Osvita.ua Вища освіта Реферати Всесвітня історія Економічні реформи Петра I. Реферат
Загрузка...

Економічні реформи Петра I. Реферат

У Петровську епоху російська економіка, і перш за все промисловість зробила гігантський стрибок

В той же час розвиток господарства в першій чверті XVIII ст. йшло шляхами, наміченими попереднім періодом. У Московській державі XVI-XVII ст. існували крупні промислові підприємства - Гарматний двір, Друкарський двір, збройові заводи в Тулі, верф в Дедінові і ін. Політика Петра відносно економічного життя характеризувалася високим ступенем застосування командних і протекціоністських методів.

У сільському господарстві можливості вдосконалення черпалися з подальшого освоєння родючих земель, обробітку технічних культур, що давали сировину для промисловості, розвитку тваринництва, просування землеробства на схід і південь, а також інтенсивнішій експлуатації селян. Збільшені потреби держави в сировині для російської промисловості привели до широкого розповсюдження таких культур, як льон і коноплі. Указ 1715 р. заохочував вирощування льону і конопель, а також тютюну, тутових дерев для шовкопрядів. Указ 1712 р. наказував створювати конярські господарства в Казанській, Азовській і Київській губерніях, заохочувалося також вівчарство.

У Петровську епоху відбувається різке розмежування країни на дві зони ведення феодального господарства - неврожайна Північ, де феодали переводили своїх селян на грошовий оброк, часто відпускаючи їх в місто і інші сільськогосподарські місцевості на заробітки, і родючий Південь, де дворяни-землевласники прагнули до розширення панщини.

Також посилювалися державні повинності селян. Їх силами будувалися міста (на будівництві Петербургу працювали 40 тис. селян), мануфактура, мости, дорогі; проводилися щорічні рекрутські набори, підвищувалися старі грошові збори і вводилися нові. Головною метою політики Петра весь час було отримання як можна великих грошових і людських ресурсів для державних потреб.

Були проведені два переписи - в 1710 і 1718 рр. По перепису 1718 р. одиницею обкладення ставала "душа" чоловічої статі, незалежно від віку, з якою стягувалася подушна подати у розмірі 70 копійок в рік (з державних селян - 1 крб. 10 коп. в рік).

Це упорядкувало податну політику і різко підняло доходи держави (приблизно у 4 рази; до кінця правління Петра вони складали до 12 млн. крб. в рік).

У промисловості відбулася різка переорієнтація з дрібних селянських і ремісничих господарств на мануфактуру. При Петрові було засновано не менше 200 нової мануфактури, він всіляко заохочував їх створення. Політика держави була також направлена на огорожу молодої російської промисловості від конкуренції з боку західноєвропейської шляхом введення дуже високих митних зборів (Митний статут 1724 р.)

Російська мануфактура, хоча і мала капіталістичні риси, але використання на ній переважно праці селян - посесійних, приписних, оброчних і ін. - робило її кріпосницьким підприємством. Залежно від того, чиєю власністю вони були, мануфактура ділилася на казенну, купецьку і поміщицьку. У 1721 р. промисловцям було надано право купувати селян для закріплення їх за підприємством (посесійні селяни).

     

Державні казенні заводи використовували працю державних селян, приписних селян, рекрутів і вільних найманих майстрів. Вони в основному обслуговували важку промисловість - металургію, судноверфі, копальні. На купецькій мануфактурі, що випускала переважно товари широкого споживання, працювали і посесійні, і оброчні селяни, а також вільнонаймана робоча сила. Поміщицькі підприємства повністю забезпечувалися силами кріпосних поміщика-власника.

Протекціоністська політика Петра вела до появи мануфактури в самих різних галузях промисловості, що часто з'являлися в Росії вперше. Основними були ті, які працювали на армію і флот: металургійні, збройні, суднобудівельні, суконні, полотняні, шкіряні і тому подібне Заохочувалася підприємницька діяльність, створювалися пільгові умови для людей, які створювали нову мануфактуру або брали в оренду державні.

Виникає мануфактура в багатьох галузях - скляній, пороховій, папероробній, парусиновій, полотняній, шовкоткацькій, суконній, шкіряній, канатній, капелюшній, барвистій, лісопильній і багатьох інших. Виникнення ливарної промисловості в Карелії на базі уральських руд, будівництво Вишневолоцького каналу, сприяли розвитку металургії в нових районах і вивели Росію на одне з перших місць в світі в цій галузі.

До кінця царювання Петра в Росії існувала розвинена багатогалузева промисловість з центрами в Петербурзі, Москві, на Уралі. Найбільшими підприємствами були Адміралтейська верф, Арсенал, петербурзькі порохові заводи, металургійні заводи Уралу, Хамовний двір в Москві. Йшло зміцнення всеросійського ринку, накопичення капіталу завдяки меркантилістській політиці держави. Росія поставляла на світові ринки конкурентноздатні товари: залізо, полотна, юхту, поташ, хутровину, ікру.

Тисячі росіян проходили в Європі навчання різним спеціальностям, і у свою чергу іноземці - інженери-зброярі, металурги, майстри шлюзної справи наймалися на російську службу. Завдяки цьому Росія збагачувалася самими передовими технологіями Європи.

В результаті Петровської політики в економічній області за над-короткий термін була створена могутня промисловість, здатна повністю забезпечити військові і державні потреби і ні в чому не залежна від імпорту.

Висновок. Головним підсумком всієї сукупності Петровських реформ стало встановлення в Росії режиму абсолютизму, вінцем якого стала зміна в 1721 р. титулу російського монарха - Петро оголосив себе імператором, а країна почала називатися Російською Імперією.

Таким чином, було оформлено те, до чого йшов Петро всі роки свого царювання - створення держави із стрункою системою управління, сильною армією і флотом, могутньою економікою, що робить вплив на міжнародну політику.

В результаті Петровських реформ держава не була зв'язана нічим і могла користуватися будь-якими засобами для досягнення своїх цілей. У результаті Петро прийшов до свого ідеалу державного пристрою - військового корабля, де все і вся підпорядковано волі однієї людини - капітана, і встиг вивести цей корабель з болота в бурхливі води океану, обходячи всі рифи і мілини.

Росія стала самодержавною, військово-бюрократичною державою, центральна роль в якому належала дворянському стану. Разом з тим відсталість Росії не була повністю подолана, а реформи здійснювалися в основному за рахунок жорстокої експлуатації і примушення.


12.10.2012

Загрузка...

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!