Osvita.ua Вища освіта Реферати Географія США: внутрішні економіко-географічні відмінності країни. Реферат
Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції. З питань розміщення інформації звертайтесь за телефоном (044) 200-28-38.

США: внутрішні економіко-географічні відмінності країни. Реферат

Понад сто років тому територія США була поділена на три великі райони: Північ, Південь і Захід. Найбільш розвинутою виявилась Північ, де зростання продуктивних сил не гальмувалося феодалізмом, осідав основний потік переселенців і капіталів з Європи

Розвиток Півдня до 1865 року затримувався рабством, а після його скасування - пережитками рабовласництва.

Колонізація Заходу, що займає великі простори гір і пустель, відбувалась пізніше, ніж Півночі і Півдня. З другої половини XX ст. розрив між цими районами поступово зменшується, й нині рівень їх розвитку практично однаковий.

У межах Півночі розрізняють Атлантичне узбережжя. Приозер'я і землі на захід від Міссісіпі (охоплює економічні райони: Нова Англія, Середньоатлантичні штати, Північноатлантичний центр, Північно-Західний центр).

Атлантичне узбережжя - це вузька смута низовин між океаном і Аппалачськими горами. Район не має власних ресурсів сировини, але користується перевагами приморського розташування. Тут США зародилися як держава.

Тепер це одна з найбільших міських зон світу. На неї припадає 1/5 населення і майже 1/4 промислової продукції і тільки 2% площі США. Структура виробництва дуже різноманітна. З-поміж матеріальних галузей виділяються електро- і електронне машинобудування, приладобудування, хімічна, паперова, поліграфічна і швейна промисловість. Велике значення має невиробнича сфера. Найбільшими містами є Бостон, Нью-Йорк, Філадельфія і Вашингтон.

Нью-Йорк (18,0 млн. чоловік) виник у гирлі річки Гудзон, вздовж долини якої пролягав єдиний зручний шлях через Аппалачські гори вглиб материка. Саме це і забезпечило йому перевагу серед міст узбережжя. За кількістю мешканців і як центр управлінської, фінансово-торговельної і міжнародної діяльності Нью-Йорк посідає перше місце в США.

На його території розташовано більше 1/3 штаб-квартир американських корпорацій, п'ять із шести великих банків, фондова біржа, видавництво "Тайм", Американська радіомовна корпорація тощо. У Нью-Йорку розміщується також штаб-квартира Організації Об'єднаних Націй. Розростаючись, місто захопило землі одразу в трьох штатах: Нью-Йорк, Нью-Джерсі та Коннектикут. Центральним районом міста є острів Манхеттен.

Ще наприкінці минулого століття у зв'язку з дорожнечею землі тут почали споруджувати багатоповерхові будівлі. Гранітна основа острова надавала таку можливість. Поступово будівлі ставали все вищими, більш досконалими за формою. Нині у Нью-Йорку таких хмарочосів понад 100. Перше скупчення хмарочосів виникло на півдні острова. Тут міститься Уолл-Стріт - фінансовий центр країни і всесвітній торговий центр.

Друге скупчення утворилося в середній частиш острова - Мідтауні. Це торговий, культурний і розважальний центр. Вулиця Бродвей, яка перетинає Мідтаун, стала синонімом центрів міст взагалі. Трохи нижче від Манхеттена лежить малесенький острівець Елліс - колись перший притулок іммігрантів. Вважається, що предки 2/5 сучасних американців пройшли через ці "ворота Америки". Зараз тут музей.

На Манхеттені і дотепер збереглися іммігрантські квартали: китайський, європейський, пуерто-ріканський та інші.

На північ від Нью-Йорка розташована Нова Англія. Тут у 1620 році була заснована перша англійська колонія. Понад два століття Нова Англія являла собою найрозвинутішу частину Півночі - ЇЇ промислову майстерню. Звідси почалась індустріалізація США.

Район став класичним прикладом безперервної зміни структури господарства, відмирання старих галузей і виникнення на їх місці нових. Нині Нова Англія є районом концентрації наукоємних і воєнних виробництв. Центром є місто Бостон, що відіграло виняткову роль в історії і культурному розвитку США. У його передмісті розташовані Гарвардський університет і Массачусетський технологічний інститут, які широко відомі як осередки досліджень з найновіших напрямів науки і техніки.

Особливе місце на узбережжі посідає Вашингтон (3,9 млн. чоловік). Місто засновано в кінці XVIII ст. як столицю Федерації. Тепер також це насамперед столиця, "продукцією" якої є постанови і розпорядження. Щодня понад 300 тис. чиновників сідають за столи в урядових установах. У Вашингтоні знаходяться Білий Дім - резиденція президента, Капітолій - будинок Конгресу, Пентагон - військове міністерство, інші міністерства та іноземні представництва.

Вашингтон - науковий і культурний центр. Тут розташована найбільша у світі Бібліотека Конгресу США. Широко відомий комплекс музеїв і дослідницький заклад - СмітсонівськІ інститути - включає національний музей повітроплавання та космонавтики. Серед численних історичних і культурних пам'яток столиці є пам'ятник Тарасу Григоровичу Шевченку. У Вашингтоні знаходиться Національне географічне товариство і видається географічний журнал "Нешинел Джеографін".

Приозер'я - територія між Великими озерами і річками Міссісіпі і Огайо. Тут багате сільськогосподарське оточення, значні мінеральні ресурси водних і сухопутних шляхів і центральне положення щодо ринків збуту усієї країни. Приозер'я - індустріальне серце США, де виробляють 1/4 промислової продукції. Типовими є важка індустрія і традиційні галузі: металургія, виробництво промислового устаткування, гірничих і будівельних машин, сільськогосподарської техніки і особливо автомобілів, а також харчова промисловість.

Виникнення центрів чорної металургії на південних берегах Великих озер було зумовлене сировинно-транспортним чинником: їх положенням між родовищами вугілля і залізних руд. Наявність металу сприяла розвитку металомісткого машинобудування. "Кукурудзяний" і "пшеничний" пояси були ринками збуту сільськогосподарської техніки та давали сировину для харчової промисловості.

Вже дев'яносто років тому місто Детройт стало славнозвісною "автомобільною столицею" і найбільшим центром автомобілебудування в світі. Цьому сприяли наявність металу і вдале розташування міста щодо транспортних шляхів і ринків збуту. Відіграв свою роль й історичний чинник - у Детройті вперше в світі виробництво автомобілів було поставлене на конвеєр і стало масовим.

Чикаго (8,0 млн. чоловік) є найбільшим містом Приозер'я і внутрішніх штатів. Це величезний транспортний вузол. Великі озера з'єднані діючим каналом з Міссісіпі. Три десятки залізниць, у тому числі й основні трансконтинентальні, як і десяток хайвеїв, сходяться сюди. Чикагський аеропорт О'Хара є найбільшим у світі, щороку ним користуються 60 млн. пасажирів. Чорна металургія, важке машинобудування, виробництво засобів зв'язку і харчова промисловість б головними в промисловості Чикаго. Одночасно це третій за своїми масштабами в США центр фінансів, торгівлі, послуг, науки і культури.

Там, де Міссурі впадає в Міссісіпі, знаходиться місто Сент-Луїс. Його промисловість дуже різноманітна. Провідною галуззю є транспортне машинобудування, особливо виробництво літаків, ракет і космічних апаратів. Тут була виготовлена капсула, в якій американський космонавт вперше облетів навколо Землі.

Важка індустрія Приозер'я уособлювала собою індустріальну велич США в першій половині XX ст. Нині галузі важкої індустрії технологічно реконструйовані і є конкурентоспроможними, але їх роль у структурі зайнятого населення Приозер'я зменшується на користь наукоємних галузей і галузей невиробничої сфери.

Територію, що простягнулась на захід від Міссісіпі аж до Скелястих гір, називають "хлібним кошиком". Це знамениті Великі рівнини і степи-прерії, де колись мандрували стада бізонів, а тепер вирощують пшеницю, кукурудзу, трави і відгодовують велику рогату худобу на м'ясо. Населення та міст тут мало, це типова фермерська Америка. Найбільше пшениці вирощують у штатах Канзас і Північна Дакота, кукурудзи - в штаті Айова.

До Півдня належать такі економічні райони:

  • Південно-атлантичні штати,
  • Південно-східний центр,
  • Південно-західний центр.

У другій половині XX ст. на Півдні сталися разючі зміни. Зникли пережитки рабовласництва. З аграрного він перетворився на індустріальний. Умови життя і діяльності населення стали такими, як і повсюди в США. Колись вільні переселенці уникали Півдня, а негри тікали звідси в міста Півночі. Тепер благодатний субтропічний клімат, відсутність величезних міст з їх соціальними і расовими проблемами, а також чисте природне середовище, сприяють переміщенню сюди населення з Півночі, в тому числі й негрів.

Структура господарства Півдня також зазнала значних змін. Зникли монокультура бавовнику і "бавовниковий пояс". Для землеробства стали характерним різноманіття спеціальних і технічних культур - соя, арахіс, рис, цукрова тростина, овочі й фрукти, бавовна, тютюн.

Набули розвитку пасовищне тваринництво, бройлерна промисловість і промислове лісництво.

Південь - головний постачальник нафти, природного газу і вугілля. Старі галузі обробної промисловості, що орієнтувалися на місцеву сировину і дешеву робочу силу, продовжують відігравати тут значну роль. Це текстильна, швейна, тютюнова, лісопильна, целюлозно-паперова і меблева промисловість, їх найбільша концентрація спостерігається на Аппалачському Підмонті.

На узбережжі Галфа від Міссісіпі до Ріо-Гранде утворився найбільший у світі нафтогазовий комплекс виробництв. До нього входять видобуток нафти і газу, нафтопереробка і очищення газу, нафтогазохімія, електроенергетика, алюмінієва промисловість, виготовлення нафтогазового і хімічного обладнання. Великий енергетичний комплекс знаходиться в басейні річки Теннессі. Він об'єднує гідравлічні, теплові і атомні електростанції загальною потужністю понад 30 млн. кіловат.

Споживачами електроенергії є атомна промисловість і такі виробництва, як виплавка алюмінію, електрохімія тощо. Центрами авіаракетної промисловості стали Даллас - Форт-Уері і Атланта. На мисі Канаверал у Флориді побудований космодром. Це місце стартів більшості космічних апаратів США, включаючи всі польоти з космонавтами на борту. Центр управління пілотованими польотами знаходиться поряд з Х'юстоном.

Найбільш відомими штатами Півдня, населення й економічний потенціал яких швидко зростає, є Техас та Флорида. Найбільшими містами - Даллас - Форт-Уерт, Х'юстон і Атланта. Техас відомий насамперед своїми розмірами. Його площа 699 тис. км2. Але за іншими показниками він є третім після Каліфорнії та Нью-Йорка штатом країни. Нафтогазовий комплекс і воєнна промисловість поєднуються тут з розвинутим сільським господарством. Техас є лідером за площею природних пасовищ, поголів'ям великої рогатої худоби, виробництвом м'яса і бавовни. Флорида з її вологим субтропічним кліматом відома космічною діяльністю, вирощуванням апельсинів і своїми пляжами та курортами.

Захід - майже половина території США, На його просторах розрізняють Гірські штати і Тихоокеанські штати (Каліфорнія, Тихоокеанський Північний Захід), Аляску і Гавайї.

Характерними рисами Гірських штатів, які займають найширшу частину Кордильєр, є гірський рельєф, посушливий клімат і незначна кількість населення. Це 28% площі і тільки 5% населення США. Традиційними галузями господарства тут є пасовищне скотарство, зрошуване, оазисне землеробство, видобуток руд і виплавка кольорових металів. З-поміж нових - наукоємні і воєнні виробництва та туризм.

Під час Другої світової війни в долині річки Ріо-Гранде в штаті Нью-Мексико була створена лабораторія, що дістала назву Лос-Аламос, де була сконструйована: перша атомна бомба. У цій лабораторії були створені й дві атомні бомби, які США скинули на японські міста Хіросіма і Нагасакі.

В штаті Невада знаходиться полігон, на якому здійснюються підземні атомні випробування. Найбільші міста району - Солт-Лейк-Сіті, Денвер і Фінікс зв'язані з виробництвом електроніки і ракет. Туристів у Гірських штатах приваблюють екзотичні ландшафти в національних парках, зимові види спорту, можливості полювання і рибальства.

Каліфорнія - штат, який відіграє нині виняткову роль не тільки на Заході, а й у цілому в США. Він посідає перші місця за багатьма важливими економічними показниками, в тому числі за вартістю промислової і сільськогосподарської продукції, за кількістю наукових працівників і витратами на наукові дослідження, за розмірами урядових воєнних контрактів і асигнувань на освоєння космосу, за ступенем автомобілізації тощо. Населення штату за останні п'ятдесят років зросло з 6 до 30 млн. чоловік і збільшується далі. Понад 45% його жителів є "небілими". Вважають, що незабаром Каліфорнія стане першим штатом, де "білі" становитимуть меншість.

Природа Каліфорнії різноманітна і мальовнича. Понад 4/5 площі займають гори і пустелі. На відстані 140 км одна від одної розташовані найвища і найнижча точки "суміжних штатів" - гора Уїтні і Долина Смерті. В штаті дванадцять національних парків. Населення і господарство скупчені на невеликих приморських низовинах і у Великій Каліфорнійській долині. Головне природне багатство Каліфорнії - її клімат. Це сухі субтропіки середземноморського типу. Саме клімат перетворив Каліфорнію на "сад і город" США, спричинився до виникнення тут кінематографії і літакобудування. Він же приваблює сюди і спеціалістів найвищої кваліфікації. Каліфорнія дуже вдало розташована і має дешеву робочу силу (легальні і нелегальні мігранти з Мексики).

Економіка штату надзвичайно різноманітна. Тут вирощують 2/5 всіх овочів і фруктів США. Є потужна консервна і виноробна промисловість. Проте більша частина зібраного врожаю в свіжому вигляді доставляється на ринки Приозер'я і Атлантичного узбережжя Півночі. Головну роль в обробній промисловості відіграють новітні наукоємні галузі і виробництво озброєння. Електронні компоненти, електронна обчислювальна техніка, засоби зв'язку і прилади є найважливішою продукцією. Третина авіаційно-космічної техніки і одна чверть американського озброєння виробляються в Каліфорнії. В штаті багато наукових лабораторій і університетів.

Головні урбанізовані зони сформувалися навколо Сан-Франциско і Лос-Анджелеса. Обидва міста є великими фінансово-торговельними, промисловими, транспортними, науковими і культурними центрами.

Розквіт Сан-Франциско (6,2 млн. чоловік) почався під час "золотої лихоманки" 1849 року. Місто виділяється своїми історичними і культурними традиціями. В 1945 році тут була створена Організація Об'єднаних Націй. У передмісті Сан-Франциско Берклі розташований знаменитий Каліфорнійський університет. Стендфордський університет в Сан-Хосе є базою "Кремнієвої долини" - величезного спеціалізованого комплексу електронних виробництв на півдні агломерації. Каліфорнійська "кремнієва долина" стала класичним прикладом науково-промислового комплексу і зразком для аналогічних утворень в інших частинах США і за їх межами.

Лос-Анджелес (14,5 млн. чоловік) за своїми розмірами і значенням випередив Чикаго і став другим містом США після Нью-Йорка. Більше того, він уже кидає виклик самому Нью-Йорку. Сюди зараз прямує найбільша хвиля мігрантів. "Сто передмість у пошуках одного центру" - таку назву дано Лос-Анджелесу невипадково. Його швидке зростання відбувалося в епоху автомобіля і субурбанізації.

Це величезний одноповерховий конгломерат восьми десятків міст, які злилися. Найхарактерніша риса його внутрішнього ландшафту - переплетіння численних хайвеїв. Господарська структура Лос-Анджелеса така ж сама, як і Каліфорнії в цілому. Одна з його частин - Голівуд - славнозвісний центр кіноіндустрії, телебачення і радіо. У другій - Анахаймі - знаходиться "Диснейленд" - казкова країна, створена кінорежисером Уолтом Диснеєм.

Тихоокеанський Північний Захід - гірський район з помірним і вологим кліматом. Його багатства - ліси (майже 2/3 запасів деревини США) і гідроресурси. Найбільше значення тут мають лісозаготівлі, деревообробка, гідроенергетика, електроенергетика і електромісткі виробництва, виплавка алюмінію. На річці Колумбія побудовано найбільший у світі каскад великих гідростанцій загальною потужністю 25 млн. кіловат.

З-поміж них - ГЕС Гранд-Кулі (9 млн. кВт). Головним містом Тихоокеанського Північного Заходу є Сієтл - важливий центр авіакосмічної промисловості. В ньому розміщені заводи компанії "Боїнг".

Аляска - найбільший за територією і найменш заселений штат США. На площі 1,5 млн. км проживає тільки 600 тис. чоловік.

Аляска дуже багата на природні ресурси: мінеральні, гідроенергетичні, лісові й рибні. Поки що дістав найбільшого розвитку видобуток нафти.

Експлуатація родовищ нафти та її транспортування з північного на південний берег за допомогою трубопроводу в умовах субарктики пов'язана з розв'язанням складних технічних і екологічних проблем.

Найбільше місто Аляски - Анкоридж - є вузлом повітряних сполучень через Північний полюс. Популярними стали туристські маршрути у цей суворий і водночас величний за своїми ландшафтами край. Крім природних національних парків тут створено історичний парк "Клондайська золота лихоманка", в якому відтворені пам'ятки того часу.

Гавайські острови - штат невеликий як за площею, так і за кількістю жителів. Галузями його господарства є туристський бізнес і тропічне землеробство. Місто Гонолулу - важливий вузол морських і повітряних сполучень у басейні Тихого океану.


12.09.2011

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!