Злочин без кари, або Графіті як студентський підробіток

Майже дві третини німецьких студентів змушені підробляти, аби фінансувати своє навчання у вузі. У Кайо з Кельна джерело прибутку досить незвичне – його креативне хобі

Злочин без кари, або Графіті як студентський підробіток

Коли ж розважатися, як не замолоду? Однак на розваги потрібні гроші. Тож де тільки не підробляють німецькі студенти – офіціантами у кафе та ресторанах, контролерами у кінотеатрах, розносять газети і журнали, катають туристів як рикші.

А от Кайо Натец, студент кельнської Академії комунікативного дизайну, підробляє художником графіті, на замовлення розмальовуючи огорожі, стіни у приміщеннях, фасади будівель. До послуг райтера звертається дедалі більше великих компаній не лише у Німеччині, а й за кордоном. Кайо навіть запрошували розписувати будівлі в Індії.

Несподівана знахідка


"Захоплення графіті з'явилося у мене давно: тоді я ще був 14-рчним підлітком. Якось у підвалі будинку свого діда я випадково знайшов балончик з бірюзовою аерозольною фарбою. Зацікавився. Потім вирішив випробувати спрей на ділі. І почав з того, що розмалював двері дідівського підвалу", - розповідає Кайо Натец.

Ну, а потім хлопець вже просто не міг зупинитися. Через два дні у міській газеті його рідного Золінгена з'явилося тривожне повідомлення про те, що у центрі міста "невідомий зловмисник" спотворив лавки та будівлі малюнками, виконаними… бірюзовою фарбою.

Після цього Кайо став обережнішим, але продовжував, озброївшись балончиками з фарбою, розмальовувати усе підряд. Його провокаційні графіті з'являлися на стінах будинків, огорожах, вагонах електричок і навіть на сміттєвих контейнерах. Кайо малював уночі - боявся, що його покарають за вандалізм. "Але без візитів до поліції все-таки не обходилось", - зізнається студент.

Райтер на ім'я Кайо


Як і більшість райтерів такого віку, за допомогою "настінного живопису" юнак намагався самоствердитися, ну й створити собі ім'я, звичайно. Так воно зрештою і вийшло: "тємничий райтер" прославився у місті як "Кайо" – цей підпис він залишав під усіма своїми творіннями.

"Зрозуміло, найбільше я міг "відриватися" у себе вдома. З часом уся моя кімната – від підлоги до стелі - замайоріла графіті. На стінах не залишилося жодного вільного місця", - сміється Кайо.

Батьки журилися. Зате дядько, побачивши настінні розписи племінника, був у захваті від його таланту і попросив Кайо розмалювати графіті стіну свого гаража, пообіцявши за це невеличкий гонорар. Сказано - зроблено. Замовлення було виконано вже через кілька годин.

А ще через деякий час у Кайо Натеца раптом з'явився наступний клієнт - одному з сусідів його дядька так сподобалися графіті на гаражі, що він теж звернувся до юного райтера. Згодом творчістю Кайо зацікавилося керівництво однієї фірми, що розташувалася навпроти будинку його дяді. Художника попросили розмалювати фасад офісної будівлі. Ну, і пішло-поїхало…

Нагорода за перемогу


Тепер студент підробляє офіційно. Його творіння не лише давно не сприймають як витівки хулігана, а й підносять до рівня витворів мистецтва високого класу. Кайо Натец – переможець молодіжного конкурсу графіті у Солінгені. У якості нагороди він отримав дозвіл розмалювати стіну однієї ТЕЦ - площею 468 квадратних метрів. 150 годин та понад 450 балончиків з фарбою знадобилися студенту, аби втілити на цьому "полотні" задуманий ним сюжет – зобразити дівчинку, яка стоїть біля теплоелектростанції та дмухає на кульбабку.

"Це моя найбільша робота. Але ж і попітніти над нею довелось! – розповідає Кайо. – Щоби виконати цю картину заввишки 15 метрів, весь час доводилося підніматися і опускатися драбиною, а потім ще й вилазити на сусідню вежу, на відстані перевіряти, як усе виходить".

В черзі до майстра


Нині казкові герої Кайо Натеца навіть прикрашають грибки-теремки в дитячих садках. На замовлення міської влади рідного Золінгена райтер зобразив біля входу в міську ратушу величезного дивовижного птаха. А на стіні спортклубу "Рот-Вайсс Ремшайд" у місті Ремшайді намалював ефектну дівчину-тенісистку.

Студента запрошують розмальовувати стіни приватних квартир, ворота складських приміщень, зали нічних клубів, фасади будинків культури і шкіл, зали спортивних і молодіжних центрів, тумби в парках і скверах. Серед замовників - такі великі компанії як автомобілебудівний концерн Mercedes-Benz, оператор мобільного зв'язку Congstar, бренд Esprit, а також солідні рекламніе агентства та телеканали Nickelodeon, Vox, MTV.

"Коли Mercedes-Benz влаштовував презентацію оновленого кросовера класу GLK, мене зпросили розписати подіуми, на яких демонстрували автомобілі. Для Esprit я розмалював стіни зали, в якій цей бренд у межах дюссельдорфського ярмарку моди проводив свою традиційну вечірку Summer Celebration", - перераховує Кайо.

Прибуткове хобі


День Кайо розписаний буквально по хвилинам. Часу на розваги майже не лишається. Але й гонорари стрімко зростають. До речі, якщо клієнт не визначає сам тему сюжету, а надає Кайо повну свободу творчості, студент значно знижує ціну за свої графіті. А найбільше йому до вподоби малювати традиційні для графіті шрифти і зображати птахів та тварин.

Підпрацьовуючи райтером, студент без надмірних зусиль фінансує своє навчання, проте головне – отримує масу задоволення. Прощатися з улюбленим хобі він не збирається і в майбутньому. Навіть закінчивши вуз та ставши професійним графіком-ілюстратором, Кайо Натец має намір продовжувати надавати послуги створення графіті на замовлення.

Німецька хвиля
15.08.2012

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів