Osvita.ua Вища освіта Реферати Географія Географічне положення та клімат Африки. Реферат
Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції. З питань розміщення інформації звертайтесь за телефоном (044) 200-28-38.

Географічне положення та клімат Африки. Реферат

Географічне положення Африки. Клімат Африки. Кліматичні пояси

Географічне положення Африки

Африка - другий за величиною після Євразії материк. Його площа складає 29,9 млн. км. кв., а разом з небагатьма островами, що лежать біля берегів материка - близько 30 млн. км. кв. Африка розміщена між 37°20’ пн. ш. і 34°52’ пд. ш. Населення - близько 740 млн. осіб.

Крайніми точками Африки є:

  • північна - мис Рас Енгела (37° пн. ш., 10° сх. д.);
  • південна - мис Агульяс (35° пд. ш., 20° сх. д.);
  • західна - мис Альмаді (14° пн. ш., 18° зх. д.);
  • східна - мис Рас-Хафун (11° пн. ш., 52° сх. д.).

Материк розташований по обидва боки від екватора, який перетинає Африку майже посередині. Територія Африки видовжена з півночі на південь. Довжина з півночі на південь - майже 8000 км, ширина з заходу на схід на півночі складає 7500 км (мис Альмаді - мис Рас-Хафун), на півдні - близько 3100 км.

Африка омивається водами двох океанів та їх морями: з заходу і півночі - Атлантичним океаном, зі сходу і півдня - Індійським океаном, з півночі - Середземним морем, з північного сходу - Червоним морем. Африка наближена до Євразії, з якою зв'язана Суецьким перешийком, а Червоним морем відділяється від неї. Від Європи Африку відокремлюють Середземне море і Гібралтарська протока.

Найбільшою затокою материка є Гвінейська. Найбільший острів - Мадагаскар, який відокремлений від материка Мозамбікською протокою. Цей острів має материкове походження. Вулканічне походження мають острови Мадейра, Зеленого мису, Канарські, Коморські. Найбільший півострів - Сомалі. Найвища точка над рівнем моря - г. Кіліманджаро (5895 м), найнижча - западина Ассал - 155 м.

Клімат Африки. Кліматичні пояси

Особливості клімату Африки сформувалися внаслідок дії системи кліматотвірних чинників. Більша частина материка розташована між тропіками, і через це клімат Африки характеризується високими значеннями сумарної сонячної радіації. Відповідно, значна частина материка має високі температури, і тому Африка вважається найжаркішим материком. Тут є області, де температура повітря деколи перевищує +50°С.

В широтах Африки над океаном панують постійні вітри - пасати, що значно впливає на розподіл опадів. Південно-східний пасат дме з Індійського океану, тому приносить вологі повітряні маси. Північно-східний пасат – з Євразії, й викликає суху погоду. Південно-західні затримують Драконові та Капські гори, що впливає на перерозподіл опадів: велику кількість їх одержують прибережні райони, за горами опадів мало.

У формуванні клімату узбережжя Африки значну роль відіграють морські течії. Тому мало зволоженими є північно-західне узбережжя (через холодну Канарську течію), південно-західне (через Бенгальську), східне (через Сомалійську). Навпаки, добре зволоженими є західні і південно-східні береги завдяки теплим течіям (відповідно Гвінейській та Мозамбіцькій).

В центральній частині материка повітря рівномірно прогрівається впродовж всього року. Коливання температур за сезонами чітко проявляється лиш у тропічних і особливо в субтропічних широтах.

Клімати відрізняються, головним чином, за кількістю і режимом опадів. Найбільша їх кількість припадає на екваторіальні райони: басейн річки Конго (Заїр) і узбережжя Гвінейської затоки - 2000-3000 мм за рік, а на схилах гір – до 9000 мм. На північ від 20° пн. ш. і на південь від 18° пд. ш. клімат Африки тропічний, у Північній півкулі пустельний, дуже сухий. У Сахарі кількість опадів зменшується до 100 мм і менше на рік; Східна Сахара - найсухіший район Африки (10-20 мм опадів на рік).

Африка лежить в межах семи кліматичних поясів. Через те, що екватор перетинає материк навпіл, кліматичні умови дзеркально повторюються від екватора до країв материка. На території Африки виділяються екваторіальний, два субекваторіальних і два тропічних пояси. Крайні південна та північні частини материка розташовані в субтропічних поясах.

Екваторіальний пояс простягається вузькою смугою вздовж узбережжя Гвінейської затоки і далі вглиб материка до східного узбережжя озера Вікторія. В цьому поясі цілий рік панує постійно вологе і рівномірно жарке екваторіальне повітря. Температура повітря впродовж року тут висока: +26°С - +28°С. Сумарна річна кількість опадів становить більш як 2000 мм, які розподіляються рівномірно впродовж року.

Субекваторіальні кліматичні пояси розташовані на північ і на південь від екваторіального поясу, приблизно до 17-20° пд. і пн. ш. Влітку на території цих поясів панують екваторіальні вологі повітряні маси, взимку – сухі тропічні. Впродовж року тут спостерігається висока температура (+25°С - +28°С).

Тропічні пояси займають найбільшу територію материка. Для цього поясу є характерним постійне панування континентального тропічного повітря і високі, особливо літні, температури. Тут цілий рік панує суха погода. Літо тут спекотне (температура до 40°С і вище), зимові температури опускаються до 18°С. Внаслідок панування континентальних тропічних повітряних мас у Сахарі, а також у Південній Африці формується область тропічного пустельного клімату.

Субтропічні кліматичні пояси. Крайні північ та південь материка лежать в поясах субтропічного клімату з сезонною зміною повітряних мас (влітку – морське тропічне повітря, взимку – морське повітря помірних широт). Середньорічна температура тут складає близько 20°С, але вона помітно коливається за сезонами.

Залежно від розподілу опадів в субтропічних поясах виділяють дві кліматичні області. На півночі – на узбережжі Середземного моря, формується субтропічний середземноморський клімат, який характеризується сухим спекотним літом і помірно теплою вологою зимою. На південному сході Африки розташована область субтропічного клімату з рівномірним зволоженням. Впродовж року опади тут розподіляються досить рівномірно (через вплив пасатів).

Література

1. Гілецький Й. Р., Богович М. М., Сливка Р. Р. Географія. Універсальний посібник для випускників та абітурієнтів. – Львів: ВНТЛ-Класика, 2003. – С. 91-92.

2. Заставецька О. В., Кузишин А. В. Географія для вступників. Посібник для слухачів факультету довузівської підготовки. - Тернопіль, 2006. - С. 92-93.

3. Пестушко В. Ю., Сасихов В. О., Уварова Г. Є. Географія материків і океанів. Підр. для 7 кл. серед. шк. / К.: Абрис, 1999. - С. 128-129.


26.08.2011

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!