Osvita.ua Вища освіта Реферати Українська література Життя і творчість Лесі Українки
Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції. З питань розміщення інформації звертайтесь за телефоном (044) 200-28-38.

Життя і творчість Лесі Українки

Справжнє ім`я Лариса Петрівна Косач. Народилася 25 лютого 1871 року в м. Новограді-Волинському, в сім`ї повітого службовця – юриста Петра Антоновича Косача та відомої української письменниці Олени Пчілки

У зв`язку з переведенням Петра Косача по-службі родина мешкала в Луцьку та Ковелі, а з 1882 року постійним її місцем проживання с. Колодяжне. Саме на Волині минуло дитинство Лесі. Мати доглядаючи, за дітьми (а їх було 6) намагалась дати їм національне виховання. У їхній сім`ї шанували народні звичаї. Діти змалку ходили в національному одязі.

Леся Українка була молодша за свого брата Михайла – Мишу… Миша навчився дуже рано читати, а що Леся навчалася разом з ним, то в 4 роки вона вже зовсім справно читала. А на початку 6-го року життя вчилася писати навмисне для того, щоб написати першого в житті листа до своїх любих дядька та дядини Драгоманових…

Крім читання і забав, робили вони літом і "поважну" роботу, бо завжди мали свій квітник і город, що самі обробляли та доглядали. Леся зовсім маленькою, в 6 років, навчилася шити й вишивати, а як їй подарували тоді нитнички й гольника, то вона шанувала й пильнувала їх більше, ніж усіх забавах. І тоді вже задумувала вишити батькові сорочку…

Хоч до читання й до роботи Леся бралася поважно та пильно й забави в неї були змістовні та розумні, але була вона малою дуже весела й любила співати й танцювати…

Як було Лесі 10 років, то вона в Києві почала вчитися з учителями разом з Мишею і всього того, чого й він учився, готуючись вступити до класичної хлоп`ячої гімназії, вчила Леся й стародавні мови – грецьку і латинську. Її мати писала тоді бабуні, що Леся вчить усе те, що й Миша, але ще краще за нього потрапляє в науці. Крім науки, спільної з Мишею, Леся в Києві систематично брала лекції гри на фортепіано, якої її почала вчити ще раніше тітка Олександра Косач. Дуже любила Леся музику і була до неївельми здатна, здатна навіть до композиторства, та, не нащастя могла вчитися всього одну зиму, бо в неї почала боліти ліва рука і не давала грати. Свою журбу, що доведеться відмовитись від музичних занять, вона вилила в автобіографічній елегії "До мого фортепіано". Через недугу, освіту здобула самотужки.

6 січня 1881 року Леся в Луцьку пішла на річку подивитися, як св`ятять воду, і в неї дуже померзли ноги. Скоро по тому… вона заслабла… Вважали, що то в Лесі гострий ревматизм… Однак од тої пори треба датувати початок Лесеної, як сама жартуючи називала (мала настільки сильну волю, що могла жартувати і з таких речей), "тридцятилітньої війни" з туберкульозу, бо то був не гострий ревматизм, а початок туберкульозу кістки в нозі, що на деякий час пригас, а потім розгорівся знову.

Через недугу Леся вже ніколи більше не вчилася систематично з учителями, ніколи не була в жодній школі, однак вже була врешті високоосвіченою людиною, знала багато мов, гарно грала, між іншим, часто грала власні композиції – імпровізації, яких вона, нажаль, невміла записати.

Рано виявився й поетичний талант. Її вірш "Надія" датується 1880 роком, рідні ж згадують, що стала писати ще раніше. З 1884 року починає друкувати поезії, під псевдонімом Леся Українка. Його їй підказав дядько відомий всім Михайло Драгоманов, що мав на неї великий вплив.

У 18 років Леся могла рекомендувати приятелям найкраще перекладати з всесвітньої літератури.

У 1890 році вона написала для молодшої сестри книжку "Стародавня історія східних народів" (яка згодом у 1918 році була видана, як підручник для національної школи). Оцінюючи першу книжку Лесі Українки, І. Франко назвав її найважливішим здобутком нашої літератури за той рік. Схиляємось перед мужністю поетеси: вона творила, долаючи щодня фізичний біль, гнітаючий настрій, зумовлений недугою.

Леся була така "сильна духом", що не лише сама не тратила мужності, а ще й знаходила в себе снагу підбадьорювати інших…

У листі до М. Драгоманова від 28 липня 1891 року поетеса писала: "О якби мені не та нога, – чого б я в світі натворила!".

Щасливим для Лесі було літо 1894 року, коли вдалося відвідати Драгоманова в Софії. Леся й закрила очі дядькові який помер у червні 1895 року. У 1903 році вона брала участь у відкритті пам`ятника Івану Котляревському. У цей час Леся активно працює, як драматург.

Письменниця вимушена була виїжджати на лікування в Крим, Єгипет, Грузію. Доводилося долати матеріальну скруту, але Леся, відмовляючи собі в найнеобхіднішому, на власні кошти організувала фольклорну експедицію для запису на фонограф кобзарських дум.

У 1912 році вона закликає громадськість відзначити річницю творчої діяльності І. Л. Франка.

Та залишалися останні місяці життя геніальної письменниці. 1 серпня 1913 року в Сурамі зупинилося серце Лесі Українки. Її тіло було перевезене до Києва поховане на байковому кладовищі, поряд з могилами батька і брата.

Найважливіші дати життя:

 • 25 лютого 1871 р. – народилася Леся Українка;
 • 1887 р. – навчилася шити й вишивати;
 • 1880 р. – датується перший вірш "Надія";
 • 1881 р. – вчиться в Києві разом з братом Михайлом;
 • 6 січня 1881 р. – в Луцьку перебувала під час освячення води;
 • 1881 р. – застудилась і почала важко хворіти;
 • 1882 р. – постійне місце проживання с. Колодяжне;
 • 1884 р. – починає друкувати поезії;
 • 1890 р. – Леся написала для молодшої сестри книжку "Стародавня історія східних народів";
 • 28 липня 1891 р. – написала лист до Драгоманова;
 • 1894 р. – Лесі вдалося відвідати дядька в Софії;
 • 1895 р. – помер дядько Лесі – Драгоманов;
 • 1903 р. – вона брала участь в відкритті пам`ятника І. Котляревського;
 • 1912 р. – скликає громадськість відзначити річницю творчості діяльності І. Л. Франка;
 • 1 серпня 1913 р. – в Сурамі зупинилось серце Лесі Українки;
 • 1918 р. – видана як підручник книжка Лесі Українки "Стародавня історія східних народів".


13.01.2011

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!