Osvita.ua Вища освіта Реферати Всесвітня історія Німецька агресія проти полабських і прибалтійських слов’ян. Реферат
Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції. З питань розміщення інформації звертайтесь за телефоном (044) 200-28-38.

Німецька агресія проти полабських і прибалтійських слов’ян. Реферат

У рефераті подано відомості щодо німецької феодальної агресії проти полабських і прибалтійських слов‘ян

До ХІІ ст. східний кордон Німецької держави проходив по Ельбі (Лабі). У ХІІ – ХІІІ ст. в результаті походів на Схід кордон Німеччини був відсунутий далеко за Ельбу і її територія збільшилась вдвоє.

Рушійною силою в походах на слов‘ян було рицарство, яке не одержало здобичі в хрестових походах на мусульманський Схід і сподівалось на легку здобич за рахунок слов‘ян. Імператори, зайняті Італією, не брали участі в "натиску на схід", тому він сприяв не централізації, а роздробленості.

Слов‘янські і прибалтійські народи, політично роздроблені, не могли дати відсічі рицарям. Коли ж вони організовували відсіч, то рицарі терпіли поразку.

В результаті успішних повстань 983 і 1002 рр. полабські слов‘яни надовго звільнилися від німецького панування, але лишалися розпорошеними.

У 1147 р. саксонський герцог Генріх Лев з благословення папи здійснив хрестовий похід проти язичників-слов‘ян. Ободритський князь Никлот організував оборону і похід провалився. У 1160 р. – новий похід проти ободритів, Никлот зазнав поразки. Почалась насильна християнізація ободритів. Пізніше Генріх Лев, шукаючи союзників у боротьбі із своїми противниками в Німеччині, передав більшу частину ободритських земель в управління сину Никлота Прибиславу. Так виникло Мекленбурзьке герцогство, формально самостійне, але залежне від Німеччини.

В 1168 р. датчани захопили о. Руяну (Рюген), де жили слов‘яни, знищили їх святиню. Князі прийняли християнство і визнали залежність від данського короля.

Землі лютичів захопив Альбрехт Ведмідь, який одержав у 1134 р. від імператора Північну марку. Нащадки Альбрехта Ведмедя розширили свої володіння і утворили маркграфство Бранденрбурзьке. У ХІІІ ст. до нього ввійшли землі по Шпреє (шпреян), де був збудований Берлін.

Почалась колонізація слов‘янських земель. Слов‘янське населення зганялось з кращих земель. Кожен німецький поселенець одержував повну гуфу, шульц (староста) і священик – по 2-3 гуфи. На декілька років їх звільняли від повинностей. Німецькі селяни за Ельбою знаходились в кращому становищі, ніж в іншій Німеччині. Це сприяло колонізації і через кілька століть ці землі перетворились в чисто німецькі.

Другий потік колонізації – на південний схід, на Середній Дунай, де жили словни. Ще Карл Великий завоював їх, а в кінці Х ст. вони були виділені у Східну марку. В 1156 р. Східна марка одержала статус самостійного герцогства Австрії. Тут селилися колоністи переважно з Баварії. Слов‘янське населення підлягало християнізації і онімеченню. Але в Карінтії (зараз Словенія) слов’янське населення збереглось.

Почалось захоплення Східної Прибалтики, заселеної курами, лівами, естами, земгалами. Вже в ХІІ ст. німецькі купці почали створювати торгові двори в Прибалтиці. Починаючи з 1196 р. бременський архієпископ став призначати в Лівонію єпископа. Третій лівонський архієпископ Альберт, осівши в Ризі, розгорнув широку місіонарську і колонізаторську діяльність. Для підкорення язичників був створений духовно-рицарський орден мечоносців. Папа Інокентій ІІІ затвердив статут цього ордену і благословив його. З мечем орденоносці пройшли Лівонію, знищуючи непокірних. На допомогу прийшли руські воїни під керівництвом полоцького князя Володимира. Але рицарі сховались у збудованих ними фортецях і витримали тривалу облогу руських воїнів.

Підкоривши Лівонську землю, рицарі вторглись в область естів. Тепер вони діяли із ще більшою жорстокістю. У 1224 р. вони захопили м. Юр‘їв (Тарту). Найдовше чинили опір земгали і кури. Земгали були підкорені аж у ХІІІ ст.

Східна Прибалтика не стала об‘єктом колонізації через віддаленість. Місцеве населення зберегло свою самобутність.

В ХІІ ст. були завойовані землі язичників-прусів. У 1215 р. папа Інокентій ІІІ оголосив хрестовий похід проти прусів, але він закінчився провалом. Тоді мазовецький князь Конрад запросив Тевтонський орден, заснований у Палестині. Польський князь прорахувався. Завойована країна стала здобиччю ордена і була перетворена у пустелю. Прусію колонізували німці. Прусам заборонялось жити у містах.

У 1237 р. за допомогою папи відбулось об‘єднання Тевтонського ордену з орденом мечоносців. Утворилась держава ордена. У 1242 р. відбулась битва на Чудському озері. Вона підштовхнула прусів до повстання, але воно було придушене.

У 1343 р. виникла селянська війна на землях естів. Датчанам на допомогу прийшов орден. Він готувався захопити також Польщу і Литву. У 1386 р. вони уклали унію. А в 1410 р. орден зазнав поразки при Грюнвальді. У 1466 р. після невдалої війни з Польщею орден визнав васальну залежність від польського короля.

Після смерті Фрідріха ІІ імператори більше займалися справами своїх князівств. Рудольф І (1273 – 1291) з дому Габсбургів володів землями в Ельзасі і Швейцарії. Він збільшив свої володіння. Тому після смерті Рудольфа князі не обрали його сина імператором. Зміцнюються такі династії – Нассау, Люксембургів, Віттельбахів, Габсбургів, що заважає посиленню імператорської влади.

Література

  1. Взаимосвязь социальных отношений и идеологии в средневековой Европе. – М., 1983.
  2. Всемирная история. – М., 1957.
  3. Господстующий класс феодальной Европы. – М., 1989.
  4. Гутнова Е. В. Классовая борьба и общественное сознание крестьянства в средневековой Западной Европе (ХІ – ХV ст.). – М., 1984.
  5. Контамин Ф. Война в средние века. – СП (б): Ювента, 2001.


11.08.2012

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!