованості немає, зауважень з приводу проживання, також немає. Чи можна вплинути на таку ситуацію, щоб вирішити мирно. Чи залишається лише звертатися за допомогою до інформаційних служб телеканалів, щоб ситуація набула розголосу? Дякую.
Іван
Для Ирина: Серйозне питання: "Скажіть, а аварійний стан кімнати - це підлога провалювалася і стеля та стіни падалали?"
Ирина
По -перше, і вам доброго дня. По-друге, в даному випадку я не розумію сарказму. Шматки бетонної стіни, не штукатурки, саме стіни відпадали разом з шпалерами. Бригада будівельників, які працювали над ремонтом в даній кімнаті, це все зафіксувала.Підлогове покриття, його навіть розпізнати було неможливо, що це саме таке і з чого змайстроване, було частково розібране. І маленькими купками валялося по різних кутках кімнати. Також, були наявні два отвори , ближче до стіни сусідньої кімнати, в які вільно можна просунути руку дорослої людини( мабуть для привітання з сусідами). Двері трималися на верхній частині кріплень, треба було їх припідіймати щоб зачинити. Як на мене, мабуть , це вже аварійний стан кімнати. А ви шановний, перепрошую, мабуть консультант, за допомогою до якого я звернулася на цьому сайті? Ви , з вашим сарказмом, дуже нагадуєте недолугого студента ( яких було багато і в наші часи, 25 років тому), якому "все и так сойдёт", на голову ж стеля не падає. А бруд, та най буде.
Ирина
І узагальнюючі, ми свою проблему вирішили мирно і дуже спокійно. Дуже дякуємо представникам деканату, які зрозуміли нашу ситуацію і пішли на зустріч! Дуже приємно, що є такі інтелігентні, доброзичливі та щирі ЛЮДИ! Для тих , хто потрапив у подібну ситуацію: не поспішайте бігти за юридичною допомогою, не піддавайтеся на провокації недоброзичливців ( мало не потрапили в таку халепу самі). Все можна вирішити шляхом спокійної, аргументованої бесіди. Всім добра!
Коментувати
Катерина
Добрий день чи має право журтожиток брати додатково оплату за охороні послуги та вартість електричної енергії до щомісячної оплати за гуртожиток.
Галина
Для Катерина: так. Має. В 2017 році ввели постанову, яка дала право навчальним закладам взагалі розподіляти вартість проживання та вартість комунальних послуг. А з сісня цього року шалено зріс тариф на електроенергію (з 0.9 до 1.68 грн.). Збільшити вартість проживання виші не можуть, бо вона не може перевищувати 40% академічної стипендії, а стипендія не збільшувалась. От і виходить, що треба окремо брати кошти за комунальні послуги.
Коментувати
Ira Bashchuk
Допоможіть будь ласка,я першокурсниця,коли в приймальній комісії питали чи претендую я на гуртожито я відповіла так,але заяви я не писала,чи заселять мене в гуртожиток,коли я приїду сама туди(в гуртожиток)і чи зможу написати заяву там вже?
Галина
Для Ira Bashchuk: питайте все це у виші куди вступили
Коментувати
Ірина
Доброго дня,якщо в приймальній комісії питали чи претендую я на гуртожиток,і я відповіда так,але нр писала заяву,чи заселять мене в гуртожиток,і чи можга якось надіслати онлайн заяву на поселення?
Милана
Здравствуйте, если студент не прописан в общежитии, там нет его вещей (но некоторые вещи оставленны на сохранение в другой комнате у друзей), и он не живёт там несколько месяцев о чем знают все сотрудники руководящих должностей, но он числится как тот что живёт (официально не выписан), имеет ли право он забрать свои вещи из комнаты друзей и не платить за то время когда не жил в общежитии?? И вообще имеет ли право общежитие не отдавать личные вещи студентов которые там не проживали некоторое время? Ответьте пожалуйста, спасибо)
Галина
Для Милана: Речі його ніхто утримувати не може. Їх можна забрати з поліцією. Але платити все одно доведеться за весь період доки Ви офіційно не виселетесь з кімнати та не розірвете договір на проживання. Можуть затримати видачу документів (диплому) доки не оплатите всі борги
Староста
Не будь хитрішим папи Римського- живеш у друзів, палиш світло, ходиш на кухню, в умивальник… Плати!!! А ні- виселяйся на квартиру!! Там дешевше- 3-5 тисяч в місяць проти 520 грн в гуртожитку!
Коментувати
Дарья
Имеет ли право общежитие не отдавать личные вещи если есть задолженность? но студент не отказывается от оплаты ( в данный момент нет возможности оплатить всю сумму)
Аліна
Доброго дня,підскажіть будь-ласка якщо подаєш заяву на заселення,і вони відказуються то відказ приходить додому де я приписана?
Галина
Для Аліна: цеВи у виші питайте.
Коментувати
Костя
Доброго дня в мене такє питання:чи має право комендант не надавати комнату в общежитіїї за не дотримання санітарних норм в кімнаті?.Хоча в кімнаті був просто бардак шоб аж сміття віздє валялось по коліна такого не було.І ми потом прибрали але комендант всеодно не хоче селити на наступний рік!?((
Галина
Для Костя: селить не комендант, а рада з поселення. комендант подає свої зауваження, щодо порушення правил проживання в гуртожитку. тим більше, поселення буде в кінці серпні - на початку вересня.
Коментувати
Назар
Чи мають право відмовити в поселенні до гуртожитку аргументуючи це тим що перший курс (цінніший), враховуючи те що студент проживає в одній кімнаті вже три роки (навіть ремонт зроблено) І якщо це незаконно то за якими посиланнями і законами можна відстояти своє право проживання саме в цьому гуртожитку?
Галина
Для Назар: в кожному виші своє положення про гуртожиток. є виші, в яких не селять перший та останній курс. Причому перший - дуже дивно, бо до іншого міста приїздять неповнолітні 17-річні діти, а мусять шукати житло. Якщо у вашому виші обмаль місць, то взнайте про поселення в гуртожитки інших навчальних закладів
Коментувати
Марія
Доброго дня. Скажіть , будь ласка , чи є право забороняти студентам відвідувати душ у гуртожитку щодня? Тому, що в нас виділяють один день на тиждень - четвер, пояснюючи це тим, що студентів багато і кожен не може відвідати душову , коли захоче ( хоча заселено лише 2 поверхи , близько 160 осіб ) , а ще , тому що всі їздять додому на вихідні і можуть помитися там.
Влад
Для Марія: ні, не мають права
Друг
Положено- раз на місяць!
Коментувати
Юрій
Доброго дня, підскажіть будь-ласка, чи має право комендант вимагати замінити вікно в кімнаті, в разі того якщо ми не замінити, погрожує не підписанням документів на поселення на наступний рік, куди можна поскаржитися?
Виктория
Поясніть будь ласка, чи маю я право на те, щоб забрати власні речі з кімнати гуртожитку на момент карантину, якщо немає пропуску що працюю десь?
Галина
Для Виктория: не зрозуміло питання. Який пропуск "що працюю"? Звісно Ви можете забирати власні речі.
Комендант
Але більше тебе не поселять, будеш жити в хостелі на 10 чол в кімнаті по130 грн в день....
Коментувати
Василь
Якщо виселили з гуртожитку за неоплату, то чи маю право на перепоселення ? (Можна в інший гуртожиток того самого університету?)
Валерій
Доброго дня, виникло питання чи має право комендант гуртожитку зачиняти вбиральні на поверсі? І які можуть бути підстави, чи яким чином можливо поміняти коменданта?
Галина
Для Валерій: якщо заняття дистанційні, а в гуртожиток заселяли виключні категорії студентів (сироти, переміщені особи тощо), то аби зменшити витрати на обслуговування, адміністрація дійсно часто зачиняє на окремих поверхах вбиральні, кухні. Тому тут треба розуміти чому саме закривають
Коментувати
Алла
Чи можна лишатися в гуртожитку на вихідні, і чи є якісь документи які вказують на це?
Галина
Для Алла: що за дурня. Ви маєте право постійного проживання в гуртожитку. Куди Ви маєте діватись у вихідні? йти на лавку в парк?
Коментувати
Макс
А от скажіть мені таке ???? Чи директор має право "НЕ ДОЗВОЛИТИ ЗАЛИШИТИСЯ НА ВИХІДНІ"? Я за щось как би плачу , це моє право ! ЧХТК і його гуртржиток не дає намір на спокійне прожиття , тому я хочу роз’яснити свої правила ! Я маю повне право знаходитися тут ???? а от вигнати мене ніхто не має права ...
Василь
Доброго дня. Така ситуація, оплата за проживання в гуртожитку повинна бути до 20 лютого. Я приїду 22 лютого, і маю намір занести особисті речі до своєї кімнати і піти одразу в банк і оплатити проживання. І постає питання чи можуть мене не впускати до гуртожитку, поки є заборгованість?
Друг
Для Василь: попроси декана- все вирішить , чи коменданта
Людмила Анатоліївна
Для Василь: А хіба не можеш оплатити у банку свого міста і привезти квитанцію. Так ти виконаєш умову свого вузу про оплату ло 22.
Коментувати
Наталья
Доброго дня.Оплата за гуртожиток була на рік вперед.В кінці жовтня закрили на карантин і почалось дистанційне навчання.Я повернулась додому.Навчання буде с березня місяця і поселення з березня .Перерахунок за гуртожиток листопод- лютий не будуть робити,тобто кошти не повернуть чи перенесуть на наступний рік.Це законно? Чи якийсь нормативний документ,який це регламентую.
Влад
Для Наталья: якщо Ви не писали заяву на виселення, що не претендуєте на ліжко-місце і не виїхали звідти з речами, то все законно. Ви ж як їдете відпочивати, то платите за квартиру? Не йдете в ЖЕК і не кажете, перенесіть мені оплату, бо я місяць чи три в бабусі на канікулах з батьками була
Asana
Не хитруй, виселяйся. А коли приїдеш - підеш на квартиру чи в готель. Заплатиш в 3 рази більше !!!
Коментувати
Сергій
Доброго вечора я студент 4 курсу. Підписав договір на 1 рік, зроби ремонт в кімнаті. Тепер нас всіх студентів переселяють в карантін в зиму з підселенняв в другий гуртожиток. Бо задумали робити ремонт в нас.... Що можна зробити щоб дожити до кінця договору(договір підписуєм кожного року)???
Галина
Для Сергій:в договорі щось було вказано про ремонт, який Ви робите власним коштом, і що Вас не можуть пересиляти? Якщо ні, то мають повне право. Тим більше, якщо вишу виділили кошти під ремонт, то його мають робити, коли є призначення.
Коментувати