Osvita.ua Вища освіта Students Life Студенти позитивно ставляться до корупції
Студенти позитивно ставляться до корупції

В українських навчальних закладах поширені хабарництво, блат, цінні подарунки та сексуальні послуги

Студенти позитивно ставляться до корупції

Під час засідання групи держав Ради Європи по боротьбі з корупцією (GRECO) в Страсбурзі Україна представила результати дослідження корупції в системі вищої освіти нашої країни. Згідно з дослідженням, в українських вузах поширені хабарництво, блат, цінні подарунки та сексуальні послуги. При цьому 43% студентів до проявів корупції ставляться лояльно, вважаючи її способом вирішення проблем і невід'ємною частиною життя, пише "Коммерсант Украина".

Документ, представлений українською стороною під час засідання GRECO, що проходило з 14 по 16 травня в Страсбурзі, було підготовлено Харківським інститутом прикладних гуманітарних досліджень за даними правоохоронних органів, Державної служби статистики, соціологів, а також опитувань понад 2 тис. студентів і викладачів вузів.

У дослідженні констатується, що в українських вузах корупція є "системною і укоріненою", в них використовуються різні способи винагороди за корупційні послуги, а в корупційні схеми залучені мережі посередників. Протягом останнього року, за даними звіту, про факти корупції у вузах відкрито заявили 19% респондентів, але стикалися з цим явищем 73% опитаних.

Зокрема, під час подачі документів до ВНЗ продаються і купуються фальшиві довідки пільговиків, а під час навчання здійснюється купівля та продаж оцінок на іспитах, заліках, а також під час захисту курсових або дипломних робіт. Хабарі, цінні подарунки та блат студенти та їхні батьки використовують для отримання довідок, дипломів, рекомендацій і місць в гуртожитках, а також для вступу в аспірантуру, докторантуру та присвоєння наукових ступенів.

"Вищий навчальний заклад в обласному центрі з середньою кількістю студентів 5 тис. може генерувати оборот корупційних коштів в розмірі близько $2 млн на рік", - йдеться в документі.

У студентській профспілці "Пряма дія" переконані, що корупційні дії в ході вступної кампанії знижують рівень підготовки абітурієнтів. "Студентами стануть ті, у кого є гроші, а не ті, хто хоче здобути освіту. У великих національних вузах це відбувається приховано, на рівні вищого керівництва, а в невеликих вузах з меншою публічністю студентам можуть просто надати прейскурант", - зазначив представник профспілки Вадим Гудима.

За словами голови парламентського комітету з питань освіти і науки Максима Луцького (Партія регіонів), найчастіше корупція у вузах проявляється у формі хабарництва за отримання хороших оцінок. "Боротися з цим потрібно комплексно - посилювати громадський моніторинг, контроль, карати однаково і тих, хто дає хабарі, і тих, хто їх бере", - підкреслив він.

Слід зазначити, що самі студенти демонструють лояльність до фактів корупції: 32% з них вважають її "способом вирішення проблем", 11% - "невід'ємною частиною життя".

"Ставлення студентів пояснюється соціальними аспектами. У нашому суспільстві деякі корупційні практики стають звичайними та прирівнюються до чайових, які залишають в ресторані. Однак, на відміну від чайових, оплата іспиту - це правопорушення, що має певні наслідки", - пояснив один з авторів звіту, віце-президент Інституту прикладних гуманітарних досліджень Олександр Сердюк.

Ще одним проявом корупції, на думку авторів документа, є гендерна нерівність у вузах. "Чоловіки домінують на керівних посадах, а жінки - на рівні викладацького складу та допоміжного персоналу", - повідомляється в звіті. При цьому чоловіки та жінки в рівній мірі беруть хабарі (50% і 52% відповідно).

Крім іншого, 76% опитаних заявили, що їм відомі випадки, коли в якості винагороди з боку студенток або студентів використовувалися сексуальні послуги.

"Такі факти трапляються, але вони вкрай рідкісні, - запевнив пан Луцький. - Сьогодні треба бути безрозсудною людиною, щоб вимагати сексуальні послуги в якості винагороди, тому що будь-яка інформація миттєво стає надбанням громадськості та псує репутацію".

У Міністерстві освіти коментувати результати дослідження відмовилися, пояснивши це браком профільних фахівців.

Автор: Юлія Рябчун

Коммерсант Украина
17.05.2012

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
ЛОВ
НІііііііі БРЕХНЯ Я ПРОТИ КОРУПЦІЇ

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!