Osvita.ua Вища освіта Реферати Всесвітня історія Загострення політичної ситуації в Югославії після Другої світової війни. Реферат
Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції. З питань розміщення інформації звертайтесь за телефоном (044) 200-28-38.

Загострення політичної ситуації в Югославії після Другої світової війни. Реферат

У рефераті розглянуто загострення міжнаціональних відносин та політичної ситуації в Югославії після Другої світової війни, розпад ФНРЮ та президентську війну

Після смерті президента СФРЮ Тіто у 1980 році був впроваджений інститут колективного керівництва в особі Президії СФРЮ, головою якої по черзі на один рік ставав кожен з восьми суб’єктів федерації. Аналогічно було реорганізовано й керівництво СКЮ. Однак кожне нове керівництво використовувало свої повноваження, як правило, на користь своєї республіки або краю.

Зокрема, особливо загострилися суперечливості між Сербією (православне населення) і Хорватією (католики) з питань контролю над Югославією. "Штучне дитя" Версальської системи (СФРЮ була спадкоємницею довоєнної Югославії), що утворилася значною мірою примусовим поєднанням трьох цивілізацій – Західної (Словенія і Хорватія), Православної (Сербія, Чорногорія, Македонія) і Мусульманської (Боснія і Герцеговина) – стали розпадатися. В республіках дедалі гостріше піднімалися питання про самовизначення їхніх народів.

На виборах 1990 року до республіканських парламентів перемогли прокомуністичні сили. Це означало занепад ринкових реформ і згасання надії на перетворення Югославської федерації на конфедерацію. Кульмінація кризи і початок розпаду СФРЮ – червень 1991 року. Саме тоді, коли Хорватія, де на виборах перемогла Хорватська Демократична Співдружність на чолі з Е. Туджманом, і Словенія, очолювана лідером блоку "Дем" М. Кучаном, проголосила свою незалежність.

У 1992 році таке ж саме рішення прийняли Боснія і Герцеговина та Македонія. У квітні 1992 року на уламках СФРЮ було утворено союзну республіку Югославія, до складу якої увійшли Сербія і Герцеговина. Сербія, де при владі залишався комуністичний уряд на чолі з С. Мілошевичем, під гаслом збереження федерації розпочала війну з Хорватією. Поступово війна розповсюджується на територію Боснії і Герцеговини. Мусульмани, які проживають не суцільно, а альклавали (регіонами), проголосили Боснію і Герцеговину мусульманською державою (1992 р). Не мусульманське населення розпочало шукати допомогу у сусідів – хто у сербів, хто у хорватів. Тому бойові дії розгорілися на всій території колишньої Югославії.

У конфлікт втягнуті миротворчі війська НАТО. У 1995 р. за ініціативою англо-американської дипломатії в США підписано Дейтонську угоду, що погасила вогнище громадянської війни. Протягом 1996-1998 р. ситуація на Балканах нормалізувалася. Однак становище в регіоні ускладнилося через шовіністичну політику Сербії, яку очолили колишні комуністи.

На початку 1999 року ситуація набула такої гостроти, що НАТО вимушено було вдатися до крайніх заходів – застосувати воєнну силу і здійснити бомбардування Югославії. Ця акція була неоднозначно сприйнята у світі, зокрема засуджена Росією. На території колишньої Югославії проживають близько 50 тис. українців; у 1995 році українство відзначило 250-річчя найстаршої української діаспори в цій країні. Більшість їх – у Сербії, в більшості на селі. З 1990 року діє Союз русинів і українців Югославії, який об’єднує всіх українців країни.

Література

1. Дейчаківський Микола. На визвольних стежках Європи.. - К.: Юніверс, 1997. - 128с.

2. Історія країн Центральної та Південно-Східної Європи. - Запоріжжя: ЗДУ, 2003. - 77с.

3. Реформування поліції в країнах Центральної та Східної Європи. - К.: Задруга, 2005.

4. Історія країн Західної Європи та Північної Америки нового часу. - Львів: ЛНУ, 2002. - 150с.

5. Коріненко П. С. Новітня історія країн Європи та Америки (1918-1945рр.). - Тернопіль: астон, 2002.

6. Іваницька Ольга Павлівна Новітня історія країн Європи та Америки (1945-2002). - Вінниця: ФОЛІАНТ, 2003. - 560с.

7. Газін, Володимир Прокопович Новітня історія країн Європи та Америки 1945-2002 роки: Навчальний посібник/ В. П. Газін, С. А. Копилов; За ред. А. О. Копилова. - К.: Либідь, 2004. - 624с. - 14-53.


18.09.2012

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!