Osvita.ua Вища освіта Реферати Всесвітня історія Радянський фактор у Чехословаччині після Другої світової війни. Реферат
Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції. З питань розміщення інформації звертайтесь за телефоном (044) 200-28-38.

Радянський фактор у Чехословаччині після Другої світової війни. Реферат

У рефераті подано відомості про вплив радянського фактору на процес переходу від "народної демократії" до соціалізму в Чехословаччині (1945-1948 рр.).

Після перемоги над нацистською Німеччиною відновили свою державу чехи та словаки. У відродженні сильної Чехословаччини проявив особливу зацікавленість Радянський Союз, який розглядав цю країну як форпост свого впливу в Центральній та Південно-Східній Європі [2,30].

Політичною основою нової влади у відродженій Чехословаччині став Національний фронт чехів і словаків (НФ). До чеського Національного фронту входили чотири партії: комуністична, соціал-демократична, національно-соціалістична і народна. Словацький НФ, що існував окремо від чеського, складався спочатку тільки з двох партій - комуністичної та демократичної.

Урядова програма, оприлюднена 5 квітня 1945 р. в м. Кошице (Кошицька), стала результатом компромісу основних політичних сил Чехословаччини і містила основні принципи народно-демократичної держави.

Консультації з радянським керівництвом відносно формування урядової програми та основних проблем радянсько-чехословацьких відносин проводили як лідери демократичних сил (Е. Бенеш), так і комуністи (К. Готвальд).

В березні 1945 р. лідер КПЧ К. Готвальд направив в Наркомат іноземних справ СРСР проект урядової програми, яка мала стати основою для переговорів комуністів з демократами з питань повоєнного розвитку держави, і отримав поради та зауваження майже до всіх розділів документу [2,177].

СРСР взяв активну участь у процесах відродження чехословацької держави. Весною 1945 р. ним була забезпечена охорона кордону між Чехословаччиною та Польщею, охорона президента Чехословаччини Е. Бенеша та уряду держави. Радянський Союз надав допомогу і у формуванні Збройних сил Чехословаччини.

Роль СРСР була дуже відчутною і у відновленні чехословацької економіки. Чехословацький уряд був ознайомлений з системою планування та управління окремими галузями промисловості з метою перенесення радянського досвіду в націоналізований сектор країни. Чехословацька сторона стала ініціатором створення постійного інституту радників з СРСР при Економічній раді уряду ЧСР [2,193].

Присутність радників з СРСР посилювала радянський вплив на вирішення важливих економічних проблем Чехословаччини та перехід до радянської моделі розвитку. Проблему торговельно-економічної орієнтації країни в 1947 р. теж було вирішено на користь СРСР, хоча опоненти комуністів виступали за приоритетні зв'язки зі США.

В питаннях зовнішньої політики радянський чинник теж відігравав визначальну роль для Чехословаччини. В 1946 р. зовнішньополітичні контакти між СРСР та ЧСР були посилені з ініціативи чехословацької сторони [2,314]. Підписання договорів Чехословаччини з західними державами проходило тільки після консультацій з Москвою.

В липні 1947 р. чехословацький уряд ухвалив рішення взяти участь в Паризькій нараді європейських країн-учасниць "плану Маршала" - програми реконструкції Європи. Але після зустрічі 9 липня 1947 р. голови уряду ЧСР К. Готвальда з Й. В. Сталіним і В. М. Молотовим у Москві, Чехословаччина відмовилась від участі в Паризькій нараді та остаточно потрапила до сфери впливу СРСР [2,463].

В 1947 р. посилилися протиріччя між комуністами та їх союзниками по урядовій коаліції. Це було пов'язано з ініціативами КПЧ щодо розширення масштабів націоналізації та поглиблення аграрних перетворень, які передбачали обмеження земельної власності. Праві партії за підтримки соціал-демократів зуміли ізолювати комуністів в уряді і провели проти них декілька рішень.

Напередодні виборів до парламенту 1948 року боротьба між демократичними партіями і комуністами досягла вищої точки. На знак незгоди з діями комуністів в уряді 12 міністрів від трьох партій - національно-соціалістичної, народної та словацької демократичної подали у відставку, сподіваючись на падіння уряду К. Готвальда і дострокові парламентські вибори.

Під час кризи в Празі з офіційним візитом перебував зам-міністра іноземних справ СРСР В. О. Зорін. Він дав рекомендацію комуністам зайняти жорстку позицію і не йти на поступки правим. Але на прохання К. Готвальда зосередити у кордонів Чехословаччини радянські війська, що були дислоковані в Австрії та Німеччині, радянське керівництво відповіло відмовою [3,73-74].

Організувавши потужну підтримку громадськості і погрожуючи загальним страйком, комуністи змусили президента Е. Бенеша прийняти відставку 12 міністрів і підписати декрети про призначення нових міністрів, створюючи таким чином уряд "відродженого" Національного фронту [3,72].

Лютневі події 1948 р. в Чехословаччині являли собою комуністичний переворот, що спирався на підтримку СРСР та лояльно налаштовані широкі верстви населення.

Вибори до Національних зборів країни 30 травня 1948 р. принесли "відродженому" Народному фронту 80,3% голосів. Чеські та словацькі комуністи разом з близькими до них соціал-демократами отримали 79% місць в парламенті [3,81].

Травнева конституція 1948 р. закріпила зміни, що відбулися. Президент Е. Бенеш відмовився підписати конституцію та пішов у відставку. Новим президентом ЧСР став лідер КПЧ К. Готвальд.

Події лютого-травня 1948 р. в ЧСР знаменували перехід від режиму "народної демократії" до соціалізму за радянським зразком, що характеризувався монополією КПЧ на владу в країні.

Література

  1. Марьина В. В. Чехословацкий февраль 1948 г. Современное видение проблемы //Вопросы истории. - 1998. - №10. - С. 150-155.
  2. Советский фактор в Восточной Европе. 1944-1953 гг. в 2-х тт. Документы /Т 1. 1944-1948 гг. Отв. Редактор Т. В. Волокитина. - М.:РОССПЭН, 1999. - 552.
  3. Чехия и Словакия в ХХ веке: очерки истории: в 2-х кн. Кн. 2 /Отв. ред.  В. В. Марьина; Ин-т славяноведения. - М.: Наука, 2005. - 558 с.


22.09.2012

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!