Osvita.ua Вища освіта Реферати Міжнародні відносини Близький та Середній Схід в повоєнний період: міжнародні відносини. Реферат
Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції. З питань розміщення інформації звертайтесь за телефоном (044) 200-28-38.

Близький та Середній Схід в повоєнний період: міжнародні відносини. Реферат

Геополітичні параметри регіону та його місце в системі МВ. Крах мандатної системи. Утворення Ліги арабських держав

Регіональні підсистеми МЕВ починають формуватися тоді, коли з’являються суб’єкти МВ – незалежні держави. Таким чином близькосхідна регіональна система починає формуватися на початку 20-го століття, і була остаточно сформована у 70-х роках 20-го століття. Термін Близьких Схід вводиться у 1903 році американським геополітиком адміралом Мехеном.

Ядром Близькосхідної регіональної системи є країни, які у 1945 році об’єдналися в Лігу арабських держав. Крім того, сюди входить Іран (радянська історіографія відносила Туреччину, Іран і Пакистан до Середнього Сходу) та Ізраїль.

БРС має складний комбінований характер внаслідок наявності там крім арабських держав двох неарабських, а саме Ізраїлю та Ірану.

Значення регіону обумовлене трьома головними групами факторів:

 • геополітичний фактор;
 • економічний фактор – 2/3 світових розвіданих запасів нафти знаходяться на Близькому Сході. Японія отримує 90% своєї нафти з цього регіону, країни Західної Європи – 60% (протягом холодної війни), США (до 70-х років) – 30%, пізніше (внаслідок політики диверсифікації джерел постачання енергоресурсів) – 10-12%;
 • військово-стратегічний фактор. Цей фактор був дуже важливим у холодній війні, і саме цей регіон став зоною протиборства двох супердержав. Зараз важливість цього фактору знижується.

Геополітичне значення цього регіону полягає в тому, що він є ареною багатьох конфліктів. Можна виділити такі їх типи:

 • конфлікти між арабськими та неарабськими країнами:

арабські країни <-> Ізраїль (розпочався першою арабо-ізраїльською війною у 1948 році),

арабські країни <-> Іран: Ірано-Іракська війна (1980-188 рр.),

 • конфлікти між країнами регіону та зовнішніми державами (напр. Троїста Агресія проти Єгипту Англії, Франції та Ізраїлю 1956 р.),
 • міжарабські конфлікти;
 • внутрішньодержавні конфлікти (наприклад курдська проблема в Туреччині, Сирії, Іраку та Ірані).

"Анатомія" близькосхідного конфлікту складається з 3-х частин:

 • національний аспект – на національному рівні Близькосхідний конфлікт є конфліктом між Ізраїлем та арабським народом Палестини;
 • регіональний аспект – на регіональному рівні Близькосхідний конфлікт є конфліктом між Ізраїлем та арабськими країнами
 • міжнародний рівень – в конфлікті приймають участь позарегіональні держави.

Початок конфлікту датується 1948 роком, а саме початком Першої арабо-ізраїльської війни ("Перша війна за незалежність", як її називають в Ізраїлі).

Далі були такі збройні конфлікти:

 • 1956 – Троїста агресія Англії, Франції та Ізраїлю проти Єгипту,
 • 1967 р. – "Шестиденна війна" (або Друга війна за незалежність),
 • 1973 р. - Жовтнева війна (або більш відома на заході назва "війна Йом кіпур"),
 • 1982 р. – агресія Ізраїлю проти Лівану.

Крах мандатної системи

Мандатну систему було утворено після 1-ї світової війни. Згідно з цією системою, Великобританія отримала території Іраку, Палестини та Трансіорданії, Франція – Сирію і Ліван.

Ірак отримує незалежність у 1930 році, а у 1932 році стає членом Ліги націй.

Трансіорданія отримує незалежність у 1946 році, а пізніше змінює назву на Іорданське Хашмінське королівство.

Сирія та Ліван проголосили незалежність у 1941 році, але французькі та британські війська залишили цю територію тільки у 1946 році.

У 1948 році Великобританія відмовилася від мандату на Палестину, і на її території було створено не дві держави, як планувалося, а лише одну – Ізраїль.

Доцентрові тенденції

Під час 2-ї світової війни посилюються доцентрові тенденції в міжарабських відносинах. На роль об’єднувача претендували:

 • Єгипет.
 • Династія Хашимітів (правила у Іраку та Трансіорданії).

У 1943 – першій половині 1944 року Єгипет здійснює активні дипломатичні зусилля по утворенню Ліги арабських держав.

Восени 1944 року в місті Олександрія відбулася підготовча конференція по створенню Ліги арабських держав. Статут Ліги було підписано 22 березня 1945 року всіма незалежними країнами: Єгипет, Сирія, Йорданія, Ірак та Ліван, а згодом через декілька днів приєднується і Ємен.


09.05.2011

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!