Osvita.ua Вища освіта Реферати Географія Латинська Америка: загальна характеристика. Реферат
Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції. З питань розміщення інформації звертайтесь за телефоном (044) 200-28-38.

Латинська Америка: загальна характеристика. Реферат

У рефераті наведено соціально-економічну характеристику країн Латинської Америки

Латинська Америка - регіон Америки, де романські мови - тобто мови що походять від латинської мови - офіційні або найважливіші мови спілкування. Інші лінгвістичні області Америки за своїми державними мовами європейського походження – Англо-Америка, де переважає англійська мова, і голландськомовні Суринам, Нідерландські Антильські острови і Аруба. Гренландія, яка з політичної точки зору пов'язана з Данією і де поширена данська мова, часто розглядається як частина Європи, незважаючи на те що географічно це частина Північної Америки.

Визначення поняття "Латинська Америка" дещо змінюється. З соціо-політичної перспективи, Латинська Америка загалом включає території Америки, де переважають іспанська або португальська мови: Мексика і більшість Центральної Америки, Південна Америка і Вест-Індія (або Карибський регіон). У такому розумінні це синонім поняття Іберо-Америка.

Території, де поширені інші романські мови, наприклад французька (канадська провінція Квебек) або креольські (похідні) мови, часто не розглядаються як частини Латинської Америки, незважаючи на французьке походження поняття. Іноді, особливо в Сполучених Штатах, термін "Латинська Америка" використовується для посилання на всю частину Америки на південь від США, зокрема такі країни як Беліз, Гайана, Ямайка, Барбадос і Суринам, де переважають не романські мови. З другого боку, особливо в Бразилії, цей термін посилається винятково на іспанськомовні країни цієї області.

Геополітично, Латинська Америка поділяється на 20 незалежних держав і декілька залежних територій. Бразилія - безумовно найбільша країна Латинської Америки, як за площею, так і за населенням. Її державна мова, португальська, відокремлює її від інших латиноамериканських країн, у переважній більшості з яких державна мова - іспанська.

Латинською Америкою називають регіон Західної півкулі, розташований між США і Антарктидою. У складі Латинської Америки виділяють кілька субрегіонів. Це Середня Америка (Мексика, країни Центральної Америки і Вест-Індії), Андські країни (Венесуела, Колумбія, Еквадор, Перу, Болівія, Чилі), країни басейну Ла-Плати (Парагвай, Уругвай, Аргентина), Бразилія. Назва "Латинська Америка" поясняється істотним впливом на цей регіон мови, культури і звичаїв романських (латинських) народів Піренейського півострова.

Країни Латинської Америки об'єднує спільність історичної долі і схожість сучасної соціально-економічного розвитку. Територія Латинської Америки простягається з півночі на південь на 13 тис. км, зі сходу її омиває Атлантичний океан, із заходу - Тихий. Велике значення моря в заселенні і економічному розвитку регіону. З 33 держав регіону тільки Парагвай і Болівія не мають безпосереднього виходу до моря. Економіко-географічне положення Латинської Америки визначається також тим, що вона знаходиться порівняно близько від США, але на значній відстані від інших великих регіонів.

Регіон розташований в межах великої кількості кліматичних поясів і зон: від тропічних пустель і напівпустель на півночі до мішаних субтропічних вічнозелених лісів на півдні. У зарубіжному світі Латинська Америка виділяється по запасах ніобію, літію, берилію, молібдену, сірки, мідних, залізних і олов'яних руд, бокситів, нафти.

Найбільші родовища залізняку знаходяться в Бразилії, Венесуелі і Болівії. Марганцевими рудами багаті Бразилія і Венесуела. Найбільша бокситоносна провінція простягається по території Венесуели, Гайани, Сурінама, Гвіани, Бразилії. Латинська Америка володіє значними родовищами міді і олова. Мідний пояс простягається суцільною смугою від Колумбії до південних районів Чилі. У межах Анд мідні запаси знаходяться в Колумбії, Еквадорі, Перу, Чилі, причому 2/3 всіх запасів припадає на долю Чилі. Мідні руди звичайно комплексні і містять молібден. По запасах олова особливо виділяється Болівія.

Андський пояс також багатий деякими нерудними корисними копалинами - наприклад, селітрою, коштовними каменями. 1/2 запасів нафти припадає на Венесуелу. У Колумбії розташований найбільший у всьому регіоні басейн кам'яного вугілля.

Регіон Центральної Америки відомий передусім своїми запасами бокситів (Ямайка, Домініканська Республіка), нікелю (Куба), залізних, поліметалічних, мідних руд і сірки (Мексика), а також великими родовищами нафти вздовж Мексиканського узбережжя. З окремих країн Латинської Америки перше місце по багатству і різноманітності корисних копалин належить Бразилії, потім йдуть Мексика, Чилі, Перу, Колумбія.

Латинська Америка має величезні земельні ресурси, причому зараз обробляється лише 8% з них. Водні ресурси Латинської Америки також величезні: за розмірами річкового стоку регіон поступається тільки Азії, гідроенергетичний потенціал складає бл. 700 млн. кВт. За розмірами загальної лісової площі (930 млн. га) Латинській Америці належить перше місце у світі, ліси охоплюють майже 50% території.

Лісова рослинність представлена переважно сельвою. Багаті агрокліматичні ресурси Латинської Америки визначаються тим, що на більшій частині регіону протягом року переважає висока температура. У таких умовах дозрівають теплолюбні багаторічні і однолітні культури. Активне використання природних багатств Латинської Америки призвело до сильних екологічних змін (вирубка лісів, скорочення і вимирання багатьох видів диких тварин). Один із шляхів поліпшення ситуації полягає в розширенні територій, що охороняються; поки що площа усіх національних парків дорівнює 0,3% території Латинської Америки.

Численні народи і племена, що заселяли територію нинішньої Латинської Америки до початку європейської колонізації, були названі Колумбом індіанцями; вони дуже різнилися зовнішнім виглядом, мовами, релігією, рівнем культури.

Європейські переселенці (передусім з Іспанії і Португалії), індіанці і африканці - головні расово-етнічні елементи, на основі яких сформувалося сучасне населення Латинської Америки.

У сучасному етнічному складі регіону корінне індіанське населення становить 15% жителів, негри - 10%, більше половини населення - нащадки змішаних шлюбів. Історія колонізації Латинської Америки вирішальним чином вплинула на мовний і релігійний склад населення регіону. В основному сповідується католицизм. Для Латинської Америки характерний другий тип відтворювання населення. Пік демографічного вибуху тут був пройдений ще в 1950-60-ті роки, але і сьогодні приріст населення перевищує в багатьох країнах 2-3% на рік.

Для розміщення населення характерно, по-перше, те, що Латинська Америка - один з найменш заселених регіонів світу (середня густота - 23 чол. /км2). Нерівномірність розміщення населення виражена сильніше, ніж в інших регіонах. Крім того, ні в одному іншому регіоні світу населення не освоїло в такій мірі великі плоскогір'я і не підіймається так високо в гори. По показнику урбанізації (72%) Латинська Америка більше нагадує розвинені країни, ніж ті, що розвиваються. Населення все більш концентрується у великих містах і містах-"мільйонерах".

Незважаючи на те, що Латинська Америка поступається Азії і Африці за розмірами території і населення, вона стоїть попереду за рівнем індустріалізації, на неї припадає 1/2 продукції промислового виробництва. Латинська Америка як і раніше відіграє значну роль у світовій гірничій промисловості, але останнім часом помітне зрушення в структурі господарства від гірничих галузей до обробної промисловості. У регіоні діють 25 металургійних комбінатів повного циклу, нафтохімічні, алюмінієві підприємства, великі машинобудівні заводи.

У Бразилії отримали розвиток мікроелектроніка, аерокосмічна промисловість, автомобілебудування, суднобудування; в Мексиці - електротехніка і електроніка, приладобудування; в Аргентині - виробництво автомобілів. Багато великих підприємств є філіалами західних фірм; їх приваблюють сюди багата ресурсна база і знижені вимоги до охорони навколишнього середовища.

Сільське господарство регіону мовби розділено на два сектори - сектор високотоварного, переважно плантаційного господарства і сектор споживчого малотоварного сільського господарства. Основними культурами першого сектора є банани, цукрова тростина, кава, а селяни, зайняті у другому секторі, вирощують кукурудзу, маніоку, квасолю, овочі, картоплю. Тваринництво регіону в основному екстенсивне, за винятком Аргентини, Бразилії і Мексики, де традиційне скотарство розвивається шляхом інтенсифікації.

Серед країн, що розвиваються, на частку Латинської Америки припадає понад 1/3 поголів'я м'ясних і трохи менше - молочних корів, половина вироблених м'яса і молока. Значна частина продукції сільського господарства експортується, причому в деяких країнах саме експорт певних культур визначає обличчя країни в МГРП. Наприклад, Коста-Ріку, Гондурас або Панаму часто називають "банановими республіками". У зв'язку з тим, що майже всі країни регіону - приморські держави, велику роль в їхньому господарстві відіграє рибальство (як у внутрішньому споживанні, так і в експорті).

Внутрішні відмінності структури господарства виражаються в основному в тому, що, як і в більшості країн, що розвиваються, в регіоні зберігається колоніальний тип територіальної структури господарства. Столиця або "економічна столиця" утворює головний центр всієї території. Наприклад, у Мехіко, Лімі, Сан-Паулу, Буенос-Айресі виробляється понад 1/2, а в Монтевідео навіть 3/4 всієї промислової продукції відповідних країн. Для згладжування територіальних диспропорцій в багатьох країнах проводиться регіональна політика.

У зв'язку з інтенсивною розробкою природно-сировинної бази регіону стан навколишнього середовища значно погіршився. Основними причинами даного процесу в Латинській Америці стали: вирубка лісів для розширення сільськогосподарських земель, розорювання великих лісових і степових територій, розміщення в багатьох країнах підприємств "брудних" галузей - металургійної, хімічної, гірничодобувної тощо.

Усе це поряд зі слабим рівнем розвитку охорони навколишнього середовища в регіоні призводить до неконтрольованого знищення лісів, скорочення генофонду тварин, прискорення ерозії ґрунтів, появи кислотних опадів. Незважаючи на ряд природоохоронних заходів, екологічна ситуація в регіоні залишається незадовільною.


27.08.2011

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!