Osvita.ua Вища освіта Реферати Географія Тернопільська область: корисні копалини. Реферат
Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції. З питань розміщення інформації звертайтесь за телефоном (044) 200-28-38.

Тернопільська область: корисні копалини. Реферат

Розміщення Тернопільської області в межах Східноєвропейської платформи зумовило утворення тут корисних копалин осадового походження. Серед них найбільшою є група нерудних корисних копалин

На території Тернопільської області розвідано й обстежено понад 300 родовищ корисних копалин цієї групи. Серед них:

 • вапняки,
 • крейда,
 • мергелі,
 • гіпс,
 • піски,
 • пісковики,
 • глини,
 • гравійно-галечникові матеріали,
 • доломіти тощо.

Вони розміщені на всій території області і є сировиною для виробництва різноманітних будівельних матеріалів.

Значне поширення в області мають суглинки і глини (понад 100 родовищ), які є сировиною для виробництва цегли і черепиці.

Переважна більшість із них - невеликі та середні; до великих належать:

 • Тернопільське,
 • Оришківське,
 • Чортківське,
 • Теребовлянське.

Глибина залягання глини не перевищує 7 м, а видобування її проводиться відкритим способом. У північній і центральній частинах області є поклади гончарних і вогнетривких глин, які використовуються для виробництва кахлів та гончарного посуду. У Козівському та Теребовлянському районах є поклади суглинків, придатних для виробництва керамзиту.

Пісковики поширені в Теребовлянському, Чортківському та Бучацькому районах на берегах рік Серету і Гнізни. Найбільші родовища:

 • Буданівське,
 • Застіночне,
 • Застінківське.

Пісковики утворились унаслідок цементації пісків у морських і озерних басейнах. Вони мають плитчасту будову, використовуються для виготовлення бруківки, пам'ятників, як облицювальний матеріал.

Вапняки на території області трапляються у таких районах:

 • Борщівському,
 • Збаразькому,
 • Підволочиському,
 • Підгаєцькому,
 • Бережанському,
 • Бучацькому,
 • і Зборівському.

Утворилися з уламкового вапнякового матеріалу внаслідок впливу живих організмів. Вони використовуються для виготовлення щебеню, облицювальних плиток, стінових блоків, випалювання вапна, а також при виробництві цукру..

В області є вапняки, які піддаються розпилюванню на блоки. Це так званий тесовий камінь. Його родовища приурочені до Товтрового кряжу, найбільше з них - Добривідське у Збаразькому районі і Лисичанське у Підволочиському районі. Використовуються у будівництві.

Відомі родовища вапнякових туфів (травертинів), які можна використовувати як облицювальний матеріал. Це - легкі, пористі породи, пустоти яких виповнені кальцитом. Вони поширені у Бучацькому (с. Рукомиш, с. Сокілець), Монастирському (с. Порохова), Заліщицькому (с. Нагіряни, с. Дорогичівка) районах, переважно у долинах рік.

Родовища крейди є у Кременецькому і Шумському районах, найбільші поклади - ус. Підлісці. Поклади залягають близько до поверхні (10-40 м), мають значну товщину, і це дозволяє вести видобуток відкритим способом. Крейда застосовується в комбікормовій промисловості, для вапнування ґрунтів, виготовлення шкільних олівців.

Гіпсові родовища розміщені в Придністров'ї, найбільші з них - між Серетом і Збручем (Заліщицький і Борщівський райони). Виникнення гіпсу пов'язане із сухим і жарким кліматом у басейнах, які насичені сульфатом кальцію. Товщина пластів досягає 20-25 м, запаси оцінюються десятками мільйонів тонн. Гіпс використовується для гіпсування ґрунтів, у медицині, паперовій, хімічній, цементній галузях промисловості тощо.

Поклади мергелю є в західній частині області (Зборівський, Бережанський і Підгаєцький райони). Потужність пластів - 18-30 м, вони залягають на глибині 15-20 м, і це дає змогу розробляти їх кар'єрним способом. Мергель є високоякісною сировиною для виробництва цементу.

Гравій трапляється в долинах і на прирічкових схилах Дністра, Серету, Золотої Липи. Використовується переважно у шляховому будівництві.

Родовища піску найбільш поширені у західній, північній та центральній частинах області. В основному це будівельні піски. Найбільшими з родовищ є Тернопільське і Бережанське. На території Бережанського району розташоване відоме Рогачинське родовище кварцових пісків, які є сировиною для виробництва скла на Бережанському склозаводі.

Значні запаси нерудних корисних копалин на території Тернопільської області є сировиною для промисловості будівельних матеріалів.

Із нерудних корисних копалин в області є також фосфорити, бентоніти. Фосфорити в незначній кількості трапляються в долині річки Стрипи біля м. Бучача, по берегах Серету між Тернополем і Теребовлею. їх можна використовувати як мінеральне добриво.

Незначні поклади бентонітових глин є у Кременецькому і Бучацькому районах. їх можна застосовувати як адсорбційний (поглинаючий) матеріал.

Паливні корисні копалини на території області представлені незначними запасами бурого вугілля і торфу. Буре вугілля залягає у Кременецькому, Шумському і Збаразькому районах. Запаси його невеликі, якість невисока, тому поклади його зараз не розробляються.

В області є понад 50 родовищ торфу, переважна більшість з яких зосереджена в північній і північно-західній частинах області (Кременецький, Шумський, Лановецький, Зборівський, Козівський райони). На найбільших родовищах проводиться видобуток торфу, який використовується, в основному, для удобрення полів. Знайдено незначні поклади нафти у південній частині області, які ще недостатньо вивчені.

Рудні корисні копалини на території області незначні і промислового значення не мають.


26.11.2011

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!