Osvita.ua Вища освіта Реферати Всесвітня історія Утворення польської держави. Реферат
Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції. З питань розміщення інформації звертайтесь за телефоном (044) 200-28-38.

Утворення польської держави. Реферат

До IX ст. на польських землях мешкали численні слов'янські племена, і хоча вони жили відособленими общинами, їх зближували вірування, звичаї, мова, методи обробки землі і характер ведення торгівлі. Все це полегшило їх об'єднання під владою правителів держави полян

Колискою полян вважаються землі в басейні річки Варти, а їх центром - місто Гнєзно.

Приблизно з середини IХ с. полянами правили потомствені князі з роду Пястів, що дали початок Пястівській династії, родоначальником якої вважається Пясторач.

В Малій Польщі існувала держава Віслян на чолі з легендарним королем Краком.

Першим історично достовірним князем полян був Мешко. В 966 р. в Гнєзно відбулося хрещення Мешко і його наближених.

Спадкоємцем Мешко став його старший син Болеслав, що прозвався згодом Хоробрим. В 1025 р. він був коронований на короля Польщі.

Утворення польської держави

При Мешко II, вибраного Болеславом Хоробрим приймачем, монархія долала кризу, але син Мешко Казимир відновив державу. За заслуги в справі відновлення країни князя назвали Казимир Обновітель.

Болеслав Смелий, наступник Казимира Обновителя, пішов по стопах свого великого прадіда Болеслава Хороброго і став проводити активну зовнішню політику. З відома тата Болеслав Сміливий коронувався королівською короною в 1076 р. і отримав згоду на відновлення Гнєзненського архіепископства.

При приймачах Болеслава Сміливого йшла постійна боротьба Польщі з Німецькою імперією. Помітну роль тут зіграв князь Болеслав Кривоустий.

Прагнучи уберегти своїх синів від братовбивчих воєн, що випали на його частку, цей князь незадовго до смерті в 1138 р. розділив державу на долі і встановив принципи спадкоємства верховної влади.

При перших Пястах відбулося міцне об'єднання польських земель, хоча протікало воно не без труднощів, оскільки межі центральноєвропейських держав у той час тільки ще складалися. І тому яблуком розбрату часто ставали багато прикордонних територій: на Сілезію, наприклад, пред'являла свої права Чехія; Червенські міста були предметом суперечки з Київською Руссю, Західне Помор'я - з імперією.

Проте основну боротьбу Польща вела за своє незалежне положення в Європі, і в цьому плані найсерйознішою загрозою були спроби імперії нав'язати своє верховенство. Першим Пястам вдалося відстояти незалежність держави; завдяки таким коронованим правителям, як Болеслав Хоробрий, затвердилася традиція Королівства Польського, пам'ять про яке в епоху феодальної роздробленості об'єднувала народ.

При перших Пястах зародилася свідомість єдності, обумовленої спільністю походження, звичаїв мови і держави. Відбувалося також розділення населення на соціальні групи, що було пов'язане із землями, тими, що подарували з боку верховного правителя. Складалися, з одного боку, стани лицарів і крупних феодалів (знать), виникали обширні церковні володіння; з другого боку, відбувався процес поступового закабалення селян, що потрапляли у все велику залежність від землевласників.

Разом з вільними общинниками і залежним селянством з'явилася категорія так званих приписних, тобто людей, які не могли кинути землю володаря. Бо були прикріплені до неї відповідними документами. Все більше ставали майнові і правові відмінності між різними категоріями селян, що згодом привело до глибокого розшарування польського села.

Із смертю сина Казимира Лешека Білого, що намагався затвердити свою владу над іншими князями в Польщі закінчився період централізованого правління.

Двохсотрічний період феодальної роздробленості був часом великих змін. Обмеження правомочності короля привело до спадку патримоніальної монархії, а також до формування самостійних суспільних груп, тобто станів.

Християнство, яке, з одного боку, несло з собою загальні, універсальні цінності, з іншого, переймало відвічно польські елементи. Сприяло збагаченню польської культури, будучи разом з тим її невід'ємною і важливою складовою частиною. Розвивалася національна самосвідомість, все тісніше об'єднуючи поляків.

Процвітала економіка – сільське господарство, ремесло і торгівля, а населення ставало все заможніше. Життя в розчленованій на питомі князівства країні учило заповзятливості, організованості. Так зароджувалися основи самокерованого і самодіяльного суспільства. Отже, не дивлячись на політичну роздробленість, конфлікти між князями і територіальні втрати, це був "етап бурхливого розвитку Польщі, що виявився у всіх сферах людської діяльності".

Література

  1. Всесвітня історія. Навчальний посібник (Н. Т. Знання) 2001 р.
  2. Історія Європи – Т. З. – М. 1993 р.
  3. Україна-Польща., Київ 1993 р.


18.09.2012

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!