Osvita.ua Вища освіта Реферати Військова справа, ДПЮ Протипіхотні міни ПОМЗ-2М, ОЗМ –72, МОН-50: характеристика. Реферат
Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції. З питань розміщення інформації звертайтесь за телефоном (044) 200-28-38.

Протипіхотні міни ПОМЗ-2М, ОЗМ –72, МОН-50: характеристика. Реферат

Міна протипіхотна осколкова натяжної дії кругового ураження. Призначена для виведення з ладу особового складу супротивника

Міна протипіхотна осколкова натяжної дії кругового ураження являє собою вдосконалену модифікацію протипіхотної міни ПОМЗ-2.

Будова міни. Міна ПОМЗ-2М складається з наступних основних частин: чавунного корпусу, який має насічки для кращого утворення осколків, установного кілочка, за допомогою якого міна закріплюється в землі, 75-грамової бурової тротилової шашки, зривника серії МУВ з Р-подібною чекою, запалу МД-5М, відрізка дроту довжиною 7-8 метрів та додаткового кілочка для закріплення дроту.

Основною відмінністю ранньої модифікації протипіхотної міни ПОМЗ-2 є наявність припливу у горішній частині корпусу для встановлення зривника серії МУВ. Зривник використовується з запалом МД-2 і вставляється у отвір припливу. Протипіхотна міна ПОМЗ-2М задля закріплення зривника має різьбу у внутрішній частині корпусу. Зривник серії МУВ згвинчується з запалом МД-5М і останній закручується у корпус міни за допомогою різьби.

Мал. 1. Протипіхотна міна ПОМЗ-2М (А - загальний вигляд; Б- повздовжній розріз): 1- чавунний корпус міни; 2- установний кілочок; 3- зривник МУВ-2; 4- запал МД-5М; 5- заряд вибухової речовини (ВР) - бурова тротилова шашка.

Установка міни. Для встановлення міни ПОМЗ-2М відбувається у такій послідовності:

 • на відстані 5-7 метрів від місця установки міни вбити кілочок розтяжки (якщо на місцевості є місцеві предмети, до яких можна прив'язати розтяжку, кілочок не забивають);
 • прив'язати до додаткового кілочка (місцевого предмета) натяжну дротову розтяжку і натягнути її зі слабиною;
 • розтягти розтяжку вбік установлення міни;
 • на місці установлення міни забити установний кілочок, кілочок має підноситись над ґрунтом на висоту 5-7 см;
 • вкласти в корпус міни 75-гр бурову тротилову шашку запальним гніздом убік малого отвору;
 • насадити корпус міни широким отвором на установний кілочок до упору в шашку;
 • вгвинтити у зривник МУВ-2 запал МД-5М;
 • вгвинтити зривник і запал у зборі в корпус міни; при використанні зривника МУВ перед встановленням у корпус міни надягніть на шток ударника запобіжну трубочку, а у верхній отвір ударника вставте шпильку. Увага: через мале зусилля для висмикування бойової Р-подібної чеки зривника МУВ установлення міни сполучене з великою небезпекою;
 • прив'язати вільний кінець дротової розтяжки до Р-подібної бойової чеки зривника МУВ-2;
 • замаскуйте міну під тло оточуючої місцевості;
 • витягніть запобіжну чеку зривника МУВ-2 - міну встановлено. Увага: при використанні зривника МУВ обережно витягніть запобіжну чеку та зніміть запобіжну трубочку.

Примітка: ступінь безпеки установки міни залежить від типу зривника серії МУВ.

Наприклад, при використанні зривників МУВ-2, МУВ-3 з моменту висмикування запобіжної чеки до моменту постановки зривника на бойовий взвод залежно від температури навколишнього середовища проходить від 3 хв. (при +40град.) до 59 годин (при -40 град.).

Мал. 2. Протипіхотна міна ПОМЗ-2М на розтяжці.

Бойова робота міни. Ураження людині (або декільком одночасно) завдається осколками корпуса міни при її підриві в той момент, коли вояк супротивника, зачепившись ногою за дротову розтяжку мимоволі висмикне бойову чеку зривника. При висмикуванні бойової чеки ударник вивільняється і під дією бойової пружини наколює запал МД-5М. Внаслідок чого відбувається підрив міни.

Строк бойової роботи міни не обмежується. Самоліквідатором міна не оснащується. Елементів недобування й незнешкоджуваності не має, однак дуже висока чутливість зривника МУВ (якщо такий використається) робить знешкодження міни вкрай небезпечним.

Міни впаковуються в ящики по 22 шт. (маса брутто 50 кг.) не остаточно спорядженими.

На теперішній час міна ПОМЗ-2М не виготовляється, у табелях постачання військ не значиться, однак всі її комплектуючі крім чавунного корпуса значаться в табелях як мінно-підривне майно й широко застосовуються в інших мінах, підривному справі. А виробництво чавунних корпусів можна організувати в лічені дні або навіть години. Тому з озброєння армії ця міна не знята.

Тактико-технічні характеристики міни

 • Тип міни - протипіхотна осколкова кругового ураження.
 • Корпус - чавун.
 • Маса корпуса (без ВВ) - 1... 2 кг.
 • Маса вибухової речовини (тротил) - 75 гр.
 • Діаметр - 6 см.
 • Висота корпуса - 10. 7 см.
 • Довжина датчика цілі (в один бік) - 4м.
 • Чутливість - 1 - 17 кг.
 • Радіус суцільного ураження - 4м.
 • Температурний діапазон застосування - -60 – і +60 град.

Протипіхотна міна ОЗМ -72 (короткий опис)

Мина протипіхотна осколкова кругового ураження вистрибуюча натяжної дії. Призначена для виведення з ладу особового складу супротивника.

Будова міни. Міна ОЗМ-72 складається зі сталевого корпуса з розміщеним у ньому зарядом ВР, готовими забійними елементами (2400 роликів або кульок); вишибним пороховим зарядом; натяжним тросиком, внутрішнім ударно-спусковим механізмом, запалом.

Мал. 3. Комплект міни ОЗМ-72: 1- властиво міна, 2-чотири дерев'яних кілочка, 3-два металевих кілочка з отворами, 4-дві котушки з відрізками дроту по 15м., 5- подвійний тросик із трьома карабінами, 6-капсуль-детонатор №8а, 7-зривник серії МУВ (МУВ -2, МУВ -3, МУВ -4), 8-капронова стрічка.

Установлення міни. Міна встановлюється вручну в ґрунт, а при неможливості установки в ґрунт - на ґрунт (при цьому міна прив'язується до вбитого у ґрунт кілочку.

Мал. 4. Протипіхотна осколкова міна ОЗМ-72 - поздовжній розріз неповністю спорядженої міни: 8 - напрямний стакан; 9 - втулка з капсюлем-запалювачем і кулькою; 10 - ковпачок; 11 - пробка; 12 й 21 - кришки; 13 - заряд; 14 - корпус із готовими забійними елементами; 15 - додатковий детонатор; 16 - центральна втулка; 17- втулка з капсюлем-запалювачем; 18 - ударник; 19 - бойова пружина; 20 - втулка; 22 - натяжний сталевий канат; 23 - п'ятка ударника; 24 - запобіжний ковпачок; 25 - камера; 26 - вишибний заряд; 27 - трубка.

Бойова робота міни. при натягу дротової розтяжки спрацьовує зривник МУВ-3 і наколює капсюль-запалювач; вогонь запалює вишибний заряд; під дією порохових газів корпус викидається з напрямного стакана, при цьому тросик розмотується; при вильоті корпуса міни на висоту, рівну довжині тросика, стискується бойова пружина, клиноподібний замок звільняє ударник, який під дією бойової пружини наколює капсюль-запалювач, вибухають капсуль-детонатор № 8-А, додатковий детонатор і заряд міни; осколки, укладені в корпусі, розлітаючись у сторони, завдають ураження.

Строк бойової роботи міни не обмежується. Самоліквідатором міна не оснащується. Елементів недобування й незнешкоджуваності не має, однак дуже висока чутливість зривника МУВ (якщо такий використається) робить знешкодження міни вкрай небезпечним. Може встановлюватися на недобування за допомогою міни-сюрпризу МС -3 або ж саморобних мін-сюрпризів.

Ступінь безпеки установки міни залежить від типу зривника серії МУВ. Наприклад, при використанні зривників МУВ -2, МУВ -3 з моменту висмикування запобіжної чеки до моменту постановки зривника на бойовий взвод залежно від температури навколишнього середовища проходить від 3 хв. (при +40град.) до 59 годин (при -40 град.).

Міни впаковуються в ящики по 6 шт. (маса брутто 54 кг.) не остаточно спорядженими (без зривників МУВ і капсулів-детонаторів №8А, якими міна споряджається на місці установки). Однак зривники й капсулі детонатори укладаються в ящик на заводі.

Міна може також використовуватися із зривником МВЕ -72, що має датчик цілі у вигляді малопомітної тонкого обривного дротика. У цьому випадку строк бойової роботи міни обмежується строком придатності батареї живлення типу "373".

На малюнку показаний варіант установки міни у ґрунт (розміри зазначений у сантиметрах). 1- дерев'яні кілочки, 2-дротова розтяжка, 3-металевий кілочок, 4-подвійний тросик із трьома карабінами, 5- міна. При установці міни варто мати на увазі, що при промерзанні ґрунту на 10-16 дм. Пороховий вишибний заряд не зможе викинути міну й вибуху не відбудеться. У передбаченні цього міна встановлюється на ґрунт і прив'язується мінною стрічкою до металевого кілочка, убитого в ґрунт.

Міна використається як самостійно, так і входить у комплект підривного пристрою НВУ-П (5 мін), що має також найменування "Комплект Охота ".

Тактико-технічні характеристики міни:

 • Тип міни - протипіхотна осколкова вистрибуюча кругового ураження.
 • Корпус…………………………………….......... сталь.
 • Маса............................. ………………………5... 0 кг.
 • Маса вибухової речовини (МС) ….......... …... 660 гр.
 • Діаметр…………………………………..... ….... 10.8 см.
 • Висота корпуса…………………………........... 17.2 см.
 • Довжина датчика мети (в одну сторону) ………15м.
 • Чутливість…………………………........ 1 - 17 кг.
 • Радіус поразки............................................. 30м.
 • Температурний діапазон застосування..... -60 – і +60 град.

Протипіхотна міна МОН-50

Міна протипіхотна осколкова спрямованого ураження, керована. Призначена для виведення з ладу особового складу супротивника. Розроблена у 1966 році за зразком американської міни M18А1 "Claymore".

Мал. 5. Загальний вигляд протипіхотної міни МОН-50

Будова міни. Корпус міни має форму вигнутого по горизонталі паралелепіпеда, споряджений зарядом вибухової речовини марки ППР-4 і набором готових забійних елементів, розташованих з боку випуклої площини корпусу міни. Передня випукла сторона міни ввігнута по вертикалі, що забезпечує оптимальну висоту розльоту осколків - близько 4 метрів. Міна оснащується двома гніздами з різьбою для встановлення різноманітних зривників. Зривниками міна не комплектується. При транспортуванні гнізда закриваються спеціальними пробками.

Мал. 6. Будова протипіхотної міни МОН-50:

А- вигляд спереду з розрізом по гнізду запалу, Б- вигляд збоку з розрізом передньої частини міни: 1- корпус міни; 2- пробка; 3- прицільна щілина; 4- забійні елементи; 5- заряд вибухової речовини; 6- одне з двох гнізд для запалу; 7- шарнір; 8- втулка; 9- ніжки міни у складеному положенні.

Конструкція міни дозволяє використовувати зривники серії МУВ з запалами МД-2 та МД-5М, зривником МВЕ-72 та електродетонатором ЕДП-Р. Для точного наведення та визначення сектору ураження міна у верхній частині має прицільну щілину. Міна оснащена чотирма ніжками за допомогою яких міна встановлюється на ґрунт. В комплект міни входить струбцина за допомогою якої міна закріплюється на місцевих предметах. Для приєднання струбцини корпус міни має втулку з різьбою.

Мал. 7. Протипіхотна міна МОН-50. Вид згори: 2- пробки; 9- ніжки міни у складеному положенні.

Установлення міни залежить від типу зривника, який використовується. При використанні зривників серії МУВ міна МОН-50 використовується як міна натяжної дії (міна-розтяжка) аналогічно міні ПОМЗ-2М. При використанні зривника МВЕ-72 міна активізується при зачіпанні ворожим вояком обривного датчика у вигляді тонкого дротика. При використанні пульта керування та електродетонатора ЕДП-Р міна може використовуватися як керована.

Мал. 8. Установлення міни МОН-50: А-встановлення міни МОН-50 з електродетонатором ЕДП-р на ґрунт; Б- загальний вигляд прицільної щілини.

Бойова робота міни. Вибух здійснюється оператором з пульта керування з появою супротивника в секторі ураження, або ж при зачіпанні ворожим вояком обривного датчика зривника МВЕ-72, або ж натяжного датчика (дротика) зривника серії МУВ. Завдяки двом гніздам для запалів міна може приводитися в дію одним із двох способів. Ураження людині (або декільком одночасно) при вибухові міни завдаються готовими забійними елементами (кульки або ролики), що вилітають у напрямку супротивника в секторі по горизонту 54 градуси на відстань до 50 метрів. Висота сектора ураження від 15 см. до 4 метрів на граничній дальності.

Мал. 9. На малюнку схематично показана зона ураження міни. Ефективність міни сильно залежить від того, наскільки точно вона спрямована. Тому у верхній її частині є приціл, поле зору якого показує саперові зону враження.

Час бойової роботи міни не обмежується. Елементів самоліквідації, нездобування й незнешкоджуваності не має. Безпечне віддалення від міни в тильну й бічні сторони визначено в 35 метрів, однак бойова практика показує, що вже на відстані 12-15 метрів осколків корпуса, що летять у тил й у сторони можна не боятися.

При використанні зривника МВЕ-72 строк бойової роботи міни обмежується строком придатності батареї живлення типу "373". Можливо й інше використання міни при застосуванні інших зривників (у якості об'єктної, мін-сюрпризу).

Міни по 2 шт. укладаються в брезентові сумки з лямками для перенесення. 3 таких комплекти укладаються в дерев'яний ящик вагою брутто 25 кг. Міни можуть поставлятися в складі комплекту керованого протипіхотного мінного поля.

Тактико-технічні характеристики міни МОН-50:

 • Тип міни - протипіхотна осколкова керована спрямованого ураження.
 • Корпус................................................ пластмаса.
 • Маса................................................... 2. 0кг.
 • Маса вибухової речовини (ПВВ-4)..... 700гр.
 • Довжина корпуса.............................. 22.6 см.
 • Висота корпуса.................................. 9 см.
 • Товщина корпуса............................... 6.6 см.
 • К-ть готових забійних елементів....... 489-540 (кульки або ролики).

Зона ураження:

 • по горизонталі................................ сектор 54 градуси.
 • по вертикалі................................... до 4 метрів.
 • по дальності................................... 50 метрів.

Температурний діапазон застосування......... -50 - і +50 град.

Джерела

 1. Сайт Сапёр; Инженерные боеприпасы - ПОМЗ-2М http://tewton. narod. ru/mines/pomz-2m. html.
 2. Русская цивилизация -http://rustrana. ru/print. php?nid=7721.
 3. http://www. worldweapon. ru/mines/ppm4. php.
 4. В. Н. Попенко: "Взрывчатые вещества и взрывные устройства"; Издательство "Богучар" Москва, 1999 г.


28.09.2011

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!