Osvita.ua Вища освіта Реферати Всесвітня історія Мустафа Кемаль Ататюрк як історична постать. Реферат
Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції. З питань розміщення інформації звертайтесь за телефоном (044) 200-28-38.

Мустафа Кемаль Ататюрк як історична постать. Реферат

Мустафа Кемаль Ататюрк (1881 - 1938) народився в грецькому місті Салоніки в родині дрібного митного службовця. Військову освіту одержав у військових училищах у Салоніках і Монистирі

У 1905 році Мустафа Кемаль Ататюрк успішно закінчив Академію генерального штабу в Константинополі. Армійську службу молодий офіцер сполучав з активною участю в русі младотурок. Кемаль був членом виконавчого комітету таємної громади "Ватан" ("Батьківщина").

У 1904 році Мустафа Кемаль був підданий короткочасному арешту за політичні переконання. Однією з причин його звільнення було заступництво військового командування, яке не хотіло втрачати перспективного офіцера. З 1905 року капітан Генерального штабу Мустафа Кемаль служив у сирійському місті Дамаску, де наступного року організував таємну спілку "Ватан ве хюррієт" ("Батьківщина та воля"). Восени 1907 року Мустафу Кемаля переводять у Македонію, а через два роки відряджають у Францію для вивчення європейського військового досвіду.

Після повернення Мустафа Кемаль був призначений у 3-й армійський корпус, штаб якого знаходився в Салоніках. До початку Першої світової війни Мустафа Кемаль уже був учасником двох воєн - Італо-турецької 1911-1912 років і другої Балканської 1913 року. Майбутній маршал прославився під час оборони півострова Галліполі від десанту англо-французьких військ.

Галліполійська операція військ Антанти закінчилася повною поразкою. Мустафа Кемаль командував до її завершення 16-м армійським корпусом, що займав стратегічно важливу ділянку. Операція із захоплення Галліполійського півострова тривала 300 діб. За цей час Великобританія втратила 119,7 тисячі чоловік, Франція - 26,5, Туреччина - 185 тисяч чоловік.

У січні 1916 року жителі Стамбулу гаряче вітали героя галліполійської оборони, як рятівника столиці Туреччини. За виявлену доблесть Мустафа Кемаль одержав давно заслужене звання генерал-майора і титул ори і став швидко просуватися службовими сходами.

З 1916 року він командував 16-м армійським корпусом у Закавказзі, потім 2-й армією на Кавказькому фронті і 7-ю армією на Палестино-Сирійському фронті.

Активний учасник руху младотурок, Мустафа Кемаль-паша керував національно-визвольною революцією в Туреччині в 1918-1923 роках. Коли султан Мехмед VI змістив уряд Талаат-паші і замінив його безпартійним кабінетом Ахмета-іззет-паші, керівництво турецькою армією перейшло на бік Мустафи Кемаль-паші - ад'ютанта султана. Він мав незаперечний авторитет в армійських колах і прагнув до справжнього суверенітету переможеної у світовій війні Туреччини.

Тим часом Кемалійська революція набирала силу. 23 квітня 1920 року Великі національні збори Туреччини, головою яких був Мустафа Кемаль-паша, оголосили себе носієм верховної влади в державі.

У вересні 1921 року султан був змушений передати своєму колишньому ад'ютантові звання і посаду Верховного головнокомандуючого. На цій високій посаді Мустафа Кемаль-паша знову відзначився на військовому поприщі, цього разу під час Греко-турецької війни 1920-1922 років. Висадившись у Смірні, грецькі війська зуміли пробитися в центральні області країни і захопили у Фракії місто Адріанополь, в Анатолії - місто Ушак, на відстані 200 кілометрів від Смірни і південніше Мармурового моря міста Бандирма і Бурса.

За перемогу турецької армії в багатоденних завзятих боях у серпні - вересні 1921 року на річці Сакар'я Мустафа Кемаль-паша, який особисто командував тут турецькою армією, одержав вище військове звання маршала і почесний титул "газі" ("переможець").

У листопаді 1922 року був знятий з престолу султанат, а в березні наступного року відсторонений від влади. 29 жовтня 1924 року Туреччина була проголошена республікою, і Мустафа Кемаль-паша став її першим президентом, одночасно зберігши за собою посаду Верховного головнокомандуючого. Ці посади він займав до своєї смерті.

Після повної ліквідації султанської влади в країні її президент провів чимало прогресивних реформ, чим заслужив велику повагу народу. У 1924 році він став довічним головою Народно-республіканської партії, що була на той час провідною політичною силою Турецької республіки. Прізвище Ататюрк (буквально - "батько турків") Мустафа Кемаль-паша одержав у 1934 році за рішенням Великих національних зборів Туреччини. Під ним він і увійшов у світову історію.

Література

1. Машин І. Р. Ататюрк – великий лідер свого часу. – К., 2000.


03.07.2012

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!