Osvita.ua Вища освіта Реферати Логіка Теорія можливих світів та можливість. Реферат
Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції. З питань розміщення інформації звертайтесь за телефоном (044) 200-28-38.

Теорія можливих світів та можливість. Реферат

Для класичної логіки річ існує або не існує, і немає ніяких інших варіантів. Але як у звичайному житті, так і в науці постійно приходиться говорити не тільки про те, що є в дійсності і чого немає, але і про те, що повинно бути чи не повинне бути і т. д.

Дійсний хід подій можна розглядати як реалізацію однієї з багатьох мислимих можливостей, а дійсний світ, у якому ми знаходимося, - як один з незліченної безлічі можливих світів.

Мова класичної логіки занадто бідна, щоб на ній вдалося передати міркування не тільки про реальні події (маючих місце в дійсному світі), але і про можливі події (що відбуваються в якихось можливих світах) чи про необхідні події (що настають у всіх таких світах).

Прагнення збагатити мову логіки і розширити її виразні можливості привело до виникнення модальної логіки. Її задача - аналіз міркувань, у яких зустрічаються модальні поняття, що служать для конкретизації встановлюваних нами зв'язків, їх оцінки з тієї чи іншої точки зору.

Ще Аристотель почав вивчення таких, найбільш часто модальних понять, що зустрічаються, як "необхідно", "можливо", "випадково". У середні століття коло модальностей було істотно розширене, і в нього ввійшли також "знає", "думає", "було", "буде", "обов'язково", "дозволене" і т. д.

У принципі число груп модальних понять, що виражаються ними, не обмежено. Сучасна логіка виділяє найбільш важливі з цих груп і робить їх предметом спеціального дослідження. Вона вивчає також загальні принципи модальної оцінки, справедливі для всіх груп модальних понять.

Цікаву групу складають, зокрема, поняття "думає", "сумнівається" і т. п. Розділ модальної логіки, що досліджує ці і подібні їм поняття, одержав назву епистемической логіки. У числі найпростіших законів цієї логіки такі положення: "Неможливо думати щось і разом з тим сумніватися в цьому", "Якщо суб'єкт переконаний у чомусь, невірно, що він переконаний також у протилежному" і т. п.

Тимчасові модальні поняття "було", "буде", "раніш", "пізніше", "одночасно" і т. п. вивчаються логікою часу. Серед елементарних її законів містяться твердження: "Невірно, що відбудеться логічно неможлива подія", "Якщо було, що завжди буде щось, то воно завжди буде", "Жодне подія не відбувається раніш самого себе" і т. п.

В останні десятиліття модальна логіка бурхливо розвивається, утягуючи у свою орбіту всі нові групи модальних понять. Істотно удосконалені способи її обґрунтування. Це додало модальній логіці новий подих і поставило її в центр сучасних логічних досліджень.

Наука непримиренна до протиріч і успішно бореться з ними. Але в житті багатьох наукових теорій, особливо на початку їх розвитку, є періоди, коли вони не вільні від внутрішніх протиріч.

Логіка, яка вимагає виключення протиріч, повинна вважатися з цією обставиною. До того ж їй самій характерні внутрішні протиріччя (логічні парадокси), що періодично доставляють чимале занепокоєння.

Класична логіка підходить до протиріч трохи прямолінійно. Відповідно до одному з її законів, із протиріччя випливає усе, що завгодно. Це означає, що протиріччя забороняється, притім забороняється під погрозою, що у випадку його появи в теорії виявиться доказовим будь-яке твердження. Очевидно, що тим самим теорія буде зруйнована.

Однак реально ніхто не користається цим дозволом виводити з протиріч усе, що потрапило. Практика наукових міркувань різко розходиться в даному пункті з логічною теорією.

Як реакцію на цю неузгодженість в останні десятиліття почали розроблятися різні варіанти пар несуперечливої логіки. Трохи незвичайна її назва покликана підкреслити, що вона інакше трактує протиріччя, ніж класична логіка.

Виключається, зокрема, можливість виводити з протиріч будь-які твердження. Довідність у теорії протиріччя перестає бути смертельно небезпечною погрозою, що нависла над нею. Цим не усувається, звичайно, принципова необхідність рятуватися від протиріч у процесі подальшого розвитку теорії. Цікаво відзначити, що одним з перших (ще в 1910 р.) сумніви в необмеженій застосованості закону непротиріччя висловив російський логік Н. А. Васильєв. "Припустіть, - говорив він, - світ здійсненого протиріччя, де протиріччя виводилися б, хіба таке пізнання не було б логічним?" Васильєв писав не тільки наукові статті, але і вірші.

У них іноді своєрідно переломлювалися його логічні ідеї, зокрема ідея уявлюваних (можливих) світів - мені мариться безвісна планета, де усе йде інакше, ніж у нас.

Як логіку ймовірного світу він і запропонував свою теорію без закону протиріччя, довгий час вважався центральним принципом логіки. Васильєв думав необхідним обмежити також чинність закону виключеного третіх і в цьому змісті з'явився одним з ідейних попередників інтуїціоністської логіки.

Новаторські ідеї Васильєва не були зрозумілі сучасниками. Вони витлумачувалися невірно, трактувалися безграмотними. Васильєв важко переживав подібну "критику" і незабаром залишив заняття логікою. Треба було піввіку, перш ніж його "уявлювана логіка" без законів протиріччя і виключеного третіх була оцінена гідно.

Література

  1. Гетьманова А. Д. Логика: - М.: "Новая школа", 1995.
  2. Жеребкін В. С. Логіка. – Харків: Основа, 1995.
  3. Кириллов В. И., Старченко А. А. Логика: Учебник. –М.: Высшая школа, 1982.
  4. Конверський А. Є. Логіка: Підручник. - К.: Четверта хвиля, 1998.
  5. Кондаков А. И. Логический словарь-справочник. - М.: Наука, 1975.
  6. Поперечна Г. А. Логіка. Навчально-методичний посібник. – Тернопіль, ТДІТУ ім. В. Гнатюка, 2000.
  7. Хоменко І. В. Логіка – юристам: Підручник. - К.: Четверта хвиля, 1997.


23.10.2011

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!