Osvita.ua Вища освіта Реферати Соціологія Процеси розвитку різних етнічних спільнот
Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції. З питань розміщення інформації звертайтесь за телефоном (044) 200-28-38.

Процеси розвитку різних етнічних спільнот

У рефераті розглянута така наука, як етносоціологія, яка виникла на межі етнографії і соціології (етнос - народ). Ця молода соціологічна наука досліджує походження, суть, і функції етносів, їх взаємодію і механізми входження їх у систему соціальних відносин

Саме термін в науку введено у 30-ті роки XX ст., Р.Турнвальдом. Етногенез розглядає процеси розвитку різних етнічних спільнот (теорія етногенезу Л.М.Гумільова).

Поглиблено поняття етносу, роду, плем'я, народності, нації ми розглядали в політології, в темі "Етнополітика", де відзначали 2 тенденції в розвитку етносів: диференціація та інтеграція; що нація - це найбільш розвинена етнічна спільність; значення соціально-економічних, політичних і духовних чинників у розвитку нації; поняття національної психології, національної свідомості і національного характеру, утворення державності як найвищий ступінь національного розвитку, особливості національної політики.

В свій час український соціолог М. Шаповал в 30 р. XX ст., в праці "Загальна соціологія" висказав таку тезу, що нація є складне соціальне скупчення (верства, яка характеризується діяльністю чинників мови, території та держави, він був прихильником модерністської концепції націотворення XIX - XX ст.). Ми бачимо приємний факт внеску національним вітчизняним соціологом в соціологію нації: М. Шаповал,перебуваючи в межах розуміння суспільства, як системи, синтезував західні соціологічні вчення з українським соціологічним матеріалом.

А от більшість українських соціологів, що працювали в еміграції, схилялися до суб'єктивістських підходів в розумінні нації. Безумовно, в формуванні нації, в розумінні і самого поняття нації, особливу роль в співжитті членів нації нині відіграють різного роду політичні події. Подією для консолідації нової української нації, наприклад, може виступати грудневий референдум 1991р. з питань незалежності, особливо прийняття Акту про незалежність вважає нині професор Колумбійського університету США.

Такі приклади мають свідчити про творення нової української нації у значенні держави і громадянства. Фактично це інтерпретація поняття "нація", як громадянського, а не етнічного утворення, що набуває зростаючої підтримки в колах вітчизняних вчених і політиків, які вважають, що нині домінує ідея української нації як соціально - політичної спільноти, пов'язаної єдиною територією, спільними економічними і політичними інтересами, усвідомлюючи себе як особлива соціальна спільнота - український народ (і це закріплено в Конституції України І996р.).

Етносоціологія розглядає етнічний компонент у соціальній структурі суспільства, взаємозв'язок між етнічною, соціально-класовою, соціально-демографічною і соціально-територіальною структурами. Нація і ,в свою чергу,належить до спільнот суб'єктів,які утворюють соціальну систему суспільства - вона аналізується соціологією нації.

Свій концептуальний вираз національні інтереси знаходять в національній ідеї, зміст якої зумовлений історичними епохами у житті, та їх істотними національними характеристиками (суть їх, за сучасним соціологом Н.Черниш, відображення і осмислення реального стану національного розвитку доведене до обґрунтування мети досягнення національної незалежності і здобуття держави, тобто об'єктивне знання підноситься до усвідомлення цілей і устремлінь суб'єкта - тут соціальним суб'єктом є наці національні інтереси виступають збудником волі до практичної дії, особливо в часи національного відродження).

Суть національного відродження, як стисло формулює вже не один раз згадана Н, Черниш, «полягає в усвідомленні нацією себе як активної дійової особи історії та сучасного світу»; Ця одна з центральних проблем соціології нації вирішується ступенево і має три основні фази:

  • академічну (досліджується, збирається, публікується народна творчість, фольклор, звичаї, історія,тощо на панівній в цій державі мові - якщо говорити про Україну - то на мовах російській, польській, ін.).
  • культурницьку (мова, яка досліджувалась, стає літературною, загальновживальною національною мовою у науці, мистецтві, політиці, громадському житті; тут дуже доречно прослідкувати шлях української мови до рівня державної,згідно закону "Про мови" І989р, за таблицею - календар долі укр. мови).
  • завершальна політична фаза (водночас вивчається й соціологією політики) - утворення суверенної держави (конкретно – незалежної України).

Але з проголошення української самостійної незалежної держави з державною українською мовою прийняття нової Конституції України тощо - можна говорити про юридичне досягнення мети національного відродження, а не про здійснення цих всіх фаз, це процес часу з рішенням національних, соціально-економічних, культурно-мовних територіально-статусних та інших проблем, пов'язаних з державо- і націотворенням, консолідацією української нації. Якщо говорити про національно-етнічні особливості населення України, то необхідно відзначити:

  • більше 50 млн. населення.
  • україномовних українців – 40;. (за даними Н. Черниш, "Соціологія", Львів, 1996).
  • російськомовних українців - 33 – 34 млн.
  • російськомовні росіяни - 20 – 21млн.
  • якщо у середині 20-х років XX ст. українці складали 80% населення, то в кінці 80-х - початку 90-х років - лиже 72%.

Соціологія нації, соціологія політики і соціологія громадської думки, спільними зусиллями розглядаючи проблеми національного відродження, допоможе оптимізувати пошук шляхів створення громадянського суспільства в нашій соціальній, демократичній, правовій державі (так записано в Конституції України).


22.11.2010

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!