Osvita.ua Вища освіта Реферати Міжнародні відносини Валютні курси та валютна політика. Реферат
Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції. З питань розміщення інформації звертайтесь за телефоном (044) 200-28-38.

Валютні курси та валютна політика. Реферат

Кожна країна вибирає і здійснює певну валютну політику: управління курсом своєї валюти, операціями з іншими країнами. Знання основних можливостей регулювання валютних проблем особливо необхідне фінансовим менеджером при проведенні валютних операцій в тій чи іншій ситуації

Валютний курс – це ціна грошової одиниці даної країни, виражена в одиницях валюти іншої країни.

Є дві протилежні системи валютних курсів:

 • система гнучких, або плаваючих валютних курсів – коли курси, за якими обмінюють національні валюти, визначаються попитом та пропозицією;
 • система жорстко фіксованих валютних курсів – за якої державне втручання у функціонування валютних ринків або деякі інші механізми нейтралізують зміни валютних курсів, зумовлені коливанням попиту та пропозиції.

Валютний курс встановлюється шляхом котування. Види котувань:

 • пряме – прирівнювання національних валют до грошової одиниці іншої країни. В даний час більшість країн світового співтовариства використовують пряме котування, причому, національна валюта порівнюється з доларом США. Це обумовлено тим, що долар США забезпечує здійснення більше 2/3 міжнародних торгових операцій;
 • непряме – вираження національної грошової одиниці у валюті іншої країни. Наприклад, 1 фунт стерлінгів = 1,5 долара. Це обумовлено тим, що до 1910 р. міжнародні торгові операції в основному забезпечував фунт стерлінгів, і до нього дорівнювалися валюти країн світу. Таке котування збережене у Великобританії. Прикладом непрямого котування є прирівнювання долара США до інших валют на їхній території.

Кожна країна вибирає і здійснює певну валютну політику: управління курсом своєї валюти, операціями з іншими країнами. Знання основних можливостей регулювання валютних проблем особливо необхідне фінансовим менеджером при проведенні валютних операцій в тій чи іншій ситуації.

Теоретично можна виділити п’ять основних варіантів валютної політики:

 • Фінансування загального платіжного дефіциту без зміни валютного курсу.
 • Жорсткий валютний контроль.
 • Плаваючі валютні курси.
 • Постійно фіксовані валютні курси.
 • Компроміс валютних курсів (3 і 4).

Кожний варіант становить спосіб вирішення валютних проблем як реакцію на дефіцит платіжного балансу і падіння курсу національної валюти.

Перший варіант передбачає умови, за яких країна має можливість фінансувати дефіцит свого платіжного балансу, залишаючи валютний курс незмінним, за рахунок валютних резервів і грошових зобов’язань по відношенню до інших країн. Такими умовами є:

 • дефіцит платіжного балансу має тимчасовий характер;
 • країна має достатні валютні резерви;
 • стійкість валютного курсу в довгостроковому плані, без істотних корекцій загальноекономічної політики для його підтримки.

Якщо ці умови відсутні, то підтримка валютного курсу за допомогою тимчасових фінансових заходів малоефективна і дорого коштує.

Другий варіант – жорсткий валютний контроль – передбачає обмеження імпорту товарів і послуг, вивозу капіталу за кордон, закордонного туризму.

Вважається, що застосування першого варіанту валютної політики обмежене, другого – практично неприйнятне, оскільки економічні і соціальні витрати жорсткого валютного контролю надто великі. Відтак реальні звичайно розглядаються три варіанти: фіксовані валютні курси, гнучкі або плаваючі валютні курси та компромісні валютні курси.

Отже, можливі три варіанти валютної політики:

1. в країні може діяти механізм постійно фіксованих (твердих) валютних курсів;

2. можна допустити вільне плавання валютних курсів, без втручання держави;

3. можна прийняти компромісне рішення:

 • при політиці фіксованих курсів час від часу проводити значні девальвації або ревальвації;
 • проводити політику керованого плавання.


04.05.2011

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!