Osvita.ua Вища освіта Реферати Всесвітня історія Всесвітня історія: сучасна Великобританія. Реферат
Загрузка...

Всесвітня історія: сучасна Великобританія. Реферат

1990 року на парламентських виборах знову перемогла консервативна партія. Однак місце прем'єр-міністра посіла не знаменита М. Тетчер, а її соратник по партії Джон Мейджор, котрий в економіці та політиці притримувався курсу, взятого урядом Тетчер

Економічні труднощі світового співтовариства з початку 90-х років охопили також Великобританію. Сповільнилися темпи росту виробництва. Згідно даних за 1993 р., рівень продуктивності праці в британській економіці відстає від аналогічних показників у Франції на 25%, у Німеччині - на 30%, в Японії - 30-40%, у США на 50-60%. Скорочується кількість робітників, зайнятих у промисловості. Окремі галузі для підтримки конкурентноздатності на світовому ринку вимагають дотацій. Так вугільна промисловість щороку потребує 18 млрд. ф. с. Парламентська опозиція, очолювана лейбористом Джоном Смітом, гострій критиці піддає консерваторів та їх лідера Мейджора.

В 1994 р. популярність консерваторів продовжувала падати, чому сприяв ріст податків, а також приватизація королівської пошти, на що не відважилась навіть М. Тетчер. До внутрішніх труднощів додаються зовнішньополітичні. Великобританія, котра раніше безумовно слідувала у фарватері зовнішньої політики США, з розпадом комуністичного блоку, шукає своє нове місце у Європі та світі. Значна частина консерваторів сумнівається в доцільності дальшого перебування Англії в Євросоюзі, виступає проти поглиблення інтеграції з континентальною Європою і підтримання тісних зв'язків з колишніми англійськими колоніями в системі британської Співдружності.

В такій ситуації розгортається критика Дж. Мейджора за нерішучість і відсутність нових ідей. Навіть його спроби шляхом переговорів з ІРА (Ірландська республіканська армія) та її політичним вираженням - партією "Шин Фейн" - покінчити з екстремізмом та тероризмом в Ольстері, де протистоять 950 тис. протестантів і 650 тис. католиків і Великобританії доводиться щорічно витрачати з бюджету 3 млрд. дол. на утримання 17 тис. солдатів, багато хто ладен розцінювати як капітулянтство.

Тривожним сигналом для Мейджора стала поразка консерваторів на травневих виборах 1994 р. до місцевих органів влади. Серед консерваторів на роль лідера все більше висувається міністр фінансів в уряді Мейджора Норман Лемонт, котрий категорично проти перебування Великобританії у Євросоюзі.

Одна з гострих внутрішніх проблем сучасної Англії - расова. Прикмета сучасної Англії - присутність багатьох вихідців з колишніх британських колоній. їх кількість з 0,2% населення в 50-х роках виросла до 5% на початку 90-х років. Націоналісти з Британської національної партії стверджують, що джерелом всіх бід британців є кольорові емігранти. Однак, прагнення ультраправих завоювати довір'я з допомогою гасла "Британія для британців" особливого успіху не мають.

Незважаючи на те, що Великобританія з повоєнного другого перемістилася на 6 місце у світі за обсягом ВНП (у 1989 р. він становив 830 млрд. дол.), вона й надалі залишається однією з провідних країн світу.

Складаючи лише один відсоток земної суші, Великобританія володіє значним національним багатством та потужним потенціалом науково-технічних досліджень. По інвестиціях за рубежем - 15% всіх світових капіталовкладень - випереджує Японію, ФРН та Францію. 5,5 млрд. дол. щороку дає туризм. В 1994 р. Англія з'єдналася з Францією тунелем, котрий проритий під Ла-Маншем.

В сільському господарстві 3% працездатних задовольняє до 75% потреб в продуктах харчування. В країні 243 тисячі фермерів. 180 тис. з них є членами збутових та постачальницьких кооперативів, чільною організацією яких виступає створена ще в 1944 р. Асоціація сільськогосподарських кооперативів, котра займається питаннями встановлення цін, заключенням договорів тощо.

     

Продуктивність в сільському господарстві за останні 20 років виросла в півтора рази. Англія, про яку кілька десятиріч тому писали, що вона їсть свої продукти лише 3 місяці на рік, зараз ввозить все менше і менше сільськогосподарської продукції.

Література

  1. Історія країн Центральної та Південно-Східної Європи. - Запоріжжя: ЗДУ, 2003. - 77с.
  2. Історія країн Західної Європи нового часу. - Львів: ЛНУ, 2002. - 150с.
  3. Іваницька Ольга Павлівна: Новітня історія країн Європи та Америки (1945-2002). - Вінниця: ФОЛІАНТ, 2003. – 560 с.
  4. Газін, Володимир Прокопович: Новітня історія країн Європи та Америки 1945-2002 роки: Навчальний посібник/ В. П. Газін, С. А. Копилов; За ред. А. О. Копилова. - К.: Либідь, 2004. - 624с. - 14-53.
  5. Історія сучасного світу:Соціально-політична історія XV-XX століть: Навчальний посібник/ За ред. Ю. А. Горбаня. - 2-ге вид., доп. І перер. - К.: Вікар, 2003. - 440с. - (Київському національному університету ім. Тараса Шевченка 170 років). - 24.50.


23.09.2012

Загрузка...

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!