Де влітку заробляють студенти?

Менеджер з продажу, офіціант, промоутер, кур'єр і продавець - саме ці професії найчастіше пропонують як підробіток на літо українським студентам

Де влітку заробляють студенти?

Кожного червня понад 2,5 мільйона молодих українців, які навчаються у коледжах, технікумах, інститутах та університетах, ідуть на канікули, залишаючись без визначеного заняття.

Багато з них намагаються використати вільний час, щоб заробити гроші. Про те, що цих людей стає дедалі більше, свідчить хоча б факт появи в інтернеті окремих сайтів, які пропонують роботу студентам.

Однак підібрати вдале заняття не завжди просто, до того ж, є ризик стати жертвою шахрайства, а платня часто змушує хлопців та дівчат почуватися "дешевою робочою силою".

Офіціанти й продавці

"Якщо ти студент і шукаєш роботу на літо, то це буде або офіціант, або продавець. У випадку з хлопцем ще, можливо, вантажник якийсь", - з власного досвіду розповіла ВВС Україна студентка Волинського Національного університету імені Лесі Українки Мар'яна Ярош.

Дівчина каже, що намагається знайти підробіток на канікули. Її вік не дозволяє працювати за спеціальністю - іноземного філолога. Мар'яна скаржиться, що люди просто не сприймають її серйозно при спробі влаштуватися репетитором. Та й будь-яку іншу роботу знайти виявилося непросто.

"Я купувала газети з оголошеннями, шукала в інтернеті, проглядала оголошення на вулицях. Бувало навіть таке, що сиджу в кафе, підходить офіціант, а я в нього запитую: чи не треба вам люди на роботу?", - каже вона.

Водночас в інтернеті, на перший погляд, студентам пропонують чимало роботи - на спеціальних сайтах публікують інформацію про вакансії і дозволяють молодим людям розмістити свої резюме.

"Найбільш поширена і найпростіша категорія - це некваліфікована робота в сфері обслуговування", - розповіла Наталія Маціпура, PR-менеджер кадрової компанії HeadHunter.

За її словами, влітку значно збільшується попит роботодавців на офіціантів, барменів, гідів. Хоча на суттєві заробітки в цій сфері розраховувати не варто.

"Якщо ти офіціант і працюєш в денну зміну, то матимеш від 1000 до 1500 на тиждень, у нічну зміну може бути і 2000. Але ти працюєш через один тиждень. І, хоча зарплата доволі пристойна, там так вимотуєшся, що вже й тих грошей не хочеться. А продавцям десь гривень 800-900 пропонують", - підтвердила Мар'яна Ярош.

Для багатьох студентів така зарплатня неприйнятна тільки через те, що на літо їх виселяють із гуртожитків, тому приїжджим треба орендувати житло.

"Впарювання" продукції


"Класична робота для студентів - промоушн і консультування споживачів про продукт роботодавця", - стверджує один з інтернет-сайтів для пошуку вакансій.

Менеджер з продажів, агент із залучення клієнтів, промоутер, мерчандайзер - всі ці спеціальності, пов'язані із продажем або просуванням продукції чи послуг, сповна представлені в розділах з оголошеннями про роботу для студентів.

Молоді торгові агенти, приміром, потрібні у Криму, на Закарпатті, в Одесі, Львові та інших містах. Здебільшого, цим людям пропонують збувати товари серед знайомих, і їх заробіток залежить від кількості проданої продукції. Втім, киянка Анна Щупак радить пильно придивлятися до подібних пропозицій, оскільки вони, з її досвіду, часто виявлялися тим, що дівчина називає "лохотрон".

"Дзвонять із компаній, які займаються "впарюванням" продукції. Запрошують на співбесіду, дають літературу, ходиш на лекції, а в кінці виявляється, що тобі треба зробити замовлення на 300-400 умовних одиниць і потім для розширення свого бізнесу шукати людей", - розповіла дівчина, яка закінчила Академію праці та соціальних відносин за спеціальністю соціальний працівник.

Робота з людьми приваблює дівчину, але, як виявилося на практиці, за неї платять трохи більше тисячі гривень, а через те, що ця посада, впроваджена за ініціативою президента, нова, вона не змогла знайти пристойного місця роботи за фахом.

Натомість їй пропонували 6 тисяч гривень за роботу адміністратора в салоні ескорт-послуг, чим в Україні нерідко маскують проституцію. Також є чимало пропозицій працювати продавцем або оператором call-центру - відповідати на дзвінки клієнтів різних компаній чи, навпаки, пропонувати послуги потенційним клієнтам.

У великих містах неважко влаштуватися на роботу кур'єром - згідно з американськими художніми фільмами, багато успішних бізнесменів розпочинали свою кар'єру саме з цієї посади. Якщо вірити оголошенням, за таку роботу можуть платити до трьох тисяч гривень і охоче беруть студентів.

Турбізнес

Останнім часом, за словами Наталії Маціпури, на ринку збільшилася пропозиція вакансій, пов'язаних із туризмом.

"Цього літа було багато вакансій від компаній-туроператорів. Звичайно, стає більш активним готельно-ресторанний сектор", - каже вона, додаючи, що певний поштовх цій сфері дало Євро-2012.

По-перше, студенти, які володіють англійською мовою, мали змогу влаштуватися гідами, перекладачами або ж обслуговуючим персоналом у готелях та інших закладах.

Наталія Маціпура стверджує, що така робота може бути перспективною і дає цінний досвід - за її інформацією, стажування у п'ятизіркових готелях Києва проходять навіть студенти з інших країн, зокрема зі Швейцарії.

Ще один спосіб заробити для студентів, багато з яких намагаються зібрати гроші на відпочинок улітку, - допомагати відпочивати іншим.

Робота в турфірмах передбачає супровід клієнтів від першого контакту до укладання угоди, бронювання, продаж турів та інші туристичні послуги. Для такої роботи закінченої вищої освіти не вимагають.

"Всі сидять за комп'ютерами в інтернеті... Є замовлення - о, чудесно! Зробила - знов сидиш. Отак", - описала свою роботу в турфірмі, куди вона влаштувалася на кілька тижнів улітку, Олеся - студентка Київського національного університету, яка не захотіла розголошувати своє прізвище.

Втім, за словами дівчини, і платять за такі норми не дуже багато - до 2,5 тисяч гривень. До того ж, робота неофіційна, влаштуватися згідно із законодавством можна лише після першого відпрацьованого року.

"Тоді б я мала підписати контракт, що я погоджуюсь працювати 5 чи 7 років з тією ж зарплатнею", - пояснила дівчина.

Більше, за її словами, можна заробити лише у великих операторів, але туди не потрапити без досвіду - 2-3 роки роботи.

Де взяти досвід?

Саме ця вимога часто стає на заваді до працевлаштування - особливо тим студентам, які хочуть працювати за фахом. Як можливий варіант вирішення проблеми, експерти радять спершу попрацювати безкоштовно - волонтерами, або на стажуванні в офісі.

Останній варіант нині ледь не обов'язковий для майбутніх банкірів і не лише для них. Саме так свою першу посаду здобув студент Київського національного університету Олексій Лосєв.

"Знайшов роботу в квітні, два місяці був на посаді стажера - нічого не платили, перекладав папірці. Потім запропонували роботу на літо із перспективою з часом влаштуватися на постійній основі", - розповів юнак, який зараз працює менеджером проекту в маркетинговому агентстві.

Гарна робота для Олексія, як і для багатьох інших студентів, стає приводом перевестися на заочне відділення у вишах і продовжувати розвивати кар'єру паралельно з навчанням.

"Одразу по закінченні коледжу влітку я влаштувалася на роботу - думала, що на літні місяці, а далі буде видно. Бо місце декретне було. І ось - я вже третій рік працюю секретарем відділення реалізації нафтопродуктів "Укрнафти", - розповіла студентка-заочниця Тернопільського національного економічного університету Катерина Лук'янчикова.

Перспективи на тлі занепаду

За результатами дослідження компанії HeadHunter, саме такий варіант - постійна робота у поєднанні з навчанням - бажаний для понад 40% студентів, які намагаються заробляти гроші паралельно з навчанням. Майже 35% шукають роботу з гнучким графіком. І лише 12% цікавляться сезонним підробітком.

Гроші, згідно з результатами опитування, третині студентів потрібні для часткової або повної оплати навчання. 36% молодих людей влаштовуються, щоб заробити на відпочинок або електронні пристрої, і ще третина працює за майбутньою спеціальністю не так заради вигоди, як для здобуття досвіду.

"Зараз роботодавці страшенно зацікавлені в молоді, особливо в розумній молоді, яка може далі розвиватися. Старшим людям важче прищепити культуру компанії, їх важче зламати, а молодь дуже швидко вчиться. Студенти, які стараються і чогось прагнуть, справді можуть отримати хорошу роботу", - підсумовує Наталія Маціпура.

За її прогнозом, тенденція залучення молоді до роботи лише розвиватиметься.

Однак наразі, згідно з офіційною статистикою, 18,8% українців віком від 15 до 24 років не навчаються і не працюють, а безробіття серед молодих людей в 2,3 рази перевищує цей показник серед дорослого населення України.

BBC Ukraine
24.07.2012

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
лох
ви топ KJFDPOERDSATEYREURYUYTIYTIUJJJJHFFHTYRHY... UYUTUR...
aXe NEYTRON
хотелось бы работать во время учебного процесса. + Дополнительный заработок, - время...
WWW
Роботодавці страшенно зацікавлені в молоді, особливо в розумній, яка безкоштовно буде працювати. І що це за така культура компаній? Роботодавці страшенно зацікавленні встановити рабовласницький лад.
Рома
Для WWW: +1
Вася
привет всем студентам, вот ссылка на нашу новую группу вконтакте: http://vk.com/student_ua_2012)) кому интересно заходите!))
Коментувати