Osvita.ua Вища освіта Реферати Міжнародні відносини Зіткнення цивілізацій та перетворення світового порядку. Реферат
Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції. З питань розміщення інформації звертайтесь за телефоном (044) 200-28-38.

Зіткнення цивілізацій та перетворення світового порядку. Реферат

У книзі "Зіткнення цивілізацій та перетворення світового порядку", представлені погляди автора на співвідношення сил в сучасному світі, які вперше були представлені ним у статті "Зіткнення цивілізацій?", опублікованій у 1993 р. в журналі "Foreign Affairs"

Автор дає визначення сучасному багатополюсному світу, де вивчає витоки сучасного феномену, визначеного ним як "західний універсалізм", а також аналізує історію конфліктів між цивілізаціями, даючи прогноз співіснування західного та ісламського світів.

У новому світі основні відмінності між людьми носитимуть не ідеологічний, політичний чи економічний, а культурний характер, при цьому ці відмінності будуть вести до конфліктів між основними цивілізаціями. Цивілізація визначається як людський рід у своїй найвищій формі, а зіткнення цивілізацій виступає у якості міжродового конфлікту глобального масштабу.

Хантінгтон розрізняє конфлікти двох форм.

На мікрорівні конфлікти будуть виникати між різними цивілізаціями в рамках:

 • різних держав;
 • однієї держави;
 • або як у Радянському союзі, де групи країн намагалися побудувати нові держави на уламках старих державних утворень.

На макрорівні конфлікти найчастіше виникають між мусульманським та не мусульманським світами.

В основі таких протиріч виступають:

 • проблеми впливу на формування глобальної політики;
 • питання військової, економічної могутності;
 • дискримінація спорідненого населення в рамках іншої цивілізації;
 • проблема культури.

Такі конфлікти виникають по демаркаційних лініях—умовних кордонах між цивілізаціями. Культура, що є джерелом економічних та політичних міждержавних протиріч має подвійний характер. Держави різних культур, поєднані ідеологією чи історичними обставинами, можуть:

 • а) розпадатися, як Радянський союз, Югославія та Боснія;
 • б) існувати в умовах підвищеної напруги, як Україна, Індія, Нігерія, Судан і т. п.

А країни спільних культурних коренів плідно співпрацюють на різних рівнях. Прикладом є Європейський Союз.

Основна проблема у взаємовідносинах Заходу з іншим світом на думку автора в тому, що насадження універсальної західної культури та цінностей продовжуються при тому, що весь інший світ все більше чинить опір таким спробам, намагаючись повернутися до власних коренів.

Причиною цього є відповідь на питання: яку роль у перспективі незахідні цивілізації будуть грати по відношенню до Заходу?. Автор дає прогноз, що при поточному ході справ може утворитися антизахідна коаліція навіть з протилежних за цінностями китайською та ісламською цивілізаціями, бо спільний ворог об’єднує.

Ці проблеми відіграють все більшу роль на рівні міжнародної політики. Це пов’язано з намаганнями Заходу:

 • підтримати свої військові переваги;
 • просування західних політичних цінностей;
 • примус інших держав іти шляхом демократизації повторюючи західний досвід.

Іслам—єдина цивілізація, яка ставила під питання долю Заходу мінімум двічі (1453 – захоплення Константинополя та осада Відня у 1529 рр. турками оттоманської порти).

Історія відносин між Заходом та мусульманською спільнотою завжди була напруженою. Половина усіх воєн з 1820 по 1929 рр. велася саме між мусульманами та християнами. З одного боку конфлікт між ними це наслідок розбіжностей між ісламом, як стилем життя, і християнством.. Але конфлікт обумовлений і спільними рисами:

 • монотеїстичність віри (немає іншого бога);
 • претензія на роль універсальної, єдиновірної релігії для всього світу;
 • експансія шляхом завоювань ("джихад" та "хрестовий похід").

Ті фактори, що загострювали цей конфлікт протягом століть знову загострилися у кінці ХХ століття. Це:

 • зростання мусульманського народонаселення, що призвело до збільшення безробітних та викликало незадоволення молоді у ісламських рухах;
 • відродження ідеї особливої місії ісламської цивілізації та її цінностей;
 • невдоволення політичною, економічною та культурною експансією Заходу;
 • питання національних меншин в рамках інших цивілізацій.

Питання "хто кого?" між двома великими цивілізаціями буде і надалі визначати їх відносини, як це відбувалося протягом 14 століть. І у своїй основі він буде містити не лише, як раніше, територіальні проблеми, а більш широкі питання: розповсюдження зброї, права людини та демократія, контроль над видобутком нафти, міграція, ісламський тероризм та західне втручання.

У книзі зазначається, що між цими цивілізаціями існує стан неоголошеної війни, коли ісламські фанатики підкладають бомби, організовують замахи на політичних лідерів, підривають себе у натовпі, а Захід проводить повітряні анти терористичні бомбування, організовують скидання невигідних політичних режимів і т. п.

При цьому підкреслюється, що допоки крайніх загострень конфлікту, щоб розпочати воєнну кампанію не було, але слід зважити, що книга написана у 1996 році, задовго до подій 11 вересня, і зараз ми можемо стати безпосередніми свідками зіткнення цивілізацій, що може призвести до фатальних наслідків як для самих ініціаторів, так і для всього світу.


11.05.2011

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!