Osvita.ua Вища освіта Реферати Географія Ірак: загальна характеристика країни. Реферат
Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції. З питань розміщення інформації звертайтесь за телефоном (044) 200-28-38.

Ірак: загальна характеристика країни. Реферат

Географічне положення та природні умови Іраку. Культура і побут народу Іраку

Географічне положення та природні умови Іраку

Держава в Південно-Західній Азії. На півночі граничить з Туреччиною, на сході - з Іраном, на півдні - із Саудівською Аравією і Кувейтом, на заході - з Йорданією і Сирією. На півдні країна омивається Перською затокою.

Площа Іраку 434924 км2. Північний регіон Іраку - Аль-Джазра - займає Вірменське нагір'я, висота якого досягає 2135 м у районі турецької границі. На північному сході в Іранському нагір'ї розташована найвища крапка Ірану, гора Хаджі-Ібрахім (3600 м). Далі на південь лежить велика рівнина долини рік Тигр і Євфрат. На крайньому півдні Іраку знаходиться заболочена рівнина, а на захід від Євфрату долина переходить у Сірійську пустелю.

Крім двох головних рік країни - Тигр і Євфрат, досить великі припливи Тигру: Великий Заб, Малий Заб і Діяла.

Населення країни (по оцінці на 1998 рік) складає близько 21722300 чоловік, середня щільність населення близько 50 чоловік на км2.

Етнічні групи, турки, євреї.

Мова: арабський (державний), курдський.

Віросповідання: мусульмани - 95% (шиїти 60%, суніти - 35%), християни - 3%, іудеї.

Столиця - Багдад. Найбільші міста: Багдад (4478000 чоловік), Мосул (748000 чоловік).

Державний устрій - республіка. Колишній глава держави - президент Саддам Хусейн Ат-Такрити (у влади з 16 липня 1979 року, знову був обраний у 1995 році, після війни - заарештований у звинуваченні тиранства та сприяння розвитку тероризму в світі).

Грошова одиниця - іракський динар.

Середня тривалість життя (на 1998 рік): 65 років - чоловіка, 68 років - жінки. Рівень народжуваності (на 1000 чоловік) - 38,6. Рівень смертності (на 1000 чоловік) - 6,6.

Ірак має дуже багату історію. На території сучасного Іраку процвітали найвідоміші держави стародавності: Шумерське царство, що виникло біля IV тисячоріччя до н. е.; із Ш тисячоріччя до середини I тисячоріччя до н. е. територія знаходилася під владою Вавилонського й Ассірійського царств. З 539 по 331 рік до н. е. Ірак входив до складу Перського царства, а після протягом 200 років був частиною імперії Олександра Великого.

Протягом довгого часу на території країни правили перські династії, і в VII столітті н. е. у країну прийшли араби. З 750 по 1258 рік Багдад був столицею каліфів Абассідів.

У 1258 році країна була розорена монгольськими загарбниками, і протягом довгого часу за володіння нею сперечалися турецькі й іранські правителі. Тільки в XVII столітті Ірак остаточно ввійшло до складу Оттоманської імперії.

Наприкінці XIX - початку XX століття в Іракові намітився рух за звільнення від турецького панування. Великобританія, що мала в цьому регіоні свої інтереси, активно допомагала Іракові.

У серпні 1921 року Ірак здобув незалежність, тоді ж був обраний король Фезаль I. До 1932 року Великобританія мала мандат на керування Іраком через свого комісара. У лютому 1958 року був утворений Арабський Союз Іраку і Йорданії, однак 14 липня 1958 року в результаті кривавого військового перевороту монархія була скинута, король убитий, а Арабський Союз розпався. 15 липня в Іракові була проголошена республіка. Відтоді країна пережила ще кілька військових переворотів.

Одним з останніх міжнародних криз, викликаних політикою Іраку в регіоні, була окупація Кувейту: 28 серпня 1990 року Ірак оголосив Кувейт своєю 19-й провінцією і ввів туди свої війська; війна в Іраку, яку розпочали США та Великобританія під видом боротьби з міжнародним тероризмом. ОПЕК.

Велика частина території Іраку знаходиться в зоні континентального клімату. На півночі, у гірському районі, узимку часто випадає сніг. У центральному Іракові літо довге і печеня, зима коротка і прохолодна. Середня температура січня в Багдаді близько 9,5 гр. З, середня температура липня - близько 33 гр. С. У самому південному районі країни клімат дуже вологий і температура часто перевищує 50 гр. С.

Найбільша кількість опадів приходиться на північні райони Іраку, у центральній долині середньорічна норма опадів не перевищує 152 мм.

Рослинність країни небагата: на півдні і заході, південно-заході розташовані пустелі, серед рідких дерев центральної частини виділяються фінікова пальма і тополя.

Фауна досить багата: гепард, газель, антилопа, лев, гієна, вовк, шакал, заєць, кажан, тушканчик. Серед численних хижих птахів необхідно відзначити стерв'ятника, ворона, сову, кілька видів яструба, мишоїда. Велика кількість ящірок.

Серед основних музеїв країни виділяються Музеї Іраку з багатою колекцією експонатів періоду древньої Месопотамії, Іракський музей природної історії, іракський військовий музей в Багдаді. У Музеї Вавилона виставлені експонати періоду Вавилонського царства. Музей міста Мосул має велику колекцію експонатів періоду Ассірійського царства.

Серед інших визначних пам'яток - руїни останніх у рот Багдада; палац Аббасидов (1179), що був університет аль-мустансирия (1232), мечеть Мирдйжа (1358) - усі в Багдаді. Недалеко від Багдаді розташоване місто Кедимейн знаменитий мечеттю з золотим куполом. У місті Неджеф - гробниць" Алі, двоюрідного брата пророка Мухаммеда, одна з головних святинь шиїтів. У місті Кербела, одному зі священних міст мусульман-шиїтів, - гробниця Хуссейна ибн-Али, мусульманського мученика. У Мосуле - церква Чандани і Велика мечеть; на іншому березі Тигру руїни Ниневии - столиці древнього Ассірійського царства.

Культура і побут народу Іраку

Освіта. До революції 1958 року близько 80% чоловіків і 95% жінок були неписьменні. У 1970 році прийнятий закон про обов'язкова освіта дітей до 14 років. Система народної освіти складається з наступних ланок: дитячі сади, початкова школа (6-літня) неповна середня школа (3 роки навчання), повна середня школа (2 роки навчання) з гуманітарним, природним і комерційним напрямками.

У початкову школу приймаються діти у віці 6 років. Переважає роздільне навчання. На всіх ступенях освіти обов'язкове вивчення релігії.

Література. Багата середньовічна арабська література найбільший розвиток одержала в Багдаді. Розвиток літератури 19 - почала 20 століть йшло головним чином у руслі поезії. Найпоширенішим прозаїчним жанром залишався епістолярний. Найбільші представники іракської поезії - архаїст Абд аль-мухсін аль-казими (1865 - 1935), новатор Джемаль Сідоки аз-захаві (1863 - 1936), традиціоналіст Мааруф ар-русафи (1875 - 1945) -і з'єднали у своїй творчості ідеї просвітительства і національно-визвольної боротьби. Характерними рисами поезії періоду національно-визвольного повстання 1920 року були революційний пафос і простота віршів, що легко доходили до свідомості народних мас.

Жанри розповіді і повісті вперше розробив Махмуд Ахмед асів-сайд (1901 - 1937). До середини 50-х років у літературі Іраку формується жанр роману. Теми антифеодальної боротьби, заклики до соціальних перетворень переважали в неокласичній поезії Мухаммеда Махди аль-джавахири (р. 1905) і в доступних широким масам віршах Бахра аль-улюма (р. 1911). Глибоко лірично творчість ас-Сайяба, поетеси Назик аль-Маляика й інших поетів, що реформували віршування. В Іракові розвивається також література курдською мовою.

Архітектура й образотворче мистецтво. На території Іраку пам'ятники мистецтва походять з 4-го тисячоріччя до нашої ери. Виявлено численні пам'ятники однієї з найдавніших цивілізацій світу - вавилоно-ассирійської культури., Парфянського царства, сасанідського мистецтва. Важливе місце зайняв Ірак у формуванні арабської культури. Архітектуру періоду розквіту халіфату Абассидів характеризують будівлі Самари: грандіозні палацові ансамблі з численними дворами, садами, житловими і господарськими приміщеннями, укріплені стінами з вежами; мечеті з великим двором, оточені стіною з вежами, з монументальним мінаретом, купольні мавзолеї.

Народне житло Іраку аж до 20 століття зберігало традиційне планування з внутрішнім двором, лоджіями і терасою на колонах; вікна і балкони верхніх поверхів часто мали візерункові дерев'яні ґрати.

Образотворче мистецтво Іраку періоду Абассидів представлено фрагментами стінного розпису і розписів по дереву з зображеннями живих істот, а також орнаментальними стуковими рельєфами і різьбленими дерев'яними панелями. У Багдаді в цей період початку розвиватися книжкова мініатюра, розквіт якого наступив у 12 - 13 століттях.

У декоративно-прикладному мистецтві середньовічного Іраку важливе місце займали: кераміка - з рельєфним декором, що включає зображення людей і тварин, глазурована з розписом люстром чи з поліхромним розписом; художні вироби з металу - судини у формі чи птахів звірів, або прикрашені карбуванням, гравіруванням, срібним інкрустацією -і і зі скла; ткацтво - золототкані, шовкові, вовняні і лляні тканини. Середньовічні художні традиції зберігаються аж до 20 століття.

Національно-визвольний рух 20 століття і революція 1958 року сприяли розвитку нової архітектури. Для сучасної архітектури Іраку характерне прагнення підкорити міжнародні стандарти місцевим кліматичним і побутовим умовам: сонцезахисні і вентиляційні пристрої, а також використовувати елементи традиційного планування і декору (внутрішні двори, візерункові ґрати та інше). Продовжується будівництво двоповерхових житлових будинків місцевого типу.

Музика, театр, кіно. В основі музичної культури Іраку (як і інших країн арабського Сходу) лежить древньоарабська цивілізація. Звідси побутування таких інструментів, як лютня - уд, рабаб (проста віола, свого роду скрипка), гіджак (струнний смичковий), переддень, чи псалтерион (струнний щипковий), най (перська флейта), дуфф (маленький плоский квадратний бубон) і ін.

Серед різноманітних народних пісень популярний жанр атаба (скарга) - своєрідна пісня-діалог, що складається з емоційних сольних речитативів і коротких відповідей. Істотне місце в побуті іракців займає духовна музика.

У сучасному Іракові освоюються досягнення європейської музичної культури. Центр музичного життя - Багдад. Музичні кадри виховуються головним чином в Академії образотворчих мистецтв (заснована в 1940 році).

Перші спроби створення професійного театру в Іракові відносяться до кінця 20-х років 20 століття. Незважаючи на те, що Академія образотворчих мистецтв (Багдад) готує професійних акторів, в Іракові немає професійного театру, немає також постійної драматичної чи балетної трупи. Актори виступають по радіо, телебаченню, у кабаре, у концертах, що влаштовуються Академією. Найбільш популярні виступи макамів - читців, що під голосний акомпанемент народних інструментів декламують співучо епічну чи поему вірші.

Розвиток кінематографії почалося в середині 40-х років; поставлені фільми "Діти Сходу", "Лейла в Іракові", "Алиа і Иссам" і ін. У 1959 році заснована Загальна організація кіно і театру. Щорічно виробляється небагато повнометражні і короткометражні кінокартини. Міністерство освіти випускає навчальні фільми. Увозиться багато іноземних фільмів. У країні більш двох сотень кінотеатрів.

Література

  1. Данциг Б. М. Ірак у минулому і сьогоденні. - М., 1960.
  2. Федченко А. Ф. Ірак у боротьбі за незалежність. - М., 1970.
  3. Герасимов О. Іракська нафта. - М., 1969.
  4. Gaury G. de, Three kings in Baghdad. 1921 - 1958, L., 1961.
  5. Новітня історія арабських країн Азії. 1917-1985. - М., 1988.
  6. Ніязматов Ш. А. Ірано-Іракський конфлікт. Історичний нарис. - М.: Наука. Головна редакція східної літератури, 1989. - 176 с.
  7. Дмитрієв Е. Д. Палестинська трагедія. - М., 1986.


13.09.2011

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!