Osvita.ua Вища освіта Реферати Географія Лаос: загальні відомості про державу. Реферат
Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції. З питань розміщення інформації звертайтесь за телефоном (044) 200-28-38.

Лаос: загальні відомості про державу. Реферат

У самому центрі Індокитайського півострова знаходиться Лаос - невелика держава, що простягається на 1000 км із півночі на південь уздовж середньої течії Меконгу

По розмірах території Лаос майже дорівнює Великобританії - 237 тис. кв. км, але населення його невелике - близько 3,5 млн. чоловік. Це одна із самих рідконаселених країн Азії. Виходу до моря Лаос не має. На півночі Лаос граничить з Китаєм, на сході - з В'єтнамом, на півдні - з Кампучією, на заході - з Таїландом і на північному-заході - з Бірмою. Границі проходять в основному по природних кордонах - Меконгові чи гірських хребтах.

У грудні 1975 р. Лаос проголошений народно-демократичною республікою, керується Верховними народними зборами й урядом. Країна розділена на 13 Провінцій, один міський округ і 1,5 тис. сіл-банів на чолі з народно-революційними комітетами. Столиця країни - місто В'єнтьян.

Природа

Лаос - це край суворих гір і родючих річкових долин. Землі по берегах рік, придатні для поливного землеробства, давно обжиті й освоєні людиною, а жителям гірських схилів і вершин приходиться відвойовувати земельні ділянки, випалюючи ліс для посівів. Гірський характер рельєфу визначає ізольованість окремих районів Лаосу й утрудняє їхній зв'язок з зовнішнім світом.

Найбільш важкодоступна і малоосвоєна частина країни - Північний Лаос. Скелясті гори, порізані глибокими ущелинами, досягають тут висоти 2000 м. Гори, які зазнають сильної ерозії, складені в основному вапняками, глинистими і кристалічними сланцями. Хребет Пу Кум (2000 м) на північно-заході Лаосу утворить природну Кхаммуан, цікаве як район класичного карстового рельєфу.

На сході плато переходить у гори Чионгшон, древні, сильно зруйновані, розчленовані на окремі глибові масиви. Деякі перевали, наприклад Айлау і Му-Гіа, лежать на висоті усього близько 400 м. Максимальна висота гір у Центральному Лаосу - 2286 м. Західні схили плато Центрального Лаосу положистими ступінями спускаються до долини Меконгу. Тут, до півдня від плато Кхаммуан, виділяється велика Саваннакхетська долина з заливними рисовими полями.

У Південному Лаосу - основній житниці країни - гори Чіонгшон уступами переходять у невисокі, але досить стрімчасті плато, оточені алювіальними родючими низовинами в долинах рік. Найбільшої висоти (1200 м) досягає плато Боловен, складене піщаниками і базальтами.

Надра країни багаті корисними копалинами. Найбільшою мірою їх експлуатація ведеться в гористому Північному і Центральному Лаосу. Значні поклади олов'яної руди (близько 70 тис. т) знаходяться на плато Кхаммуан. Нові родовища олова були недавно відкриті недалеко від міста Саваннакхета. У районі плато Сіангкхуанг виявлені запаси залізної руди з високим змістом металу (60-70%), оцінювані в 1 млрд. т.

У Північному і Центральному Лаосу маються мідні руди, кам'яне вугілля, сурма, свинець, цинк, гіпс, марганець, вапняк. По всій території країни зустрічаються родовища золота і різних дорогоцінних каменів, особливо часто - сапфірів і рубінів. Поварена сіль знайдена і добувається в Лаосу в двох місцях - північніше В'єнтьяна і південніше Пхонгсалі. Біля В'єнтьяна і Саваннакхета передбачається наявність нафтоносних шарів.

Клімат Лаосу - тропічний, мусонний. Режим і напрямок вітрів визначають чітку зміну двох сезонів: сухого, прохолодного — з листопада по квітень, коли з континенту вторгаються холодні північні і північно-східні мусони майже без опадів, і вологого, печені - із травня по жовтень, коли теплі повітряні маси з Індійського океану приносять із собою тропічні зливи і високу температуру.

Велика довжина країни з північно-заходу на південний схід і гірський рельєф створюють досить значні кліматичні розходження між північними і південними районами. На низовинах Північного Лаосу середня температура самого холодного місяця - січня + 15°, а самої печені - липня 4-28°. У гірських районах Північного Лаосу температура повітря узимку іноді спускається нижче 0°. У Центральному і Південному Лаосу таких різких коливань температури не буває. Середня температура січня тут складає +23, +25°, липня +30°.

Лаос одержує значну кількість опадів, але вони розподіляються нерівномірно: у гірських районах і на високих плато Сиангкхуанг, Кхаммуан, Боловен випадає до 3500 мм опадів у рік, а на рівнинах і невисоких плоскогір'ях Північного Лаосу, а також у Саванакхетській долині – 1000-2000 мм. Неоднаковий розподіл опадів по сезонам у сполученні з особливостями рельєфу в різних районах Лаосу сприяло нерівномірному освоєнню території цієї країни. Більш освоєний Південний Лаос.

Озер і боліт у Лаосі мало, але дуже багато рік. Вони протікають по рівнинах і гірських ущелинах. Більшість їх відноситься до басейну Меконгу, головної артерії країни й однієї з найбільших рік Азії. Третина загальної довжини Меконгу, чи майже всі його середній плин, збігається з границею між Лаосом і Таїландом. Самі великі припливи Меконгу в Північному Лаосу - Та, У, Донг, Лик, Нгум. У Центральному і Південному Лаосу це - Бангфай, Бангхіанг, Дон, Конг, Тхен.

З мусонним режимом клімату зв'язані літнє повіддя і зимове обміління рік. У сухий сезон багато рік міліють настільки, що води не вистачає не тільки для зрошення, але і для побутових нестатків населення, а судноплавство на деяких ділянках цілком припиняється. Від своєчасного приходу паводка в значній мірі залежать врожаї рису. Ріки забезпечують населення рибою, але рибальство в економіці країни відіграє меншу роль, ніж у Кампучії.

Слабкий розвиток наземних доріг робить ріки Лаосу майже єдиним видом зв'язків, як внутрішніх, так і зовнішніх. Але судноплавство по них утруднено не тільки сезонним обмілінням, але і безліччю порогів, водоспадів і бурхливим плином. Навіть на самих положистих ділянках Меконгу швидкість плину досягає 4-5 м /сек. По основному руслу Меконгу рух можливий на трьох відрізках, вільних від порогів і водоспадів. Верхня ділянка від Луанг-пхабанга до В'єнтьяна - доступний тільки для пірог і невеликих моторних човнів. Середній - від В'єнтьяна до Саваннакхета - має більш спокійний плин, тут цілий рік курсують баржі, місткі лодки-сампані і швидкі довгі пироги.

Біля Саваннакхета розташовані Кхеммаратські пороги, що перешкоджають судноплавству, і ріка знову стає судноплавної тільки південніше цих порогів. Тут вона цілий рік доступний для великих сампанов і судів водотоннажністю 200-300 т. У самої границі з Кампучией водяний шлях перепиняють Кхонгские водоспади. Меконг із його численними порожистими припливами таїть у собі величезні запаси гідроенергії.

Більш половини всієї території країни займають ліси. Схили гір Північного Лаосу покриті вічнозеленими субтропічними лісами, що змінюються на висоті 1500 м змішаними - з дуба, сосни, каштана. На плато Центрального і Південного Лаосу переважають світлі мусонні листопадні ліси. Вологі тропічні ліси характерні для долин Південного Лаосу і для Чионг-шонских гір.

У незайманих лісах збереглися коштовні і рідкі породи дерев: рожеве, чорне, сандалове, залізне. Тикові ліси займають значну територію на північно-заході Лаосу, уздовж Меконгу; на плато Сіангкхуанг, Кхаммуан і Боловен росте прекрасна стройова сосна. Крім коштовної деревини ліси дають також лаки і смоли.

Райони з незначною кількістю опадів - Саваннакхетскую долину і частково плато Сиангкхуанг і Боловен - покривають високотравние савани, появі яких почасти сприяє випалювання лісу при перелоговому землеробстві.

Тваринний світ Лаосу надзвичайно різноманітний і унікальний, тут ще збереглися багато видів тварин, що уже винищені в інших країнах.

У Лаосі зустрічаються види тварин, властиві тропічному і помірному клімату. У джунглях живуть численні мавпи (гібони, макаки) і напівмавпи, а також хижаки - тигр, мармурова пантера, тибетський ведмідь, у заростях пальм - пальмова куниця, у долинах і гірських ущелинах - болотна рись.

З великих копитних водяться дикі бики бантенг і гаял, кабани. У лісах живуть змії - кобри, пітони й ін. Багато папуг, павичів, утік. У Південному і почасти в Північному Лаосу маються значні череди слонів. Багато хто з перерахованих тварин мають промислове значення. Полювання заборонене тільки на слонів, їх приручають і використовують для перенесення вантажів.

Населення

Корінне населення країни в расовому відношенні належить до південних монголоїдів. Лаосці по кольору шкіри трохи світліше, ніж їхні сусіди бірманці чи таїландці, вище їх зростом, у них більш широке обличчя і менш стовщені губи, однак таке ж чорне і пряме волосся. Вони звичайно добре складені і гарно фізично розвиті, особливо горці.

У Лаосі проживає більш 60 народностей. Багато дрібних етнічних груп, що живуть високо в горах, колись були в культурних і економічних відносинах мало зв'язані не тільки з іншим населенням країни, але і між собою.

Велика частина населення Лаосу говорить тайськими мовами, менша - на австроазійських. Таиязичними народами є лао, тань, так називані гірські тань (тхай-дам, тхай-као, тхай-денг, ли, плутай, тхай-ниа, тхай-фонг, тхо, нун, нян, каолан і ін.). Ця група складає 73% населення країни (з них лао - близько 63%). Таимовні народи живуть головним чином у провінціях В'єнтьян, Кхаммуан, Саваннакхет, Чампассак і Луангпхабанг.

Народи, що говорять на австроазійських мовах, утворять приблизно 25% населення Лаосу. Вони поділяються на двох груп: мон-кхмерів (більш 20%) і мео-ман (близько 5%). До першої групи відносяться кхмери і різні гірські мон-кхмерские народи. У колоніальний період останніх називали "кха", тобто раби. У закордонній літературі і зараз можна зустріти ця назва, але самі лаосці це образливе найменування тепер не вживають. Найбільш великий з гірських мон-кхмерских народів - кхму; йому уступають по чисельності сунь, з, ламет і ін.

У етнокультурному відношенні населення країни поділяється на три основні групи: лаолум (населення долин), лаотенг (населення гірських схилів) і лаосунг (населення гірських вершин).

Серед інонаціональних груп населення самі численні китайська і в'єтнамська. Кожна з них на початку 70-х років нараховувала приблизно по 30 тис. чоловік. У країні проживає також близько 2 тис. індійців. Ці три групи живуть головним чином у містах, зберігаючи традиційні форми побуту і культури і займаючись переважно торгівлею, ремеслами і підприємництвом.

Після досягнення незалежності державною мовою країни була оголошена лаоська. Він має свій складовий лист, близьке до листа монов Бірми.

Найбільш розповсюдженою релігією в Лаосу є буддизм тхеравади, що сповідають лао і тань. Серед горців широко поширені різні родо-племенні вірування. Пережитки традиційних вірувань можна зустріти й у місцевих буддистів: вони почитають парфумів "фи", що уособлюють мертву і живу природу.

Лаос відноситься до числа країн, яких торкнувся "демографічний вибух": населення росте швидкими темпами, приріст складає 2,2% у рік. У 90-і роки чоловіків і жінок нараховувалося приблизно нарівно.

З економічно активного населення (1,5 млн. чоловік) понад% зайнято в сільському господарстві і близько 5% у промисловості і ремеслах.

На розміщення населення по території Лаосу величезний вплив зробили природні умови - гірський рельєф, густа річкова мережа, розходження в кліматі.

Більшість населених пунктів і основна частина населення зосереджені по берегах рік: якщо середня щільність населення країни 115 чоловік на 1 кв. км, те в долинах, де проживає майже% усіх лаоських жителів, вона в 5 разів вище. А в деяких гірських районах на 1 кв. км приходиться менш 1 чоловік.

У Лаосу в останні два десятиліття підсилився процес урбанізації, міське населення виросло в 5-7 разів і до початку 70-х років складало 15% усього населення. Одним з важливих факторів росту міського населення в 60-х роках була тривала нестабільність положення в країні, що змушувала селянські родини шукати в містах укриття під час активізації воєнних дій. Відновлення мирного життя дозволило тисячам біженців повернутися в рідні місця. Основна частина лаоського міського населення - це лао, а також тань.

Найбільш значні міста країни - В'єнтьян, Саваннакхет, Луангпха-банг. Інші міста невеликі і нараховують 10-12 тис. жителів.

Найбільше місто Лаосу - її столиця В'єнтьян ("місто Місяця"), у якому живе близько 200 тис. чоловік. Це одне з найдавніших міст країни, що зберегло, хоча іноді й у зруйнованому виді, численні пагоди.

Місто, центр якого забудований кам'яними будинками, тягнеться на кілька кілометрів уздовж берега Меконгу. В'єнтьян - культурний і торговий центр країни. Тут знаходяться основні навчальні заклади, археологічний музей, державна бібліотека. У 60-х роках у столиці побудований новий будинок Народних зборів, міський ліцей, нові кінотеатри. В'єнтьян найбільш розвитий і в промисловому відношенні.

На противагу йому Луангпха-банг, що був раніше королівською резиденцією, зберіг риси старого міста, забудованого численними торговими крамничками і пальовими глинобитними будинками. Над містом піднімається 31 пагода. Як і багато років тому, Луанг-пхабанг просипається під ритмічний дріб барабанів пагоди Фу-Си, спорудженої в центрі міста в XVIII в. Тут же знаходиться будинок колишнього королівського палацу (зараз перетвореного в державний музей), а в пригороді збереглися священні гроти зі статуями Будди.

Господарство

Напередодні переходу влади в руки народу Лаос входив у число 25 найбідніших країн світу і мав один з найнижчих рівнів національного доходу на душу населення. Національна промисловість у ньому тільки зароджувалася, сільське господарство - основа всієї економіки - носило в більшості районів натуральний і напівнатуральний характер. Товарно-грошові відносини в країні були розвиті слабко: з 10 лаосців на початку 70-х років 6 чоловік нічого не купували і нічого не продавали на ринку, залишаючись поза сферою грошового обігу.

Відсталість соціально-економічної структури Лаосу протягом піввікового періоду штучно підтримувалася французькими колонізаторами. І хоча після ліквідації колоніального режиму в Лаосу відбулися деякі соціально-економічні зміни, країна, утягнена в орбіту громадянської війни, протягом майже 30 років не могла приступити впритул до перетворення своєї економіки. Величезний збиток у військові роки був нанесений сільському господарству: полючи закидалися, знижувалися врожаї.

Тривалі воєнні дії в Лаосу заважали приватним підприємцям вкладати капітал в економіку країни. Постійна недостача капіталів змушувала Лаос звертатися по економічною допомогу за кордон. Фінансові засоби, виділювані Лаосу в 50-60-х роках поруч капіталістичних країн і міжнародних організацій, були досить значні - тільки США щорічно надавали йому до 50 млн. дол.

Однак ця "допомога" витрачалася в основному не на економічні і соціальні нестатки, а на зріст армії, різних іноземних місій, а також на будівництво аеродромів і доріг стратегічного призначення. Велика частина наданих позичок осідала в кишенях вищих лаоських чиновників і офіцерів. Лаос залишався слаборозвиненою аграрною країною з перевагою докапіталістичних форм господарства і соціальних відносин.

Великі зміни в житті країни відбулися після проголошення Лаосу народно-демократичною республікою. Новий республіканський уряд проводить широку програму соціально-економічних заходів, спрямованих у першу чергу на викорінювання пагубних наслідків колоніально-феодального режиму. Ця програма включає аграрні перетворення і веде до підйому основних галузей сільського господарства, створюючи передумови для наступної індустріалізації.

Вже освоєні закинуті орні землі, відновлені і будуються нові промислові підприємства, створюються кооперативи в сільському господарстві, ремеслі і торгівлі, а також нові державні і змішані державно-приватні компанії; серед селян розподіляються угіддя колишніх великих землевласників.

Розширюється система охорони здоров'я і народного утворення. Медичне обслуговування і навчання стали безкоштовними. Зміцнюються зв'язки із соціалістичними країнами.

У 1976-1977 р. підписані угоди про надання Радянським Союзом економічної допомоги ЛНДР, про культурне і наукове співробітництво, про товарообіг і платежі, що успішно виконуються.


02.09.2011

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!